Ir židinys gali deginti dūmus

Kategorijos: 

Turite pasistatę židinį, kuris tėra brangus žaisliukas, o naudos beveik jokios? Nenusiminkit! Šį tą pataisykit, ir jis puikiausiai šildys patalpą. Dar vienas nedidelis patobulinimas, ir jis dar kaitins šildymo sistemos vandenį. Daugiau šilumos, o kuro mažiau. Papildoma šiluma - ne iš šventosios dvasios, bet iš sudegintų dūmų.

Kažkada ir aš svečių namelyje pasistačiau atvirą židinį, bet labai greitai įsitikinau, kad jis tinka tik šašlykams kepti ir pramogai, o šildytis tokia seniena - tai malkas veltui kūrenti.  Atviras židinys tik 10 procentų šilumos palieka kambaryje, o visą kitą paleidžia pro kaminą vėjais. Vasarą tą nevykėlį mes su Vincu truputį patobulinome, ir dabar jis atrodo štai taip:

Pirmiausia aš jam įdėjau dureles su langu. Teko jas užsakyti pagal savo židinio skylę, o specialus užsakymas kainavo brangiau. Jeigu mūryčiau naują židinį, dabar tokias dureles dėčiau iškart.

Durelėse yra sklendė, kuria reguliuojams oro srautas. Degimas tikrai pagerėjo, nors ir sulėtėjo, - mažiau nesudegusio kuro išlekia dūmais, mažiau ėmė išlėkti lauk ir šilumos. Reikia žinoti, kad per didelis oro srautas kenkia degimui, kaip ir per mažas. Per mažas srautas - trūksta deguonies, per didelis - šaltas oras ataušina liepsną. Atminkite, kad degimui reikia trijų dalykų: kuro, deguonies ir aukštos temperatūros. Štai kodėl geriausia orą sklendėmis reguliuoti pačiam ir nutaikyti taip, kad ir deguonies užtektų, ir degimo temperatūra būtų pakankama. Kaitriausia yra violetinės spalvos liepsna, bet židinyje užtektų ir melsvos. Žodžiu, kuo daugiau melsvumo, tuo geresnis degimas. Raudona liepsna - tai tik įkaitusi anglis.

Dabar jau būtų galima židiniu šildyti patalpą, bet... Kol jis įkaista, praeina pusė dienos. Kiek galima laukti? Kur nors kaimo sodyboje ar sodo namelyje tai butų labai nepatogu. Atvažiuoji savaitgaliui arba tik vienai dienai, o kol židinys įkaista - laikas namo...

Tačiau yra būdas židiniu labai greitai įšildyti patalpą. Mes jau išmėginome. Tereikia židiniui uždėti burbulą, kurį dar galima būtų pavadinti kamino dūmų aušintuvu (mandriau - ekonomaizeriu). Štai kaip jis veikia:

Kaip matome schemoje (patarčiau atsiverti didesnę nuotrauką), burbulas užmautas ant dūmtraukio vamzdžio, kuriuo iš židinio eina karšti dūmai. Tiesą sakant, tuo vamzdžiu veržiasi net liepsna. Atsitrenkę į burbulo viršų, dūmai ataušę krenta žemyn, krisdami dar atiduoda šilumos burbului, taigi jie sunkėja, dar geriau krenta žemyn ir didina židinio trauką. Apačioje ataušinti dūmai pro specialiai įvirintą vamzdį išeina į kaminą. Nuo burbulo į visą kambarį netrukus ima spinduliuoti labai stiprus šiluminių spindulių srautas. Tai šiluma, kuri būtų išėjusi pro kaminą vėjais!

Nuo burbulo ne tik pagerėja šilumos atidavimas - efektyvesnis pasidaro ir pats degimas. Dūmtraukio vamzdyje temperatūra pakyla iki tūkstančio laipsnių, todėl čia baigia sudegti ir tos kuro dalelės, kurių paprastame židinyje ar krosnyje niekaip nesudeginsi. Pravėrus židinio dureles ir  dar padidinus oro srautą, pasigirsta reaktyvinėms krosnelėms būdingas turbinos ūžesys - tai reiškia, kad burbule visu smarkumu įsidegė iš malkų išsiskyrusios dujos. O kamine dingsta dūmai. Gali į tokią ugnį mesti gumą, plastmasę, įpilti naudotų tepalų - dūmų vis tiek nebus. Specialistai yra paskaičiavę, kad tokiu būdu deginat dūmus (dūmai - nesudegusi anglis), galima iki 40 procentų sumažinti kuro sąnaudas.

