Patiko? Pasidalink:
Komentarai
didžiausi sveikinimai
sveikinimai pajudejus iš mirties taško ir tapus nepriklausomiems nuo valdiškų duju :) membrana atrodo įspudingai.
Ačiū, Pauliau!
Ačiū, Pauliau! Dabar mes tikimės savomis dujomis ne tik maistą virti - jų turėtų likti ir namui šildyti, bent iš dalies...
Šaunuoliai. Pagarba. Lauksime
Šaunuoliai. Pagarba. Lauksime tolimesnių žinių apie dydyjį DarGazą. O kaip su užpildymo lygiu? Ar nemažėja gerosios košės generatoriuje kylant jo membranai?
Košės nemažėja
Košės, žinoma, nemažėja. O kodėl jos turėtų mažėti?
Gal nevisai tiksliai
Gal nevisai tiksliai išsireiškiau, t.y. ar nesimato kad mažėtų dujų išsyskyrimas, nes generatoriaus tūris didelis, o apie papildyma nieko nepasokojote. Dar klausimėlis apie membraną, ar ji tokia pati kaip projekto pradžioje?
Tik prasidėjo
Audriau, kaip mažės dujų išsiskyrimas, jeigu jis tik prasidėjo? Tiesą sakant, generatorius dar nė neįsibėgėjo kaip reuikiant. Jis yra papildomas - skaitykite ankstesnius straipsnius. Membrana ta pati. O kopdėl turėtų būti kita?
Sveiki, kaip generatorius
Sveiki, kaip generatorius dirba? Gal kokių patobulinimų idiegėte?
Šį tą darėme
Taip, šį tą darėme. Kada nors aprašysiu.
Sveiki, visa vasara praėjo, o
Sveiki, visa vasara praėjo, o žinių apie generatorių nėra. Butų įdomu ką nors sužinoti. Atsiprašau už smalsumą.
Generatorius, žinoma, veikia
Reikės kada nors sėsti ir aprašyti. Generatorius, žinoma, veikia. Rudenį nepakeitėme mėšlo, tai liko pernykštis. Bet pyliau žolės, obuolių išspaudų. Smarvės dar turi.
Vasarą pamačiau, kad problema dėl temperatūros. Generatoriaus dugnas - 4 metrų gylyje po žeme, tenai temperatūra vos 8 laipsniai. Maža temperatūra - menkas našumas. Teko daryti saulės kolektorius ir šildyti. Reikalai iškart pagerėjo, bet jau buvo vasaros pabaiga.
Dabar kepu ir verdu biodujomis, bet šildymui nekas lieka. Žiema, bakterijos dėl šilumos stygiaus aptingo. Vadinasi, dalį atsargų teks kaupti vasarą. Gerai įšildyti saulės kolektoriais generatoriaus masę, o kai pagreitės gamyba, spausti kompresoriumi dujas į rezervuarą. Turime 2.5 kubo talpos aukšto slėgio bačką. Suspaudę iki 20 atmosferų, ten sutalpintume 50 kubų. Toks rezervas turėtų bent dalinai kompensuoti gamybos sulėtėjimą šaltuoju metų laiku. Žinoma, reikės dažniau atnaujinti generatoriaus turinį.
Taigi pasigaminti biodujų maistui gaminti nėra sunku - tam užtektų po žeme užkasti kokių 5 ar 10 kubų bačką ir pasidaryti išsiplėtimo indą. Norint daugiau, tenka išspręsti keletą techninių problemų. Lietuva - ne Kinija ir ne Indija, kur vasara niekada nesibaigia. Beje, mes einame pigiausiu keliu ir nenorime užsiimti biomasės šildymu, aukojant tam dalį gautų dujų. Šildyti saulės kolektoriais yra labai pigu, bet žiemą jie nepadeda. Teks kaupti rezervus vasarą. Eksperimentas nebaigtas. Mes tikimės sukurti patį pigiausią ir paprasčiausią būdą Lietuvos sąlygomis pasigaminti didelius biodujų kiekius buities reikalams.
Labai ydomu
Man labai ydomu per kiek laiko susikaupe tos dujos, noreciau pas save pasidaryt 1 kubinio metro talpoj, tai ydomu per savaite ar per menesi kiek duju isgauciau?
Kubas mažai
Kubas mažai. Mūsų pirmasis generatorius kaip tik kubo talpos. Šiltuoju metu mes per dieną išgaudavome apie 200 litrų dujų. Vienam - dviems žmonėms maistui išsivirti vasarą užtenka, bet tai - labiau eksperimentas, negu rimta gamyba. Yra sakoma, kad šeimai reikalingas 5 - 10 kubinių metrų generatorius. Tokie dar vadinami buitiniais.
