Žuvis išgelbėjo seno šaldytuvo kompresorius

Kategorijos: 

Pernai žiemą mano tvenkinyje užduso labai daug žuvies - karpių, lydekų, raudų, visi amūrai. Ši žiema buvo dar ilgesnė, dar ilgiau ledą dengė šviesos nepraleidžiantis sniego sluoksnis, bet pavasarį neradau nei vienos negyvos žuvelės. Jas išgelbėjo išmesto ir niekam nebereikalingo seno šaldytuvo kompresorius.

 

Šaldytuvas jau nebešaldė, bet kompresorius dar veikė. Šaldytuvų meistras paaiškino, kad šaldymo sistemoje pasibaigęs freonas, o pildyti nauju tokio seno chlamo jau nebeapsimoka - daug pigiau nusipirkti naujesnės markės padėvėtą daiktą. Tas šaldytuvas taip ir metėsi už daržinės.

 

Pernai pavasarį tvenkinyje žuvo labai daug žuvies. Tvenkinys nėra visai mažas, beveik hektaro ploto, giliausia vieta yra apie aštuonis metrus. Bet po ilgos ir varginančios žiemos vandenyje pristigo deguonies - augalai jo negalėjo pagaminti, nes pro storą sniego sluoksnį neprasimušė saulės šviesa ir nevyko fotosintezė.

 

Šią žiemą galėjo būti dar riesčiau, nes žiema buvo dar ilgesnė. Tačiau kompresorius išgelbėjo tvenkinio gyvybę. Aš jį pastačiau pirtelėje ir prijungiau prie šlango, kurį po žeme nuvedžiau į tvenkinį. Po žeme todėl, kad žiemą, išjungus kompresorių, vanduo šlange neužšaltų.

 

Prasidėjus šalčiams, labai greitai pamačiau, kad nėra jokio reikalo kompresorių laikyti visą laiką įjungtą - kylantys burbulai pakelia nuo dugno į paviršių daug šiltesnį vandenį, kuris ištirpina ledą ir padaro apie dviejų metrų diametro aketę. Ar neužtektų mažesnės aketės? Nupirkau laikmatį ir nustačiau taip, kad jis kas dvi valandas kompresorių įjungtų penkiolikai minučių. Per didžiuosius šalčius aketė sumažėdavo iki vieno metro diametro, bet kai būdavo tik apie -10, ji vėl padidėdavo iki dviejų metrų. Vos tik aketę padengdavo plonytis ledo sluoksnis, vėl įsijungdavo kompresorius, ir nuo dugno oro burbulų pakeltas šiltesnis vanduo leduką tuoj pat ištirpindavo. To puikiausiai užteko.

 

Tiesą sakant, iš pradžių pats labai abejojau, ar eksperimentas pasiseks. Abejones dar labiau padidino spaudoje pasirodę vadinamųjų mokslininkų reklaminiai straipsniai, agituojantys pirkti deguonies balionus ir leisti po ledu gryną deguonį, bet jokiu būdu ten nepumpuoti oro. Atseit, maišydamas šiltą vandenį su šaltu, kompresorius telkinį tik ataušintų ir padarytų žalos, be ne naudos. Suprantama, keldamas nuo dugno šiltesnį vandenį (ten jo temperatūra net per speigus būna 6 - 8 laipsniai ir daugiau), kompresorius tvenkinį šiek tiek ataušina, bet ne tiek, kad ledas pasiektų dugną.

 

Ta proga norėčiau pridurti, kad reikia labai rezervuotai skaityti tituluotų "mokslininkų" straipsnius, kuriuose yra kritikuojamas koks nors vienas žuvų gelbėjimo būdas ir čia pat peršamas kitas, bet daug brangesnis. Šią žiemą buvo kritikuojami kompresoriai ir reklamuojami deguonies balionai. Kuo aukštesnis parsidavusio gamtininko mokslinis laipsnis, tuo daugiau jis gauną už reklaminę dezinformaciją. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad labai menkai naudos duoda tik kertamos aketės, nes jos labai greitai užšąla - nepadeda nei kišamos nendrių šluotelės, nei šiaudų gniužulai. Kompresoriaus palaikoma neužšąlanti aketė - kas kita.

