Žiemą pradėjome vyti ir iš šiltnamio žemės

Kategorijos: 

Vakar įjungėme šiltnamio automatiką ir pradėjome varyti žiemą iš šiltnamio žemės. Vienu metu temperatūra šiltnamyje buvo pakilusi iki 28 laipsnių, užtat žemėje - vis 5 laipsniai. Visai kaip mano šaldytuve, kuris vėsinamas žeme. Kam tiek nenaudojamos šilumos palikti ore? Ar ji negalėtų įšildyti žemės po šiltnamiu?

Įjungus ventiliatorius, iš žemės po kurio laiko pradėjo eiti 11 laipsnių oras. Ataušintas nuo 28 iki 11 laipsnių, jis žemėje prarado 17 laipsnių. Iš tiesų šiluma niekur nedingo - ji pamažu kaupiasi žemėje. Vakare, kai šiltnamis atvėsta, Vinco sukurtoji automatika išjungs ventiliatorius, o rytą, sušvitus saulei, vėl įjungs. Taip automatika dirba žiemos režimu, kaupdama žemėje šilumą.

Balandžio 20 dieną kaip visada pagal savo tradiciją į šiltnamį išnešime pomidorų, paprikų, Čilės pipirų, bazilikų, salierų, petražolių daigus, pasėsime agurkus, salotas ir automatiką perjungsime vasaros režimu. Tada automatika į žemę varys tik šilumos perteklių - ventiliatorius ji įjungs tik tada, kaip oras šiltnamyje įšils iki 29 laipsnių - augalams daugiau nė nereikia. Užtat naktį, kai oras šiltnamyje pasidarys šaltesnis nei žemėje, ventiliatoriai vėl įsijungs, varydami iš žemės šiltesnį orą ir saugodami daigus nuo šalnų. Pernai mūsų šiltnamis puikiausiai atlaikė -5 laipsnių šalną - tada šiltnamyje dar buvo likę +3 laipsniai. Vadinasi,  jis atlaikytų ir -8 laipsnių šalną.

Skaitytojai klausia, kiek reikia sukasti į žemę vamzdžių, kad jie atlaikytų geras šalnas. Mes nesame atlikę tokių skaičiavimų, remiamės tik savo patirtimi. Kuo didesnis šiltnamis, tuo daugiau vamzdžių reikia užkasti. Mūsiškiai užkasti maždaug kas pusė metro, kasėme juos pusės metro gylyje. Taigi kuo daugiau, tuo geriau. Juk vasarą ši sistema saugos šiltnamį ir nuo perkaitimo bei padės išlaikyti optimalią santykinę drėgmę, kad po vienu stogu galėtų puikiausiai augti ir agurkai, ir pomidorai.

O dabar grįžkime prie šaldytuvo,  kurio nuotrauką palyginimui įdėjau šalia. Jis, kaip ir šiltnamis, aušinamas žeme. Vadinasi, jis irgi įšildys žemę? Šiek tiek, aišku, pašildys gruntą, kuriame užkasti aliuminio folijos ortakiai. Bet šaldytuvas - tai ne šiltnamis, kuris gauna kelioliką kilovatų saulės šilumos. Šaldytuvas šilumos gauna tik iš lašinių, šilto pieno ar kokio kito maisto, kurį jame padedu. Taigi nuo šaldytuvo žemės temperatūra labai nepasikeis, o štai po šiltnamiu šilumos bus sukaupta tiek, kad ji ne tik saugos daržoves nuo pavasario šalnų, bet ir pailgins vasarą, nukeldama toliau rudenio vėsą. Pernai abu savo šiltnamius uždarėme lapkričio antrąją, kai jau visai nebebuvo likę saulės šviesos.

Šiltnamio automatiką galite pasidaryti patys pagal Vinco paskelbtą schemą. Jeigu nelabai draugaujate su eketronika, galite kreiptis į mus. Jokiame prekybos centre tokių prietaisų kol kas nerasite, nes tai dar nesenas Vinco išradimas, ir niekas dar jo nespėjo nušvilpti savo verslui.