Kaip veikia DarGazas - naminis biodujų generatorius

Kategorijos: 

Straipsnis atnaujintas. Yra schema.

Štai pirmasis naminėmis DarGazo metano biodujomis virtos sriubos puodas. Kaip matote nuotraukoje Gazpromo konkurentams palikta antroji viryklės skylė niekingai uždengta puodo dangčiu. Prieš dvi savaites paleistas vieno kubinio metro talpos DarGazo generatorius dar tik įsibėgėja, bet jau per parą iš karvių mėšlo padaro apie 150 litrų nemokamų dujų. Saulėtomis vasaros dienomis man to visiškai užtenka - juk vandenį šildo saulės kolektoriai, mėsą kepu bei verdu parabolinėje saulės viryklėje. Sriubos, kavos, arbatos išsiverdu biodujomis. Šiandien apniukę, tai savo dujomis išsikepiau ir kiaušinienės.

Žodžiu, tai jau ne žaidimas ir ne mokslinis eksperimentas. Tai iš tiesų veikia, o realios naudos praktiškai be jokių sąnaudų gali duoti dar daugiau, negu duoda dabar.

Štai visa įranga.

Iš nuotraukos nelabai suprasite, kaip visa tai veikia, todėl dar žiūrėkite Vinco darytą visos sistemos schemą.

Po žeme užkastas kubinio metro talpos plastikinis konteineris, į jį pro juodą kibirą dešinėje pilamas vandeniu atskiestas karvių mėšlas. Tai metanogeninių bakterijų maistas. Jis skiedžiamas čia pat plastikiniame šiukšlių konteineryje. Su karvių mėšlu dabar sumaišau ir kieme sušienautą žolę.

Po žeme užkastas konteineris yra beveik pilnas skysto mėšlo. Tai dujų reaktorius - pagrindinė viso generatoriaus dalis. Čia darbuojasi metanogeninės bakterijos - jos mėšlą verčia metanu. Tai nuolatos vyksta ir gamtoje - pūvant vandenyje mėšlui, šiukšlėms, maisto atliekoms, dvėsenai ir kitoms organinėms medžiagoms, išsiskiria metanas ir išsisklaido atmosferoje. Bet jeigu vandeniu atskiestas puvenas supilsite į sandarų indą, išsiskyrusį metaną galėsite surinkti ir sudeginti. Sakoma, kad kinai tai išmoko daryti prieš kelis tūkstančius metų. Svarbu, kad organinės medžiagos pūtų be deguonies - deguonis metanogeninėms bakterijoms yra mirtinas nuodas. Štai kodėl mėšlas skiedžiamas vandeniu, o ne pūdomas sausas. Jei mėšlą ar kitas organines medžiagas pūdysi be vandens, gausi kompostą ir anglies dvideginį. Tai - jau kitokių bakterijų produktas.

Įpylus į reaktorių bakterijoms naujo maisto, susidaro perteklius, kuris išbėga pro vamzdį kairėje. Pašėrus bakterijas, pastebimas ryškus dujų šuolis. Todėl rekomenduojama jas šerti mažesniais kiekiais, bet dažniau. Aš savo geradarėms skysto mėšlo įpilu kelis sykius per dieną. Pakabinęs iš krūvos kibirą mėšlo, supilu jį į šiukšlių konteinerį, užpilu vandens arba iš generatoriaus išbėgusio bakterijų pilno skysčio ir išmaišau štai šiuo savadarbiu maišytuvu.

Tai dvi kryžiumi sudėtos ir ant strypo sumautos metalinės juostelės, kurias suka elektrinis gręžtuvas. Juostelės gerai pagaląstos, jos ne tik susmulkina padžiūvusį mėšlą, bet ir supjausto mėšle likusius kraikams naudojamus šiaudus. Rankomis išmaišyti mėšlą būtų sunkus darbas.

Reaktoriuje atsiradusios dujos burbuliukais kyla aukštyn ir kaupiasi viršuje. Plastikiniais vamzdeliais jos eina į dvi aukštyn dugnais apverstas statines po 150 litrų, kurios panardintos į 200 litrų statines su vandeniu. Tai varpo tipo išsiplėtimo indai ir dujų tatpyklos - kuo daugiau dujų, tuo aukščiau iš vandens iškyla panardintos statinės. Iš jų dujos po žeme užkastu vamzdžiu eina į trobą ir deginamos viryklėje.

Kad mėšlas pūtų geriau ir greičiau virstų metanu, jį reikia maišyti. Mes tai darome seno šaldytuvo kompresoriumi, kuris dirba už burbuliatorių. Jis siurbia iš reaktoriaus dujas ir kitu vamzdžiu jas varo atgal, bet pumpuoja į patį dugną. Nuo dugno kylantys metano burbulai maišo visą darbinį skystį ir neleidžia paviršiuje susidaryti plutai. Laikmatį nustatėme taip, kad jis kas pusę valandos burbuliatorių įjungtų trims minutėms. Elektros sąnaudos - 3,6 Lt per mėnesį.

