Kaip apskaičiuoti saulės kolektoriaus galingumą

Kategorijos: 

Vakar su Vincu skaičiavome savo saulės kolektorių galingumą. Saulė švietė visą dieną, ventiliatoriai sukosi kaukdami ir varė į vidų karštą orą, nors lauke nebuvo labai šilta.

 

Pasirodo, du vakariniai saulės kolektoriai po 1,5 kvadratinio metro kiekvienas vakar veikė kaip 700 vatų šildytuvai, keturi pietiniai  labai panašūs saulės kolektoriai - kaip 800 vatų šildytuvai.

 

Per dieną jie dirba maždaug keturias valandas. Jeigu vietoj jų naudočiau elektrinius šildytuvus, per mėnesį išdeginčiau elektros maždaug už 200 litų. Dabar svarstykite, ar verta, ar neverta daryti paprastus pigius saulės kolektorius orui nšildyti , kurie atsiperka per keletą mėnesių.Ir nepamirškite, kad tai - ne šiaip šildytuvai. Jie varo į trobą šviežią pašildytą lauko orą. Kai tik ima šildyti saulė, namuose ne tik šilta, bet ir gaivu.

Jeigu turite saulės kolektorius orui šildyti, jų galingumą irgi galite apsiskaičiuoti. Tai labai paprasta.

 

Vienam gramui oro įšildyti vienu laipsniu reikia vieno džaulio energijos. Vienas džaulis per sekundę - vienas vatas.  Taigi jeigu saulės kolektorius per sekundę vienu laipsniu pašildytų po vieną gramą oro, jis būtų vieno vato galingumo. Bet jis oro pašildo kur kas daugiau. Dabar reikia žinoti - kiek.

 

Jeigu ventiliatorius per valandą pravarytų 1 kubinį metrą oro, tai per sekundę būtų 0,36 gr  oro. Vadinasi, 0,36 reikia dauginti iš realaus ventiliatoriaus našumo ir temperatūrų skirtumo. Tarkime, jūsų saulės kolektoriaus ventiliatorius varo per valandą 60 kubinių metrų oro, temperatūrų skirtumas tarp lauko oro ir įpučiamo oro sudaro 40 laipsniu. Vadinasi:

 

0,36 X 60 X 40 = 864 W

 

Atsiminkite šią formulę:

 

0,36 X N X T = W, kur N - ventiliatoriaus našumas kubiniais metrais per valandą, T - temperatūrų skirtumas tarp saulės kolektoriaus įeinančio ir išeinančio oro, W - saulės kolektoriaus galingumas vatais.

 

Panašiai yra skaičiuojamas ir vandeniui šildyti skirtų saulės kolektorių galingumas, tik reikia žinoti, kad vienam gramui vandens pašildyti vienu laipsniu reikia ne vieno, bet 4,2 džaulio. Taigi jei per sekundę vienu laipsniu pašildote vieną gramą vandens, jūsų saulės kolektorius veikia kaip 4,2 vato galingumo šildytuvas. Bet jūsų saulės kolektoriaus cirkuliacijos siurblio sukeliami vandens srautai tikriausiai yra kur kas didesni. Taigi 4,2 reikia dauginti iš vandens kiekio gramais per vieną sekundę ir iš temperatūrų skirtumo.

 

Sunkiau būtų apskaičiuoti saulės kolektoriaus galingumą, jeigu jame vyksta savaiminė cirkuliacija. Tokiu atveju vandens srautui nustatyti tektų įstatyti vandens skaitiklį. Koks nors marketingo specas jums gali pasiūlyti ir šilumos skaitiklį už kelis tūkstančius litų...

 

Komentarai

norejau paklaust kodel

norejau paklaust kodel skaiciuojamas radiatoriaus galingumas, kuris kabo lauke? t.y. skaiciuojama "temperatūrų skirtumas tarp lauko oro ir įpučiamo oro sudaro 40 laipsniu" ? ar neturi but skaiciuojama kambario ir ipuciamo oro temperaturu skirtumas? ar cia jau naudingumas? elektrini radiatoriu tai kabinu kambary.

Kaip sau nori...

Kvailiuk, aš paaiškinau, kaip skaičiuojamas saulės kolektoriaus galingumas.O tu kaip nori, taip ir skaičiuok. Ne mano reikalas.
Beje, šildymo sistemos katilo galingumas skaičiuojamas pagal katilinėje stovintį pečių, bet ne pagal tavo trobos radiatorius.