Viena krosnelė šildo trobelę

Kategorijos: 

Pasakoja Loreta Lichtarovičienė:

Noriu papasakoti, kaip, Petro dėka, šią žiemą šiltai gyvenam ir nebebijom jokių šalčių.

Prieš keletą metų įsikūrėme mobiliame name ant ratų.

Jį šiek tiek buvom pakeitę, išsikėlę stogą, prilipdę prieangį, šiuo bei tuo apsišiltinę. Apšiltintas namukas atrodo maždaug taip:

Šis namukas yra 3 m pločio ir 10 metrų ilgio.

Namukas buvo šildomas dujomis, tačiau tik vienas kambariukas. Tai mums netiko. Ilgiau kūrenant dujinį židinuką, grėsė rimtas gaisro pavojus. Salonėlyje pasistatėm senukuose pirktą krosnelę, kūrenamą malkomis.

 

Ši krosnelė greitai įšildydavo salonėlį, tačiau miegamųjų kambariukų šiluma nepasiekdavo. Antras didelis trūkumas – šiluma rūkdavo tiesiai pro kaminą lauk. Daugiau pakūrenus smarkiai įkaisdavo lubų perdanga.

Ilgai sukome galvą, kaip pasitobulinti mūsų šildymo sistemą, tačiau niekaip neradome tinkamo sprendimo. Be visų kitų problemų, dar smaugė lėšų trūkumas. Kaip pasidaryti efektyvią šildymo sistemą, kuri dar ir pigi būtų?

Ir jau pačiam rudenėly likimo ir facebook dėka susipažinome su Petru Dargiu. Jis supažindino mus su savo turbo įrenginiu, kuris dedamas ant krosnelių. Petras jį vadina ekonimaizeriu arba kamino dūmų aušintuvu. Tas aušintuvas nuo dūmų labai įkaista ir neleidžia šilumai išrūkti pro kaminą. Kai viduje lieka daugiau šilumos, galima kūrenti mažiau ir sutaupyti malkų.

Petras sutiko mums geranoriškai pagelbėti. Iš mūsų seno dujų baliono, nušveitęs dažus, jis sumontavo turbo įrenginį, kurį jau patys prisimontavome ant savo krosnelės.

Viskam reikėjo:

  1. Seno dujų baliono;

  2. Palėpėje užsilikusio 1 m ilgio 130 mm skersmens metalinio kamino;

  3. Metalinės tokio pat skersmens 3 dalių surenkamos alkūnės (ačiū Petrui, kažkur gavo pirkti su nuolaida);

  4. Apie porą kvadratų cinkuotos skardos apsauginiam „sijonui“. Jį taip pat mums sukonstravo Petras;

  5. Pusę kvadrato cinkuotos skardos gabalo apsaugai ant lubų;

  6. Dviejų kompiuterinių ventiliatoriukų;

  7. Maitinimo blokelio;

  8. Apšiltinto, senukuose pirkto gofro;

  9. Dviejų cinkuotos skardos alkūnių, pritaikytų pagal gofro diametrą;

  10. Vieno tokio pat diametro trišakio;

  11. Dviejų apsauginių grotelių (taip pat pritaikytų gofro diametrui);

  12. Medvaržčių.

Mes nematėme, kaip Petras sukonstravo „turbo“ įrenginį iš kamino vamzdžio, dujų baliono ir išrenkamos alkūnės, kurią mes jau patys prijungėme prie dūmtraukio. Tai tikrai nebuvo sudėtinga. Pabandysiu papasakoti, kaip dirbome mes.

 

Pirmiausia buvo išpjautos lubose trys skylės. Viena - virš būsimo turbo įrenginio salone, antra - vaikučių miegamajame, trečia – pačiame galiniame kambaryje, mūsų miegamajame. Tuomet tarp salono ir galinio kambario palėpėje buvo nutiestas apšiltintas gofruotas ortakis. Virš salono ir galinio kambario prie jo prijungtos alkūnės, kad pro jas galėtų laisvai tekėti oras. O virš vaikų kambario įmontuotas trišakis. Miegamuosiuose ortakio skylės buvo uždengtos apsauginėmis grotelėmis.

 

 

 

Parsivežę iš Petro turbo įrenginį, skardą ir ventiliatoriukus, ėmėmės montuoti visą sistemą.  Pirmiausia reikėjo sumontuoti alkūnę ir ją prijungti prie dūmtraukio.

 

 

 

 

 

Štai viskas primontuota (tiksliau, tiesiog sumauta) ant krosnelės ir kamino (seną kaminą iš apačios teko atitinkamai patrumpinti):

Dabar iš krosnelės dūmai pirmiausia turės nueiti į blizgančią turbiną, pakilti aukštyn, o tada ašaušę leistis žemyn ir pro alkūnę išeiti į dūmtraukį.

