Tariamas debilumas - iš pertekliaus

Kategorijos: 

Neseniai sužinojau naują terminą - informacinis psiaudodebilumas. Debilumas būtų smegenų liga, bet čia jokio pažeidimo nėra, smegenys sveikutėliai. Todėl ir psiaudo...
Kas per bėda?


Bėda - informacijos perteklius. Jos tiek daug, viskas taip greitai keičiasi, kad žmogui nieko nelieka, tik sekti ir sekti naujus dalykus. Mūsų smegenys nuolatos atpažįsta veidus ir vaizdinius, supranta žodžių reikšmes, bet mąstymui laiko nėra. Mąstymas - tai jau kitoj smegenų vietoj. Arba ta, arba ta smegenų dalis sulaukia dėmesio - jos abi vienu metu veikti negali.
Kada mąstysi? Psichikos tyrinėtojai pastebi, kad žmonės atpranta ir nebemoka kelių reiškinių ar faktų sujungti vieną sistemą ir padaryt išvadą. Kitaip sakant, nebemoka mąstyti.

Ateinantys ir ateinantys, bet nesukramtyti nauji dalykai dyla iš atminties. Žmogus per dieną pažiūri kelis serialus, bet negali pasakyti, ką matęs. Jis atsimena veikėjus, bet siužeto jau nepapasakos.
Taigi jokia liga - smegenys paprasčiausiai prisitaikė dirbti nauju režimu. Gatavos frazės, gatavi minčių štampai vietoj natūralios įžvalgos.
Kaip išsaugoti mąstymo likučius, kai tokia velniava?
Patys tyrinėtojai pataria daryti nedideles pertraukas. Išgirdus naują dalyką, tarkim, pažiūrėjus kokį filmą ar išklausius profesoriaus paskaitą, reikėtų atsitraukti nuo televizoriaus ar interneto ir duoti smegenims bent 25 minutes, kad jos galėtų įjungti mąstymą, viską gerai sukramtyti ir sudėlioti į lentynėles.
Galite pamėginti.
Matysit - išgirsta liks galvoje! Jau išbandžiau.
Galėčiau nuo savęs dar patarti sumažinti informacijos srautą, atsisakyti reklamos, nieko neduodančių plepalų apie politiką ir įžymybes, išmesti velniop televizorių su visu propagandos mėšlu. Bet šito tikrai nedarysiu. Aš juk patriotas. Aš juk žinau, kad savavališki mąstymai veda į anarchiją ir į ereziją, į valdžios ir verslo autoritetų negerbimą, o tai gali pakenkti nacionaliniam mano paties saugumui, pasitarnauti Kremliui, Šiaurės Korėjai, Putinui... Tfu!..
Velnias griebtų, kažkas ir su mano galva!