Filomena Taunytė apie... viską

Kategorijos: 

Praeitą sekmadienį Palentinio kaimo žmonės kelias valandas praleido su gydytoja ir rašytoja Filomena Taunyte, kurią į savo namus pakvietė kaimo bendruomenė. Gydytoja atsakinėjo į klausimus, dalijo žmonėms įvairiausius patarimus, juos paskanindama gyvenimo pavyzdžiais ir pabarstydama aštroku sąmoju. Štai ką ji sakė...

...Apie gydymą ir nugydymą
Vienas gydytojų nurašytas žmogus buvo parvežtas į namus, bet netrukus kaimynai jį sutiko kieme.
- Kaip tu išgijai? - stebėjosi jie.
- Mane išgelbėjo šuo.
- Šuo?
- Taip. Kai mane parvežė į namus, šuo atsigulė prie lovos ir neprileido artyn jokių daktarų. Taip ir pagijau.

Ar tas anekdotas – dėl juoko? Ne tik. Gydytoja sako, kad prastas gydymas tikrai gali nugydyti, todėl žmogus turi žinoti apie savo sveikatą ir kas su juo daroma. Kai ji buvo Australijoje, matė, kaip pacientai klausinėja gydytojo. Klausinėja visko: kodėl būtent tie vaistai, kaip jie veikia, koks galimas šalutinis poveikis. Australijoje visi vaistai kompensuojami, ir farmacijos kompanijos premijuoja gydytojus, kad jie prirašytų kuo daugiau vaistų. Jokios kontrolės nėra. Panašiai ir pas mus, sakė gydytoja, todėl ir mums ji pataria taip daryti, kaip daro australai. Jeigu daktaras skiria vaistų ir liepia ateiti po kokio mėnesio, tai reikia klausti, kodėl ne po savaitės? Vaistų veikimą gydytojas turėtų stebėti visą savaitę, nes vienus jie veikia vienaip, o kitus – kitaip.

Negalima visko patikėti tik daktarams ir pasikliauti tik vaistais. Štai kitas labai panašus anekdotas.

Ateina pasveikęs žmogus pas daktarą, o tas džiaugiasi, kad jo skirti vaistai taip gerai suveikė. Jis klausia paciento:
- Viską darei, kaip nurodyta?

- Tikrai taip, - užtikrina pagijęs žmogus. - Ten parašyta: vaistus laikyti tamsioje vėsioje vietoje gerai uždarytus...

Nuskambėjus juokui, F. Taunytė paaiškina situaciją: kartais vaistus tikrai geriau laikyti saugiai uždarytus ir neimti į burną. Sunkioje situacijoje, kai reikia numušti temperatūrą arba išgelbėti žmogų nuo priepuolio, be vaistų neišsiversi. Bet nereikia manyti, kad vaistai lakstys po organizmą, švaistysis kirviu ir išgaudys bakterijas. Kvailystė nuo slogos ar kosulio ryti vaistus ir nuodyti organizmą chemija. Ar ne geriau išsiplauti gleivinę paprasčiausiu ūkišku muilu ir druska? Netgi vėžines ląsteles mes galime išvaryti iš organizmo, retkarčiais išvalydami savo žarnyną paprasčiausia druska ir vandeniu. Ir tai nepakenks organizmui – tik paskatins imuninę sistemą gintis.

- O ką daro chemija? - klausė gydytoja. - Manote, ji naikina tik vėžines, nevisavertes ląsteles? Ne, ji naikina visas, ir tas, kurios reikalingos. Ir leukocitus, kurie turi kovoti su vėžio ląstelėmis. Chemijos terapija žmogų nualina. Jeigu V. Kernagio nebūtų gydę chemija, mes jį tikriausiai dar turėtume.

