Universalus kamino dūmų aušintuvas (ekonomaizeris)

Kategorijos: 

Paprasčiausia ketaus krosnele galima šildyti ne vieną, bet kelis kambarius. Ir ne tik kambarius - ją galima prijungti prie centrinės šildymo sistemos ir šildyti vandenį, jeigu yra perteklius - paleisti šilumą ir į radiatorius. Papildoma šiluma gaunama be papildomų kuro sąnaudų - paprasčiausiai ataušinami karšti į kaminą einantys dūmai. Prietaisas gana paprastas - aš jį pasidariau pats. Įdomus jis dar tuo, kad visai nestabdo kaminos traukos, bet atvirkščiai - ją net pagerina.

Atrodo sunkokas grozdas, bet iš tiesų tai labai lengvas cinkuotos skardos apvalkalas (kolektorius) karštam orui surinkti ir nukrepti į ortakius (patarčiau įsijungti didesnę nuotrauką). Po tuo apvalkalu slypi štai tokia konstrukcija:

Tą nušveistą balioną vadinu burbulu. Iš tiesų tai senas dujų balionas. Vieną jo galą nupjoviau ir apvožęs uždėjau ant viršaus. Suvirinau, ir išėjo 12 litrų talpos sandari vandens talpa. Talpos apčioje įvirintas vienas vamzdelis, pro jį iš šildymo sistemops ateina šaltas vanduo, viršuje - kitas, pro jį į šildymo sistemą sugrįžtą pakaitintas vanduo. Prieš patekdamas į burbulą, vanduo dar pašyla nedideliame plokščiame skardiniame radiatoriuje, kuris priglaustas prie krosnelės nugaros:


 

O kas tame burbule? Paprasčiausiai į jį paleisti kamino dūmai? Ne, jame stovi dūmytraukio vamzdis. Ne iki lubų, kaip įprasta dėti tokioms krosnelėms, bet tik 1,7 metro aukščio, kad tilptų burbule ir nesiremtų į jį (paliktas kelių ventimetyrų parpas iki viršaus).

Kaip matome, tai du vienas į kitą sumauti karščiui atspari vamzdžiai. Vidinis yra 13 cm skersmens, toks priklausė krosnelei. Išorinis - 16 centimetrų. Į tarpą pripyliau paprasčiausių pelenų, apačioje šiek tiek įtrambavęs molio (kad vamzdžiai nesusiglaustų). Pelenai - nemokama ir labai gera šilumos izoliacija. O izoliacija reikalinga, kad tuo vamzdžiu aukštym pakiltų patys karščiausi krosnelės dūmai ir atsitrenktų į pačią šalčiausią burbulo vietą - uždarą talpą su šildymo sitemos vandeniu. Atidavę vandeniui dalį šilumos ir šiek tiek ataušę dūmai pasidaro sunkesni ir krenta burbulu žemyn iki angos į kaminą. Atsitinka labai įdomus dalykas - kuo labiau aušini kamino dūmus, tuo sunkesni pasidaro dūmai ir lengviau jie krenta žemyn, žodžiu, dar labiau pagerėja krosnelės trauka. Tuo šis aušintuvas geresnis už įprastus pramoninius ir labai brangius ekonomaizerius, kurie, aušindami dūmus, mažina kamino trauką. O aš su šituo galiu kūrenti krosnelę nors ir atviromis durelėmis - dūmai į kambarį nesiveržia.

O kam reikalingas skardinis apvalkalas? Jeigu jūsų krosnelė stovi dideliame kambaryje, toks apvalkalas būtų visai nereikalingas. Mano krosnelė stovi nedideliame kambariuke, ja dar šildau tris kitus kambarius. Įjungiu 12 V kompiurterinius ventiliatorius, ir tie kaip mat ortakiais išnešioja šilumą po visus kambarius. Ir kambariuose šilta, ir karšto vendens turiu užtektinai. Ir tai - viena vienintele ketaus krosnele!

Mano šildymo sistema veikia ir savitaka, bet cirkuliaciją paspartinu siurbliu. Cirkuliacijos siurbliui valdyti buvau nusipirkęs standartinį mechaninį termostatą, bet įsitikinau, kad jis pernelyg nejautrus. Norint geriau išsiurbti krosnelės šilumą, reikia elektronikos, kuri daug tiksliau fiksuoja šilumos pokyčius.

Šiemet savo sistemai pritaikiau Vinco sukonstruotą elektroninį vaidiklį, kuris paprastai naudojamas savadarbiuose saulės kolektoriuose. Visai kitas reikalas! Cirkuliacijos siurblys įjungiamas tuoj pat, kai vanduo katile pasidaro bent keliais laipsniais šiltesnis, nei šilumokaityje. Nuolatinė cirkuliacija užtikrina, kad sitema iš krosnelės paims maksimalų kiekį šilumos. Bet vos tik temperetūrų skirtumas sumažėja iki vieno - pusantro laipsnio, siurblys išjungiamas.

Vieną valdiklio daviklį įkišau į patį šilumokaitį - ten, kur laikomas jo termostatas. Kitą izoliacija prisukau prie metalinio trišalio aukščiausioje šildymo sistemos vietoje, visai šalia automatinio nuorintuvo - ten, kur atbėga pats karščiausias sistemos vanduo. Šitais davikliais valdiklis aptinka temperatūrų skirtumus tarp šilumos šaltinio ir šilumokaičio.

