Technologija jus išvaduos

Kategorijos: 

 

Skambina vieno daugiabučio bendrijos pirmininkė. Klausia: ar nepadėčiau jų daugiabučiui suprojektuoti saulės kolektorius vandeniui šildyti? O gal būtų galima šildyti ir butus? Vieno namo siena su balkonais yra į pietus, dar atvira būtų vakarinė siena...

 

Na, jeigu balkonai į pietų pusę, tai labai paprasta. Ant kiekvieno balkono reikėtų dėti po saulės kolektorių, ir nuo pavasario iki rudens kiekvienas butas turės dykai karšto vandens. Kai žmonės pamatys naudą, bus galima ir ant sienų pritaisyti saulės kolektorius, ankstyvą pavasarį kiekvienam butui jie varys šiltą orą....

 

- O ar negalima būtų kaip nors visą karštą vandenį surinkti į vieną vietą, tarkim, rūsyje arba ant stogo, jį apskaityti, o tada paleisti į butus?

 

- Tikriausiai galima, - sakau aš jai. - Bet kam šito reikia? Juk daug paprasčiau ir pigiau, kada kiekvienas turės savo karštą vandenį...

 

- Jeigu kiekvienas turės kas sau, kokia man nauda? - išsidavė bendrijos pirmininkė.

 

Aha! Gudri moterytė! Dar tik bendrijos pirmininkė, o jau mąsto kaip moderni magnatė. Kokia magnatui nauda, jeigu kiekvienas žmogelis turės nuosavą energetiką? Jeigu kiekvienas gaus dykos šilumos ir elektros?.. Iš kur pelną paims magnatukas? Kaip jis tada įkinkys mažus žmogelius, kokius pakinktus uždės?..

 

Norint kinkyti žmones, reikia iš jų atimti resursus, pačiam užvaldyti energijos šaltinius. Centralizuota sistema - pati patogiausia monopoliui. Centralizuotas vandens, elektros, šilimos tiekimas - idealu. Dar būtų gerai centralizuoti oro tiekimą, vėją, saulės šviesą... Tada jau visi patektų į kumštį.

 

Optimistai sako, kad aš pesimistas. Piešiu pernelyg juodus vaizdus. Juk yra technologijos. Ateis technologijos ir išvaduos.

 

Teoriškai jau ir dabar kiekviena šeima gali turėti savo elektrinę ir katilinę. Taip, atsiranda tokių technologijų. Kiekvienas kaimietis ant stogo galėtų išsikelti saulės bateriją, pasistatyti nedidelę vėjo jėgainę, vandenį ir kambario orą šildyti saulės kolektoriais. Ne ką blogiau būtų mieste - stogas, balkonai, sienos puikiausiai tiktų saulės baterijoms ir saulės kolektoriams, ant stogo dar būtų galima pasistatyti nedidelius vėjo malūnus ir sukti elektros generatorius. Bet...

 

Kokia nauda iš to monopolistui? Ar jis kvailas, kad leistų tokią anarchiją?

 

Grįžkime prie to daugiabučio. Kokia nauda bendrijos pirmininkei, gudriai moterėlei, jeigu ji negalės į vieną vietą surinkti visos šilumos, apskaityti jos, nustaityti, o tada nustatyti kainą ir parduoti butams kaip savo? Daryti projektą? Jeigu kiekvienas butas saulės kolektorius darysis pats sau, tai ji nė tam dideliam projektui juk negalės vadovauti! Kas jai nubirs?

 

Ta gudri moterytė - tik monopolio modelis. Tikrųjų magnatų nasrai platesni, jie nesismulkins dėl buto - nesunkiai apžioja miestą. Moterytei nereikia savarankiško buto, magnatas nepaleis iš nagų viso namo. Kokia jam nauda, jeigu kiekvienas daugiabutis turės katilinę, savo (tegu ir bendrus) saulės kolektorius, savo vėjo malūną, savo saulės baterijas?..

 

Ne, gerbiamieji, resursai priklauso magnatui! Prie kiekvienos trobos neturi stovėti po malūnėlį, ant kiekvieno stogo nereikia saulės baterijų, negerai ir saulės kolektoriai, jeigu turės kiekvienas.

 

Vėjo jėgainės turi būti galingos, centralizuotos, kad gamintų elektrą visam dideliam miestui, o visas miestas mokėtų vieną monopolinę kainą. Saulės baterijos ant namų ir nestatomos, jos tvarkingai vežamos į plačius laukus, o iš ten energija varoma laidais į kiekvieno namus. Kuriami beprotiški centralizuotų saulės kolektorių projektai - vietoj to, kad kiekvienas namas pasiimtų sau šilumos, šalia miesto statomas galingas superkolektorius, iš ten šiluma vamzdžiais varoma į daugiabučius.