 

 

Po to sekė kitas darbas - įrenginį iš seno dujų baliono reikėjo apgaubti cinkuota skarda – apsauginiu „sijonu“, kuris surinktų nuo turbinos spinduliuojamą šilumą. O prie lubų virš jo Jonas pritaisė cinko skardos gabalą, kad lubos per daug neįkaistų.

 

 

 

Sumontuotas įrenginys mūsų salone atrodo taip:

Lubose virš turbinos yra ortakio skylė, bet jos nuotraukoje nematyti. Pro ją išeina labai karštas oras, jis eina gofruotu apšiltintu ortakiu iki miegamųjų kambariukų. Oras šiek tiek juda ir pats savaime, bet ortakyje įdėti du kompiuteriniai ventiliatoriukai jį varo labai smarkiai.

 

 

Ventiliatoriukų pagalba temperatūra tuoj pat keliauja į galinius kambariukus. O būtent vaikų miegamojo šildymas mums ir buvo aktualiausia. Lubose įtaisytos ventiliacijos grotelės visai nedarko vaizdo. Užtat pro jas veržiasi ortakiu nuo pat krosnelės atėjęs labai šiltas oras. Taip yra šildomas vaikų kambariukas ir pats galinis, mūsų miegamasis kambarys.

 

 

 

 

Beje, ventiliatoriukų neišjungus, miegamieji išlieka ilgiau neatvėsę, nei salonas, kuriame stovi krosnelė – matyt po apsauginiu sijonu šiluma ilgiau išsilaiko, ir ortakiais keliauja į miegamuosius. O mums šito labiausiai ir reikėjo. Per didžiąsias šios žiemos pūgas mums kūrentis reikėjo penkis kartus po tris pliauskas per parą. Manau, geriau apsišiltinus namuką, kūrenti reiktų dar perpus mažiau. Kai ne taip šalta, kūrenti pakanka tris ar du kartus po tris pliauskas. Manau, jei patalpa būtų didelė, krosnelę būtų galima užkrauti pilnai vieną kartą, tačiau mūsų namelyje nuo tokio kiekio šilumos būtų garantuota sauna.

Įš pradžių buvom susidūrę su bėda – per kamino sujungimą ėmė bėgti dvokiantis kondensatas. Gal dėl to, kad mūsų malkos buvo šios vasaros, sukrautos sulytos ir tikrai gerai nepradžiūvę. Malkas pakeitus sausomis, be to, paeksperimentavus kūrenant, o gal ir tarpeliams kamine užakus, kondensatas tekėti liovėsi. Todėl dabar kasdien geru žodžiu paminim Petrą Dargį ir jo išradimą, kurio dėka nebebaisūs jokie šalčiai. Mums užtenka trijų, keturių plauskų, kad namuose temperatūra pakiltų iki 22-24 laipsnių.

Vienu žodžiu, džiaugiamės ir atsidžiaugti negalim. Petro turbo įrenginys tikrai pasiteisino – visame namelyje šilta – ortakio pagalba šiluma pasiekia galinius kambariukus, malkų sunaudojame mažai, šalia krosnelės puikiai džiūna šlapi vaikų rūbai ir batai.

Beje, net mano džinsai, pakabinti ant apsauginio „sijono“ per naktį puikiai išdžiūna, kai tuo tarpu anksčiau kambary juos reikėjo džiovinti dvi paras... O ant krosnelės uždėję kelis koklius, pasidarėm puikią pirštinių džiovyklą. Ir visa tai mums kainavo apie 600 lt, įskaitant ir kuro išlaidas, kurių reikėjo nuvažiuoti iki Petro - nuo mūsų iki jo namų per 200 km.

Dar kartą ačiū Petrui Dargiui už puikų išradimą, kurio dėka gyvename šiltai ir kūrenamės pigiai.

Pagarbiai,

Liktariukų šeimyna

Komentarai

Sveikinu.

Man Petras Dargis yra irgi labai daug pagelbėjęs. Jo dėka sodo namely irgi pasigaminau panašų įrengimą. Vėlų rudenį ramiai galėjau gyventi, ko nedarydavau prieš tai. Dabar ten negyvenu tik todėl, kad mieste turiu butą, kurį šildo monopolio tinklai.

