DarGazas užaugs be valstybės malonės

Kategorijos: 

Dargazą verslovę šiandien aplankęs Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis aukštai įvertino biodujų magnatų užmojus sukurti autonominę sodybą ir parodyti špygą energetikos monopolistams. Apžiūrėjęs montuojamus įrenginius ir supratęs projekto mastą, jis oficialiai pareiškė:

- Žiūriu, Petrai, vis nerimsti.

Užmojai šiemet 10 kartų didesni, nei pernai. Tada į žemę įkasėme 2,5 kubo bačką, dabar užkasta 25 kubų bačka. Netgi aukštieji  verslovės svečiai šalia jos atrodo visai nedideli.

 

Ir ant šono gulėdama, ji maža neatrodė. Be kopėčių ant tokios neužlipsi. O kada įkasta į žemę, įkritęs ir kopėčiomis vargiai išlipsi. Šiaip ar taip, keturi metrai gylio.

- Kam jums šita baisybė? - klausia kai kurie nesusipratę DarGazo lankytojai. - Juk ir dabar dujų užtekote maistui virti?..

Maistui užtenka, bet...

Ekonomikos komiteto pirmininkas buvo įžvalgesnis:

- Viskas aišku, šildysi trobą!

Dabar Visatos Centre veikia du biodujų generatoriai. Vienas - kubinio metro talpos, kitas - 2,5 kubo. Nuo pavasario kepame, verdame, šildome vandenį ir darome viską, kas reikalinga. Bet žiemą dujų gavyba kris kelis kartus. Nuo žemos temperatūros metanogeninės bakterijos apsnūsta kaip Seimo nariai į kadencijos pabaigą. Vadinasi, žiemai reikia kalis kartus didesnio generatoriaus. O mes juk norime šildyti trobą. Štai kodėl užmojus padidinom 10 kartų.

Žiemą dujų išeigą galima padidinti, dalį jų deginant ir šildant generatorių. Bet mes su Vincu norėtume išsiversti be tokios šildymo įrangos. Vasarą turimus generatorius šiek tiek pašildome saulės kolektoriais, o žiemą paliksime juos likimo valiai. Mūsų koziris - didelis skysto mėšlo kiekis. Nepavyks - tada mėginsime šildyti.

O iš kur šitiek mėšlo? Patys tiek neprigaminsime per visą gyvenimą!

Mūsų kaimynas turi nemažą fermą, iš jos plaunamas skystas mėšlas. Jau sutarėme - užpildys bačką, o paskui per metus kelis sykius mėšlą pakeis. Į generatorių pilsime ne tik jį. Užaugo nemažas obuolių derlius, spausime sultis. Kur dėti išspaudas? Į generatorių! Sugedę maistui netinkami krituoliai - irgi tenai! Kitas kaimynas spaudžia sultis ne tik sau, bet ir kitiems. Kur deda išspaudas? Nuveža kur į pamiškę ir išverčia. Jau sutarėme - dabar atveš į DarGazo verslovę.

- Koks man skirtumas, kur išpilti? - sakė kaimynas.

Vasarą turiu pjauti kiemo žolę. Žolė irgi labai gera žaliava biodujoms. Kiemas nėra labai didelis, bet turimi generatoriai kol kas jos negali suvirškinti. Dalį žolės ir šiemet turėjau išversti kur nors į pakrūmę. Kitą vasarą visa žolė sueis į didįjį generatorių. Dvidešimt penkios tonos - tai jau ne juokas!

Taigi žaliava biodujų gamybai yra ne pigi, bet absoliučiai nemokama! Juk kaimynas, į mano generatorių supylęs mėšlą, jo man neatiduos. Po pusmečio jį išsisiurbs atgal netgi geresnį, išpils savo dirvose visai neagresyvų aplinkai. Bedeguonėje aplinkoje pūdytas mėšlas yra daug vertingesnis, iš jo susidaręs dumblas - nuostabi trąša daržams. Vadinasi, aš sunaudosiu tik atmosferą teršiantį metaną, o kaimynui liks geresnės kokybės trąša.

Mes su Vincu jau įsitikinome - biodujos yra fantastinė energetikos alternatyva. Ji daug pigesnė ir efektyvesnė, nei saulės baterijos ar vėjo jėgainės. Metanas tinka vidaus degimo varikliams,  vadinasi, biodujų jėgainę galima pritaikyti elektros gamybai. Tokia elektra bus vertingesnė, nei vėjo jėgainių ar saulės baterijų. Vėjainė priklauso nuo vėjo, saulės baterijos pasidaro bejėgės, kai saulė užlenda už debesų. O motorinį elektros generatorių galima įjungti paties nustatytu laiku, tarkim, per labiausiai apkrautas elektros tinklų valandas.

