Ir aš pasidariau reaktyvinį ekonomaizerį

Kategorijos: 

Pasakoja Deimantas Motiejūnas:

Štai ir turiu pasidaręs reaktyvinį kamino dūmų ekonomaizerį. Ne visai tokį, kaip Petro, bet labai panašų. Jis dūmus aušina šildymo sistemos vandeniu, o aš dūmais šildau kambario orą. Veikia užtikrintai.

Darbo ėmiausi, kai į vasaros pabaigą sodo namelyje ėmė darytis vėsiau. Mane vis apimdavo neviltis, vos tik užkurdavau židinį. Kūreni kūreni, bet šilumos nėra. Senas židinys tik malkas naikina. Prieš keletą metų jį šiek tiek patobulinau - įstačiau dureles. Dabar šiluma ne taip greitai lekia pro kaminą, bet... Kūreni gerą pusdienį, tada gali nusivilkti paltą.

Šiemet kantrybė baigėsi. Ar negaliu kitaip - kūrenti mažiau, bet gyventi šilčiau? Vasarą Petrui padėjau pasigaminti ekonomaizerį, taigi mačiau, kad viskas ne taip jau sudėtinga.

Ėmiausi ryžtingų veiksmų. Sukrapščiau paskutinius sutaupytus centus ir nusipirkau nedidukę ketaus krosnelę bei karščiui atsparų 1m. ilgio, 12 cm. skersmens vamzdį. Iš sąvartyno parsivežiau seną dujų balioną už 60Lt .

Ėmiausi juodo darbo - matavau, pjausčiau, virinau ir šveičiau. Tiek įsijaučiau, kad pamiršau pafotografuoti darbo eigą, bet tai ne bėda - eiga beveik tokia pat, kaip ir darant Petro ekonomaizerį.

Iki vakaro nespėjau visko išbandyti, bet labai norėjosi išmėginti. Krosnelę pasistačiau lauke, ant jos uždėjau ekonomaizerį, užkūriau ugnį ir šiek tiek nusiminiau. Trauka buvo, bet nepakankama. Atidarai dureles - dūmai veržiasi lauk. Kodėl Petras kūrena atviromis durelėmis, o aš ne? Ar tik nesu ką nors sugadinęs? Bet jis man telefonu garantavo, kad ryt, kai prijungsiu sistemą prie kamino, viskas eis kaip iš pypkės. Šiek tiek nuramino.

Rytą pabudau anksti, čiupau įrankius ir vėl puoliau prie darbo. Namelio viduryje stovi mano keikiamas senasis židinys. Iš jo buvo nedaug šilumos, bet dabar jis bus puikiausias dūmų rinktuvas. Jeigu nuo dūmų šiek tiek įšils - gal dar ir šilumos akumuliatorius. Arba net rūkykla... Taigi krosnelės dūmus iš ekonomaizerio paleisiu į židinį, o iš židinio jie tegu eina į kaminą.

Pamatavęs vamzdį ir nustatęs vietą židinio šone, po valandos išgręžiau skylę. Netrukus viską sujungiau. Skylė išėjo truputį per didelė - užkišau akmens vata.

Vos tik užkūriau ugnį, liepsna iškart pakrypo nuo durų link vamzdžio, kuris eina į ekonomaizerio burbulą. Trauka gera. Juk krosnelė pati reaktyviniu ekonomaizeriu stumia dūmus lauk į židinį, o ten juos pagauna kamino trauka. Petras buvo teisus.

Metalinis ekonomaizeris įkaito per 15 minučių, namelyje iškart pasidarė šilčiau. Maždaug per valandą temperatūra pakilo nuo 17 iki 24 laipsnių. Lauke tuo metu buvo apie 13.

Pradariau dureles. Ne, dabar dūmai neina į kambarį. Degimas net pagerėja!

Ant krosnelės pastačiau puodą sriubos. Nuo ryto buvau nevalgęs. Sriuba pašilo taip greitai, kad nepavargau alkanas laukti.

Iš pradžių man pasirodė, kad ugnis per menka. Židinyje liepsna būdavo kur kas didesnė. Po kurio laiko supratau, kad tai pliusas, ne minusas. Ugnis dega lėčiau, bet šilumos - daug daugiau! Krosnelė - ne židinys, kuris naikina malkas ir varo šilumą lauk pro kaminą. Ji labai ekonomiška. Su ekonomaizeriu - dvigubai naudingesnė. Štai malkos pabaigė degti, žarijos tik smilksta, o ekonomaizerio burbulas toks karštas, kad užspjovus čirškia. Kaip tik to reikia!

Netrukus turėjau nusivilkti marškinius - pasidarė per šilta. Supratau, kad malkų dėti gana. Buvau įpratęs jas mesti ir mesti į židinį. Dabar viskas kitaip.

