Baimės pandemija arba kiaulių gripo kiaulystė

Kategorijos: 

Pasaulio pabaiga jau buvo čia pat. Mes turėjome masiškai mirti tai pakeliui į darbą, tai į aludę arba eidami skiepytis. Nespėjai - amžiną atilsį!..

Deja, viskas šuniui ant uodegos!

O juk viskas buvo labai gerai sugalvota, sakyčiau, taip realistiškai. Tarkim, tu pabundi anksti rytą, plaučiuose kažkas negerai, na, taip lyg ir nieko, po kelių valandų kvėpuoti pasidaro sunkiau, kitą dieną kvėpuoti nebegali, o dar kitą dieną tavo lavoną jau lesa varnos. Įsivaizduojat, koks duobkasiams biznis?

Bet ne, pagal bendrąjį planą didžiausią pelną nuo kiaulių gripo turėjo gauti ne duobkasiai, bet brangieji farmacininkai. Juk šį sykį grėsmė iškilo ne nuo didžiojo Saulės užtemimo, ne nuo ilgauodegės Galio kometos ar 2000-ųjų metų, kurie irgi kažkokiu būdu galėjo sukelti pasaulio pabaigą, bet nuo mažyčio ir plika akimi nematomo viruso. O tokie nematomi dalykėliai tavęs tyko visur - viduj, lauke, kieme, parduotuvėj, autobuse, nuo tokios grėsmės nepasislėpsi nei užsidaręs tualete, nei įsilindęs į televizorių. Ko gero, prie televizoriaus visų baisiausia, nes iš jo sužinai, kaip kiaulių gripas artėja link tavo šalies, slenka prie tavo namų, stovi lauke už durų.

Kodėl jie nieko nedaro?

Kas nieko nedaro?

Farmacininkai! Kodėl jie nepadaro vakcinos?

Ak taip, išganingoji vakcina! Jeigu prie mūsų planetos priasiartino virusas, tai brangieji farmacininkai būtinai sukurs ir antivirusą. Tačiau truputėlį palaukim.

Rimtas verslas nieko nedaro strimgalviais. Paleisdamas naują prekę, pirmiau turi suformuoti poreikį. Didelį poreikį. Kai kurios prekės, tarkime, maistas, vanduo, drabužis, yra reikalingos savaime, bet dėl kitų būsimasis pirkėjas gali labai abejoti. Ar man tikrai pirkti naują telefoną, jeigu tebeveikia senas? Kam man mikrobangė, jeigu turiu dujinę viryklę? O ta vakcina… Gal nemirsiu ir nesiskiepijęs?

Pirma prekės turi praeiti didinga reklamos kampanija. Patikėk, be naujo telefono tu tikrai negali gyventi, o be mikrobangės ne gyvenimas būtų - tai pragaras! Netgi smulkusis krautuvninkas, prieš praverdamas naujos krautuvėlės duris, pirmiau pakabina šūkį: mes tuoj dirbsime! Imame laukti.

Tuoj, tuoj, palaukit, greit bus ir vakcina nuo baisiojo viruso H1N1. O be vakcinos nė nemėginkit išlikti. Kaip pranešė galingoji pasaulio žiniasklaida, žmonės jau miršta, vienas jau mirė ten, kitas - ten, trečias dar kitame pasaulio krašte. Tik išganingos vakcinos dar vis nėra!

Ta pati baimės akcija vyksta seniai su visomis brangiomis vakcinomis. Kai dirbau viename dideliame laikraštyje, buvau griežtai įspėtas nepražiopsoti nė vieno erkinio encefalito atvejo. Pražiopsosiu kokią didesnę avariją ar žmogžudystę - pasaulis neapsivers, bet nepranešiu tautai, kad vienas nepasiskiepijęs pilietis jau serga ir guli ligoninėj - gali nulėkti galva. Pradėjau laukti. Kada jie pagaliau pradės sirgti? Bent vienas!..

Ir štai, pagaliau! Vienas jau numirė ten, kitas - štai ten. Kai nieko daugiau nematai, tik šitokias antraštes, tuoj kyla iliuzija, kad žmonės nieko daugiau nedaro, tik miršta nuo gripo.