Šis biodujų reaktorius jokiu būdu nėra mūsų išrastas. Tai labai senas kinų išradimas, taip dujas gamina ir Indijos valstiečiai. Per dujų generatorių perleistas mėšlas pasidaro dar geresnė trąša, be to, jis ne toks agresyvus aplinkai. Štai viena internete rasta schema, kaip metano gamybai panaudojamas lauko tualeto turinys. Nemanau, kad iš savo fekalijų pasigamintumei itin daug metano, tačiau toks reaktorius - tai puikiausias biologinio valymo įrenginys.

 

 

 

 

Komentarai

Matysim

Kaip bus žiemą, dar matysim. Reaktorius dabar ne tik įkastas į žemę, bet ir apšiltintas bei šiek tiek šildomas saulės kolektoriumi. Šiek tiek šilumos pasigamina ir pačios bakterijos. Gali būti, kad mėšlas žiemą neįšals. Teoriškai metanas išsiskiria iš mėšlo ir prie 0 laipsnių temperatūros, bet aš didelių vilčių į žieminę dujų gamybą nededu. Tam yra vasara.

Jau nusižiūrėjau trigubai didesnę, trijų kubų bačką, kuria turėčiau pasigaminti trigubai daugiau dujų ir susikaupti atsargų žiemai. Metano nesuskystinsi, bet į didelius balionus suspaudęs 30 kartų, gali šį tą pasidėti žiemai. Taigi šiltuoju metu įmanoma žiemai pasiruošti ne tik malkų, bet ir dujų. Sakyčiau, dujų - lengviau, tik reikia susikonstruoti slėgimo įrangą.

Dar ten daug ka tobulint,

Dar ten daug ka tobulint, atsikeliu ryte iseinu i darba 8, griztu 17, kas sers ta reaktoriu, kasdien vakarais ji maitint... valyt...
nea... reikia daugiau automatikos...

Kakuti, Kakuti... :D

Vargšas naujos minties išsigandęs Kakutis... Iš tiesų ta mintis nauja tik jam, o štai Kinijoje tokių generatorių rasi vos ne kiekvienoje kaimiečio sodyboje, daug jų ir Indijoje, ir ten jau nieko jie nebegąsdina. Jų yra įvairių tipų - iš šildomų, ir nešildomų, ir maitinamų reguliariai, ir užpildomų vieną kartą, ir maišomų rankomis, ir automatika...

Ar tikrai bakterijas privaloma šerti kasdien du kartus? Jeigu tai darau aš, tai dar ne taisyklė. Aš nesu Kakučio tipo bailiukas ir užsiimu tyrimais, eksperimentais, turėdamas iš jų labai praktiškos naudos. Štai buvau išvažiavęs savaitgaliui ir palikęs bakterija nešertas. Kas atsitiko? Nieko. O jei nusipirkčiau 10 kubų bačką, tai juk užpildyčiau pavasarį mėšlu visai vasarai ir palikčiau be priežiūros, įjungęs tik burbuliatoriaus automatiką. Mąstyk, Kakuti, protauk.

Atsimenu, kas atsitiko, kai pirmą sykį paskelbiau apie kambarių orą šildančius saulės kolektorius. Tada kakučiai taip pasipiktino ir pasibaisėjo, kad turėjau beveik visus jų komentarus ištrinti. Palikau tik kelis, kuriais jie bent nevadino manęs silpnapročiu, nors ir tvirtino, kad mano troba nuo stiklo sudegs ir supus. Kakučiai - labai rimta kliūtis žmonių kūrybingumui, todėl kuriantys žmonės turi juos vyti kuo toliau nuo savęs. Šitą palieku kaip nevykėlio žmogaus kvailumo pavyzdį.

