Jau trys lysvės vandenyje

Kategorijos: 

Štai mano baseinalyje šalia trobos jau plaukioja ne viena vieniša lysvė, bet visas trijų lysvių plaukiojantis daržas. Vakar pasodinau dar 40 braškių. Davė kaimynė. Jai irgi pasidarė įdomu, ar pavyks eksperimentas.

Braškių daigai buvo iškasti ir gerą pusdienį pagulėję saulėje, gerokai apvytę. Kai pasodinau, atrodė labai suglebę, kaip negyvi. Rytą žiūriu - pakilę! Tai teikia vilties, kad augs ir toliau.

Tačiau dar nesu tikras. Indelių dugne šį sykį pripyliau keramzito granulių, jos neleis išplauti juodžemio. Man atrodo, tai patikimiau, nei kartoniniai dugnai, kuriuos klojau praeitą sykį. Jeigu juodžemyje pasibaigs trąša, jos galėsiu papildyti. Pavojų matau kitur.

Visa indelių žemė prisigėrė vandens. Jis kapiliarais kyla aukštyn nuo indelių dugno. Tai lyg ir gerai - niekada nereikės laistyti. Bet ar vandenyje nepradės pūti šaknys? Ar joms užteks deguonies?

Hidroponikos darže mūsų augalų šaknys irgi vandenyje. Tačiau deguonį jos gauna iš vandens, kuris nuolatos burbuliuojamas. Vis cirkuliuoja pro šaknis deguonimi prisodrintas vanduo.

Baseinuko vanduo irgi turi daug deguonies. Juk tai iš esmės - lietaus vanduo, kuris surenkamas nuo namo stogo. Bet jis čia necirkuliuoja. Jeigu vanduo indeliuose užsistovės, ar jame liks deguonies? Kas pakeis vandenį indelių juodžemyje?

Vienas pažįstamas agronomas mane nuramino. Jo nuomone, vanduo indeliuose keisis. Juk jis nuolatos garuos, dalį išgers augalai, o į jo vietą kapiliarais ateis šviežias. Gal ir taip... Tada būtų viskas gerai.

Bet jeigu eksperimentas nepavyks, aš beveik niekuo nerizikuoju. Daigus gavau dykai, trys polistirolo lapai kainuoja ne milijoną, o darbas - tai kūrybinis malonumas. Kaifas, taip sakant, ir be pagirių!

Komentarai

Dar neaišku

Deja, kol kas negaliu pasigirti eksperimento rezultatais. Braškės žaliuoja, žydi, bet nepasakyčiau, kad auga. Man atrodo, jos skursta.

Tai gali būti dėl dviejų priežasčių. Pirmoji - neužtenka trąšos. Braškės pasodintos juodžemyje, bet jeigu šaknys atsidūrė žemiau, ant keramzito granulių, joms gali neužtekti ištirpusių mineralų. Vakar ant vazonėlių pabarsčiau granuliuotų organinių trąšų. Gal padės.

Kita galima bėda - trūksta deguonies. Visas juodžemis šlapias, šaknys vandenyje. Mūsų hidroponikos šiltnamiuose augalų šaknys irgi vandenyje, bet į vandenį nuolatos burbuliuojamas oras. Baseinuke - nei burbuliatoriaus, nei fontano. Tačiau visas vanduo - lietaus, jis surinktas nuo stogo. Deguonies turėtų būti ištirpę.

O blogiausia, kad niekada nesu auginęs braškių ir nežinau, kaip greitai jos vegetuoja. Turėčiau kur nors žemėje "bazinę" lysvę - galėčiau lyginti, iškart pamatyčiau skirtumus.