Eriko saulės kolektorius veikia be siurblio

Kategorijos: 

Rašo Erikas Ruginis nuo Platelių:

Noriu papasakoti apie savo saulės kolektorių. Jis veikia be siurblio ir elektronikos, todėl yra labai pigus.

Rėmą saulės kolektoriaus dėžei gaminau iš 4x12 cm lentų. Tokių turėjau, tokias ir sudėjau. Dugną išklojau 5 cm storio polistirolu, jo sujungimus ir tarpelius užpūčiau montavimo putomis , kad sandariau būtų. Tada ant polistirolo dėjau skardos lakštus,   juos nudažiau juodai. Gatavą dėžę  pasikabinau ant sienos.

Tada ėmiausi radiatorių. Jų pirkau Plungės metalo supirktuvėje po 1,30 Lt už kilogramą. Tikrai nebrangu, nes 4 skardiniai radijatoriai svėrė tikrai nedaug, net neprisimenu - kiek. Juos sujungiau ilgasriegiais.  Geriau būčiau virinęs.  Kai dieną pabuvo  kolektorius be vandens, tai pradėjo truputuką leisti vienas sujungimas.

Kai pritvirtinau radijatorius kolektoriaus dėžėje, ėmiausi jungti vamzdžius. Naudojau daugiasluoksnius 18 mm skersmens vamzdžius. Nuo radiatorių viršaus vienas vamzdis eina į boilerio viršų. Juo iš saulės kolektoriaus į boilerį teka aukštyn karštas vanduo. Kitas vamzdis eina nuo boilerio apačios į radiatorių apačią. Juo iš boilerio atgal į saulės kolektorių krenta atvėsęs vanduo. Šaltas vanduo yra sunkesnis, jis krenta pats ir kelia į viršų lengvesnį karštą vandenį. Savitaka. Nereikia nei siurblio, nei elektronikos. Tiesa, savaiminės cirkuliacija vyksta lėtokai. Norint greitesnės, reiktų arba siurblį dėti, arba storesnius vamzdžius.

Boileris pakabintas aukščiau už saulės kolektorių - kitaip nevyktų savitaka. Jis čia pat už sienos, tai šilumos nuostoliai nedideli. Tai  senoviskas  boileris (bačka bačkoje). Sistemą užpildžiau vandeniu, o  rudeniop galėsiu pildyti neužšalančiu skyčiu. Išėjimą iš kolektoriaus esu prijungęs taip, kad šiltas vanduo bėgtų tiesiai į vandens maišytuvą arba į šildymo sistemos boilerį.


Saulės kolektoriaus plotas 5x0,7m. Kiek jis įšildo vandenį, matote nuotraukoje. Ačiū Petrui už konsultacijas.

Komentarai

boileris apie 110litrų.vakar

boileris apie 110litrų.vakar kai buo saulėta pakako vandens visai parai. tai pečiaus kurt neberikėjo.

Sveiki, man įdomu ar

Sveiki, man įdomu ar polistireninis putplastis nuo karščio nesudega (jei skarda įkaitusi liečiasi su putplasčiu)? Ar reikia daryti kažkokį tarpelį tarp šių medžiagų?

Temperatūra lydytis per žema

Plokštieji saulės kolektoriai nepasiekia tokios temperatūros, kad polistirolas išsilydytų. Kad užsidegtų - tai jau visai nerimta kalba. Ar pakaitęs iki 60 laipsnių praranda šilumos varžą, netikrinau, bet kad nesilydo, žinau iš patirties. Reikia turėti omenyje, kad saulės kolektorius yra nuolatos aušinamas, todėl jo temperatūra pasiekia ribą.
Polistirolas už akmens vatą patogesnis tuo, kad visai nebijo drėgmės. Akmens vatos šiluminė varža geresnė, bet ją gali dėti tik tada, kai esi garantuotas, jog saulės kolektorikus visiškai sandarus ir negaus nė lašo vandens.

Žinoma nešneku apie atvirą

Žinoma nešneku apie atvirą liepsną, ne tokį žodį pavartojau :) Na bet skarda gali įkaisti nuo saulės manau daugiau nei 70 laipsnių. Bet gal ir teisus esat. Ačiū už išsamų atsakymą.

Nediskutuokit su faktais

Kalbu iš patirties. Saulės kolektoriuje polistirolas NESILYDO. Kas nemoka skaityti, turi uždaryti šitą svetainę. Padėjau gabaliuką polistirolo į parabolinį saulės kolektorių, kur temperatūra apie 100 laipsnių. Nesilydo ir ten.
Diskusija baigta. Dabar blokuosiu visus, kurie savo fobijomis mėgins klaidinti žmones.

noriu paklaust ar is lubinio

noriu paklaust ar is lubinio profilio galima daryt kolektoriui deze, (su radiatoriais viduje).
kažkaip dvejoju dėl medžio,kad nesusi vaikščiotų,ir stiklai nesutrūkinėtų.

Pažiūrėk į langus

Langai nuo senų senovės daromi iš medžio, ir niekas niekur "nesusivaikšto". Nesu girdėjęs, kad trūkinėtų medinių langų stūiklai. Kažkokia keista fantazija... Bet saulės kolektorius galima daryti ir iš aliuminio profilių. Svarbu juos gerai apšiltinti.

kolektorius

Ar reikia išsipletimo indo tokiai sistemai?

Taip

Jeigu sistema uždara - taip.