Ežeralio prisiminimui

Kategorijos: 

Štai ir aš prisidėjau prie žemaičių kalbos išsaugojimo. Išreikalavau, kad būtų įteisintas Ežeralio pavadinimas. Paties ežeralio nebėra, jis išleistas mano vaikystėje, vietoje jo belikęs durpynas. Užtat atsirado gatvės pavadinimas. Dabar aš gyvenu Ežeralio gatvėje.
Chruščiovo laikais valdžia norėjo iš Ežeralio daryti durpių pramonę, bet paaiškėjo, kad durpės kimininės, kurui netinka. Zimagodai susikrovė kastuvos ir išvažiavo. Išvažiavo ir ekskavatorius, kuris išleido vandenį, dar ir užliedamas Kaltinėnus.
Kur prakasta durpių, dabar telkšo vanduo, visur kitur - beržų priaugęs durpynas. Auga mėlynės, vaivorai ir lepšiai.
Valdininkai kiek abejojo dėl žemaitiško pavadinimo, juk žemaičių kalba valdininkams tokia kaip ir draudžiama. Kažkada jie buvo sulietuvinę Pajūralį į Pajūrėlį, Požerę - į Paežerę. Paskui atsirado protingesnių žmonių ir atitaisė.
Argumentuodamas priminiau jiems Pajūralį, ir seniūnas, nekvailas vietinis žmogus, apsidžiaugė:
- Geras pavyzdys, turėtų praeiti!
Praėjo.
Mes irgi praeisim. O tada į mirusį kaimą atvykę senienų rinkėjai sakys:
- Iš kur tas pavadinimas? Juk čia nėra jokių ežerų!

 

Komentarai

Puiku Petrai!

Puiku Petrai!

Gerai, kad valdininkai protingėja, bet dar ne viskas atitaisyta Šilalės rajone. Yra vienas toks kaimelis tarp Šilalės ir Obelyno. Tai mano mamos tėviškė. Visada ją vadinome ir vadinsim tik Dryžais ir keli likę vietiniai gyventojai savo kaimo kitaip nevadina, bet valdininkai užrašė – Driežai. Neapsiverčia liežuvis šitaip sakyti, bet naujuose žemėlapiuose taip parašyta ir viskas. Mano teta, lietuvių kalbos mokytoja, kuriai dabar jau beveik 90 metų, ne vieną kartą yra sakiusi: - Jeigu žinočiau kas taip padarė t.y. iškraipė kaimo pavadinimą – nušaučiau. Ji taip pat yra gyvenusi šiame kaime. Internete suradau vokišką ir carinį žemėlapius, kur aiškiai pažymėta – Dryze. Ir Smetonos laikais ten visada buvo – Dryžai ir žemaičiai ten gyveno. Ir dabar, esu tikras, kad visiems gerai žinomo ansamblio “Jonis” nariai kaimą vadina Dryžais. Neįsivaizduoju, kad Pranciškus Trijonis savo Dryžus pavadintų Driežais…