Anksčiau buvau pasidaręs paprastesnį ekonomaizerį orui ir vandeniui šildyti. Šildė jis visai neblogai, atimdamas šilumą iš kamino dūmų, bet ataušę dūmai turėjo kilti aukštyn, jie kilo nenoriai, trauka prastėjo, kaupėsi suodžiai, dažnai tekdavo valyti kaminą. Trauką stabdė ir tai, kad vandens šildytuvas (šildymo sistemos vamzdis) buvo įtaisytas į patį dūmtraukį. Štai kodėl šiemet ėmiausi konstruoti kur kas tobulesnį burbulą, kuris ne tik nemažina kamino traukos, bet ir ją didina. Beje, burbulą nužiūrėjau nuo reaktyvinių krosnelių, kurių turiu ir kieme, ir troboje, tik pritaikiau jį vandedniui šildyti.

Praeita žiema buvo ilga ir varginanti, bet 75 kvadratinių metrų patalpoms ir vandeniui šildyti bei maistuoi ruošti užteko 5,3 kubinio metro malkų. Neįtikėtina? Taip, netikėčiau ir aš, jeigu nebūčiau matavęs.

Norėtum ir tu kažko panašaus, bet nemoki pasidaryti? Mes tau galim padėti! Mano tel. 861142387. Visos konsultacijos nemokamos.

Komentarai

burbulas

Sveiki,

Kaip užsandarinta burbulo apačią, kad neitų atvėsę dūmai į patalpą, toje vietoje kur kamino vamzdis iš krosnelės įeina į burbulo dugną?

Yra keletas būdų

Yra keletas būdų. Galima dūmtraukio vamzdį paprasčiausiai įvirinti, ir nebebus tarpų. Židinio burbului (moksliškai būtų turbina) taip ir padariau. Šitam dugną padariau iš seno skardinio 20 litrų kibiro. Buvo kaip tik. Kraštus užsandarinau epoksidiniais sueperklijais (liaudyje vadinama "šalta svarke").

Kiti manęs jau klausia, kaip valysiu suodžius, jeigu jų ten susikaups. Kada susikaups, tada sugalvosiu. Tikriausiai išpjausiu valymo angą. Tai bus penkių minučių darbas. Vėl užtaisyti - ne ką ilgiau. Tarkim, padarysiu atidaromą ir vėl uždaromą angą. Tikiuosi, kad suodžių susikaups negreitai, nes degimas labai pagerėjo. Kai turbina įkaista,virš kamino dingsta dūmai.

Aš pats naudoju dar vieną

Aš pats naudoju dar vieną užsandarinimo būdą, mano manymu labai tinkantį šiam atvejui - apačioje padarius lovelį (pvz., suvirinus iš metalo juostos) ir į jį pripylus smėlio, ant jo galima būtų tiesiog užvožti metalinį burbulą. Ir sandaru, ir reikalui esant lengvai nusiimtų. Pats tokį sandarinimą naudoju žvakės tipo katilo apačiai su grindimis užsandarinti (maniškis katilas be dugno). Bet, kaip ir minėjo Petras, dėl aukštos degimo temperatūros labai abejoju, kad ten susikaups suodžiai.

Nelabai surpatau tik ant ko

Nelabai surpatau tik ant ko visas burbulas + visa tai kas jo viduje ir išorėje kabo? Šiaip svoris turėtų gautis nemažas

Ant krosnelės

Burbulas padėtas ant metalinės krosnelės.

O jei ant židinio kapsulės?

O jei ant židinio kapsulės? Ar nebus per daug svorio, šiaip ar taip ji susukta iš atskirų daliu. Gal reikia pakabinti geriau viska ant balkio?

Dar mačiau kitas variantas iš skirtingo diametro balionų, tai tas turbūt efektyviau vandenį šildo.

Galima ir ant kapsulės.

Taip, Briedi, galima ekonomaizerį dėti ir ant kapsulės, jeigu ji nepakankamai ataušina dūmus ir dar lieka šilumos. Įrenginys nėra toks sunkus, kad sulaužytų kapsulę. Negi kapsulė menkesnė už tokio pat ketaus krosnelę?
Ekonomaizeris iš skirtingo skersmens balionų geriau šildo vandenį. Šis yra skirtas šildyti ir orą, ir vandenį. Kam ko reikia.

Laba diena, sugalvojau savos

Laba diena, sugalvojau savos pities priepirtyje pasidaryti sildomas grindis ir uzmaciau puikia ideja prie krosneles pritaisyti metalini radiatoriu vandenui pasildyti tik va klausimas ar esate matave kiek mazdaug radiatorius pasildo vandeni??

Tik pirminis šildymas

Matuoti nematavau, bet tai pirminis vandens šildymas, jis tam ir padarytas. Vietoj to, kad krosnelė kaitintų namo sieną ir keltų gaisro pavojų, dabar ji šildo radiatoriaus vandenį ir kelis laipsnius srautui, manau, prideda. Mano krosnelės siena nėra visai plokščia, radiatoriaus negaliu prie jos gerai priglausti. Prie plokščios krosnelės priglaudus visą radiatorių, galima būtų tikėtis geresnio rezultato.
Visgi manau, kad grindų šildymui to neužteks. Tam reikalui patarčiau gerai ataušinti dūmus. Tai nėra labai sunku pasidaryti. Mes su Vincu pirtyje pasistatėme štai tokį kamino dūmų aušintuvą: http://petrasdargis.lt/rasiniai/pirties-ora-ir-vandeni-sildo-kamino-dumai