Parabolinė antena - puikiausias saulės kolektorius

Kategorijos: 

 

Pasakoja Deimantas:
Kai pasidariau vieną parabolinį saulės kolektorių, užsimaniau kito, galingesnio. Tėvas atidavė seną nereikalingą 1,2 metro skersmens parabolinę televizoriaus anteną. Kodėl jos neapklijavus folija? Saulės šildomas plotas būtų 1,13 kvadratinio metro. Jeigu visi spinduliai sueitų į vieną tašką, kokia būtų temperatūrą?

Daug negalvojęs nusipirkau 5 cm pločio 50 m ilgio folijos ritinėlį už devynis litus ir pradėjau klijuoti. Nebegalėjau iškęst ir, apklijavęs tik pusę antenos, nusinešiau iš garažo į saulę ir kyštelėjau popieriaus skiautę į židinį. Popierius užsidegė. Liuks!

Tą patį vakarą pabaigiau klijuoti. Ryte pritaisiau kojeles ir iš strypo padariau atramą nugarėlėje. Iš seno šaldytuvo paėmiau šviesias groteles - lentynėlę ir pritaikiau ją puodui pastatyt. Padariau reguliavimus.

Per pietus jau viriau dešrą, o vėliau ir sriubą. Fantastika!

Dabar turiu dvi paraboles:

Apvalioji yra dvigubai didesnė, joje labiau sukyla temperatūra, greičiau užverda puodas, užtat uždaroji geriau laiko šilumą. Išviręs ką nors atvirojoje, puodą galiu pasidėti į uždarąją, ir jis visą dieną bus karštas, net jeigu saulė landžios už debesų. Ilgai būdama karšta, uždarojoje labai derai sušunta sriuba, mėsa ir kiti dalykėliai. Žodių, man jos abi labai praverčia.

Saulėtą dieną man sode nereikia nei dujų, nei elektros. Juk ir maudausi saulės pašildytu vandeniu - tokį saulės kolektorių pasidariau pernai. O nauda yra ne tik piniginė. Kada tau saulė dykai šildo vandenį, verda ir kepa valgį, pajunti visai kitą ryšį su gamta. Tokiu būdu saulėje gamintis maistą - tai jau meditacija. Maistas - jau ne tik maistas, tai dar ir gamtos dovana.  Dabar tai jaučiu labai stipriai.

Kai reikia, kaimynai irgi pasiima karšto vandens. Tarkime, kavai. Bet kiti į mano kūrinius žiūri skeptiškai. Atseit, užsidirbame dujoms ir elektrai, valgyti galime išsiviryti ant dujinės plytelės... Jeigu užsidirbate "ant elektros", tai kodėl skalbinius džiovinate saulėje? Kodėl neįsijungiate elektrinio radiatoriaus ir nedžiovinate ant jo?

Man atrodo, visi galėtume pasiimti kur kas daugiau dykos energijos (Lietuvoje saulės tikrai nemažai), jeigu ne tos kvailos naujovių baimės, jeigu ne  tas idioptiškas "niekas šitaip nedaro".

 

 

Komentarai

idomu

per kiek laiko uzverda vanduo, kad ir koks 1 litras.

Labai saulėtą dieną

aliumininis maždaug 2,5l. talpos juodai nudažytas puodas vandens užverda maždaug per 0,5 val.
Deimantukas

turiu 2m palydovine lekste ,

turiu 2m palydovine lekste , tik kur gauti plevele panasia i veidrodi? aliuminio folija neduos tiek , kiek veidrodis

Kazi ar tiktu ?

Kazi ar tiktu auto stogas , juk kazkas panasaus i parabole? Norec padaryt uosvienei kiauliu jovala sutinti sauluteje . Bo baigia visas malkas vasara supalinti tam reikalui bulves sutindama . Tik puodas ten butu apie 40ltr talpos.

Saulės spinduliai

turi būti koncentruojami į kuo mažesnį plotą, tada jie įkaitins puodą su jovalu. Pamėgink su automobilio stogu. Gal netyčia gamykloje stogas gavosi parabolinis ar netoli tos formos.
deimantukas

Plotas yra svarbiausia

Taip, spinduliai turi būti koncentruojami į kuo mažesnį tašką, bet saulės kolektoriaus galingumas priklauso nuo saulės šildomo ploto. Kuo didesnis plotas, tuo daugiau spindulių surenki, tuo didesnį galingumą turėsi. Didelę parabolę galima išlenkti ir iš presuoto popieriaus lapų, apklijuoti folija. Dviejų kvadratinių metrų padabolė būtų labai galinga. Aš valgyti verdu pusės kvadrato parabole. Tiesa, puodas - tik kelių litrų... Beje, stiklu uždengta saulės viryklė geriau surenka ir išlaiko šilumą. Tarkim, saulė užlenda už debesų, o puodas tuo metu neatvėsta.

vaziuosiu i srota

auto stogo rinktis. Juk karavano /universalo tipo auto stogas tikrai virsys 2 m2. Tik kaip surasti ta zidini ? Na apklijuoju vidine puse lipnia folija ...gal dar koki papildoma sparna is sonu, apacios- ten paprasciau tvirtinti ir veja uzstos ....

velnias , ilgas stogas visai nera ...

islenktas ? renault espace stogas - plastikinis , pakankamai lengvas ir skersiniu vidaus puseje visai nedaug bet visas yra tiesus per ilgi kaip sokiu sales grindys sovietiniam DKa. Nzn gal rinktis pora stogu bet labiau lenktu per savo ilgi ir sujungti juos kad ir kokiais vyriais , kad galetai reguliuot spinduliu patekimo zidini? Ar perpjauti per puse ir itaisyt tuos pacius zoviesus ? kad fokusa galima butu keisti ?

Nebūtų labai galinga. Į

Nebūtų labai galinga. Į kvadratą geriausiu ir pikiniu atveju (vidurvasaris, zenitas, skaidrus dangus, statmenai) krenta apie 1 kW saulės energijos. Tai pikinė ir maksimali galia. Su nedideliais atspindžių ir sugerties nuostoliais 2 m^2 parabolės židinyje reikėtų tikėtis apie pusantro kilovato šildymo. Pike ir maksimaliai. Labai galinga? Panašiai, kaip maža elektrinė plytelė, o įvertinant tai, kad tokios sąlygos yra apribotos laiku ir sėkme, nepastovumu, tai vidutiniškai ir gerokai mažiau. Interesanto didelius puodus šutinti gali ir visai nepavykti, net su 4 kvadratais parabolės, nes tiesiog neužteks šildymo galios palaikyti virimui.

Gal kam kils kokių idėjų:

Gal kam kils kokių idėjų: (Reklama išbraukta. Nedėkite nuorodų, kur reklamuojamos prekės ir dar nurodomos kainos. Nesvarbu - litais ar doleriais. - P.D.)

Čia netinka

Lietuvos sąlygomis, kur saulė vasarą šviečia tik 45 laipsnių kampu, tai netinka.

parabolė

Šiaip pamastymui. Yra purskaimi sidabrines spalvos dažai (tik ziūrekite atidžiai yra matiniai ir yra blizgųs jie ir turėtų tikti labiau) jų rasite bet kurioje didesneje statybinių pekių prduotuvėje. Pagalvojau kad jais išpurkšti parabole būtų papraščiau ir greičiau, kainuoja apie 4EUR, o ir nudazyti su vienu flakonėliu iseitu parabolę ne vieną ir ne dvi.