 

Sakote, nuostoliai? Taip, labai dideli nuostoliai šilumą varinėti žeme ir šildyti gruntą - tai žino kiekvienas miestietis, kuris matė žiemą ant šilumos trasų augančią žolę. Nuostolinga ir elektrą varyti laidais šimtus kilometrų, bet... Nuostoliai juk ne monopoliui. Magnatas pakels monopolinę kainą, ir viską padengs vartotojas - tas pats įkinkytas žmogelis, kurį dar taikosi įkinkyti ir daugiabučio pirmininkė.

 

Kol kas saulės nei vėjo labai nereikia - yra naftos. Gali būti, ji kada nors pasibaigs. Tiesą sakant, niekas nėra atlikęs žemės resursų inventorizacijos, apie tą pasibaigimą tik kalbama. Magnatai mums pakelia naftos ar dujų kainą ir sako: keliam kainą todėl, kad baigiasi. O mes turim tikėti. Ką mums daugiau daryti?

 

Kiti sako: ir tegu baigiasi! Pasibaigs nafta - ištrūksim iš pančių!

 

Jų mąstymas toks: kai pasibaigs nafta, pasibaigs ir naftos magnatų galybė. Jie mums daugiau nediktuos monopolinių kainų!

 

O ką mes kūrensim? Optimistas sako: kam mums nafta, jeigu aplink šitiek dykos energijos! Pasižiūrėk aplink, sako man optimistas, vėjas dykai suka vėjo jėgainių sparnus, saulė dykai daro elektrą!.. Yra naujų technologijų, jos išvaduos iš monopolistų vergovės!

 

Džiaugiuosi ir aš: technologijos mus išvaduos! Vėjas prisuks kiekvienam pinigų, o saulė dykai iškeps pyragus!

 

Teoriškai jau ir dabar kiekvienas galim turėti po katilinę bei elektrinę, o juk bus naujesnių, dar geresnių technologijų!

 

Teoriškai galim, o praktiškai nieko neturim. Taip, aš matau, vėjas dykai suka vėjo malūnų sparnus. Malūnai kieno? Korporacijų. Korporacijoms vėjas ir suka. O korporacijos suka iš mūsų kišenių dvigubą kainą. Dar brangiau mūsų kišenei dyka saulės baterijų elektra - jų savininkai lupa tris kartus brangiau, nei mažmeninė kaina. Išeitų, saulė - ne mūsų, saulė - irgi korporacijų.

 

- Bet juk yra technologijos!.. - pažaliavęs šaukia man optimistas. - Kiekvienas galim turėti!

 

Jei galit, eikit ir nusipirkit. Uždirbkit kelis milijonus, pasistatykit vėjo jėgainę - parduosit elektros dar ir kitiems... Nuklokit savo laukus saulės baterijomis. Kelis milijonus turėkite savo, kitus kelis milijonus gaukit iš banko. Eikit, turėkit. Technologijos jus išvaduos.

 

Aš irgi žinau, kad technologijos geros. Jos gali gaminti elektrą iš saulės, iš vėjo, iš jūros bangų. Nesvarbu - iš ko. Svarbu turėti tas technologijas. Nei aš, nei tu, nei to daugiabučio žmogeliai jų neturėsim. Šiandien neaišku, kas jas turės. Seimuose, vyriausybėse, biržuose, bankuose ir galvose vyksta karai dėl energijos rinkų. Naftos monopolį dabar pasišovė nustumti kitas monopolis. Tas kitas, naujasis, monopolis sako esąs geresnis. Daug sykių brangesnis, užtat malonesnis. Juk dykai varo naujųjų magnatų sparnus!

 

Einu, pasimelsiu vėjo malūnui.

Komentarai

Vis tas nuolankumas

Vis tas nuolankumas ir rūpintojėlio mentalitetas- sėdėsiu galvą pasirėmes bet nieko nedarysiu, tegullupa man kailį, gal kitam gyvenime aš už tai išvaduotas nuo kančių būsiu. Jau nuo mažystės mokoma "svarbiausio" dalyko gyvenime- neišsišokti :D Net ir kai garliavoje vyksta absurdai tesugebam tik pasižiūrėti tv ir padejuoti kaip baisu.
Vienas žmogus gerai pastėbejo- yra toks paklusnumo genas- jis bet kokia kaina privalo būti sunaikintas, turime ji sunaikinti, kiek tai bepareikalautu

livingtheintelligentway.blogspot.com

prie ko cia nuolankumas

Paprasciausiai pas mus, paskui pleiskanom apibirusi muzikanta i sajudi plustelejo visokio plauko aferistai. Ir taip jau susikloste jog aferizmas patapo valstybes politika . Ko nepasitaike nei pas estus , nei cekus , nei kitur postkomunistinei erdvei. Padorus zmones buvo nustumti grubiai i sali ir jie pasislyksteje pasitrauke, kas i nuosale , kas i saugesne Tevyne, kas i alkoholizma .
Ir dabar Garliava istempiama i pirma plana , tuomet kai stumiami atominiai projektai, pasmerksiantys visa ateiti skoloms. Mazekius vagiant ,irgi buvo uzsukta masine putrijotizmo psichoze.