 

Ar padėtų kompresorius didesniam vandens telkiniui? Aišku, kad nepakenktų. Bet ir oro po ledu reikėtų leisti daugiau. Aš, pavyzdžiui, jį mėginčiau pumpuoti ilgu uždaru vamzdžiu, bet išbadytu nedidelėmis skylutėmis. Eidamas pro tą daugybę skylučių, oras turėtų labiau pasiskirstyti ir padaryti kur kas daugiau akečių. Be to, maži burbuliukai turėtų geriau prisodrinti vandenį deguonimi. Aišku, šį metodą būtų geriausia patikrinti praktiškai, bet jokiu būdu nereikėtų iš anksto pasitikėti teoriniais gamtininkų išvedžiojimais.

 

Pernai žiemą šiame tvenkinyje užduso daugybė žuvies. Šį pavasarį neradau nei vienos negyvos žuvelės. Gyvybę išgelbėjo labai pigus ir paprastas gamtininkų sukritikuotas būdas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štai toks seno šaldytuvo kompresorius puikiausiai pumpuoja orą į patį giliausią tvenkinį. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Kad nereikėtų kompresoriaus visa laiką laikyti įjungto, nusipirkau štai tokį labai paprastą laikmatį ir nustačiau jį dviems valandoms. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kai būdavo ne tokios šaltos dienos, neužšąlanti aketė padidėdavo iki dviejų metrų. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarai

Tai jau sugalvota - yra

Tai jau sugalvota - yra išrasti šilumos siurbliai. Turiu pasidaręs ir aš. Vieno kilovato galingumo šaldytuvo kompresosius varinėja freoną ir šaldo tvenkinio vandenį, šilumą atiduodamas trobai. Vienas kilovatas elektros duoda tris kilovatus šilumos. Tačiau, brangstant elektrai, tai jau darosi ne taip ir idealu... Viena šilumos kilovatvalandė dabar jau kainuoja (šilumos siurbliui "atpiginus" ją tris kartus) 15 centų. Tai daug brangiau už malkas ir abejoju, ar pigiau už dujas... Dabar šilumos siurblį įjungiu, tik kur nors išvažiuodamas.

Tai jau sugalvota - yra

Laukiam aprasymo, kadangi sildomes tik elektra, tai butu nuostabus dalykas

Sveiki, O jei prie vamzdžio

Sveiki,
O jei prie vamzdžio galo, esančio vandenyje, pritvirtinus atbulinį vožtuvą, kad išjungus kompresorių į vamzdį nepatektų vanduo, tada gal nereikėtų vamzdžio užkasti į žemę? O jei vietoj šaldytuvo kompresoriaus panaudojus kompiuterio meitinimo bloko ventiliatoriuką? ekonomiškas, gana ilgaamžis, bet ar užteks jam jėgos? :) dėkui už geras kai kurias mintis :)

Atbulinis - taip...

Taip, dėjus atbulinį vožtuvą, vanduo nepatenka į vamzdį, ir jo nereikia užkasti į žemę. Vieną burbuliatorių tokį pasidariau. Vožtuvas ne būtinai turi būti gale po vandeniu. Jis gali būti ir ant kranto, prie kompresoriaus.
O apie ventiliatoriuką pamiršk. Čia reikalinga pompa, bet ne ventiliatorius.

Sveiki, Gal galit pasidalinti

Sveiki,
Gal galit pasidalinti patirtim, kaip atjungti kompresorių nuo šaldytuvo - ar paprasčiausiai nupjauti vamzdelius, ar kažkaip pradžioje išleisti freoną (kiek žinau, ten būna nemažas slėgis)?

Freono jau nebūna

Jeigu kompresorius geras, o šaldytuvas neveikia, vadinasi, prakiuro sistema ir ištekėjo freonas. Tai - labiausiai tikėtina gedimo priežastis. Aš paprasčiausiai nupjaunu vamzdelius.