Kategorijos:
Jeigu speigas, avadinasi - saulė. Valio, suveikia saulės kolektoriai!
Vakar paskambino Giedrius iš Šiaulių ir pasveikino su nauju saulės kolektorių sezonu. Pagaliau pasirodė saulė, ir ventuliatoriai speiguotą dieną pradėjo suktis, varydami į kambarį šiltą orą. Pažiūriu į saviškius - jie irgi sukasi! Nė nepamačiau, kada juos valdiklis įjungė...
Pirmą valandą saulė užlenda už eglių, bet po pietų ima švitinti į vakarinę sieną ir šildo ją iki laidos.
Šiandien irgi saulė. Dabar, kai rašau šias eilutes, lauke yra - 13, o ventiliatoriai į kambarį varo + 22 laipsnių orą. Vakar po pietų iš vakarinės sienos jie varė į vidų +33 laipsnius. Giedriaus ventiliatoriai varė dar karštesnį orą. Mat jo kolektorius uždaro tipo, jis šildo tą patį kambario orą, sukdamas jį ratu. Vakar, siurbdami į save + 15 laipsnių kambario orą, grąžino atgal ššildytą iki 40 laipsnių (kartais temperatūra pakildavo iki +54). Maniškiai - atviro tipo, jie atlieka ir ventiliacijos funkciją - pašildo ir varo į kambarį šviežią lauko orą. Beje, vieną uždarą turiu pasidaręs ir aš - jis iš tiesų orą įšildo gerokai daugiau.
Išsamiau apie orinių saulės kolektorių tipus galite paskaityti čia.
Kartais manęs klausia: tai saulės kolektoriai namą šildo tik kelias dienas per žiemą, kai spygteli saulė? Ne, iš tiesų jie šildo sienas visą žiemą, net naktį, tik šilumos būna per mažai, kad galėtum įsiurbti į mano vidų. Jau keleri metai stebiu temperatūrą lauke ir saulės kolektoriuose. Netgi labai apniukusią žiemos dieną saulės kolektoriaus viduje oras būna bent 5 laipsniais šiltenis, nei lauke, keliais laipsniais jis šiltesnis net naktimis - naktį ant sienų pritaisyta skarda ir stiklo paketai atlieka šiltinimo funkciją. O dabar, kai speiguotomis dienomis sienos įšyla nuo saluės, jos ir naktį būna 10 - 12 laipsnių šiltenės už lauko ora. Beje, tai pats paprasčiausias ir pigiausias būdas žiemą pasiimti saulės energijos - apšiltinti namą stiklu. Kaip tik nuo to mes su Vincu ir pradėjome. Dabar mes jau mokame perteklinę šilumą ventiliatoriais susiurbti į vidų ir į pasidaryti elektroninius valdiklius, kurie ventiliatorius įjungia tik tada, kai oras saulės kolektoriuje yra bent keliais laipsniais aukštesnė, nei kambaryje. Veikia užtikrintai.
Aišku, vienais saulės kolektoriais namo nešildysi. Gruodžio ir sausio mėnesiais saulės beveik nebūna, paprastai ji pradeda pasirodyti vasario mėnesį. Kovo mėnesį savo namą saule šildau realiai - kiek trūksta šilumos, pridedu malkų virykle, gamindamas maistą ir šildydamas vandenį. Įdomus dalykas - per pačius speigus paprastai būna saulėta, tokia, kaip dabar, o saulė su kaupu kompensuoja itin didelį šaltį. Todėl drąsiai galima sakyti, kad oriniai saulės kolektoriai atremia speigus - speiguotą dieną namo sienos netgi šiltesnės.
Daugelis manęs klausia: o kiek tai kainuoja? Jeigu būtume pirkę savuosius (tokio pat galingumo, bet pramoninius) ir jais aptaisę pietinę bei vakarinę sienas, tas malonumas būtų kainavęs 20 tūkstančių litų. Patys pasidarėme už kelis šimtus.
Beje, didžiausia kliūtis pasiimti dykos saulės energijos yra ne kaina, bet neišmanymas ir fobijos. Dalis žmonių neišmano šitų dalykų - jie užsiėmę kitais reikalais. O kiti paprasčiausiai bijo būti "kitokie". Absoliuti dauguma žmonių negali išsiskirti iš minios (vadinamieji miniažmogiai) ir bijo stiklu apsišiltinti savo trobų tik todėl, kad taip aptvarkyta troba išsiskirs iš kitų miniažmogių trobesių. Tai ir graudu, ir juokinga. Dykai saulės šilumą jie ims tik po daugelio metų - tada, kada ši technologija taps įprasta ir madinga. Manau, kada nors tai atsitiks - energetikų monopolis valstybės pagalba žmonėms jau neria dvigubą kailį, ir jie anksčiau ar vėliau turės ieškoti pigesnių išeičių.
