Spiralinis saulės kolektorius lauko vandentiekiui

Kategorijos: 

Tikriausiai esate girdėję, kad vasarą ant žolės numesta juoda lauko vandentiekio žarna taip įkaista, kad neišstovėsi po vandens čiurkšle. Tai kodėl nepasinaudojus šia ant žemės besimėtančia Dievo (Gamtos) dovana? Kam  šildyti vandenį elektra, malkomis, dujomis, jeigu jis sušyla pats?

Štai paprasčiausias saulės kolektorius, kurį vienai šeimynai ką tik padėjau pasidaryti privataus namo kieme Panevėžyje. Jis kainavo apie 200 litų. Tiesą sakant, niekas daugiau nekainavo, tik juodi plastikiniai vamzdžiai.

Štai jaunasis šeimininkas Audrius baigs jungti movas, ir paprasčiausia lauko vandetiekio žarna taps dar ir vandens šildytuvu. Tokiam darbui nereikia būti nei dideliu inžinieriumi, nei santechniku. Ilgiausiai užtrukome, kol 25 milimetrų storio 50 metrų ilgio vamzdį susukome į spiralę. Kad spiralė neišbirtų, sukome ją suspaudę tarp lentų. Darėme taip: padėjome ant žemės dvi kryžiumi sukaltas lemtas, ant jų susukome pirmąjį spiralės žiedą, tada ant viršaus uždėjome kitas dvi kryžiumi sukaltas lentas. Centre lentas suveržėme medvaržčiais. Tada susukome kitus spiratės žiedus tarsi į kokią špūlę. Darbas ėjo tarsi iš pypkės.  Gatavą spiralę apsukome skaidria polietileno plėvele ir suklijavome lipnia juosta. Viskas. Dabar laikas paleisti vandenį.

Ši šeima jau turėjo ūkinėms reikmėms įsirengusi šulinio vandentiekį. Nuo šulinio iki namo eina giliai po žeme užkastas vamzdis, kuriuo hidrofodas pumpuoja vandenį. Tą vamzdį palikome neliestą - tegu bus žiemai. Vasarai nutiesėme kitą plastikinį vamzdį, bet jį palikome neužkastą ir sujungėme su greitosiomis susuktu spiraliniu saulės kolektoriumi.  Radome vietą, kur prietaisas niekam nekliūtų po kojomis ir visą dieną būtų saulėkaitoje, - prie šiltnamio.

Juodas vamzdis saulėje šiltų ir plikas, bet uždengtas skaidria plėvele šyla dvigubai. Polietileno plėvelė, kaip ir stiktas, nepraleidžia ultravioletinių spindulių - juos verčia infraraudonaisiais (šiluminiais) spinduliais, be to, pasitarnauja ir kaip šilumos izoliacija.

Balandžio pradžioje iš tokio prietaiso nereikia tikėtis stebuklo, tačiau jis gali beveik dvigubai sumažinti vandens šildymo išlaidas. Balandžio pabaigoje ir gegužės mėnesį šilumos gal ir užteks - labai daug jos tikrai nebereikės pridėti.

Didžiausias spiralinio saulės kolektoriais privalumas - jis labai pigus ir nesunkiai padaromas. Didžiausias trūkumas - šiltą vandenį jis tiekia tol, kol šviečia saulė, o nakčiai nesukaupia atsargų. Atsargoms sukaupti reikėtų šiek tiek sudėtingesnio prietaiso.

Vasarą ši šeima planuoja pasidaryti "tikrą" saulės kolektorių iš senų langų, plokščių skardinių radiatorių ir šilumokaičio, bet kol kas vandenį šildys šiuo paprastesniu įtaisu, kuris tarnaus ir vėliau. Tada spiralinis saulės kolektorius veiks kaip pirminis vandens šildytuvas, o iš langų padaryti keli saulės kolektoriai pridės vandeniui visus kitus reikalingus laipsnius.

 

Komentarai

Šaunuoliai.

Labai gražus ir naudingas aparats. Kodėl gi nepanaudoti saulutės.O ir darbas ko gero teikė didžiulį malonumą.O ir kainavo nedaug.Sekmės.

Kurti - tai malonumas

Ačiū už palaikymą, o malonumo pirmą sykį daryti naują dalyką tikrai daug. Svarbu nebijoti, kad nepavyks - tada tikrai pavyks!