Kitą dieną senąjį židinį paverčiau kepykla ir rūkykla. Viduje pastačiau kelias šamoto plytas, ant jų padėjau groteles. Karšti dūmai eina į židinį, tegu jie kepa ant grotelių padėtą mėsą! Groteles patrauksiu toliau - bus paprasčiausia rūkyklą. Taigi griauti židinio visai nebūtina .

Dar vienas groteles pakabinau virš ekonomaizerio - džiovinsiu obuolius, grybus. Kad tik turėčiau! Ir kabykla tiks - džiovinsiu kojines.

Bet tai - dar ne viskas. Iš skardos sulanksčiau tokią dėžę - orkaitę. Padedi ant krosnelės kepti pyragą, uždengi ta orkaite - po valandos skanėstas gatavas! Mudu su sūnėnu Luku ragaudami vos nenusikandome liežuvio... Sūnėnas - tas, kuris be barzdos:

Ir viskas - vienu sykiu: šyla trobelė, džiūva obuoliai, kepa pyragas, rūksta mėsa... Ką čia dar sugalvojus?

O didžiausia laimė - šiltas mano namelis. Vaikštau po marškiniais. Pernai žiemą be kailinių neištverdavau. Ir kaip anksčiau nesugalvojau?..

P.S. Jeigu norit suprasti, kaip veikia reaktyvinis ekonomaizeris, kaip dūmai kyla dujų balione įstatytu vamzdžiu ir kaip ataušę krenta žemyn, užmeskite akį į Petro darytą schemą. Yra ir aprašymas.

Komentarai

Puiku!

Sveikinu, kūrėjau! puikus prietaisas.
Jei gerai suprantu, jis aušina dūmus oru, bet vandeniu būtų efektyviau ir trauka geresnė?

Pliusai ir minusai

Ir oru aušinant trauka būna gera. Aušinant vandeniu, galima iš dūmų paimti daugiau šilumos. Bet sistema pasidaro sudėtingesnė, brangesnė.

apie kokia

Kokia butent sistema turite omeny, kad oru ausinant gerai paimti dumu silima?

Suklydau

Atsiprašau, suklydau. Norėjau parašyti: "Aušinant vandeniu, galima iš dūmų paimti daugiau šilumos." Dabar pataisiau.
Vanduo aušina daug geriau už orą. Norint dūmus gerai ataušinti oru, reikėtų labai didelės turbinos, na, to burbulo.

Ačiū.

Taip-ateity numatau ekonomaizeriu šildyti ir vandenį.
deimantukas

panašus principas kaip sito peciaus

http://fireplace.su/kladka-kaminov/konvektivnie_sistemi_pechey.html
Внедрению бесканальных конвективных систем в технику печного отопления способствовали работы советского ученого В. Е. Гржимайло (1864 — 1928), который разработал различные модификации так называемых колпаковых печей одно- и многоэтажных конструкций. На рис. 52, а изображена колпаковая печь в металлическом футляре 1, в надтопочной части которой отсутствуют дымообороты. Принцип работы конвективной системы печи следующий.

Рис. 52. Колпаковая печь с бесканальной конвективной системой

Горячие газы из топливника поступают в надтопочную часть вертикальной струей значительной скорости (см. рис. 45, в). Соприкасаясь с холодными поверхностями печи, газы остывают и опускаются вниз. Навстречу охлажденным струям поднимаются горячие газы, поток которых расширяется по мере подъема к перекрытию колпака. Вовлекая постепенно в сферу своего движения пристенные струи, восходящие газы частично охлаждаются, опускаются между контрфорсами 2, представляющими собой вертикальные стенки, которые аккумулируют теплоту горячих газов (рис. 52,6; разрез Л—Л). Температура отработавших в колпаке дымовых газов, которые направляются в трубу, небольшая (около 120 °С), что обусловливает высокие теплотехнические качества колпаковых конструкций. КПД бесканальных конвективных систем 93,7%.

Tikrai panašu

Taip, 49 piešinyje panašumas tikrai didelis. Mūsų atveju liepsna įtraukiama į turbinos vamzdį ir čia baigia degti. Neaišku, kaip ten - ar ten irgi liepsna turi būti traukiama į viršų, ar degimo kamera tik apačioje?

Pagal M.Lomonosovo atrastą

Pagal M.Lomonosovo atrastą laisvojo dujų judėjimo dėsnį liepsna turėtų kilti auštyn ir net ir tuo atveju jeigu turbinos vamzdis bus gerokai trumpesnis. Tuomet apvalkalo viršutinė dalis ilgiau laikys šilumą užgesinus krosnelę ir neskubant uždaryti užsklandos. Jūsų sukurtas krosnelės priedas imituoja šildymo sienelės kanalus. Patrumpinus mano minėtą vamzdį gausite Gržimailo ir jo mokinio Podgorodnikovo sukurtos kupolinės krosnies prototipą. Baigus kūrenti šių krosnių kupoluose susidaro šiluminis uždoris ir šaltas oras per pakurą eina tiesiai į kaminą nevėsindamas pačios krosnies (dėl tankio skirtumo).
Jeigu turėsit galimybę - išbandykit. Sėkmės.
Aš pats dar neišbandžiau, dar tik ruošiuosi šį tą nuveikti šitoj srity, todėl dabar daug skaitau. Nesinori išrasti dviratį ir pamatyti,kad jis jau išrastas, geriau pabandyti jį patobulinti, pritaikyti sau. Jūsų puslapyje radau gana įdomių minčių. Tikrai panaudosiu.