...Apie badą ir pasninką
Jeigu kankina galvos skausmai, tai gali būti ir nuo vidurių užkietėjimo. Todėl F. Taunytė pataria retsykiais išsivalyti žarnyną ir prieš Kalėdas kelias savaites pabūti vegetarais. Arba vieną dieną savaitėje pabūti vegetaru. Arba vieną dieną savaitėje valgyti tik kokį nors vieną maistą, tarkime, obuolius, tarkime, morkas... Gydytoja patarė prisiminti sėlenas ir sėmenų aliejų. Jie labai gerai valo žarnyną. Šaukštas sėlenų, šaukštas sėmenų aliejaus – nuo to pradėkime valgyti. O kas nori numesti svorio, tegu verda avižų dribsnių košę su sėlenų aliejumi. O greitoji pagalba būtų pusantro šaukšto valgomos druskos ir pusantro litro vandens.

- Tik nereikėtų toli nueiti nuo unitazo ar kibiro, - įspėjo gydytoja. Ji tvirtino, kad žarnyno valymas ir visiškas badas gelbėtų nuo daugybės ligų. Trumpiausias badavimo laikas būtų viena savaitė.

- Visos religijos rekomenduoja pasninkus, - sakė F. Taunytė. - Manote, šiaip? Ne, čia yra daug išminties. O apie badą sakau: jeigu badas neišgydys kokios ligos, tai niekas jos neišgydys.

...Apie atmintį
- Kaip pagerinti atmintį? - paklausė kažkas iš salės.
- O kam ją gerinti? - nusistebėjo gydytoja. - Jeigu jums, kaip ir man, per 80, bet dar prisimenat vardą, pavardę, savo turėtą vyrą, tai viskas gerai. O jeigu norite dar geresnės atminties, mokykitės mintinai eilėraščius. Tai labai padeda. Aš valandų valandas galiu deklamuoti lietuvių poeziją, ir kuo daugiau mokausi, tuo geriau įsimenu. Gaila, kad mūsų vaikų nebeverčia mokytis eilėraščių. O juk taip lavina atmintį!

...Apie amžių ir amžiaus ligas
- Ateina pas mane vyresnio amžiaus žmogus ir sako: man padidėjęs cholesterolis. Aš jam ir sakau: o protas nesumažėjęs? - pasakoja gydytoja ir paaiškina, kodėl ji tokia griežta: - Ir kas čia keisto, jeigu tokiame amžiuje padaugėja cholesterolio? Būtų nenormalu, jeigu jo nepadaugėtų. Cholesterolio nereikia bijoti, jis reikalingas – ir gerasis, ir blogasis. Jeigu jautiesi gerai, tai ko suki galvą? Arba kitas guodžiasi: aš nebe toks greitas, man viskas lėčiau... Jam ir sakau: o kur tu skubi? Ar jaunas neprisilakstei?

Gydytoja moko nebijoti senatvės, nes tai – natūralus dalykas. Vyresnis žmogus nebe toks greitas, bet nuo 60 metų ateina išmintis. Tai – vertingiausias amžius. Rytuose ir dabar kuo senesnis žmogus, tuo jis labiau vertinamas.

- Kirgizijoje kas penkeri metai padidina pensiją, todėl giminės ir artimieji seną žmogų dar labiau brangina, - juokėsi gydytoja. - Kiekvienas amžius turi savo ligas, o amžiaus nereikia gydyti. Kaip nereikia gydyti vaikystės ar jaunystės, taip nereikia gydyti ir senatvės. Jeigu 11 metų mergytė laksto paskui vyrus, tai ji nesveika. Ir jeigu 90 metų senis ima daryti vaikus, tai reikia jį gydyti. Geriausia – iškaršti kailį.

...Apie taukus ir lašinius
- Jeigu esate sveiko proto, tai nebijokite taukų ir lašinių, - mokė susirinkusius F. Taunytė. - Nedarykit, kaip tos kvaišos mergelės, kurios atsisako riebalo. Ir jeigu norite, kad jūsų vaikai būtų sveiko proto, duokite jiems taukų ir lašinių. Mūsų smegenys sudarytos iš 90 procentų vandens, o kiti 10 procentų, galima sakyti, yra riebalai. Riebalai saugo smegenis nuo baisiausių ligų, netgi tokių, kaip epilepsija. JAV yra kuriamos riebalų dietos epilepsijai gydyti. Vieną žmogų aš irgi gydžiau nuo epilepsijos riebalų dieta ir, turiu pasakyti, mes pasiekėme neblogų rezultatų. Riebalų nereikia bijoti, tai natūrali apsauga smegenims.