Saulė pirčiai

Šaunuoliai, kad darote. Gaunasi- nesigauna, bet darote, eksperimentuojate. Ketvirtadienį parodoje Resta mačiau lietuvaičių pritrenkiantį dalyką: saulės pirtį. Garas, šiluma, šviesa- viską gamina saulė. Bet nepatikėsite kaip ji veikia... Sušildyti vandenį viena, bet paruošti pirtį. Ir 0 žmogaus pastangų.

Saulės pirtis nelabai praktiška

Saule šildomą pirtį kažkada galvojau daryti ir aš, bet paskui apsigalvojau. Juoda skarda už stiklo įkaista iki 70 laipsnių ir daugiau, daug juodos skardos už plataus stiklo - didelis galingumas. Tačiau per vidurvasario karščius pirtis nėra labai reikalinga, vakare ji irgi neveiks. Todėl atsisakiau minties. Bet nedidelę stiklinę saunelę prie tvenkinio būtų galima pasidaryti. Įkaitai ir šok vėl į vandenį... :)

Beje, šioje svetainėje rašoma tik apie pavykusius bandymus. Juos gali atlikti bet kas, nieko juose nepaprasto. Svarbu nebijoti, kad "nesigaus", ir tikrai "gausis".

Praktinis klausimas

Puikus gaminys! Pagarba darbštiems ir išradingiems žmonėms.

Turiu vieną praktinį klausimą - kaip šį kolektorių paruošti žiemai?

Kaip iš spirale susukto vamzdžio išleisti visą vandenį, kad žiemą nesušaltų ir nesugadintų vamzdžio?

Tokio daikto efektyvumas =0.

Tokio daikto efektyvumas =0. Pinigu svaistymas tik. Daug naudingiau butu nusipirkt normalu kolektoriu tiesiai is kinieciu.

Smegenų kiekis =O

Marketingo kvailuti, už ką darbdavys tau moka pinigus? Jeigu pas mane dirbtum reklamos žiurke, išvyčiau po pirmo tokio tavo beprotybės pasireiškimo. Marketingas gali būti įžūlus, gali (ir turi) meluoti, bet tai neturi būti akivaizdus, plika akimi matomas bukapročio melas.

Spiraliniai saulės kolektoriai nėra mano išradimas, jie veikia puikiausiai, tik nesukaupia šilto vandens atsargų nakčiai, tačiau tą minusą atperka jų pigumas ir paprastumas. Vieną spiralinį saulės kolektorių, kuriuo išradingas žmogus naudojasi jau daugelį metų, esu aprašęs čia: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai/laukuvos-v%C4%97j%C5%B3-karalius...

O pramoniniai saulės kolektoriai, ar jie būtų kiniški, ar turkiški, atsiperka po labai ilgo laiko, kai jau būna seniai pasibaigęs garantijos laikas. Jeigu žadate pirkti tokius, tai gerai pagalvokit, ar verta daryti investiciją, kurios efektyvumas =0 ? Ar ne paprasčiau elektrinis šilumokaitis? Moki tiek pat už elektrą ir žinai, už ką moki.

Štai kodėl saulės kolektoriai Lietuvoje tokie nepopuliarūs: pirktiniai per brangūs ir niekada neatsipirks, savo pasidaryti ne kiekvienas sugeba.

Įterpimo klausimas

O kaip įterpėte į jau esančia vandentiekio schemą? Nes jei boileris gauna iš hidroforo, o į hidroforą vienas pajungimas, tai kam ta papildoma šlanga lauke? Čia manau tarp boilerio ir hidroforo įterpimas vyksta? Ar aš kažką ne taip supratau?

Vasaros vandentiekis

Ne taip. Nuo šulinio iki siurblio eina du vamzdžiai. Vienas - po žeme, jis - žiemai. Vasarai nutiesiau kitą vamzdį nuo šulinio iki siurblio - šis eina žemės paviršiumi ir dar yra suraitytas į spiralę. Taigi vasarą vanduo iš šulinio eina vamzdžiu žemės paviršiumi, užsuka į spiralinį saulės kolektorių, o tik tada patenka į siurblį. Taigi vasarai - vasaros vandentiekis. Žiemą vanduo vėl bus pompuojamas požeminiu vamzdžiu.

Aišku, galima daryti kilpą už siurblio - išvesti vamzdį lauk, prijungti prie kolektoriaus ir parvesti atgal. Taip reikės ilgesnio vamzdžio, be to, sudėtingiau jungti. Mano atveju viskas paprasčiau - atjungi nuo siurblio vieną įvadą, prijungi kitą.

