Šiluminių spindulių saulės džiovykla

Kategorijos: 

Štai pati paprasčiausia šiluminių spindulių saulės džiovykla, kokią tik galima sugalvoti. Mudu su Šarūnu, sesers vyru, ją darėme kokias dvi valandas - tikrai ne ilgiau. Ši džiovykla naudoja tik saulės šilumą, bet nepraleidžia tiesioginių jos spindulių.

Turėjau tris atliekamus savadarbius stoglangius su visomis staktomis. Giminaičiai nusprendė, kad Visatos Centro sodybai, kur gyvena DarGazo verslovės savininkai, savadarbiai stoglangiai netinka prie stogo, tai sudėjo tikrus plastikinius už kelis tūkstančius, o tie savadarbiai atliko. Jų staktos - puikiausia dėžė. Įdėjai presuoto kartono dugną, prigręžiojai didelių skylių orui cirkuliuoti - kuo ne džiovykla? Juk pats langas - tai dvigubas savadarbis stiklo paketas, jis labai gerai užlaiko šilumą. Tokioje dėžėje padėtos žolelės, grybai ar obuoliai džius tratėdami.

Džiovyklą pastatėme 45 laipsnių kampu, kad ji vidurdienį būtų statmenai į saulę'

Džiovinant kokias žoleles saulėje, iškyla pavojus jas sugadinti ultravioletiniais saulės spinduliais. Taigi jas reikėtų džiovinti tik saulės šiluma, tik jokiu būdu nekaitinti tiesioginiais saulės spinduliais. Mes nuo jų džiovinamus augalus apsaugojome, prie lango medsraigčiais priveržę cinkuotos skardos lakštą. Iš lauko pusės skarda juoda, o iš vidaus - blizganti ir labai gerai spinduliuoja šiluminius spindulius. Taigi mūsų džiovykla veikia tik infraraudonaisiais (šiluminiais) spinduliais.

Džiovykla veikia gerai. Per vieną saulėtą dieną mėtų šakelė sudžiūsta visiškai. Kiek sunkiau džiovinti bazilikus - jiems reikia kelių dienų.

Turėdami medžiagos, padarėme antrą beveik tokią pat džiovyklą, tik dugnui vietoj kartono įdėjome plastikinį tinklą.

Tinklas geriau praleidžia orą, nei kelios skylės kartono dugne. Gal tokia džiovykla džiovintų geriau?

Pradėjome eksperimentą. Abi džiovyklas sustatėme šalia, kad jos vienodai gautų saulės. Į abi padėjau elektroninių termometrų daviklius ir po vieną labai panašią šaltmėtės šakelę.

Uždarojoje džiovykloje, kurios dugnas presuoto popieriaus, temperatūra pakilo iki 45 laipsnių ir buvo 10 laipsnių aukštesnė negu toje, kur dugnas iš tinklo. O džiova? Galite palyginti patys, žiūrėdami nuotraukas:

Dešinioji šaltmėtės šakelė džiūvo aukštesnėje temperatūroje ir per vieną parą sudžiūvo visiškai, ji jau trupėjo. Kairioji buvo padėta tinklinio dugno džiovykloje - ji irgi šiek tiek padžiūvo, bet ne visiškai.

Taigi jei darysite panašią žolelių, grybų, uogų ar vaisių džiovyklą, nedarykite jos labai atviros. Džiūvimui reikalingas oro srautas, kad išneštų lauk vandens garus, bet srautas negali būti per didelis, kad visai neataušintų džiovyklos.

Tikiuosi savo džiovykloje sėkmingai džiovinti grybus bei obuolius, bet kol kas neturiu nei tų, nei tų. Mano sodo obuoliai dar neprinoko, o grybai užsispyrė ir nė vienas nedygsta. Visgi manau, kad 45 laipsnių temperatūra jiems džiūti bus pakankama. Abi džiovyklas padarysiu šiek tiek sandaresniais dugnais, kaip padaryta pirmoji.

Komentarai

O ar neiseitu vietoj skardos

O ar neiseitu vietoj skardos uzdeti tiesiog UV siltnamines stabilizuotos pleveles? Kaip sakote, skarda skirta apsaugoti nuo ultravioletiniu saules spinduliu, plevele atlieka ta pat. Aisku skarda ikaista daugiau, todel greiciausiai bus didesne temperatura dezeje negu su plevele. Kaip mastote?

Skarda - absorberis

Mindaugai, skarda saulės kolektoriuje pirmiausia yra absorberis, todėl išorinėje pusėje dažoma juodai. Ji sugeria saulės spindulius ir kita puse išspinduliuoja šiluminius. Aš absorberį dar panaudojau ir kaip apsaugą nuo ultravioleto.

O be absorberio nebus saulės kolektoriaus. Turėsi paprasčiausią dėžę, kurioje nebus upltravioleto (nuo jo apsaugos plėvelė), bet nebus ir temperatūros.

Padovanociau

Sveiki,

jei kas bandysite pasidaryti dziovykla pagal Petro schema ir neturite langu, galiu pora medinuku Vilniuje padovanoti (seni mediniai langai su nepazeistais stiklais). Tik issivezti reiketu patiems. Parasykit i email'u: jurgitai@yahoo.com

Rekomenduoju dziovykla daryti

Rekomenduoju dziovykla daryti pagal Petro saules kolektoriaus principa is mediniu langu, kur juoda skarda viduj o uzdengta stiklu. Ten temperatura ~75. Cia 45. 30 laips skirtumas. Stiklas apsaugo nuo UV, jei per brangu tada plevele.