Kinijos kaimai nusėti mažosiomis biodujų jėgainėmis, jų jau pilna Indijoje, Pakistane. Kinai tokiu būdu išvengė ekologinės katastrofos. Ten auginama tiek gyvulių ir paukščių, tiek mėšlo ir srutų nutekėdavo į upes ir ežerus, kad ėmė dvėsti žuvys. Ką darė kinų valdžia? Padidino baudas už aplinkos taršą, kaip tai mėgsta daryti Lietuvos šeimininkai? Ne, jie suteikė valstiečiams šansą įsirengti biodujų generatorius. Ten ir smulkus valstietis, ne koks monopolistas, gali už valstybės paramą pasistatyti biodujų generatorių, svarbu, kad per jį leistų visą paukščių bei gyvulių mėšlą. Beje, tie generatoriai - pačių kinų išradimas, sakoma, kad dujas tokiu būdu jie gamino prieš tūkstantį metų... O dabar jie iš mėšlo išspaudžia 25 procentus buityje naudojamų dujų.

O kodėl Lietuva to negalėtų? Kodėl ji turi remti tik pačias stambiausias vandenvalos įmones, tik gigantiškus gyvulininkystės fabrikus? Kodėl negalima būtų pasukti ne monopolijų, bet priešingu keliu, padėti ir mažesniems ūkininkams pasigaminti nepaprastai švarios energijos tiesiog iš nieko?

Sakyk, gerbiamasai Semo nary! Atsiskaityk tautai, ką gerbiamo Seimo gerbiamas Ekonomikos komitetas padarė, kad kiekviename Lietuvos kaime būtų bent po vieną tokį DarGazą? Ką gerbimas Komitetas ir jo pirmininkas nuveikė, kad aš pigiau ir lengviau galėčiau įsirengti šitą verslovę?

- Tik nesakyk, kad nedariau nieko! - išvertė akis komiteto pirmininkas. - Ko neskaitai mano tinklalapio? Aš pats siūliau Atsinaujinančios energetikos įstatymo pataisą, kurioje buvo numatyta valstybės parama ūkininkams, norintiems įsirengti savo poreikiams biodujų jėgaines. Tokiems kaip tavo DarGazams būtume galėję skirti per metus 38 milijonus litų. Kad ir kaip šaipaisi iš Seimo, jis tą pataisą priėmė!

Priėmė? Tai kur tie milijonai? Kada man rašyti paraišką?

- Milijonų nėra, nes prezidentė vetavo. Atseit, korupcinis įstatymas, juo gali pasinaudoti viena interesų grupė... Štai tau ir energetinė nepriklausomybė.

Stambi smulkių mėšlabridžių grupė gali pakenkti kokio Gazpromo monopoliui?

- O kaip tu manai? Sujudo ne tik Gazpromas, bet ir visas energetikų širšelynas. Pats pagalvok: kas bus, jeigu valstybės parama paskatins tokių DarGazų bumą? Štai prie Laukuvos yra keli stambesni ūkininkai, jie laiko tiek guvulių, kad biodujomis parūpintų pusę miestelio. O dar pradės dujas gamintis kiekvienas mažesnis... Kaip paskui jus tokius įvaryti į kampą? Jūs gi rodysit špygą ir Gazpromui, ir Lestui, nelabai jums rūpės ir malkų kaina. Ar ne lengviau varyti bendrą reikalą kartu su keliais biodujų gigantais?

Taip, žinoma, tokių, kaip aš niekas nenori laikyti už oligarchus. Visgi mes su Vincu sukrapštėme penkis tūkstančius ir dabar lauksime, kada jie sugrįš. Generatorius jau beveik sumontuotas, palaidotas po žeme. Jis po tuo didžiuoju kaupu.

Dar liko ant jo uždėti guminę membraną. Nuo dujų jinai išsipūs kaip balionas. Taigi pas generatorius su membrana bus kartu ir dujų rezervuaras. Ačiū gerbiamai prezidentei ir visiems šalies šeimininkams, kad tokiems štai buitiniams generatoriams kol kas nereikia valdininkų leidimo ir neuždėta kitų kliūčių.

Ir tegu jie žinosi!..

 

Komentarai

Petrai, manau kad eini

Petrai, manau kad eini teisingu keliu su šitais dujų generatoriais, tai pati puikiausia ir akivaizdžiausia alternatyva rusiškoms dujoms.
visa tai turėtų pamatyt kuo daugiau žmoniu, tai jiems turetų patikti.
laukiu pirmūjų rezultatų iš naujojo generatoriaus.

Naudinga man

Tik nepaišykite man antirusiško patriotizmo. Negi aš panašus į patriotą ar kokį kitą bukaprotį?