Bet niekas nedraudžia jungti ir antruoju būdu. Jeigu šulinys toli, gal vamzdžio reikės mažiau, darant kilpą už siurblio? Antra vertus, kuo ilgesnis vamzdis eis žemės paviršiumi nuo šulinio, tuo daugiau jame susikaups šilto vandenes. Aš savo sodyboje turiu pasidaręs lauko vandentiekį vasaros dušui - vanduo nuo tvenkinio 50 metrų eina 32 mm skersmens plastikiniu vamzdžiu ir jo tiek prikaista, kad išsimaudo du žmonės. Vamzdis paprasčiausiai numestas ant žemės, kai kur net patenka į šešėlį. Tai - absoliučiai dyka energija!

Dėl vasaros vandentiekio

Bet jeigu reikia šalto vandens, tai pagal tą schemą jo kaipo ir nebėra, ypač vasarą. Jis vsitiek eina po saulės kolektoriaus, taigi atskirais atvejais bus ženkliai pašildytas.

Šaltas vanduo - šildymui? :))))

Taip, šalto vandens nebelieka, bet kam jis reikalingas? Kad turėtumei ką pašildyti?
Štai ką reiškia mąstymo inercija!
Duokite šalto vandens, aš noriu ką nors pasišildyti! :))))
Aiškumo dėlei turiu pasakyti, kad iš tokio saulės kolektoriaus ateina pakankamai šiltas vanduo, kad juo galėtumei maudytis, bet jis nėra toks karštas, kad reikėtų aušinti.

apie inerciją... :)

Kartais reikia ir šalto vandens, tokio, koks ateina tiesiai iš šulinio. O pagal tą schemą, ypač karštą vasarą, dieną tokio vandens nebelieka - visas vanduo praeina pro pradinį saulės pašildymą. Už atsakymus ačiū, malonu, jog nepaliekami klausimai be dėmesio. Taigi norint turėti ir ledinio vandens iš šulinio ir sutaupyti el.energijos pašildymui vis dėlto reikalinga sudėtingesnė sistema. Dėl saulės kolektorių ant stogo, tai žiemą, išleidus iš jų vandenį, jie praktiškai nenaudojami? Pagrindinė ekonomija yra vasaros laiku, kai praktiškai galima vos ne iki 0 suvesti pašildymui reikalingą el. energiją, o patalpų šildymas atkrinta savaime.

Vaikeli, tau reikia mokytis

Taip ir nepaaiškinai, kam vis dėlto reikia šalto vandens. Nei maisto gaminimui, nei skalbimui, nei indų plovimui jis nenaudojamas - prieš naudojant visada pašildomas. Nežinai , kam, bet žinai, kad jis reikalingas? :))) Tai ir yra mąstymo inercija. Kaip matau, tu nesi pajėgus ją įveikti. Tai - jau rimtesnė pažinimo problema.

Žmogus per parą suvartoją apie du litrus vandens - įskaitant sriubą, arbatą ar kokius saldžiuosius gėrimus. Gryno vandens jis išgeria vieną kitą stiklinę. Jeigu koks debilas neįstengia prisibėginti kokio stiklainio ir pasidėti atsigėrimui, tai jau labai rimta smegenų problema.

O tavo vaikiški klausimai dar išduoda, kad ne tik vandens neįstengi prisibėginti, bet ir nieko nežinai apie saulės kolektorius ir panašius įrenginius, bet labai vertini savo nuomonę. Štai tu, absoliutus diletantas, pasitikinčiu tonu sakai: "vis dėlto reikalinga sudėtingesnė sistema..." Kokia sistema? Ar turi bent supratimą?

Jeigu norėtum pažinti tas "sudėtingesnes sistemas", bent paskaitinėtumei mano svetainės straipsnius ir rastumei publikacijų apie patalpų šildymą saulės kolektoriais. O kol kas mudu dar negalime šnekėtis tokiomis temomis - tau dar reikia pasimokyti elementarių dalykų. Ši svetainė skirta žmonėms, kurie nori pasidalinti patirtimi ir kažko išmokti, diletantų ginčams ji nėra skirta. Tikiuosi, kad supratai užuominą

Kiek metrų?

Kiek metrų ir kokio diametro naudojot vamzdžius?

50 metrų

"...Ilgiausiai užtrukome, kol 25 milimetrų storio 50 metrų ilgio vamzdį susukome į spiralę..."

Dar yra 40 metrų 20 mm skersmens vamzdis, kuris eina nuo šulinio iki spiralinio saulės kolektoriaus ir nuo saulės kolektoriaus iki siurblio. Jis nėra susuktas į spiralę ir apšiltintas, bet vis tiek dieną kažkiek šyla.