Dekuj uz atsakyma.
Dekuj uz atsakyma.
biodujos
Sveiki,
Ar gerai suvokiu, kad nuotekų valymo įrengimą ( kad ir iš tų populiarių "traidenių" ar pan) irgi galima paversti nedideliu duju bioreaktoriumi, tik reikia primontuoti papildoma talpą dujų surinkimui?
Iš "traidenių" metano neišspausi
Iš "traidenių" tikrai metano dujų neišspausi, tik anglies dvideginį. Jie veikia visai kitu principu. Kiek žinau, į juos pumpuojamas deguonis. O metanogeninės (metaną gaminančios) bakterijos yra anaerobinės, deguonis joms - mirtini nuodai. Taigi metano bakterijų ten negali būti.
Kur deguonis, ten vyksta rūgimas, kurio šalutiniai produktai - anglies dvideginis ir alkoholis. Jeigu aparate įsiveisia deguonį mėgstančios acto bakterijos, tai jos alkoholį tikriausiai paverčia actu. Taigi nė samanės neišvarysi... :)
Metano galima būtų gauti iš paprasčiausio sandaraus nuotekų nusėsdintuvo, įleidžiant į jį ir išleidžiant iš jo nuotekas pro apačią (žemiau vandens lygio). Žinoma, tas nusėsdintuvas turėtų būti visiškai sandarus.
trašos paėmimas
Klausimas. remiantis http://petrasdargis.lt/sites/default/files/large_bioduju_generatoriaus_s... Kaip iš pagrindinės bačkos išvalomas ar nukreipiamas į kitas talpas naudingasis dumblas - traša( kuris nusėda bačkos apačioje).
Štai taip ištuštinama
Netrukus išsamiai aprašysiu visą DarGazo darbą, o dabar dedu tik nuotrauką, ir kurios suprasit, kaip ištraukiamas suvirškintas mėšlas. Reaktorius didelis, o savo tvarto ir gyvulių neturim, nėra kaip padaryti nuolatinio srauto, kad skystas mėšlas per vieną galą įeitų, o per kitą sunaudotas išeitų. Tai be srutovežio neišsiverčiam.
Na štai, nekantraujantiems savo skaitytojams pagaliau galim pranešti, kad didžiojo DarGazo guminė membrana nuo biodujų išsitempė kaip styga. Turėjome vargo, kol mums su Vincu pavyko parinkti tinkamą tarpinę ir deramai ją užsandarinti.
Kaip ir buvo galima tikėtis, žiemą generatorius nespėjo įsibėgėti. Jis buvo užpildytas jau atvėsus orams, o žemoje temperatūroje metanogeninės bakterijos veisiasi sunkiai. Ne tiek gaminosi dujos, kiek tvirtėjo pluta skysto mėšlo paviršiuje. Bet įjungėme burbuliatorių, ir viskas susitvarkė. Seno jau prakiurusio šaldytuvo kompresorius veikia užtikrintai - jis ima dalį biodujų ir plastikine šlanga pro išpylimo vamzdį varo atgal į generatorius apačią. Tenai taip bubuliuoja, kad iš tolo girdėti. Penkiolika minučių per valandą burbuliavimo netgi per daug. Mūsų manymu, tai pats paprasčiausias biomasės maišymo būdas, jis tikrai daug pigesnis ir patvaresnis už mechaninį.
Dabar laikas pradėti kaupti dujas atsargai. Virtuvėje naudojamės mažesniųjų generatorių gaminamu metanu. Jų bendras tūris - apie tris kubinius metrus, o maistui gaminti užtenka. Didžiojo DarGazo - dešimt kartų daugiau. Tiek dujų, kiek jis pagamins, maistą virdamas niekaip nesudeginsi. Užtat žiemą, kada ateis šalčiai, jos labai pravers.
Šiuo metu mūsų soduboje veikia trys biodujų generatoriai su skirtingo tipo dujų kaupyklomis. Pirmasis ir pats mažiausias, apie kubinį metrą talpos, biodujas kaupia varpo tipo kaupyklose. Tai Indijos variantas. Antrasis, 2.5 kubinio metro talpos, kinų išrastu būdu biodujomis stumia vandenį į išsiplėtimo indą. Jis gali sukapti iki kubinio metro dujų. Ir pagaliau trečiasis, didydis DarGazas, po gumine membrana gali sukaupti apie 7 kubinius metrus dujų. Visgi, ruošiant atsargas žiemai, tai nėra daug. Tikriausiai jas spausime kompresoriu į 2.5 kubinio metro talpos propano statinę. Joje tikimės suslėgti bent 50 kubinių metrų dujų. Bet tai - dar tik projektas.