Eksperimentas vyksta toliau.
Per du mėnesius kai kas paaiškėjo. Visas aštuonias saulės baterijas buvom nukreipę į pietus, tai iš ryto turėjom ilgai laukti, kol pasikraus akumuliatoriai. Sukioti jas, rytą pasukti į rytus, paskui į pietus, vakarus?.. Ne, tai būtų sudėtingas įrenginys. Radome kitą sprendimą.
Sumontavome antrą elektrinės dalį iš dviejų papildomų saulės baterijų, pakreipėm ją į rytus. Dabar akumuliatoriai būna pakrauti ne 10.30, kaip anksčiau, bet 9.30. O tai be galo svarbu - neduodant energijos kaupimui ir naudojant ją tik sau, reikia turėti jos kuo ilgesnį laiką. Verta pagalvoti apie elektrinę net ne iš dviejų, bet iš trijų dalių, kurios būtų nukreiptos į rytus, pietus ir vakarus. Tada energija tekėtų visą šviesųjį laiką.
Sakot, 9.30 irgi nėra labai anksti? Taip, sutinku. Sodyboje daug medžių, sunku rasti tinkamą vietą, kur niekas neužstotų saulės. Kelti elektrinę toliau už sodybos ribų mums atrodė neracionalu - ilgesni laidai padidintų elektrinės kainą, o nuo didesnės varžos dar padidėtų energijos nuostoliai.
Sakot, akumuliatoriai?.. Kaupti elektrą juose, daryti atsargas nakčiai? Taip, akumai kaupia šiek tiek energijos, bet tai nėra tikrasis kaupimas ilgesniam laikui. Jie veikia kaip savotiškas buferis, kuris užtikrina tolygų energijos tiekimą visą šviesųjį paros laiką. Tarkime, mūsų elektrinės galingumas dabar, priėjus antrąją dalį, yra padidėjęs iki 2 kW, bet jo neužteks suvirimo aparatui, kuris ima 3 kW. Trūkumą kompensuoja akumuliatoriai, ir suvirinimo aparatas veikia.
Per tą suvirinimo aparatą paaiškėjo, kad naudotas 2,4 kW galingumo saulės elektrinės valdiklis mūsų prietaisams yra per mažas. Paleidus iš elektrinės didesnę srovę, suveikia saugiklis. O mums didesnės srovės prireikia dažnai - retkarčiais įsijungia šilumos siurblys, hidroforas, o dar šaldytuvai... Apie suvirinimo aparatą nebėra kalbos.
Nusipirkome kitą, 5 kW galingumo saulės elektrinės valdiklį, o jam prireikė aukštesnės įtampos ir jau ne 2, bet 4 akumuliatorių. Papildomos išlaidos, bet ir galingumas kitas. O tas 2,4 kW valdiklis atliko, aš jį mielai parduočiau kam nors kad ir už 100 eurų.
Kai dabar elektrinė veikia be pertrūkių, parūpo kuo geriau išnaudoti visą energiją. Saulėtą dieną pjaustau malkas elektriniu pjūklu, skaldau jas elektrine malkaskalde, kartais įjungiu skalbimo mašiną, virinu ką nors suvirinimo aparatu... Bet vieną sykį malkos juk pasibaigs, o metalo kasdien nevirinsi. Tai nupirkau elektrinę vejapjovę, indukcinę viryklę. Būna, kad saulėtą dieną sodyboje sunaudojame 6 kWh iš saulės gautos elektros, iš tinklų nepaimdami nė kilovatvalandės. Taip birželį iš tinklų paėmėm elektros už 5 eurus, o iš saulės gavom dykai už 30 eurų.
Dykai? Ne, ne visai. Elektrinė man juk kainavo per 2 tūkstančius eurų. Kada atsipirks? Skaičiuojant dabartinėmis kainomis, tai gal po 8 metų. Nepasimoka?
