Kategorijos:
Mūsų pirtelė nedidelė, bet šildyti vis tiek reikia. Šildo ją štai šis šamoto plytų pečius, kuris ne tik kaitina akmenis, bet karštais kamino dūmais - dar ir 50 litrų balioną su vandeniu. Šalia pečiaus matote centrinės šildymo sistemos gyvatuką, o jų yra daugiau. Taigi mūsų pečius yra skirtas ne tik akmenims kaitinti - tai ir centrinės šildymo sistemos katilas, ir karšto vandens boileris. Kai prieš septynerius metus jį su Vincu kūrėme, dar nežinojome, kad tas išradimas vadinasi kamino dūmų ekonomaizeriu.
Mes jo ėmėmės, ieškodami pigiausio pirties varianto. Prekybos centrai tada siūlė, tuščių, neįrengtų pirčių namelių po 10 tūkstančių litų. Ten pat buvo galima nusipirkti metalinių krosnelių akmenims kaitinti. Malkomis kaitinti akmenis, o po to elektra - vandenį, mums atrodė gyva beprotybė. Radome metalinių pirties krosnelių, kurios kaitintų dar ir vandenį, bet jos kainavo kelis tūkstančius. Tai kiek mums kainuos visa pirtis?
Gerai pasukome galvas ir savo pirtį su visa įranga pasidarėme už 5 tūkstančius litų. Mūsų pirtis karkasinė, sukalta iš medžio drožlių plokščių su 5 cm storio akmens vatos sluoksniu. Iš lauko ją apkalėme apvaliomis frezuotomis lentelėmis, tačiau labai menkas šiltinimo medžiagos sluoksnis mums kėlė užduotį susikurti pigų ir efektyvų šilumos šaltinį, kuris ir per žiemos šalčius pirtyje bent kelias valandas išlaikytų aukštą temperatūrą. Tam reikalui nusprendėme panaudoti kamino dūmų šilumą.
Iš esmės tai paprasčiausias šamoto pečius, kurio kamine įmūrytas 50 litrų tarpos buitinis dujų balionas. Į jį per apačią įbėga šaltas vandentiekio vanduo, o per viršų išbėga beveik verdantis. Kad neužvirtų, jį aušina keletas priepirčio ir pirties gyvatukų. Dėl viso pikto šildymo sistemai įdėjome išsiplėtimo indą, slėgio matuoklį, termometrą ir apsauginį vožtuvą, kuris turėtų iš sistemos išleisti vandenį, jeigu joje per daug sukiltų slėgis. Vėliau pamatėme, kad mūsų atveju tokios apsaugos priemonės nė nereikalingos - vandentiekis varomas buitinio hidroforo, kuris turi savo išsiplėtimo indą, o šildymo sistemoje kaip tik cirkuliuoja vandentiekio vanduo - tas pats, kuriuo ir maudomės. Plečiantis karštam vandeniui, jis gali stumti atgal į hidroforą šaltąjį.
Schemoje matyti karšto oro srauto kelias. Iš pakuros liepsna eina per akmenis, kurie viršuje užgengti skardine sklende. Perėjusi akmenis, liepsna traukiama į kaminą, kur stovi 50 litrų balionas su vandeniu. Baigę kūrenti, skardinę sklendę nuimame, uždarome dūmtraukį ir pilame ant akmenų vandenį. Kai maudomės, pečio jau nekūrename, bet karščio užtenka trims valandoms.
Kurdami šitą sistemą, mes šiek tiek abejojome, ar užteks šilumos priepirčiui. Jos ne tik užteko, bet ir liko.
Vanduo buvo toks karštas, kad turėjome dėti dar vieną dvigubą gyvatuką pačioje pirtyje. Tada išnyko pavojus, kad sistema gali užvirti.
Karšto vandens 50 litrų indas yra mažokas, bet jis stovi šamotinių plytų labai karštame pečiuje ir ugniai užgesus yra dar ilgai šildomas. Išsimaudo penki žmonės, o karšto vandens dar lieka.
Nepasitvirtino mūsų nuogąstavimas, kad priepirtis pakankamai neprišils. Jis prišyla net per daug - net ir žiemą turime atidaryti ventiliacijos grotas. Ateina pavasaris - sėdim atsidarę duris. Ir oras gaivus, ir vaizdas neblogas.
