Saulės elektrinė: apsimoka ar ne?

Kategorijos: 

Pats laikas patikrinti. Elektra brangsta, o pinigai pinga. Pinigų daug neįdėjom - 1,5 kW galingumo saulės baterijos, valdiklis ir du gilaus iškrovimo akumuliatiriai po 100 ampervalandžių kainavo 1500 eurų. O dar metalinis karkasas, laidai, energijos matuokliai - iš viso susidėjo apie 2000 eurų. Atsipirks ar ne? Tai ir norime nustatyti, tam ir energijos matuoklius pirkome.

Montavome patys. Karkasą darėme iš metalinių kampučių.

Metalinius kampuočius, tik storesnius, kalėme ir į žemę. Tai kojos. Kad laikytų ilgiau, nuvalę rūdis nupurškėme dažais.

Jungdami baterijas į vieną sistemą, vietoj brangių pirktinių jungčių panaudojome paprasčiausius varinius vamzdelius. Patarė mūsų bičiulis Vytautas Vyštartas, kuris darė taip pat. Atsipjauni kelių centimetrų vamzdžio galiuką, į jį sukiši baterijų laidus, tada suploji replėmis arba plaktuku. Laiko gerai ir kontaktas geras. Kad negautų drėgmės, dar apsukome izoliacija.

Elektrinės valdiklį ir akumuliatorių padėjome rūsyje. Čia vėsu, bet niekada nebūna minusinės temperatūros, kurios taip bijo elektronika. Be to, arti saulės baterijų. Vesdami nuo jų laidus, sukišome juos į plastikinį vamzdį ir užkasėme metro gylyje. Smėlis, žvyro ir akmenų nėra, įšalas žalos nepadarys.

Šiek tiek sudėtingiau buvo prijungti elektrinę prie namų tinklo. Čia jau pagal Vinco projektą. Jis surado internete ir nupirkęs pritaikė sudėtingą jungiklį, kuriuo galima elektrą imti arba iš tinklų, arba iš saulės elektrinės, arba ją išjungti visai, jeigu reikės ką nors taisyti.

Elektrą gaminsimės tik sau, neparduodami jos už pusę kainos jokiems monopolistams. Kiek pagaminsime, tiek reikės suvartoti. Mūsų galva, tai optimaliausias variantas. Todėl ir elektrinės galingumas nedidelis - vos 1,5 kW.  O tie 200 ampervalandžių talpos akumuliatoriai - tik savotiškas buferis, nakčiai jų energijos neužteks.

Ir štai pirmosios dienos rodmenys. Elektrinė įjungta vakar vakare. Naktį šaldytuvams, vandentiekio siurbliui, šviesai elektros tikrai neužteko, iš tinklo paimta 2,4 kilovatvalandės. Tai rodo viršutinis energijos matuoklis. Tą 2,4 kwh radau rytą, prieš eidamas dirbti į kiemą. Po to visą dieną elektrine "turbinke" pjausčiau metalą, bet iš tinklų elektros neprireikė, užteko saulės energijos. Taip iš viso per parą sunaudojau 5,3 kilovatvalandės, tai rodo apatinis energijos matuoklis. Iš tos 5,3 kwh paimta iš tinklų 2,4 kwh, taigi saulė pagamino 5,3 - 2,4 = 2,9 kwh. Daugiau kaip pusę elektros davė saulė. O pinigais? Už kilovatvalandę moku 22 centus, taigi už 5,3 kwh būčiau mokėjęs 116,6 ct, o dabar mokėsiu tik už 2,4 kwh, ir ši diena man kainuos 52,8 ct. Saulės elektrinė per parą uždirbo 2,9x22=63,8 ct.

Daug ar mažai? Kada turėtų atsipirkti įdėti 2000 eurų? Jeigu viskas taip eis, tai 2000:0,638=3135 dienos. Metai turi 365 dienas, taigi elektrinė turėtų atsipirkti per 3135:365=8,5 metų. Ne stebuklas, bet teoriškai ir prie dabartinių elektros kainų tai atsipirkti gali. Kuo labiau brangs elektra, tuo greičiau atsipirks.

O jei elektrinės galią padidinčiau iki 2kW ir pridėčiau dar du tokios pat talpos akumuliatorius? Tada elektros tikriausiai užtektų ir nakčiai, iš tinklų nepirkčiau visai. Bet... Ar aš tikrai per dieną išnaudočiau tą 2 kw galią? Jeigu neišnaudočiau, tai atsipirkimas dar nusikeltų. Juk elektrinės kaina būtų dar padidėjusi!

Verčiau neskubėsiu, dar kurį laiką stebėsiu. Tegu tai bus eksperimentas, kuriam įdėjau ne tiek ir daug. Kada tokie infliacijos tempai, pinigų vis tiek nesutaupysi. Dabar užduotis aiški - saulėtą dieną sunaudoti kuo daugiau elektros! Pjauti malkas, pjauti metalą, ką nors virinti... Gal net nusipirkti elektrinę žoliapjovę, kokį elektrinį arbatinuką.

 

 

 

 

Komentarai

komponentai

Gal galėtumėte parašyti jungiklio, kuriuo galima elektrą imti arba iš tinklų, arba iš saulės elektrinės, tikslų modelį ir iš kur pirkote? Koks kontrolerio modelis taip būtų įdomu sužinoti. Ačiū.

Galite pirkti mūsiškį valdiklį

Jungiklis pirktas Lemonoje, jį galite rasti čia:
https://www.lemona.lt/module-toggle-switch-poles-4-230vac-40a-ip20-din-s...

Saulės elektrinės valdiklis šis:
https://img-va.myshopline.com/image/store/2000105809/1624072582185/9fc35...

Jį galima pirkti čia už 170 eurų:

https://www.easunpower.com/products/easun-power-pwm-3kva-2400w-24v-solar...

Mums šis valdiklis buvo per silpnas - negalėjome naudotis elektriniu suvirinimo aparatu, tai nusipirkome kitą, galingesnį, kuris praleidžia jau ne 2,4 kW, bet 5 kW. O tas pirmasis atliko. Jeigu jums nereikia vienu metu didelio galingumo, tarkim, nesinaudojate elektriniu suvirinimo aparatu, tai galite nusipirkti mūsiškį už kokį 100 eurų. Aparatas visiškai geras, dirbo tik mėnesį, bet paaiškėjo, kad mums reikia galingesnio.

Net nebandžiau...

Tiesą sakant, net nebandžiau virinti mažiausiais amperais. Nemačiau prasmės.