Ar rusiškos dujos, ar norvegiškos, ar lenkiškos, jos niekada veltui nebus. O aš jas išgaunu dykai, kainuoja tik įranga. Tikiuosi parodyti špyga lietuviškam energetikos monopoliui, tai pačiai parazitų šutvei, kurią taip globoja prezidentė ir kiti oligarchų atstovai. Mums kailį neria Lietuvos vergvaldžiai, jų mėginu išvengti. Kiti man rūpi mažiau - jie patys tegu vengia savų vergvaldžių.

Mane labiau žemiški klausimai

Mane labiau žemiški klausimai domina. Kiek per mėnesį dujų šis generatorius sugeneruoja (iš patirties su mažesniais manau galėtumėte pasakyti)? Kiek šaltuoju ir kiek šiltuoju periodu? Ar kažkaip bandėte matuoti kiek procentų metano yra dujose?

Žinosiu - parašysiu

Keista avansu girdėti šįtokius klausimus, kai generatorius dar nesumontuotas. Žinosiu - bus aprašyta.

Anoks čia keistumas? Juk pats

Anoks čia keistumas? Juk pats gyrėtes, kad jau turite 2,5 m3 darGaz'a... Rezultatus daugini is 10ies - ir stai jums rezultatas. Neisivaizduoju tik kaip issimatuoti duju kaloringuma... turiu omeny metano kieki dujose...

Laba diena. Norėčiau

Laba diena. Norėčiau paklausti iš ko bus padaryta membrama (ar pritaikyt nuo ko tai numatėt,ar vistik teks užsakinėt iš pardavėjų)? Ir dar,jei galit, kokią tai schemutę su matmenimis (kokiu atstumu nuo viršaus užpildymo vamzdis,kokiu išsiplėtimo),ar šis reaktorius truputį kitoks? Gal ir per daug aš čia,bet netikiu,kad man vienam įdomu. Iš anksto ačiū. Gintautas.

Taip, generatorius jau kitoks

Membraną jau turime nusipirkę. Tai kelių milimetrų storio geomembrana, ji naudojama hidroizoliacijai mėšlo lagūnose ir kitur. Išsitempia tris kartus. Taigi kaupiantis generatoriuje dujoms, ji išsipūs kaip burbulas. Jau rašiau, kad generatorius su membrana bus ir dujų rezervuaras. Nebereikia nei "varpo", nei išsiplėtimo indo. Žodžiu, tai kitokio tipo generatorius, negu turime jau pasidarę du.

Generatoriaus neužpildysime, kad būtų kaip akis. Vandens lygis priklausys nuo to, kokio aukščio bus išpylimo vamzdis. Nuo viršaus paliksime kokį metrą.

Kad sistemoje susidarytų šioks toks slėgis, ant membranos teks dėti kokį nors svorį, tarkime, padangą. Eksperimentuosime.

Kai baigsime montavimo darbus, prašysiu Vinco, kad nupaišytų gražią principinę schemą.
 

Kaina

Kažin ar labai brangi ta medžiaga membranai?

Nepigi

Mokėjome 35 Lt už kvadratinį metrą.

norėjau paklausti ar jusų

norėjau paklausti ar jusų gaminamos dujos gali būti spaudžiamos į balionus?

Metanas

Spaudžiamos gali būti, bet taip paprastai jų nesuskystinsi. Metanui suskystinti reiktų daugiau kaip 200 atmosferų. Mes planuojame jį spausti į 2.5 kubo rezervuarą iki 20 atmosferų. Taip sutaupysime vietos, bet tikrai nesuskystinsime.

Betonas

Laba diena. Kažin ar cementinis reaktorius "nebijotų" vidinės terpės? Filmukuose rodo,kad mūrija tuos reaktorius,bet kiek jie laiko-nežinia. Sakau gal jums teko kažką daugiau apie tai girdėti. Tos metalo talpos didelis deficitas, arba prašo už jas tiek,kad apsirūpintų likusiam gyvenimui.

Kaina

Taip, mūryti reaktorių iš kokių blokelių būtų pigiau. Mes tai skaičiavome. Bet nemažai darbo. Už 25 kubų metalinį rezervuarą sumokėjome 3000 litų, dar 500 - už atvežimą. Tai visgi daug pigiau už plastiką. Pardavėją radome internete.

Darant betoninę talpą, reikia turėti omenyje, kad betonas praleidžia vandenį. Tą problemą irgi reikės kažkaip spręsti.

ar jau juda reikalai

sveiki gerb. išradejai, atšilo oras pakilo noras, na bent kažka daryti. Įsivyrauja pavasaris. Idomu ar jau pradėjo veikti naujasis dujų generatorius? Manau ne vienas aš laukiu naujienų :)

Juda

Reikalai, žinoma, juda. Visą žiemą deginau mažesniojo generatoriaus dujas.

Baigdami tvarkyti didįjį, susidūrėme su problema, kurios dar nebuvome sprendę. Kai rasim sprendimą, aprašysime jį.