Kapitalo logika

Aš irgi nesupratau, kuo čia dėtas nuolankumas ir miniažmogiams mesteltas Garliavos serialas.
Kapitalo valstybė yra kapitalo, o kapitalas turi vieną vienintelę vertybę - pelną. Nesvarbu, ar Lietuva, ar Afrika, ar Latvija - visur pelnas yra tikroji kapitalo vertybė ir tikslas, jis siekiamas įvairiausiais būdais ir visi būdai, kuriais pasiekiamas pelnas, yra geri. Monopolis, pasirodo, pats geriausias būdas kapitalą ir pelną koncentruoti vienose ar keliose rankose. Vadinasi, tai geras būdas. Tokia kapitalo logika.

Kalbos apie ekologiją, apie žmonių saugumą, apie išteklių taupymą - tai žindukas nebrandiems miniažmogiams, Kaip ir tas Garliavos serialas.

Ne tik kapitale problemos

Ir Estija, Ir Čekija, ir Danija ar Šveicarija taipogi kapitalo valstybės. Manau didžiausia Lietuvos problema, kad čia beveik KIEKVIENAS nori būti gudresnis už kitus. Tik ne visiems vienodai sekasi:(. Anglijoje už parduodamo automobilio spidometro atsukimą gali gauti turmos, o pas mus tai savaime suprantamas dalykas. Prie ko pvz. čia tie monopolistai?

O Garliavos muilo opera, valdžiai sukant atominės reikaliukus, išties nepamainomas dalykas.

Stebetina kompetensija

Seimoriu energetinis isprusimas unikalus -145 puslapius is anglu kalbos neprofesionalaus vertimo net ir pats dievulis per kelias dienas nesugebetu perprasti . O kur jau ten musu Rokas atominis ? Juk ir energetikos ministerijoje vieni filologai sutupe , kazka buria .
Stai cia ir pravercia masine psichozes pompa - vaika rikde 240 policmeisteriu , kai Osama bin ladena seme bene 10 kartu mazesnes pajegos .
Cia tik emocijos liejosi laisvai ir isterija

Ne pakeliui

Vladai, kiekvienas? Ir aš? Atsiprašau... Tokio įžeidimo jau niekada neužmiršiu. Niekada!
Sutinku dėl Garliavos - puikus masalas televizoriaus gyventojams, miniažmogiams.
Bet socialinius reiškinius aiškinti bažnyčios metodu, taikant į asmenines žmonių savybes... Geriau sakykite tiesiai - lietuvių prigimtis sugadinta, jie dabar turi melstis ir atgailauti.
Atleiskite, bet su tais, kurie pasaulį aiškina pagal bažnyčios metodiką, aš negaliu diskutuoti nei apie kapitalą, nei apie monopolį. Ne pakeliui.

Kiekvienas ir beveik kiekvienas

Kiekvienas ir beveik kiekvienas tai nėra visai tas pats. Nežinau Petrai kodėl taip skubiai prisimatavai mano teiginį sau, bet namo pirmininkei, aprašytai tavo straipsnyje jis tinka kuo puikiausiai ir ji tikrai nėra kažkokia kapitalistė. Į visas valdžias Atgimimo laikais rinkome "tokius kaip mes patys" - pasižiūrėkime, ką dabar turime. Kaip greitai mūsų draugai ir kaimynai tapo seimūnais ir ministeriais. Stambaus kapitalo gynėjais. Kaipgi neprisiminti: "Drakonas mirė. Šlovė drakonui". Suprantu, kad paprasčiau galvoti, jog ten kažkur yra kažkokie blogiečiai kapitalistai - monopolistai, o mes tai geručiai. Negi pats neturi nei vieno pavyzdžio kai rodos padorus eilinis žmogus paragavęs valdžios staiga tampa nebeatpažįstamas:(.

Galiausiai gal tada Petrai gali ne pagal bažnyčios metodiką paaiškinti, kodėl pas mus veisiasi visai kitokie kapitalistai nei Suomijoje, Danijoje ar Estijoje?

Su haliucinacijomis nediskutuojama

Vladai, mano aprašyta bendrijos pirmininkė - tai tik modelis monopolinės ūkio struktūros, ji vadovaujasi ta pačia monopoline logika. Apie tai yra straipsnyje, kurio tu neįveikei, nes sutrukdė bažnyčios mokymas apie sugadintus žmones.