Ačiū. Išties, jei ne šis

Ačiū. Išties, jei ne šis įrenginys ir gofro ortakiai, mūsų galiniai kambariukai nešiltų. Tektų šildytis elektra, o tai būtų visiškas bankrotas :)

Jūs pasielgėt labai

Jūs pasielgėt labai protingai, kad pasinaudojot šiuo prietaisu. Jis labai efektyvus. Pats buvau nustebęs ir vienintėlė mintis, kuri kirbėjo, kai jau šildžiaus šiuo ekonomaizeriu buvo tokia- kodėl aš anksčiau jo nepasigaminau. Dauguma žmoniu dar nemoka taupiai ir protingai gyventi,o prioritetu laiko kvailą pramoninį grožį ir gamybą, o po to verkia, kad neturi pinigų.

Labai pasisekė Petrui, nes

Labai pasisekė Petrui, nes galėjo paeksperimentuoti ir viename Aukštaitijos kaimelyje, įtaisęs kambaryje tokį pat šildytuvą .Taip būna šilta, kad tenka kūrenti kas antrą dieną...Iš pradžių dujų baliono spalva nelabai derėjo prie krosnelės spalvos( ir tai buvo didžiausiais šios šildymo sistemos minusas :)), bet nuo karščio pasikeitė spalva ir balionas tapo juodai violetinis, kaip ir krosnelė.Na, bet čia daugiau išorinis grožis :). Nauda žymiai didesnė nei grožis, šiluma keliauja į koridorių, o dar ir arbatinukas užverda, kol būnu kambary...

Įrengimas čia geras ir veikia

Įrengimas čia geras ir veikia nepriekaištingai pats turiu pasidaręs panašų garažo šildymui, o jūsų atveju dar butu buve galima ir vandens prisišildyti, jei būtų primontuota vandens talpa ekonomaizerio viršuje,o del kondensato tai jums reikia apsišiltinti akmenvate virš lubų išeinantį lauk metalinį kaminą, įšils tolygiai ir nesikondensuos.

Taip - virš lubų mes

Taip - virš lubų mes akmenvate ir esame apsišildę, bet kaminas gana trumpas. Manau, pagrindinė problema buvo šaltos malkos, ir kūrenimo principas. Malkas pakeitus sausomis, ir leidžiant joms išsyk kaitriai įsiliepsnot, kondensatas kapsėti liovėsi. Mums šis įrenginys puikus tuo, kad virš jo besikaupianti šiluma ventiliatoriukų pagalba puikiai išnešiojama į miegamuosius kambariukus. Petras dar bandė įspėti, jog nenusigąstumėm, jei pridėjus ranką prie miegamųjų ortakių jausis vėsus rankai oras :). Nieko panašaus - oras eina karštas :). Todėl miegamuosiuose šilta. O be ortakių ir šio įrenginio salonas įšildavo greitai, bet galiniuose kambariuose būdavo ledainė.

Krosnele matosi, sunaudojamas

Krosnele matosi, sunaudojamas malku kiekis mazdaug aprasytas.Sakykite, keliu kvadratiniu metru bustas, kuriame pigiai issprendete sildymo klausima?

30 kv.m

Dariau, juk parašyta: 3X10 vadinasi, 30 kv.m. Aš tokia krosnele šildau dvigubai didesnę patalpą. Tiesa, mano ekonomaizeris aušinamas ne oru, bet vandeniu. Užtat turiu ir karšto vendens. Žodžiu, tokia pat krosnele, tik vandeniu aušinamu ekonomaizeriu, galima šildyti dvigubai didesnę patalpą ir dar apsirūpinti karštu vandeniu.

del ventiliatoriaus

sveiki, o koki kompiuterio ventiliatoriu jus naudojate? pas mane siek tiek kitoks sprendimas, bet man reikia ortakiu gale pastatyti istraukimo ventiliatorius. Problema yra tame, kad oras iseina ~150C temperaturos, niekaip negaliu rasti tinkamo ventiliatoriaus kuris atlaikytu tokia temeperatura

Galima patikrinti

Pilnos elektronikos krautuvės labai paprastų ventiliatorių. Bet nežinau, ar jie atlaikytų 150 laipsnių. Bet aš rizikuočiau patikrinti. Tokia ir rizika - jie kainuoja tik 10 - 20 Lt (priklausomai nuo galingumo).

Gal butų galima išspręsti

Gal butų galima išspręsti kitaip, kažkur esu matęs internete. Prie vamzdžio įleidžiamas atsišakojimas 45° kampu. Tipo "K" raidė be vienos kojytės, viduje dar turėtų išsikišti nedidelis snapelis, palankiam sroves nukreipimui. Deja iki išmetimo turėtų būti likę kokį 30-50 cm kad susidaręs vakuumas, sukeltų siurbimą.

Kur rasti Petrą Dargį?

Gyvenu Klaipėdoje, privačioje trobelėje, gal Petras Dargis galėtų man padėti su oro šildymo įrengimu? Mano tel. +370 63721646 el.p.: augugutis@yahoo.com
Labai lauksiu atsiliepiant...Eugenijus