Skėčio parabolė - saulės kolektorius!

Kategorijos: 

Ko gero, tai pats paprasčiausias saulės kolektorius, kokį dar galima sugalvoti.

Štai skėtis - paprasčiausias prekybos centre nupirktas skėtis.

Išskėčiame, o vidus blizga ir atspindi šviesą. Aš jį išklijavau lipnia aliuminio folijos juosta:

Prie koto pritaisiau skardos laikiklį ir padėjau ant jo juodai dažytą skardinę su vandeniu. Kad vanduo negaruotų ir neaušintų visos skardinės, užmoviau nupjautą plastinikinio bambalio galą:

Na štai ir viskas. Palikime visa tai kokiam pusvalandžiui.

O dabar gerkime kavą:

Turiu pasakyti: vanduo skardinėje per pusvalandį neužvirė, pasiekė kokius 90 lazipsnių, o kavai plikyti tokios temperatūros užtenka. Visgi reikėtų plikyti ilgiau... Kitą puoduką dariau kitaip: įpyliau šaukštelį kavos į pačią skardinę, užlyliau vandeniu ir vėl palikau pusvalandžiui skėčio parabolėje. Dabar tikrai liuks!

Skėtis nėra visai taisyklinga parabolė, bet vis tiek saulės spindulius surenka į vieną vietą. Tiesa, mano skėčio židinio centras - ne visai patogioje vietoje,  pernelyg arti skėtiklių, bet užteko ir tokio. Veikia!

Šita konstrukcija turi keletą labai svarbių privalumų ir trūkumų. Didžiausias privalumas - tai jos pigumas ir paprastumas. Foliją ant skėčio klijavau gal pusvalandį. Tokį parabolinį saulės kolektorių galima sulankstyti - nenaudojamas jis neužims vietos. Jis labai lengvas, nesunkiai valdomas, labai paprasta jį nukreipti tiesiai į saulę.

Tačiau mano skėtis mažokas, todėl surenka saulės spindulius iš nedidlio ploto. Todėl galingumas nedidelis. Nepasižymiu dideliu kruopštumu ir foiliją priklijavau ne visai tvarkigai, pridariau raukšlių, o raukšlės - tai spindulių nuostoliai. Turint didesnį skėtį ar visai didelį, tarkime, išskėčiamą pavėsinę, būtų galima ne tik kavą plikyti, bet ir pyragus kepti. Aš juk kepu savo senojoje prabolėje!

O štai mano draugas Deimantukas saulės kolektorių pasidarė iš televizoriaus antenos. Irgi veikia puikiausiai! Mano skėtis iš esmės yra tas pats, tik mažesnis.