Apsimoka ar ne, spręskite patys. Aš tik skaičiuoju, tikrinu ir skelbiu duomenis. Galima sakyti, kad pirkdamas ir statydamas elektrinę, į priekį keliems metams sumokėjau už elektrą, tik mokėjau ne elektros tiekėjams, bet saulės baterijų, akumuliatorių, valdiklių gamintojams. Vokietijoje jos vadinamos "balkonų elektrinėmis" ir labai erzina elektros spekuliantus. Juk žmogus pasidaro nuo jų nelabai priklausomas. Ir kuo labiau spekuliantai kels elektros kainą, tuo greičiau "balkonų elektrinės" atsipirks!
Dabar apie pliusus ir minusus. Be vieno didelio minuso (elektrinės kaina) yra ir keletas pliusų. Turint laisvų pinigų, tai geras būdas sumokėti į priekį, ir jų nesudegins infliacija. Patogumas irgi svarbu. Juk elektra yra ne tik brangiausia, bet ir patogiausia energijos rūšis. Elektriniai prietaisai yra lengvesni (štai elektrinis pjūklas daug lengvesnis ir patogesnis už motorinį), juos paprasčiau valdyti, pritaikyti automatiką, kaip tai daroma su šilumos siurbliais, kondicionieriais, įvairiais šildytuvais. Štai ir aš, turėdamas nuosavą elektrinę, elektros pradėjau naudoti kur kas daugiau, o anksčiau tai buvo man per brangu.
Ką patarčiau kitiems, jeigu jie žada pirkti ir statyti "balkono elektrinę"? Pirmiausia apsiskaičiuoti elektros poreikį ir pagal tai pasirinkti elektrinės bei jos valdiklio galingumą. Štai aš apsirikau, ir paaiškėjo, kad mūsų prietaisams 2,4 kW valdiklio yra per mažai. Tačiau nereikia ir per daug galingos, brangios elektrinės, kurios pakankamai neišnaudosi. Jeigu žmogus nevirina elektra, nenaudoja šilumos siurblių, jam ir tų 2,4 kW gali užtekti.
Labai svarbu sodyboje rasti vietą, kur saulė galėtų nekliudoma šviesti į elektrinę kuo ilgiau. Verčiau "balkono elektrinė" tolygiai tegu tiekia energiją kuo ilgesnį laiką, ir tai bus naudingiau, negu ji tik trumpą laiką, per patį vidurdienį, dirbs maksimaliu galingumu. Verta saulės baterijas montuoti keliomis sekcijomis, nukreipiant jas į rytus, pietus ir vakarus. Kuo ilgiau per parą jos dirbs, tuo mažiau elektros pirksite iš tinklų. Arba gal nepirksit visai.
Komentarai
Našumas
Užkliuvo paminėtas vienos dienos elektrinės našumas ~6kWh per dieną. Mano ~7kW elektrinė generuoja apie 30kWh per dieną (20kWh-45kWh), o tai ~4 kWh iš 1 kW, arba ~8kWh iš tamstos 2kW. Ir mano elektrinės našumas gana prastas lyginant su kitomis. Koks elektrinės našumas būna paprastai per dieną?
Jei jau pradėjote žaisti su akumuliatoriais, pats laikas pradėti domėtis Ličio geležies fosfato akumuliatoriais, su švinu neprisižaisit. Tokius mačiau gana nemažai surenka per skelbiu.lt. Švininiai greitai genda ir greitai pradės siurbti pinigėlius labiau nei pradinė investicija į litį. Kai ateis laikas naujiems akumams, tikrai persiorientuokit į litį. Aš sau rezerviniam maitinimui vis tik galvoju apie šviną, bet jis pirmiausiai tik 12V, kad akumai būtų jungiami ne nuosekliai, o lygiagrečiai ir į masyvą galėčiau jungti po vieną, bet kokio dydžio ir amžiaus akumuliatorių, o antras dalykas, rezerviniam maitinimui skirti akumuliatoriai neiškraudinėjami kasdien, o tik kai dingsta elektra tinkle. Iškraudinėjant kasdien - tik litis.
Tai tik sunaudojimas
6 kWh per dieną nėra potencialus našumas, tai tik sunaudojimas. Kai neturim rimtesnių darbų, sunaudojam tik 3 - 4 kWh. Aš ir rašau apie tai, kad "balkono elektrinės" galingumą reikia pasirinkti pagal energijos poreikį, jos perteklius nėra kaupiamas.