Komentarai
pavadinime ysivelus klaida
pavadinime ysivelus klaida "Piries", mano rasysenoje taipat daug klaidu, klaviatura anglu kalba
Ačiū už pastabą
Ačiū už pastabą, būtinai„ ištaisysiu klaidą, bet dabar negaliu - nuoroda pasklido po internetą, o kai pakeisiu pavadinimą, ji nebeveiks. Tegu žmonės perskaito, o kai praeis ažiotažas, pataisysiu.
o ka ziema darai kad tau
o ka ziema darai kad tau viskas neuzsatu pirtyje? juk nesildai jos kiaura ziema?
Išleidžiu vandenį.
Išleidžiu vandenį.
o tai kaip tu isleidi ta
o tai kaip tu isleidi ta vandeni? kazkur giliai po zome 1.5m gylije turi kraniuka pasidares, nes juk atvestas vandetiekio vamzdis mazdaugk tokiam gylije.
Nieko sau problema
Taip, Andriau, atkasu pusantro metro žemės, susirandu vamzdį ir iš jo išleidžiu vandenį. Tu čia labai gudriai sumąstei :).
Kai turėsi laiko, pagalvok apie tokį dalyką: o kurių velnių vandenį išleisti iš požemio? Kas jam atsitiks tokiame gylyje?
O nuo žemės paviršiaus ir truputėlį giliau vanduo pats išsiurbia vandenį sifono principu.
nu galim ir pasijuokti juk
nu galim ir pasijuokti juk laikas nuo laiko :) ok zemiausiam taske ties grindimis kraniuka atsuki isleidi vandeni ir viskas. O kaip tas SIFONO principas veikia tikrai negirdejes.
Tu daug ko nesi girdėjęs
Jeigu jaunas esi, tai gal dar dar kada nors išgirsi... Kada nors pasiklausyk, kaip gurgia unitazas - iš jo vandenį traukia tas pats žemyn bėgantis vanduo. Tokiu pat principu šlangele galima išsiurbti vandenį iš didelio kubilo. Svarbu, kad kitas šlangelės galas būtų bent šiek tiek žemiau kubilo dugno. Taip ir mano pirtyje - žemiausiame taške yra ne šiaip sau "kraniukas", bet ant jo užmauta ir pro grindis žemyn iškišta šlangelė. Taigi vanduo ne tik išbėga tame lygyje, bet pasiurbiamas ir iš žemiau.
jaunas jaunas :) aisku
jaunas jaunas :) aisku supratau cia kaip salerka, is backos reiia istraukti :)taspats reikalas :) suprasta :) reik ateity kopijuoti tavo ideje pirtelei, tikrai labai sauni. o kvapo nera nuo duju baliono? girdejes esu kad net puse metu laikosi...
Kvapo dar lieka
Tas bjaurus kvapas dar kurį laiką laikosi, bet su karštu vandeniu išsiskalauja. Galima mėginti balioną išplauti prieš darant iš jo ekonomaizerį. Arba naudoti kokį kitą sandarų indą, tarkime, naują naujutėlaitį balioną.
O jeigu sistemą užpildžius
O jeigu sistemą užpildžius aušinimo skysčio ,tai gal ir žiemą nereiktų išleidinėti ?
Regimantas
Antifrizu nesiprausi
Regimantai, norėtumei maudytis aušinimo skystyje? Ir kiek tai kainuotų? Skaityk, kas parašyta: " o šildymo sistemoje kaip tik cirkuliuoja vandentiekio vanduo - tas pats, kuriuo ir maudomės".
Žinoma, galima būtų kurti dvigubą sistemą su boileriu - pečius kaitintų šildymo skystį, skystis - vandentiekio vandenį. Tai būtų trigubai brangesnė ir daug neefektyvesnė sistema.O ką laimėtumei? Visiškai nieko. Iš boilerio vandenį vis tiek turėtumei išleisti.
Šitos sistemos visas privalumas atsiranda iš to, kad maudymuisi šildomą vandentiekio vandenį mes dar panaudojame ir kaip šildymo sistemos skystį. Tai ne tik pigu (nereikia boilerio), bet ir labai efektyvu - vanduo kaista iškart pečiuje, be tarpinių grandžių. O išbėginti iš sistemos 50 - 60 litrų vandens yra mažiau, negu ištuštinti 100 litrų boilerį.
OSB plokštė
Sveiki Petrai,
Labai patiko Jūsų pirtis ir pečius. Kažką panašaus pradėsiu statyti pats šia vasarą. Norėčiau paklausti ar nesibaiminate, kad pirtyje esant aukštai pirties temperatūrai iš OSB plokštės išsiskiriantys formaldehidai, ne padės Jūsų sveikatai, bet kenks. Įprastai OSB plokštė yra saugi kambario temperatūros, bet pakėlus temperatūrą iki 70-80 laipsniu lakiųjų medžiagų kiekis turėtu labai padidėti.