Taigi senoviškas ir labai neefektyvus atviras židinys tapo itin naujoviška ir labai efektyvia reaktyvine krosnimi. Praverčia ir židinio mūras - jis pasitarnauja kaip šilumos akumuliatorius. Užgęsta ugnis, o mūras per visą naktį dar vis atidavinėja šilumą.

Burbulą mes su Vincu pasidarėme iš seno dujų baliono, dūmtraukiui nupirkome 13 centimetrų skersmens ugniai atsparaus vamzdžio galą. Dėti kokį skardinį ar šiaip metalinį vamzdį nepatarčiau - sudegs. Temperatūra jame tikrai būna didelė. Burbulą buvome gerai nušveitę, nuvalę dažus, ir jis net blizgėjo kaip sidabrinis. Bet užkūrėme ugnį, praėjo kelios valandos, ir jo spalva nuo karščio pasikeitė. Dabar jis panašus į žalvarį. Skarda tikrai nelaikytų.

Tokiu burbulu būtų galima šildyti ne tik orą, bet ir šildymo sistemos vandenį. Tam reikėtų burbulo viršuje įtaisyti sandarią talpą vandeniui ir prijungti ją prie šildymo sistemos. Kaip tai padaryti, išsamiau esu aprašęs kitame straipsnyje.

Burbulą nužiūrėjau nuo reaktyvinių krosnelių, kurių turiu pasidaręs ir troboje, ir kieme. Dabar galiu tvirtinti: tie įrengimai yra ne tik daug kartų pigesni, bet ir daug efektyvesni už nepaprastai brangias vadinamąsias židinių kapsules. Iš tų kapsulių pro kaminą eina tiršti dūmai, iš mano židinio - ne! Dabar savo židiniu deginu dūmus, kurie nekainuoja nė cento.

Norėtum ir tu kažko panašaus, bet nemoki pasidaryti? Mes tau galim padėti! Mano tel. 861142387. Visos konsultacijos nemokamos.

Komentarai

Židinys

Ar nesiveržia dūmai tik užkūrus židinį?

Trauka būna iškart

Ne, dūmai iškart eina eina aukštyn. Jiems gi niekas netrukdo,
Nepakankama trauka - tai senųjų židinių bėda. Čia juk visai kitas principas.

Ernestas

Labai puikus ekonomiškas "ekonomaizeris", tačiau ar naudojant jį (kaip ir kitus tokius) neatsiras kamino problemos - dėl šilumos pasisavinimo ir efektyvaus šilumos panaudojimo, kaminas atšaltų ir kažkurioje vietoje atsirastų "rasos taškas" kur kauptųsi kondensatas ir ardytų kaminą (šilta/šalta). Panašiu principu byra ir mano pietinė siena žiema... Ar naudojant "ekonomaizerius" nėra reikalingas kad ir paprastas skardinis įdėklas? O gal tai tik bereikalinga investicija?

Kondensato vieną sykį buvo

Ekonomaizerius naudoju ne pirmi metai. Vieną sykį pakūrenai drėgnomis beržinėmis malkomis - apačioje pradėjo bėgti kondensatas, Aš jį paprasčiausiai surinkau, Jeigu surenki kondensatą, jo nebelieka.

Ernestas

O kaip galima surinkti kondensatą iš kamino? Tikrai manau aktuali tema daugeliui būtų.

Pavojingas įšalęs kondensatas

Jeigu į kaminą eina metalinis įvadas, jo apačioje reikia padaryti skylę ir atsirandantį kondensatą iškart subėginti į kokį indą. Jeigu tokio įvado nėra, tada prasčiau - kondensatą tenka surinkti pačiame kamine, kai jis subėga į apačią.

Kondensatas mūrui yra pavojingas tada, kai pasiekia minusinę temperatūrą ir sušąla į ledą, Plytos būna šiek tiek įmirkusios, ledas jas ima laužyti. Bet jeigu pečius yra kūrenamas nuolat arba beveik nuolat, kamine išsilaiko šiokia tokia pliusinė temperatūrą. Mano kaminas senas, bet iš vidaus tebėra sveikas.

Plytu kaminui

Plytu kaminui pavojingas kondensatas, net jei nera minusiniu temperaturu. Plyta igeria ta slykstu ruda dvokianti skysti. Igeria ir siules. Kurios paskui subyra i smeli, ir kaminas pradeda irti. Geriau kazkaip isvengti kondensato.