...Apie skiepus
- Ar būtina skiepytis nuo gripo? - paklausė kažkas iš salės.
- Jeigu nesiskiepysite nuo gripo, bet gyvensite kokioje uždaroje erdvėje, nekontaktuosite su žmonėmis, tai gripu tikriausiai neužsikrėsite ir nesusirgsite. Arba jūsų imuninė sistema gera – irgi gripu gal nesusirgsite.  Bet jeigu pasiskiepysit nuo gripo, tai gripu susirgsit tikrai. Juk tokie skiepai, - sakė gydytoja. - Aš nuo gripo niekada nesiskiepiju, bet niekada nesusergu. Atrodo, ir nuo žmonių nesislapstau, važinėju į susitikimus su savo skaitytojais...

...Apie alkoholį
- Kaip išgydyti alkoholiką? - paklausė kažkas iš salės.
- Jeigu jis nori, tai nesunkiai išsigydys pats, - sakė F. Taunytė. - O jeigu nenori gydytis, tai skųskite Briuseliui V. Landsbergį, kam jis panaikino priverstinį gydymą. Priverstinio alkoholikų gydymo Lietuvoje nebėra.
- Tai kaip padėti geriančiam žmogui?
- Labai paprastai. Paklauskite jo paties, ir jis pasakys, kaip galit padėti – duoti išgerti. Yra toks Ševčenkos metodas gydyti nuo alkoholizmo alkoholiu ir sėmenų aliejumi. Sėmenų aliejus, sumaišytas su 30 gramų alkoholio. Lyg ir padeda. Bet jeigu alkoholikas priešinasi, viską neigia ir nesileidžia į kalbas, tai nedaug padarysi. Greitoji pagalba būtų šaukštas druskos ir litras vandens – labai greitai pravalys užnuodytą organizmą. Seniai pastebėta, kad alkoholis labai gerina atmintį – nė vienas alkoholikas neužmiršta, kur yra karčema. Bet jeigu išeinančiam duosite šaukštą druskos ir litrą vandens išgerti, tai jis labai greit prisimins namus. Viskas suveiks, ir jis netrukus parlėks atgal.

- Ar vaistažolių trauktines geriau daryti pirktine degtine, ar namine?

- Pirktinė paprastai būna 40 laipsnių stiprumo, o naminė gali turėti 50 laipsnių ir daugiau. Kuo stipresnė degtinė, tuo ji geriau trauktinėms. Jeigu stipresnė, naminė geriau.

- Ar sveika yra kas rytą išgerti arbatinį šaukštelį naminės prieš valgį?
- Po kiek? Po šaukštelį? - nusistebėjo gydytoja. - Kam po šitiek mažai? Kad jau gerti, tai visos savaitės ar viso mėnesio normą vienu sykiu – tada tikrai suveiks!..

 

Komentarai

Viltė

Kaip smagu pamatyti dėstytoją, kurios paskaitos kardinaliai pakeitė mano požiūrį į sveikatą :) . Dar ir dabar jos paskaitų konspektus pasivartau - minčių lobynas.. Ją visi labai mylėjo už humoro jausmą ir paprastumą. Smagu matyti ją aktyvią ir sveiką.

Dėkoju Petrui už puikų straipsnį :) !

Kaip malonu skaityti jog gyd.

Kaip malonu skaityti jog gyd. F.Taunytė viešėjo mano Tėviškėje,Žemaitijoje.Palentinio seniūnijoje.Nuoširdus ačiū Petrui ,užrašiusiam jos mintis,kurios priverčia pamąstyti ir net smagiai pasijuokti.Telydi jus visus sėmė.