Pirmoji Deimanto parabolė

Kategorijos: 

Rašo Deimantas:

 

Pagaliau ir aš nusprendžiau pasigaminti parabolinį saulės kolektorių.

 

Pradinė mintis - šaldytuvas, kurį reikėjo išmesti. Sumąsčiau, kad iš jo sienelių išeitų puikus pagrindas kolektoriui, juolab, kad jis jau ir apšiltintas putų plastiku.

 

Elektriniu pjūklu išpjoviau sieną, įpjoviau kampukus, kad galėčiau išlenkti parabolę, kurios tiksliai net neskaičiavau- ją gaminau apytiksliai. Tada pasiėmiau storo kartono, kurio turiu pilna, kai nuardžiau ruošiamą rekonstruoti pastogę. Iš jo išpjoviau gaminamo kolektoriaus šonus ir medvarščiais susukau. Tada pritvirtinau ratus nuo kažkokio vežimo, kurie voliojosi garaže. Karkasiuką ir rankenas išpjoviau iš medienos, kurios turiu iki kaklo.

 

Darbas vyko, kaip iš pypkės- vienas malonumas! Džiugu buvo matyt, kaip gimsta mano kolektorius. Pagaliau ėmiausi pjaustyti savartynuose rastus didžiulius veidrodžius ir gabalais tvirtinti prie parabole išlenkto paviršiaus. Viskas klostėsi kuo puikiausiai- nesugadinau nei vieno veidrodžio. Juos tvirtinau medvarščiais didelėm galvomis, tik viršutiniams veidrodžiams pritvirtinti panaudojau metalo juosteles, kad būtų garantuočiau ir jie nenukristų. Sienelė baigta.

 

Šonus išmušiau aliuminio folija, kurią atidavė kaimynas, nes ji jam tapo nereikalinga. Ji ir blizgesio suteikia, aišku ne tokio, kaip veidrodžiai, ir sulaiko šiluma, kad ji neišeitų lauk pro kartona. Išorės šonus ir nugarėlę apkausčiau plėvele. Tvirtinimui naudojau prišaudyklę.

 

Ir štai liko tik priekis - langas, kurių mieste prie konteinerių apstu. Nors jų ir turėjau garaže, tačiau pastebėjęs mieste gulinčius, nesusilaikiau- paėmiau dar du visai gražius. Teko šiek tiek pasiaurinti rėma, kad sutaptų su mano parabolinio kolektoriaus pločiu. Išėmiau stiklą, nupjoviau viršutinę ir apatinę rėmo dalį kiek reikia, nupjoviau stiklą ir rėmas baigtas.

 

Lieka prisukti. Reikia vyrių. Negi pirksiu juos, kai jie yra išmesti kartu su langų rėmais. Atsuku juos ir tvirtinu į vietą.

 

 

Bet man dar negana. Išimu dar vieną stiklą, nupjaunu nereikalingą gabalą ir padarau dvigubą stiklą. Taip bus šilčiau kolektoriaus viduje. Iš virvės bei vielos pagaminu ribotuvą atidarinėjamam langui. Pačioj kolektoriaus apačioj pritvirtinu vyriais dar vieną skydą, prie kurio pritvirtinu dar vieną išpjautą veidrodžio gabalą, kuris papildomai nukreips saulės šviesą į kolektoriaus vidų. VISKAS.

 

 

Pirmą dieną tiesiog beveik neatsitraukiau nuo savo kūrinio. Buvo labai karšta- apie 30 laipsnių, tad be vandens šildymo dar skrudinau duona, šildžiau įvairų maistą. Karšto vandens buvo tiek daug, kad jį dalinau visiems kaimynams. Kai kurie mėgino maivytis, tačiau po to visgi paėmė. Jų akyse mačiau, kad šildyti vandenį dujomis ar elektra jiems visgi buvo skausminga. Todėl dykai karštą vandenį jie ėmė, nors ir jausdamiesi pažeminti. Aš juos drąsinau- imkit, sakiau, man perdaug, jis juk nemokamai.

 

Linkiu visiems pasigaminti toki daiktą. Vasarą karštom dienom jis pagelbės neišleisti nemažai pinigų maisto ir vandens šildymui.

 

Kiek man kainavo? Kaip suprantate, darbas man yra vienas malonumas, nes gaminausi sau. Viskas truko pusantros dienos. Galima pagaminti greičiau, tačiau aš esu lėtadarbis ir besimėgaujantis gamybos procesu.

 

Mokėjau tik už medvarščius, izoliacinę juostą ir segtukus. Veidrodžiai, šaldytuvo skardinis karkasas, plėvele, aliuminio folija, mediena, kartonas, lango rėmas su stiklais, vyriai- nekainavo- arba radau savartyne, arba davė kaimynas.

 

Po kelių dienu pastatyti virdulį pilną vandens ar duonos lėkštę į kolektorių tm dienom pasidarė negera - vandenį teko kaisti ant viryklės arba malkomis - pajutau diskomfortą.

 

Kad būtų didesnis saulės šildomas plotas, pritaisiau šonuose skardinius sparnus ir apklijavau folija. Dabar mano prietaisas visai toks pat, kaip Petro prabolinė viryklė, tik truputį mažesnis.

 

 

Neilgai laukęs pasidariau kitą parabolę, bet apie ją - kita kalba.

 

 

 

Komentarai

Ar folija nepatamsejo ?

...prabego jau menuo ir dar daugiau laiko. Kilo klausimas ar folija nepatamsejo? Veidrodis tai viskas aisku - ilgaamzis o folija , kazi ar tarnauja visa sezona nuo pavasario iki rudens?

Folija neptamsėjo

Mano parabolinė saulės viryklė jau atlaikė dvi vasaras, bet folija nepatamsėja.

folija

kol kas nepakito.
deimantukas