Kiti baisumai

Jeigu kondensatą pavyksta surinkti, pasidaro baisus ne kondensatas. Kur kas blogiau silpnaprotystė.

kondensatas :)

daug metu kurenu katila ir galiu pasakyt tuoj vietoj kur kaminas iseina is stogo susidaro kamstis jei virs stogo kaminas nesiltintas(temperaturu skirtumas ) o pavojinga yra derva kuri susidaro kurenant berza bei sakuoti :) ir kai jis dregnas o kondencatas cia nepadelu :)beje dauguma kaminu turi kondencato bei suodziu surinktuvus o jei pamirstatjuos valyt kurendami slapiom malkoim cia jau jusu beda ")

Cituoju: "daug metu kurenu

Cituoju: "daug metu kurenu katila ir galiu pasakyt tuoj vietoj kur kaminas iseina is stogo susidaro kamstis jei virs stogo kaminas nesiltintas(temperaturu skirtumas)..." Negaliu nesutikti, nes butent toje vietoje del dideliu temperaturu skirtumu ir susidaro kondensatas. O kol kaminas slapias is vidaus tol suodziai (nesudege dumai)prie jo kimba kaip dulkes prie slapiu botu. Taip momentaliai uztunka kaminai. Kurenu ir as daug metu, ir pastebejau kad kamina,ypac raudonu plytu (kaip mano)pirma reikia isildyti, paskui tik (jei yra katile tokia funkcija) paleisti per galingesni silumokaiti. O kondensatas ponai plytu kaminui - BAISUS DALYKAS, sueda kamina kaip mat! Taip kad per didelis silumos partaukimas i troba turi ir neigiama puse, Neslepkim jos.Neimanomas joks procesas be absoliuciu nuostoliu.

Skaitykite bent pavadinimą

Labai gaila, kad komentuojate straipsnį, jo neskaitydami. Perskaitykite bent pavadinimą: "Ir židinys gali deginti dūmus".

Tas prietaisas, kuris čia aprašytas, ne sukelia kondensato problemą, bet padeda ją spręsti. Dervos ir suodžiai (nesudegusi anglis) kurie paprastai nesudegę išlekia pro kaminą ir teršia jį, gali būti sudeginti. Paleidus liepsną į tokį burbulą, kuris čia aprašytas, pailgėja degimo laikas ir paaukštėja temperatūra, taigi suodžiai SUDEGA. Dūmų būna tik pačioje pradžioje, kol įkaista turbina.

Leisti pro kaminą šilumą ir nesudegusį kurą yra beprotybė. Jeigu randasi daug kondensato, problemą reikėtų spręsti geresniu būdu. Pirmiausia, žinoma, išsidžiovinti malkas. Drėgnos malkos reaktyviniam ekonomaizeriui netinka dar ir dėl to, kad prastai veikia turbina. Malkose esantis vanduo virsta garais, kurie slopina liepsną. Be to, vandeniui išgarinti reikia išnaudoti nemažai šilumos, vadinasi, krenta degimo temperatūra. Kūrenant šlapiomis malkomis, šio ekonomaizerio efektas bus toks pat prastas, kaip ir tūkstančius litų kainuojančių įprastinių pečių.

Tačiau ne visada su malkomis pasiseka. Šiemet suvėlavau jų pasiruošti, taigi atsirado netikėta problema. Aš jas baigiu džiovinti, parsinešęs į vidų. Pasidariau nedidelę džiovyklėlę ant senosios viryklės - ventiliatoriumi pučiu į jas šiltą ora. Tai nėra labai patogu, bet geriau, negu nieko. Kas namuose turi įsirengęs katilines, gali pasidaryti galingesnes džiovyklas.

Taip, kamino viršuje atsiranda didžiausi temperatūrų skirtumai, todėl ten geriausios galimybės kondensuotis drėgmei. Tačiau temperatūrų skirtumus galima sukelti ir kitoje vietoje. Vienas mano pečius, tiksliau - viryklė, ant aukšto turi pusantro metro plytų įvadą į kaminą. Šalia to mūrinio nuvedžiau metalinį įvadą, kuriame dūmai staigiai ataušinami. Kondensatas susidaro čia pat - aš jį išbėginu į indą pro nedidelę skylę.

Drėgmę kondensuoti tikėjausi ir vandeniu aušinamu reaktyviniu ekonomaizeriu, kuris aprašytas kitame straipsnyje. Tačiau nepavyko. Kondensatas susidaro tik pačioje pradžioje, kol turbinoje vanduo tebėra šaltas. Tačiau vanduo labai greitai sušyla. Matavau išeinančių dūmų temperatūrą. Pasirodo, netgi aušinant vandeniu, dūmai išeina 110 laipsnių. Aušinant oru, dūmų temperatūra būna dar aukštesnė. Taigi oru aušinamas ekonomaizeris, kuris čia aprašytas, jokiu būdu kondensato nepagamins - jis tik pagerina degimą ir paima tik dalį šilumos.