Pirma ką nors padaryk ir patiktrink

Kai išbandysi, patikrinsi, tada viską aprašysi, atsiųsi, ir mudu kalbėsimės kaip lygus su lygiu. O kol kas skaityk knygeles. Beje, paskaityk ir mano straipsnius apie reaktyvines turbinas. Jeigu mėgini jas aiškinti, tai bent pasistenk suprasti veikimo principą. O kol kas tik klaidini žmones. Kol kas dar nieko, visiškai nieko nesupratai.

Jeigu šis fantazuotojas ką nors suklaidino, priminsiu, kad vidinis vamzdis turi eiti ne tik iki viršaus, bet būti apšiltintas.

Puiku

Is tiesu puikus sprendimas. Ir as jau pora savaiciu dziaugiuosi ekonomaizeriu. Baiges darbus irgi pasidalinsou nuotraukomis.

Sveikinu

Sveikinimai Deimantai,

Įdomu sužinoti, kodel nepasinaudojote Petro "vandeniniu" variantu ?
Ir koki plota sildotes krosnele?

Sodo namely

kol kas neturiu vandens.Petro vandens šildymo būdą tikrai naudosiu.Jis yra labai pigus ir efektyvus- juk vanduo šils tomis pačiomis malkomis.Sodo namelio pirmo aukšto plotas yra 36 kv.m.Bet šis plotas tikrai ne riba- esu įsitikinęs.

Skirtumai du

Perskaityk iki galo. Straipsnio pabaigoje yra nurodyta, kur rasti schemą ir aprašymą. Iš jų galėsi suprasti skirtumus. Esminiai yra du: kaina ir efektyvumas. Brangieji pramoniniai aušina dūmus, kurie turi kilti aukštyn. Todėl prastėja trauka. Panašų buvau pasidaręs. Šitie, savadarbiai pigieji, dūmus aušina taip, kad jie pasunkėję krenta žemyn ir sukuria papildomą trauką. Jie veikia taip turbina.

MK

Iš brėžinuko matosi viskas, tačiau tai oru aušinami dūmai kaip reikėtų padaryti kad būtų aušinimas vandeniu?

Yra ir su vandeniu

Vandeniu aušinamas irgi padarytas ir aprašytas. Kodėl neskaitai, kas yra tinklalapyje? Įsijunk skyrių "Buitis" ir naršyk. Atrodo, vadinasi "Reaktyvinis ekonomaizeris taupo malkas ir didina kamino trauką".

Mano schemos kitokios

Nežinau, kaip tu supratai tas schemas, bet mano ekonomaizerio schema yra kitokia. Nurodžiau, kur jos ieškoti. Nepavyko?

Nurodau konkrečiau. Oru aušinamo reaktyvinio ekonomaizerio schema: http://petrasdargis.lt/sites/default/files/idinio%20burbulas%20-%20schem...

Vandeniu aųšinamo reaktyvinio ekonomaizerio schema: http://petrasdargis.lt/sites/default/files/Ekonomaizerio%20schema.JPG

Tavo nurodyti ekonomaizeriai išoriškai yra panašūs, bet - tik išoriškai. Reaktyvinis ekonomaizeris yra ne šiaip sau dūmų aušintuvas - jis įtraukia liepsną, pailgina degimo laiką ir dar sukuria papildomą trauką. Kadangi įtraukta liepsna nėra tiesiogiai aušinama, išsilaiko labai aukšta temperatūra, sudega suodžiai ir dervos. Kai ši turbina įkaista,dūmų virš kamino nebepamatysi. Ant lauko krosnelės kamino vasarą netgi kepu bulves, šašlykus, paukštieną, dešrelas ir ką tik turiu. Iš tokios turbinos išeina švarus dūmas. Apie tai čia: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai/reaktyvin%C4%97-krosnel%C4%97-su...

Mk

Petrai,
aš radau tavo schemas bet man ten neviskas buvo aišku todėl pamėginau nubraižyti savo schemą. Kas mano schemoje negerai ?

Kreipkis asmeniškai

Gerbiamasis, ar ir nupiešiau, ir tekstuose aprašiau daugybę kartų. Jeigu tikrai neaišku ir tikrai nori išsiaiškinti, skambink telefonu. Asmeninių pamokų nepaverskime viešu reikalu.