Kategorijos:
Europoje gimsta pirmosios nuostatos dėl skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos, o Lietuvoje už protestuotojų nugaros ima kyšoti "Gazprom" ausys. Apie tai "Šilalės artojas" kalbasi su Seimo Ekonomikos komiteto pirmininku Remigijumi ŽEMAITAIČIU.
- Štai spaudoje pasirodė pranešimai, kad Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairanauskas, taip principingai kovojantis prieš skalūnų dujų žvalgybą bei gavybą, yra susijęs su Rusijos kompanija "Gazprom". Jis gauna nuomą už neseniai savo mišku nutiestą "Lietuvos dujų" naftotiekį, o "Lietuvos dujų" didžiąją dalį akcijų valdo "Gazprom". Ar tai nerodo, kad kova prieš skalūnų dujas atitinka "Gazprom" interesus?
- O kaip neatitiks? Tiesą sakant, manęs ta žinia apie "Gazprom" nagelius nei kiek nenustebino. Jau ir anksčiau viešai sakiau, kad čia, mūsų nedideliame krašte, susikerta dviejų galingų jėgų interesai. JAV "Chevron" nusiteikusi įkelti į Lietuvą koją ir išgauti skalūnų dujas, o tai prieštarauja "Gazprom" interesui parduoti čia savo produkciją. Jeigu Lietuvoje bus atrasta skalūnų dujų ir naftos, tai jų rinkos kaina gali kristi iki 30 procentų, kaip tai atsitiko Amerikoje. Nieko nepaprasto, kad Lietuvoje vienas jėgas remia "Gazprom", o kitas - "Chevron". Būtų keista, jeigu jos to nedarytų. Manau, ateityje sužinosime dar daugiau pikantiškos informacijos apie "Gazprom" daromą įtaką.
- Darosi įdomu. Vienas politikas nuvažiuoja į Ameriką ir pažada "Chevron" kompanijai, kad pakeis negatyvią Lietuvos visuomenės nuomonę apie skalūnų dujas, kiti, pasirodo, čia jau gauna "Gazprom" paramą. O už kurią pusę labiau Žemaitaitis? Kas mums naudingiau - susidėti su "Gazprom" ar su "Chevron"?
- Aš su savo apygarda. Kaip buvau rinktas šilališkių bei šilutiškių, taip ir tebesu jų teisėtas atstovas. Nereikia turėti iliuzijų, kad "Chevron" arba "Gazprom" ims tarnauti mums. "Gazpromas" dirba "Gazpromui", o "Chevronas" - "Chevronui." Aš visada sakiau: tarp tų ir anų dar yra mūsų interesai, tarp Rytų ir Vakarų yra mūsų nedidelis kraštas, labai konkretūs žmonės su savo kaimais, sodybomis, savo ūkiais ir visa gyvybine erdve. Jie čia nori gyventi saugiai, ir tai - jų teisėtas interesas. Jeigu jų gyvenimo erdvei kyla grėsmė, mes negalime užsimerkti. Kaip tik nuo savo žmonių turi prasidėti visa politika.
- Bet jeigu protesto akcijas palaikė "Gazprom", tai gal tas pavojus - tik išpūstas burbulas?
- Man irgi kartais atrodo, kad pučiamas burbulas. Per internetą paleistos nuotraukos su degančiu vandentiekio vandeniu ir kitos nesąmonės labai panašios į apgalvotą psichologinę ataką. Taip. burbulas pučiamas, bet nemanykim, kad skalūnų dujų gavyba yra toks jau nekaltas dalykas. Priverstinai stumti iš žemės gelmių dujas arba naftą - tai jau ne vandenį iš šulinio kibirais semti. Tai gali būti labai pavojinga žmonėms, jų turtui ir aplinkai, jeigu viską paleistume savieigai, visai be kontrolės, kaip nueidami nuo valdžios siūlė konservatoriai. Jų vyriausybė skubėjo kuo greičiau pabaigti viešojo konkurso ir sutarties pasirašymo procedūras. Visa laimė - nespėjo, ir žmonės juos nustūmė nuo valdžios. Bet jeigu konservatorių blic planas būtų pavykęs, dabar mes iš tiesų turėtume labai pavojingą situaciją. Išgauti skalūnų dujas be poveikio aplinkai vertinimo būtų savižudybė, sakyčiau, tikra beprotybė.