Kol kas ir kamine kondensato nesusidaro. O žiemą, kai ateis speigai? Na, žiemą kūrensiu ištisai, kaminas bus šiek tiek įšilęs. Bet dėl kondensato kamino viršuje nesu tikras. Dabar išleidžiu gerokai ataušintus dūmus, vadinasi, per speigus rasos taškas atsiras greičiau. Jeigu iškils tokia problema, tikriausiai šiltinsiu kamino viršų - kamino viršuje, šalčiausioje vietoje, dėsiu apšiltintą nerūdijančio plieno įdėklą. Dėti įdėklą per visą kaminą nematau prasmės - brangu ir nereikalinga. Matysim.

O ką darysiu tame namelyje, kur stovi šitas židinys su ekonomaizeriu? Čia daryti tikrai nieko nereikia - židinys sudegina dervas ir suodžius, dūmai išeina švarūs ir dar gana karšti.

Sprendžiant problemą radikaliai, matyt, reikėtų dar geriau ataušinti dūmus, surinkti kambaryje kondensatą, o išleisti lauk ataušintus, švarius ir sausus dūmus. Man atrodo, aš dar nuėjau tik pusę kelio.

".. taigi suodžiai

".. taigi suodžiai SUDEGA.Dūmų būna tik pačioje pradžioje, kol įkaista turbina."
Jei isties sudegini visus dumus ir ju rukstanciu lauke is kamino nesimato, tai lenkiu galva pries si isradima. Tokiu atveju sis projektas isties vertas didelio demesio! Tik pasakyk kad dumu ikaitus turbinai nelieka ir as iskart einu i garaza pjaustyt ir virint ekonomaizerio!

Aš jau pasakiau

Aš jau pasakiau. Beje, tai ne mano išradimas. Aš jį nusižiūrėjau nuo reaktyvinių krosnelių ir turbinos principą pritaikiau vandeniu aušinamam ekonomaizeriui.

Ar tokia turbina tikrai sudegina dūmus, ar aš paprasčiausiai meluoju, gali pasižiūrėti pats. Yra filmuota medžiaga, kaip aš ant kamino kepu paukšiena, jokių dūmų nematyti, nors krosnelėje ūžia liepsna. Viskas čia: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai/reaktyvin%C4%97-krosnel%C4%97-su...

Paantrinsiu Petrui - jei

Paantrinsiu Petrui - jei paieškosi interneto platybėse "rocket stove mass heater" arba "rocket stove", rasi begalę tokių krosnių krosnelių. Youtube yra nemažai vaizdų apie degimą be dūmų tokiuose prietaisuose. Aš pats po truputį konstruoju kažką panašaus į http://www.youtube.com/watch?v=VdhLWMW7IXA.
Giords

Mantas

Bet tai nereiskia, kad ir pas jus nesivers.... Jei pries tai bent, kazkiek vertesi, Tai padarius tokia sistema, bent pradzioj bus isvis labai didele problema...

Nesupratau fantazijų

Mantai, nelabai supratau, apie ką tu fantazuoji. Bet nesvarbu. Dūmai ro dureles nesiveržia, galiu kūrenti atviromis, o ką tu fantazuoji, nėra svarbu.

temperatura kamine

Turiu klausima ar temperatura kamine irgi neuzkyla taip kaip ir sitame burbule iki 1000 laipsniu? nes jeigu uzkyla tai padideja tikimybe kad uzsidegs suodziai kamine ir gali buti bedu ziema

Mėginkim mąstyti kartu

Mėginkim mąstyti.
Pirmiausia, temperatūra iki 1000 laipsnių pakyla ne pačiame burbule, bet jo viuduje stovinčiame dūmtraukio vamzdyje, kuriame baigiasi degimas. Ji dar gali iki tiek pakilti burbulo pačiame viršuje, kur ateina patys karščiausi dūmai, nors tuo abejoju. Dar nepastebėjau, kad burbulo viršus švytėtų. Jeigu tamsūs kūnai ima švytėti - štai tada yra 1000 laipsnių.
Dabar skaitykime sykiu ir mėginkim suprasti, kas vyksta. Juk rašoma: dūmai atsitrenkia į burbulo viršų, atiduoda jam šiek tiek šilumos, todėl pasunkėjau ir ima leistis žemyn. Leisdamiesi jie dar daugiau atiduoda burbului šilumos, dar pasunkėja, dar lengviau krenta žemyn ir pastiptina trauką. Burbulo apačioje ataušinti dūmai pro specialiai įvirintą vamzdį išeina lauk.
Taigi ATAUŠINTI dūmai.
Sakai, jeigu į kaminą leisčiau NEATAUŠINTUS dūmus, suodžiams užsidegti pavojus būtų mažesnis?
Ar supratai ką nors?