Komentarai
Tikrai taip.Lauke
Tikrai taip.Lauke -10,kambaryje +21 iš ventiliatoriaus +43.Sistema uždaro tipo.
Pas mane pirmi metai 4 kv/m ploto kolektorius.
Pas mane taipogi jau siluma vare. Kolektoriuje oras buvo ikaites net virs +50 C.Taciau.. gaila bet saulutes trajektorija vis dar nepakankamai aukstai virs horizonto. Trumpai pute karsta ora.. Laukiam paasario. Kasdien saule judes auksciau ir auksciau. O tai reiskia kad vis ilgiau per diena kolektoriaus ventiliatorius tures darbo :)Tada ir reali nauda pasimatys :)
Šilumą tempk vidun!
50 laipsnių saulės kolektoriuje yra per daug. Reikia stipresnio ventiliatoriaus. Mano uždarasis kolektorius orą irgi įkaitindavo iki 50 laipsnių ir daugiau, o tai negerai, nes daug šilumos lieka lauke - kuo aukštesnė temperatūra, tuo sunkiau ją izoliuoti. Įdėjome antrą ventiliatorių, oro srautas padidėjo beveik dvigubai, o įpučiamo oro temperatūra tesumažėjo maždaug 50 procentų. Vadinasi, išlošiu daugiau šilumos.
Jeigu tavo saulės kolektorius yra pritaisytas tiesiai ant sienos ir padarytas iš skardos (ne iš alaus skardinių), realios naudos jis duoda visą žiemą, net naktimis. Tai - ne tik šildytuvas, bet ir puiki šiltinimo priemonė.
Mano kolektorius..
Mano kolektoriaus veiksmingumas nera toks nasus del sekanciu priezasciu: Jis stovi ne ant sienos o salia pastato (kitaip niekaip neturejau galimybiu. O noras daryti kolektoriu buvo didelis). Oras "vaiksto" i namus po zeme pravestais plastikiniais kanalizacijos vamzdziais kuriuos labai stipriai izoliavau polistirolu (apie 20 cm apvalkalu).Oro kelias is namo i kolektoriu ir atgal apie 6+6 metro.Cia ir krenta is galingo 4 alaus skardiniu kolektoriaus ikaitusio oro temperatura (kolektoriuje +50 i vidu beparteka +35).Rudeni dar kai saulute isbudavo aukstai ilgiau vamzdis isildavo ir nuostolio beturedavau gal tik 8 laipsnius. Ka darysi, kaip minejau kittaip isirengti ssio paprasto stebuklo negalejau del tam tikru priezasciu tad ir sis rezultatas naudingas ir dziuginantis.
Galiu tik pridurti kad pavydziu tiems kurie turi galimybes isirengti kolektorius tiesiai ant namo sienu. O tie kurie turi jas ir nieko nedaro tai as GARSIAI JUOKIUOSI IS JU. Na nebent jiems pinigai kisenes spaudzia :)
Na, tu šaunuolis
Na, tu šaunuolis, jeigu išspaudi naudos ir tokiomis sąlygomis.
Visgi paklausyk patarimo ir didink oro srautą. Laikyti saulės kolektoriuje 50 laipsnių nėra racionalu - kolektorius šildo lauką. Kuo greičiau parvarysi orą vidun, tuo jis mažiau atvės ir parneš daugiau šilumos. Tegu saulės kolektoriuje būna ne 50, bet 40 laipsnių, o į kambarį tegu ateina ne 35, bet 25 laipsniai. Patikėk, tikrai išloši. Tai - ne tik fizika (kuo mažesni temperatūrų skirtumai, tuo mažesni šilumos nuostoliai), bet ir aritmetika.
Labai puiku, kad ryžaisi daryti, neturėdamas idealių sąlygų. Man irgi yra keista, kodėl nesiryžta tie, kurie tokias sąlygas turi. Įdomiausia, jie netgi dejuoja, kad šildymas yra brangus! :)
Atviro tipo kolektoriaus uždarymas
Įdomu dėl šitos vietos: "irgi sukasi! Nė nepamačiau, kada juos valdiklis įjungė..."
Dabar pas mane irgi atviro tipo kolektorius. Bet lapkritį, gruodį, ir didžiąją dalį sausio ortakį buvom tiesiog užkimšę. Kitokiu atveju vėjas pastoviai pūstų šaltą orą vidun. Na gal kokiu laipsniu kitu šiltesnį nei lauko, bet kai lauke minusas, visą parą pučiamas 0 laipsnių oras nedžiugintų. Taigi mano atveju neįmanoma nepastebėti kad pradėjo pūsti karštą orą, nes visų pirma reiktų "zagluškę" išimti, o ir valdikliui maitinimą įjungti, nes kai ortakį užkemšam, tai žinoma ir maitinimą valdikliui išjungiam. Taigi automatika pas mane tokia pusiau rankinė :) Pūtimo greitį priklausomai nuo temperatūros reguliuoja, bet ortakį vis tiek rankiniu būdu tenka darinėti.