Per savo gyvenimą mačiau bene penkias pasaulio pabaigas, bet nė vienai nebuvo skiriama tiek propagandinio dėmesio, kaip kiaulių gripo pandemijai. Permečiau akimis daugybę laikraščių antraščių, ir už visų kyšojo baimę keliantis Pasaulio sveikatos organizacijos pirštas. Štai jis grūmoja, kad kiaulių gripu susirgo žmonių ir ten, ir ten, kad kiaulių gripo virusas plinta ir tokiu, ir tokiu būdu. Juk ne kiekvienas pastebės, kad gerbiamos organizacijos trimituojama statistika iš tiesų ne tokia išskirtinė - nuo reklamuojamo kiaulių gripo kol kas miršta mažiau žmonių, negu nuo tymų ar anoreksijos.

Ar nenutilsit, mažatikiai? Šį sykį mes laukiam vakcinos nuo gripo - ne nuo tymų ar anoreksijos!

Ir štai, vakcina!.. Atėjo lauktoji diena, bet muilo burbulas sprogo.

Kaip apmaudu, kad taip atsitiko dabar, kai vakcina pagaliau pagaminta, o į farmacijos korporacijų sąskaitas ėmė plaukti milijardai dolerių. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų spaudžiamos valstybės masiškai prisipirko išganingosios vakcinos. Turtingesnės šalys, tokios kaip JAV, Austrija, Švedija nusipirko vakcinos tiek, kad užtektų visiems gyventojams. Neblogai reklamos kampanija pavyko Jungtinėse Valstijose, kur į ją įsijungė pats prezidentas Barackas Obama - jis nuo kiaulių gripo pasiskiepijo su savo šeima ir parodė visiems, kaip turi elgtis kiekvienas pilietis.

Žmonės skiepijami ir Rytų Europoje, o Vengrija ir Rumunija net pačios gamina vakcinas prieš H1N1 virusą. Ypač pasisekė Rumunijoje, kai nuo kiaulių gripo sausio 5 dieną mirė garsus televizijos aktorius 37 metų Toni Tecuceanu. Jau kitą savaitgalį vien Bukarešte pasiskiepijo 13 tūkstančių žmonių. O, kad taip mirtų kiekvienoje šalyje po garsenybę!

Kad taip ir Lietuvoje nuo kiaulių gripo kristų negyvas koks garsus politologas ar, apsaugok mus viešpatie, sveikatos ministras! Juk Lietuva irgi prisipirko vakcinos, o dabar velnias žino, kur ją dės.

Vakcinos yra, bet žmonės nenori skiepytis. Įsivaizduojat? Net medikai!..

Pirmasis muilo burbulas sprogo Šiauliuose. O siaube - iš visų miesto medikų dykai pasiskiepyti nuo kiaulių gripo sutiko tik du. Atseit, vaistas dar nepatikrintas, nenorime būti bandomosiomis žiurkėmis… Ta žinia nuskambėjo kaip antausis pačiai medicinai ar paradoksas. Tautos garbei ir sąžinei atstovaujantys iškiliausieji žmonės ėmė gėdyti Šiaulių nesusipratėlius, o tada paaiškėjo, kad ne ką geriau su vakcinacija ir kitose šalyse. Tos valstybės, kurios prisipirko milijonus dozių vakcinos, nežino, kur ją dėti, nes žmonės nenori skiepytis. Joms gresia didžiuliai finansiniai nuostoliai, nes nepanaudotų dozių galiojimo laikas baigsis. O didžiausią akibrokštą farmacijos korporacijoms padarė mūsų kaimynė Lenkija - jos valdžia neišleido vakcinai nė cento.

Lenkija - vienintelė valstybė, nepaklususi Europos sąjungos bei Pasaulio sveikatos organizacijos spaudimui ir atsisakiusi pirkti vakciną. O įdomiausia, kad tokiam savo valdžios žingsniui pritarė paprasti piliečiai. Šiandien aiškėja, kad savo nepriklausomybę mėgstantys demonstruoti lenkai ir šį sykį surizikavo pamatuotai bei pagrįstai. Nuo kiaulių gripo jau mirė žmonių, bet ne daugiau, kaip ir nuo paprasto, be to, lenkų premjeras Donatas Tuskas pareiškė, kad šalis dar turi įprasto gripo vakcinos, kurios sudėtis mažai kuo skiriasi nuo peršamosios. Kol kas visi požymiai rodo, kad įprasto gripo vakcina yra saugi ir veiksminga.