Labai gerai, kad žmonės laiku sujudo ir piketais atkreipė naujosios valdžios dėmesį į labai opią problemą. Jie kreipėsi ir į mane, ir aš jiems pažadėjau išsiaiškinti, kas vyksta. Tiesą sakant, man visai nesvarbu, ar tų žmonių lyderius kas finansavo, ar nefinansavo. Tie žmonės gina savo namus ir nori gyventi saugiai. Tai - natūralus jų interesas, ir jie turi teisę spausti mane, savo atstovą. Kaip kitaip jie darys įtaką valstybės politikai?
- Mes jau žinome, kad Poveikio aplinkai vertinimo įstatymas pakeistas, Prezidentės pasirašytas, ir dabar toks vertinimas privalomas kiekvienam skalūnų dujų ir naftos gręžiniui. O kaip Briuselis? Ar jis nelieps atšaukti, kaip nors sušvelninti jūsų priimtą pataisą?
- Ne, aš nemanau, kad Briuselis imtų šokti pagal "Chevron" dūdelę. Jis kaip tik griežtina savo poziciją. Liepos 11 dieną Europos Parlamento Aplinkos komitetas patvirtino savo poziciją dėl Poveikio aplinkai vertinimo direktyvos. Ji nuo priėmimo 1985 metais iš esmės nebuvo tobulinta, o dabar joje atsiranda nuostatos ir dėl skalūnų dujų bei naftos. Direktyva iš esmės sako tą patį, ką ir mūsų Seime priimtas įstatymas, - poveikio aplinkai vertinimas privalomas ir skalūnų dujų bei naftos gręžiniams. Vadinasi, mums trauktis atgal nereikės.
Prieš tai nuvykęs į Dubliną, kur vyko konferencija dėl energetinių išteklių panaudojimo, aš kalbėjausi su Europos Sąjungos aplinkos apsaugos komisare C. Hedegaard, perdaviau jai mūsų krašto žmonių nuogąstavimus ir klausiau, kokia būtų Europos pozicija dėl skalūnų dujų. Komisarė atsakė, kad bendros nuostatos kol kas nėra, o kol politikai susitars dėl bendros pozicijos, kiekviena šalis turi elgtis savarankiškai. Aš jai pasakiau apie mūsų Seime svarstomą įstatymo pataisą, ir komisarė pagyrė tokią iniciatyvą. "Jūs esate pirmieji, bet tuo keliu turėtų eiti visa Europa", - sakė ji man. Ir štai Europos direktyva parengta. Neabejoju, kad rudenį Europos Parlamentas ją patvirtins. Taigi mūsų krašto žmonių balsas išgirstas, šilališkiai ir šilutiškiai gali didžiuotis, kad savo protestais ir reikalavimais prisidėjo prie ES direktyvos atsiradimo.
- Vadinasi, pergalė?
- Aš taip dar nesakyčiau. Aplinkosauga - tai tik vienas problemos aspektas. Jeigu mes savo gelmėse turim lobius, tie lobiai turėtų mums nešti naudą. Žemaitijoje jau seniai išgaunama itin aukštos kokybė nafta, bet Lietuva iš to negauna jokios naudos - visą naudą išsinešioja naftos verslovės, kurioms konservatorių valdžia nustatė simbolinius naftos mokesčius. Aš siūlau keisti Naftos mokesčių įstatymą ir išgaunamai tradicinei naftai nustatyti 40 procentų, skalūnų naftai ir dujoms - 25 procentų mokesčius. Įstatymo pataisos turėjo būti svarstomos Seime birželio pabaigoje, bet klausimas neįtrauktas į darbotvarkę. Įtraukti jį galėjo arba Seimo pirmininkas, arba premjeras. Kodėl neįtraukė? Aš to nežinau. Kartais ir Seime sunku suprasti, kas kokį žaidimą žaidžia.
Kalbėjosi Petras DARGIS
Naujausi komentarai