O kokiu būdu pas jus išspręsta ortakio uždarymo automatika? Negi visą žiemą iki ką tik pasirodžiusios pirmos saulės atvira buvo? Na taip, skaičiau kur buvo rašyta kad oro patekimas į trobą reikalingas, nes pečius orą traukia, tai geriau kai oras patenka per kolektorių, negu per durų ar langų plyšius. Bet visą parą atvira skylė gal kiek per daug... Pečius gi nesikūrena visą parą. Iškūrenai ir užkišai jušką iki kito kūrimo.
Turiu minčių dėl mašinos durelių centrinio rakinimo varikliuko panaudojimo ortakiui uždaryti, bet kaži ar tai įgyvendinsiu. Greičiausiai tiesiog kolektorių perdarysiu į uždaro tipo. Ir šilumos daug daugiau pripūs, ir ortakių uždarymas daug paprasčiau sprendžiamas. O prasivėdinsiu langą atidaręs. Nebent kokią gerą idėją pasiūlytumėt.
tikrai Andrius
Elektromagnetinę sklendę pasidaryti įmanoma
Taip, Andriau, uždaro tipo kolektorių automatika labai paprasta - sklendė orą praleidžia viena kryptimi, todėl šaltesnio vidun neįleidžia. Tačiau jie nevėdina patalpos.
Aš turiu pasidaręs tokio ir tokio tipo kolektorius. Dėl uždarojo, kaip jau sakiau, nesuku galvos. Atviruosius vakarinėje sienoje laikau uždarytus - užstumiu sklendes. Vyraujantys vakariniai vėjai pripūstų šalto oro. Juos atidarau tik po pietų, kai į vakarus pasisuka saulė. Pietinį tame kambaryje, kur stovi metalinė krosnelė, visą dieną paprastai laikau atvirą.
Nežiūrint į tai, ar saulės kolektoriai atidaryti, ar uždaryti, ventiliatoriai vis tiek įsijungia, jeigu oras juose pasidaro šiltesnis, negu kambaryje. Junginėju ne aš, o valdiklis. Kartais būna - ventiliatoriai sukasi, o kolektoriai uždaryti. Pavasarį pietinių nebedarinėju - jie visą laiką būna atviri. Galima būtų sumąstyti kokia elektromagnetinę sklendę. Įsijungiant ventiliatoriams, galėtų suveikti elektromagnetas ir pradaryti sklendę. Nemanau, kad tai būtų labai sudėtinga.
Kiek sumažėja šildymo kaina
Sveikas,
mana labai įdomu kiek sumažėja šildymo kaina. Suprantama, kad dykai viso namo neprišildysi, bet kiek per metus tavo manymu sumažėje namo šildymo kaina?
Šildymas ir anksčiau man nekainavo
Šildymo kaina nesumažėjo nė vienu centu. Mat šildymas man ir taip nekainavo nė cento: šalia yra nuosavas miškas, kiek reikia, tiek parsivežu sausuolių. Kainuoja tik darbas, Bet pats sau nemoku už darbą nė cento - nenoriu savęs išpaikinti. :)
Šnekant rimčiau, turiu paskyti, kad šitam nemeliui apšildyti ir pirčiai iškūrenti per metus sudeginu paparastai 5 kietmetrius. Pernai buvo labai ilga varginanti žiema, tai sudeginau dvigubai. Kiti panašių namų savininkai netiki, sako, kad turėčiau sudeginti daug daugiau.
Gaila, anksčiau neskaičiavau, kiek malkų sudeginu. Man tai paprsčiausiai nerūpėjo. Oriniai saulės mkolektoriai - tai puiki šiltinimo priemonė. Kai pašviečia saulė - dar ir šildytuvai. Štai dabar, kai rašau šias eilutes, lauke yra -24,9, o iš saulės kolektoriaus į vidų eina -12,1 laipsnio oras (vėdinu trobą). Temperatūrų skirtumas - 12,8 laipsnio. Židžiu, namo sienos lyg ir ne speige, bet tokiame nedideliame ´12 laipsnių šaltuke. Taip yra todėl, kad dieną švietė saulė, sienos įšilo ir iki ryto išlaikys bent 10 laipsnių skirtumą. Beje, dieną į trobą dar ėjo šiltas oras.
Beje, taupyti kurą man dar padeda patobulinta sildymo siestema, kanimo dūmų ekonomaizelis, malkas taupanti reaktyvinė viryklė... Apie tai jau rašiau, nebenoriu kartotis.
Žinoma, nereikia tikėtis, kad užteks saulės koelktorių, o malkų nereikės. Šiek tiek pakurti reikia ir kovo mėnesį. Bet kovą ištisai nebekūrenu - išsiverdu valgyti, pašyla vandens, truputį - per naktį atvėsęs kambarių oras, ir to užtenka. Kovo mėsnesį šildymą pamažu perima saulės kolektoriai.