Aiškinti bažnyčios mokymą ir jį skleisti - jau jau ne mano, bet tavo užsiėmimas. Aš negaliu aiškinti ir tavo prietarų, kad jie geri, o mes beveik KIEKVIENAS esame blogas, Tavo žiniai, čia aprašomos vėjo jėgainės yra visai ne lietuviško kapitalo. Bet jeigu tau vaidenasi, kad į Lietuvą atėję monopolistai, tokie kaip viljams, telekomas, siemens ir kiti, yra šventi, tai aš negaliu kovoti su tavo haliucinacijomis. O protaujantys žmonės žino: ar Lietuva, ar Amerika - visur ta pati žiauri kapitalo sistema, visur - kokia pat jo išugdyta vartojimo visuomenė, tas pats resursų švaistymas.

Beje, Vladai, dabar beveik KIEKVIENAS, kurį tu įžeidei, galėtų prieiti ir duoti tau į snukį. Aš - tai tikrai.

Ką siųlai?

Petrai, ką realaus gali pasiūlyti šioje situacijoje apart davimo į snukį? T.y. ką konkrečiai galėčiau daryti aš pats ar kitas žmogus apart burnojimo ant monopolistų?

Turėtum suprasti

Pirmiausia, aš nesu psichiatras ir negaliu nieko pasiūlyti dėl haliucinacijų.

O dėl burnojimo... Chamams, kurie šika beveiki KIEKVIENAM ant galvos, aš siūlau eiti nachuj. Tikiuosi, dabar supratai?

O aš matau

O aš matau ryšį- nuolankus esi- lengvai pasiduodi monopoliui, o garliava tik parodo nuolankumo lygi, jei butu arsus zmones ir nusimete rozinius demokratijos akinius- garlaivos istorija senaii butu sutvarkyta ir kam reikia kaip sakant tupetų savo narveliuose už groteliu ir čiulbėtu iš ten apie savo nekaltuma.

Nuolankus esi- mažiau nuolankesni(monopolijos) tapnoja ant galvos.
O nuolankumas palaikomas per baznycia, tv, per alkoholi, kai pamirsatmi savo interesai.

Tai kaip manot, jei į viena šalele tokia kaip Lietuva sumetus tokius lyderius kaip Martinas Liuteris Kingas, Gandis ir t.t. tai čia monopolizmas jau seniai butų pamirštas jau ir antkapiai monopolistu būtų apdulkėję.

Bažnyčia šiaip yra neutrali tik ji naudojama arba i viena puse kreipt ivykius arba i kita. Valanciaus laikais baznycia buvo tikra rakstis subinej visokiem bajoram (dabartiniu monopolistu prototipam), nes per baznycia buvo diegiamos visai kitos doktrinos. Dabar gi baznycia yra debilinimo pastatas kuriame vyksta isventinimo i avinus apeigos. Praeita savaitgali buvau (is reikalo- giminaicio metines). Ir kai visi sake esu kaltas as tylejau ir ziurejau i kuniga kaip reaguos, bet kunigas niekaip nereagavo o tuoj eme ziiuret kur jo rinklaivos krepselis ir kaisiot visiem po nosim :D

www.livingtheintelligentway.blogspot.com

Kas būtų, jei būtų?..

Kingas nepataisė Amerikos - pasaulinių monopolijų sostinės, Gandis nepagydė Indijos, kur dar žiauresnė socialinė nelygybė, o Valančius buvo žiaurus, godus feodalas - jis visą gyvenimą bylinėjosi su Telšiais, kurie norėjo būti laisvas miestas, o tas bažnyčios pabaisa visą gyvenimą įrodinėjo, kad Telšiai - jo nuosavybė. Kaip jis galėjo būti rakštis kitiems feodalams? Ir blaivinti baudžiauninkus jis ėmėsi todėl, kad tie prasigėrę nebegalėjo mokėti duoklių dvarininkams ir kunigams.

Nėra prasmės svarstyti, kas būtų, jeigu tetulė turėtų kiaušius - tikriausiai ji būtų dėdukas. Tokie svarstymai - tai jau buitinio filosofavimo tauzalai. Kaip ir bažnyčios įdiegtas mokymas ekonomines ir socialines problemas aiškinti asmeninėmis žmonių savybėmis. Bažnyčia eina nuosekliau - ji sako, kad dėl visko kalta sugadinta žmonių prigimtis, todėl skriaudžiami žmonės turi melstis ir atgailauti. Miniažmogių smegenuose nusėdo šis mokymas, tik dėl išprusimo stokos jie negali prieiti nuoseklios išvados, o būtent - kad dabar kapitalo engiami žmonės turi dėl to graužti patys save ir melsti atleidimo.