Titnaginis skiltuvas - praktiškas daiktas

Kategorijos: 

Sveiki, Petrai.
Vakar aptikau jūsų puslapį, be galo daug naudingos informacijos, norėčiau prisisdėti ir aš.

Taigi apie skiltuvą titnaginį. Reikia patirties, norint sėkmingai juo naudotis, tačiau to išmokti tikrai nesunku. Per pamokas vaikams rodžiau šitą "stebuklą", tai kai kurie pažaidę visai sėkmingai įskurdavo ugnį.

Esminis dalykas yra tai, kad reikia turėti anglinio pliono skiltuvą, juos šiais laikais nukala iš dildžių, puikiai tam tinka. Tuomet reikia susirasti titnago gabalą, patogiau kiek didesnį ir svarbu aštriais kraštais.

Tuomet galima pasedėti ir kiek laiko pažaisti, bandant skiltuvu įskelti daug kibirkščių. Tinkamai skėlus, pasipila krūva kibrikščių, kurios net šnypščia degdamos.

Kai jau išmokstame tai daryti, mums betrūksta ko gero pačios svarbiausios medžiagos: anglinės medvilnės. Ją reikia pasidaryti taip: susirasti medvilninio arba lininio nereikalingo audeklo, jį sukarpyti gabaliukais, maždaug 5x5-10x10 cm. Juos sudėti į metalinę dėžutę, puikiai tinka nuo kavos, kurios dangtelyje padarome nedidelę skylutę. Uždengę dėžutę dedame į pečių/laužą/žarijas, ir laikome ten tol, kol pro skylutę nustos eiti dūmai ar ugnis. Išimę ir ataušinę viduje rasime vadinamąją anglinę medvilnę, gryną anglį, kuri išlaiko medžiagos formą.

Dabar šią medvilnę dedame kuo arčiau titnago briaunos, ją prilaikome ir su skiltuvu braukiam, kibirkštis turi pataikyti kristi ant šios anglinės medvilnės, jei pataiko - turim jau žariją, kuri sau lėtai degs ir jau neužges. Truputį pažaidus, galima tai padaryti per 10-30 sekundžių.

Jei mums reikia įkurti, tarkime, laužą, imame beržo tošies, dedame ant jos rusenančia anglinę medvilnę ir pučiame - ugnis po poros papūtimų garantuota.

Tokiu būdu mes visada laužus kuriame gamtoje žygių metu, mokiniams tikrai didelis įspudis yra paliekamas.

Ir dar apie šiuolaikinius "skiltuvus", jie lietuviško tinkamo atitikmens neturi, angliškai vadinami firesteel. Tai ferocerio strypelis, per kurį braukiant metalo briauna, atskyla daug karštų kibirkščių, kurios jau gali tiesiogiai uždegti popierių, vatos padelius ir kitą.

Iš tiesų tai gana praktiški būdai įkurti ugnį, tik reikia įgūdžių.

Donatas Stanionis