Žinoma, užsispyrėliai lenkai ir kitų šalių mažatikiai nesustabdys nei globalizacijos, nei farmacijos korporacijų pelno - milijonai vakcinos dozių jau parduota, daugelis valstybių yra sudariusios sutartis ir dabar norėdamos ar nenorėdamos turės užsakytą vakciną pirkti. Bet visgi labai negražu, kad vakcinos burbulas sprogo, o žmonės suabejojo naująja pasaulio tvarka.

Atrodo, kiaulių gripo pandemijos grėsmė iš tiesų nebuvo tokia grėsminga. Bet jeigu būtų pavykusi globalioji vakcinacijos akcija, žmonės būtų tikėję, kad juos išgelbėjo brangieji farmacininkai.

Viskas yra truputėlį ne taip, kaip mus gąsdino globalioji žiniasklaida. Garsiausi pasaulio ekspertai jau pripažįsta, kad pandemijos grėsmė buvo gerokai perdėta, o tai gali būti susiję su tam tikrais interesais ir noru sukelti paniką. Kai vakcinos dėmė užtiško ant nekaltybe spindinčio baltutėlio Pasaulio sveikatos organizacijos chalato, ta ėmė žegnotis: ne, ką jūs, mes labai vengiame tokių interesų, labai saugomės ir pinigų, kurių turi tiek daug globalieji farmacininkai!

Kas nesisaugos tokių pinigų?

Atrodo, prasidės tyrimai. Tikriausiai jie nieko sensacingo neduos, kaip ir visi formalieji tyrimai, bet jau pats faktas, kad tyrinėjama pasaulinės organizacijos nekaltybė, labai kenkia pačiai nekaltybei. Baisiausia, kad žmonės ėmė matyti, su kuo jie susidūrė, o naujoji pasaulio tvarka ne tokia šventa, globalizacija - tai ne tik gėris ir grožis, ji gali būti labai panaši į globalų nusikaltimą. Pasigirsta vis garsesnių balsų, kad ir pats virusas H1N1 galėjo būti sukurtas laboratorijoje. O jeigu taip iš tiesų yra, mes galim patirti ne kažkurio miestelio ar miesto, ne vienos valstybėlės, bet viso pasaulio skandalą.

Pasaulis tampa vienu dideliu kaimu, o tą kaimą gali valdyti keli pinigų maišai.

Kodėl šį sykį jiems nepavyko? Kažkas perrėkė reklaminį triukšmą, kažkas atvėrė žmonėms akis?

Ko gero, ne. Visai gali būti, kad gerai užmaišytą kiaulių gripo ir baimės pandemiją sugadino ta pati baimė, tiksliau - baimės perteklius. Padauginsi druskos - sriuba bus nebevalgoma. Taip pat - ir su baime. Mes negalim visą laiką misti vien baime ir baime.

Ir tikrai - kiek mes galim bijoti? Kas tik mūsų negąsdina - atominė bomba, pasaulinė krizė, nedarbas, infliacija, šylantis (šąlantis?) klimatas… Dabar - jau ir gripo pandemija?..

Žmogus nusipurto ir sako: eikit visi velniop!

Sakyčiau, šitas “velniop!” - puiki vakcina, tai patys geriausi skiepai nuo baimės pandemijos.

 

Gripo kiaulystė, žinoma, dar nepasibaigė, iš tiesų ji dar tik prasideda. Jei nepavyks su virusu H1N1, tai gal atsiras geresnis, o Lenkiją pats Dievas dar gali nubausti, kam ji nepakluso nei Europos Sąjungai, nei globaliųjų korporacijų diktuojamai naujai pasaulinei tvarkai. Gali būti, mes taip niekada ir nesužinosim, iš kokios pipetės išsprūdo pelningasis virusas H1N1, bet ką padarysi. Dabar mes jau žinom, iš kur eina kitas, dar galingesnis - panikos virusias, ir kam jis gali atnešti kosminį pelną.