Tiks naujam namui

O aš kaip tik ir galvojau apie tokį šildymą, tai bus galima ir pasidaryti. Ačiū už tokius straipsnius kurie mums padės pigiau ir švariau gyventi.

juozas

o kaip su tokios turbinos valymu? as suprantu cia prilipdyta kaip reikiant.

Kol kas nedariau nieko

Kol kas nieko nedariau, bet tikriausiai apačioje išpjausiu valymo skylę. Tai labai paprasta.

Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad tai - labai švarus degimas. Skaitydami tikriausiai nepastebėjote, kad reaktyvinės krosnys sudegina dūmus. Tai beveik tas pats, kaip kūrenti dujomis. Dūmų būna tik pačioje pradžioje, kol įkaista vamzdžiai. Nemanau, kad burbule atsirastų kažin kiek suodžių. Iš kur jų bus, jeigu viskas sudega? Na, gal per daugelį metų...

sita baliona dar reiketu

sita baliona dar reiketu apjuosti apvirinti isilginemis vertikaliomis mentelemis per visa baliono auksti tarp ju paliekant ~3cm tarpa
tada baliono metalas dar geriau ausintusi ir dar stipriau atiduotu siluma paimta is dumu

Tikrai taip

Tikra tiesa, tokios juostelės labai aušintų burbulą. Aš jų nedėjau tik dėl estetinio grožio - man lygus balionas namelyje atrodo estetiškai gražiau. :)

Mieli krosnių specialistai

Paskaičiau straipsnį ir komentarus. Supratau, kad truputėlį neturite supratimo apie elementarų krosnies veikimą. Kondensatas susidaro tik tuo atveju, jei kamino viršuje išeinančių dujų temperatūra yra mažesnė nei 100 laipsnių C (elementaru juk vanduo tokioje temperatūroje yra dujos). Tas aušintuvas, kuris įrengtas tiesiai iš pakūros, padaro dvi blogybes:
pirma, šiluma išskiriama į orą, o ne į šildomą sienelę (tas pats kas kūrenti laužą),
antra, aušintuvas atvėsina dujas ir kol jos pasiekia kamino viršų tampa vandeniu.
Todėl ir renkasi kondensatas.
Pagarbiai

Ši svetainė - ne tau

Dar vienas genijus iš penktosios palatos.
Vanduo, artėjant prie 100 laipsnių, pradeda virti, o garuoja jis daug anksčiau. Jeigu nebūtum per fizikos pamokas krapštinėjęs nosies, dabar žinotum, kad garuoja ir ledas.
Kada nors, kai pramoksi skaityti, paskaityk, kas per žvėris yra rasos taškas.
Apie ekonomaizerį kaip apie kūrenamą laužą neverta šnekėti.
Beje, ši svetainė skirta bent vidutinio intelekto žmonėms, taigi tau čia tikrai nereikėtų kaišioti nosies ir juokinti darbo liaudies.

Garuoti tai garuoja, juk

Garuoti tai garuoja, juk rūkai vandens garai. Užtat prie 100 C vanduo tikrai yra dujinės būsenos ir patenka į orą iš kamino, o Jūsų atveju vanduo dėl "rasos taško" lieka kamine...erozija
Sėskite - DU

Labai įkyrus kvailys

O varge... Ir tu, vargšeli, nori kitus pamokyti?
Jeigu tau užtektų protelio paklausyti mano patarimo ir šiek tiek pasimokyti fizikos, tada sužinotum, kad rūkai nėra garai. Rūkai, debesys, miglos - tai smulkūs vandens lašiukai. O vandens garai - tai dujinė vandens būsena. Dujos, kvailiuk, yra nematomos.
Atrodo, tu visiškas visiškas, jeigu užsispyręs nenori neskirti virimo ir garavimo temperatūros. Šitos abėcėlės daugiau nekartosiu. Blokuoju.

kaip manote sitokio tipo

kaip manote sitokio tipo krosneles galetu buti naudojamos pirciai sildyti? is jusu straipsnio susidaro vaizdas kad tai greitai sildanti kompaktiska krosnele kuri galetu sildyti netik pirties ora, akmenis bet ir vandeni,