Julius
Pirtis pašventinta
Nesibaiminu. Iki 70 laipsnių oro beveik niekada nekaitinu. Be to, savo pirtį ir jos plokštes esu gerai pašventinęs. Šventiju pats stebuklingu tvenkinio vandeniu, kur ŠVČ Marija buvo nutūpusi ir plovėsi kojas. Gal todėl tokia gera sveikata.
Laba diena, Gerb.Petrai.
Iš anksto dėkavoju, tsknt, už acakymą. Sakykite prašau, gal galima būtų gauti Jūsų to Šv.vandenuko kokį litrą, nes mano pirtelės dūmtraukis pradėjo kištis.
Ačiū.
Įsimetė velnias
Jeigu kemšasi kaminas, reikia išvaryti velnią iš kamino ir iš paties pirtininko. Vieno litro tikrai neužteks.
O dar ir taip sildosi
O dar ir taip sildosi zmones:
http://www.delfi.lt/verslas/energetika/pademonstravo-kaip-nedideli-kamba...
:D
Nesupratau
Pažiūrėjau tuos vazonėlius, bet nesupratau, iš kur jų "efektyvumas". Šiltas oras ir be molinių puodų kyla aukštyn ir maišosi su šaltu. Nebent po gaubtu labai pakyla temperatūra, ir sudega kažkokios dalelės, kurios paprastai lieka nesudegusios, o dėl to pagerėja degimo efektyvumas. Arba tai - paprasčiausias pokštas.
reiktu pabandyti
Noreciau pabandyti, bet pas mane mazas vaikas, kuris jau buvo apsiplikes verdancia arbata, tai tikrai nebandysiu, gal kada ateityje... Na o siaip kiek suprantu eksperimenta atliko zurnalistas, tai gal ne visai pokstas :)
Žurnalistai niekada nepokštauja?
Sakai, visi žurnalistai tokie rimti, kaip aš, todėl niekada nepokštauja? :))))
Aš tikrai tuo neužsiimsiu. Kodėl?
Mes su Vincu jau esame išbandę daug naujų dalykų, kuriais netikėjo aplinkiniai. Tačiau vienus dalykus bandome, o kitų - ne.
Bandome tik tuos, kurie bent teoriškai turi šiokių tokių šansų, t.y. yra pagrįsti gamtos dėsniais. Dalykai, kurie nepaaiškinami gamtos dėsniais ar net prieštarauja jiems, mūsų nedomina. Šiemet buvome gavę užsakymą pagaminti prietaisą "laisvai kosminei energijai" kaupti tokiuose kvailuose variniuose vamzdeliuose, kitaip sakant, padaryti amžinąjį variklį. Aišku, atsisakėme. Nesame nei apgavikai, nei psichopatai.
O dėl tų molinių vazonėlių... Jie gi energijos negamina. Sudeginęs žvakę ar kokią tabletę, gausi tiek kalorijų, kiek jų žvakė arba tabletė turi. Puodas jų nepadidins. Konvekcija - tai geresnis šilumos paskirstymas, bet ne energijos gamybą.
Tarkim, nuo tų vazonėlių pagerėja degimas... Apie tai rašiau ankstesniame komentare. Kūrenant malkas, dalis anglies paprastai nesudeda ir išeina pro kaminą dūmų pavidalu. Sudeginę dūmus, gauname papildomos energijos. Gal ir čia tas pats?
Labai abejoju, kad, degant žvakei ar spiritui, dar liktų kažkokių nedegių medžiagų - juk jie ir taip dega be dūmų.
Kas lieka?
Lieka tik pokštas arba apgaulė.
Kas norit, mėginkite patys.
Gal but tiesos yra..
Na gal racijos šiuose vazonuose šiek tiek yra.
Jie papildomų kilovatų, tikrai, neprigamina. Visas „pagernimas“ susijęs su šilumos mainais arba jos atidavimu.
Paprastai deginant žvakes, liepsna kaitina orą kuris konvekcjos būdu iškart keliauja į palube ir ten laikosi bei šildo lubas.
Uždengus žvakes vazonais dalis šilumos ir toliau plinta oru konvekcijos būdu, o kita dalis išspinduliuojama iš įkaitusio vazono. Ši šiluma juntama labiau ir šildo artimą aplinką o ne kambario viršų.