Mėšlas - tik "užkūrimui"

Taip, alternatyva yra. Tai vejapjove nupjauta ir susmulkinta kiemo žolė, obuoliai, obuolių išspaudos (jeigu darai sultis), vakarykštis sugedęs maistas, pagauta pelė, banano žievė ir bet kokia kita organinė medžiaga, netgi popierius (išskyrus medį - jį bakterijos labai ilgai virškintų).
Žolė yra kaloringesnė už- mėšlą. Juk mėšlas - tai jau dalinai suvirškinta žolė. Už žolę kaloringesni yra vaisiai, Lietuvos sąlygomis - obuoliai, kurių visi prisiaugina per daug. Mėšlas yra reikalingas tik dėl virškinimo bakterijų, kurių jame apsčiai.
Aš irgi maniau, kad mėšlo reikės labai daug. Kada kaimynas atvežė ir išvertė visą traktoriaus priekabą, labai apsidžiaugiau. Dabar matau, kad tos priekabos užteks gal penkeriems metams... Per vasarą jo sunaudojau labai mažai. Aš jį tik atskiedžiu, gerai išmaišau su vandeniu, o paskui į tą marmalą pilu kiemo žolę. Iš esmės dujas gaminu labiau iš žolės, bet ne iš mėšlo. Dabar į generatorių pilu ir susmulkintus obuolius bei jų šerdis, kurių lieka, kai obuolius tarkuoju obuolienei. Parūgo vakarykštė sriuba - pilu ir tą.
Ar generatoriaus "užkūrimui" tinka tik mėšlo bakterijos? Ne. Miestiečiai gali nuvažiuoti į vandenvalos stotį ir vietoj mėšlo parsivežti kanalizacijos dumblo. To gero tikrai niekas nepagailės... :)
Nemanau, kad būtų didelė problema kur nors iš kaimo pradžiai parsivežti lengvojo automobilio priekabikę karvių mėšlo ir pasipilti kur nors savo sode. Karvių mėšlas visai nesmirdi, o jeigu ant jo pasodinsi moliūgą, tai niekas nė nematys.
Kada generatorius jau veikia, ir jį vis papildai nauju mišiniu, per kitą galą išbėga darbinio skysčio perteklius. Jis yra pilnas virškinimo bakterijų. Maišai tą išbėgusį skystį su nauja žole, ir turi naują bakterijų pašarą. Dabar sistema jau gali veikti, negaudama iš šalies naujų bakterijų - užtenka savų.
Ar dujų generatorius skleidžia nemalonų kvapą? Ne, tai uždara sistema - ji neskleidžia jokio, nei malonaus, nei nemalonaus kvapo. Jeigu sklistų kvapas, būtų kiaura sistema ir neturėtum jokios naudos.

Ačiū!

Ačiū!

Gal DarGaz'a i komposto duobe

Gal DarGaz'a i komposto duobe ikasti? Komposto kruvoje pastovi (~40* C) siluma... Kompostas papuna kraunam i DarGaz'a... O nupjauta zole i komposto duobe silumai gaminti... Cia tik pamastymui....

Kompostas - ne metano gamybai

DarGazui galima būtų panaudoti tik komposto šilumą. Tarkim, apkrauni generatorių mėšlu bei žole ir palieki per žiemą. Daug pigios ir pastovios šilumos.Apie tai jau galvojau. Bet kompostas vieną dieną baigs degti. Jį reikės nukasti, keisti kitu. Nepatogu.

Dabar mes savo generatorių šildome saulės kolektoriumi. Šiame straipsnyje apie tai nėra - patobulinimas atsirado vėliau. Generatorius dabar turi stogą - jis lyg ir savotiškame šiltnamyje. Ventiliatoriai varo į žemę po bačka įkaitusį orą, juos valdo Vinco darytas valdiklis. Panaudojome savo susikurto žeme šildomo šiltnamio patirtį. Sumanymas pavyko - generatoriuje dieną naktį išsilaiko gana pastovi, apie 20 laipsnių temperatūra. "Šaltosioms" bakterijoms pats tas.

O kompostas metano gamybai netinka. Ten veikia visai kitos, deguonį mėgstančios bakterijos. Iš komposto (sudegusio mėšlo) gausi daug anglies dvideginio. O metanas gaminamas virškinimo bakterijomis, kurioms deguonis yra mirtinas nuodingas, Štai kodėl reikalinga labai sandari sistema (ne duobė!) ir vanduo, kuris neprileidžia deguonies. Biodujų generatorius, paprasčiau sakant, yra nepaprastai didelis skrandis, kur baigiamas virškinti iki galo karvių skrandžiuose nesuvirškintas pašaras. Čia galima "virškinti" ir kiemo žolę, ir obuolius, ir nuotekas, ir visokias bioatliekas. Tai - ne puvimas, ne rūgimas - tai virškinimas.

dumblas

sveiki. o kaip dumblas, kuris nuseda apacioje. kaip ji pasalinate? ir kas kiek laiko, kiek prisikaupia.
darausi kogeneracine namams sildytis, galvoju ir apie biodujas.
ar priimate interesantus? galetu uzsukti i svecius pasidometi :)

Dumblas stumiamas lauk

Dumblą stumia lauk pats darbinis generatoriaus skystis. Apie tai šiek tiek rašiau ankstesniuose straipsniuose. Pas mane nemažai kas atvažiuoja - nė vieno neišveju.