Pasijuokim
Seniai paskaičiavau, bet tik dabar čia pamačiau žinutę, tai pateikiu:
Citata iš interneto: skaičiavimai atlikti darant prielaidą , kad lyginami šildymo kaštai individualaus namo , kurio šilumos nuostoliai ,esant lauko temperatūrai minus 20 laipsnių Celsijaus, sudaro 8,0 kW ( tai yra prie minus 20 laipsnių - namui reikia 8,0 kW šiluminės energijos) ir atitinka standartinį 150 - 160 kv.metrų namo šilumos poreikį.
Taigi, tikslus teoriniai apskaičiavimai:
1 žvakutė yra 80W
80W x 4vnt = 240W
taupiam namui, kvadratiniam metrui reikia 50W šilumos
senos statybos 1m2 reikia 150w (o tokie yra mano namai)
Taigi:
240W : 50W/m2 = 4,8m2
taupiam namui apšildysime beveik 5 kvadratu kambarį
240W : 150W/m2 = 1,6m2
mūsiškį tik 1,6 kvadratų kambarėlį apšildysime.....
ten rodė tokį mažytį kambarėlį ir už lango, turbūt, plius 10C temperatūra
ir čia be nuostolių, tokių kaip durų varstymas, žmonės
Išvados:
prie rudeninio oro šikinyką galima ir žvakėmis šildyti mūsų krašte :D
PS.: Britanijos vidutinė sausio mėnesio temperatūra yra +5C.
Tad pagalvokite patys ar tiesa, ar ne (parodyta tiesa, tik ne mūsų kraštui)...
Kvailystė, ir tiek
Saulensai, nėra čia jokios tiesos, pats matai, kad tai visiška nesąmonė. O jeigu koks kvailys patikėjo, tai tegu nusiperka žvakių, molinių puodų ir tegu šildosi. Tik čia tegu nesklaidžia nesąmonių ir neklaidina žmonių. Šita svetainė nėra skirta kvailystėms, čia turi būti skelbiami tikri, patikrinti dalykai.
OSB
Puiki sistemėlė, džiugu, kad pasirinktas dūminis pečius.
Tik labai nepritariu OSB apdailai. Formaldehido garų kamera.
Rekomenduočiau užsidėt aliuminizuoto popieriaus garo izoliaciją ir apsisiūti lapuočio lentelėm.
Su sveikata juokaut nepatarčiau, ir šioj vietoj visai nesvarbu, paranojiškas toks požiūris, ar ne - jei susigadint sveikatą tikimybė egzistuoja.
Nesupratau
Nesupratau, ką tavo kalboje reiškia dūminis pečius. Gal tau pasirodė, kad tai - dūminė pirtis?
Taip pat man neaišku, apie kokį formaldehidą kalbi. Turi sausikūręs kažkokį savo, kurio virimo temperatūra yra aukštesnė nei -19 laipsnių? Šiaip paprasto formaldehido, kurį žino šiek tiek praprusę žmonės, virimo temperatūra yra kaip tik -19 laipsnių. Kai stačiau pirtį, oro temperatūra buvo +19, gal ir aukštesnė, taigi formaldehidas, jeigu jo buvo likę, išvirė ir išgaravo dar iki pastačius.
Gali būti, tau ne paranoja, bet paprastas neišprusimas, iš kurio kyla visokios fobijos. Retsykiais paskaitinėk ką nors. Beje, šioje svetainėje draudžiama klaidinti žmones, nesvarbu, ar tu paranojikas, ar šiaip diletantas.
pecius
Man labai patiko jūsų kūrinys. Esu ipusėjęs ir savo pirties projekte. Turiu klausimų dėl pečiaus. Rašote, kad liepsna eina per akmenis. Kaip padarėte, kad akmenys nekristu į degimo kamerą? Gal dėjote špižines groteles? Plytos aplink balioną kaip matau mūrytos su moliu, o aplink degimo kamerą spalva jau kaip cemento?
Molis šamotinis
Kur degimo kamera ir kaitinami akmenys, ten šamotinis molis. Cementas nelaikys.
Kad nekristų akmenys, surėmiau kelias šamotines plutas, padariau iš jų tokią kaip ir arką. Tada ant viršaus dėjau akmenis. Špyžinės grotelės ilgai nelaikytų.
o kaip išsukote duju baliono
o kaip išsukote duju baliono viršutinį vamzdelį? ar pjovėte ir virinote ant viršaus kitą?
Išsukome
Išsukome didžiuoju santechniko raktu. Prisimenu, buvo problemų, bes tas ventilis įsuktas labai standžiai ir nepasidavė. Teko vienam laikyti, kitam sukti. Dujininkai tam reikalui turi pasidarę specialias žnyples. Galima paprašyti jų.
Išsukus ventilį, į jo vietą sukamas 20 mm skersmens vamzdis. Labai paprasta.