Apie A.Užkalnio pamokymus valytojai Norvegijoje

Kategorijos: 

Pastebėjau, jog šio puslapio herojus, Alius Sakinis gali sukelti "žiurkių lenktynių" entuziastų pasipiktinimą, nes nekuria penkmečio planų, nekovoja su savimi ir iš viso yra pernelyg atsipūtęs (kaip kokia Aistė iš Norvegijos). O galėtų siekti žymiai daugiau... Šio laiško beta versija buvo publikuota lrytas.lt portale, o čia jį bandau įkelti prevenciniais tikslais, kol koks užkalnis neperauklėjo Aliaus Sakinio.

 

 A.Užkalniui apie pamokymus valytojai Norvegijoje

Lietuvos interneto erdvė, jau pavargusi nuo mokančių tautą gyventi Užkalnio pasakojimų apie emigrantus ir pasilikusius, neseniai sužaliavo dar viena istorija, visiškai neišskirtine: Andriui Užkalniui užkliuvo lietuvė Aistė, dirbanti valytoja Norvegijoje ir baisiausia tai, kad ji yra labai viskuo patenkinta. (čia turiu omenyje Užkalnio komentarą vasario 6 d. „Lietuvos ryte“ http://www.lrytas.lt/-13285050471326995449-nesukat-galvos-ir-nereikia.htm )

Jei atvirai, tai daugelis Užkalnio minčių komentaruose ir keliose knygose, kurias teko skaityti, man imponuoja šviežiu originaliu požiūriu ir akiplėšiškumu su kuriuo tas požiūris išsakomas, tačiau pamokymai valytojai Aistei, dirbančiai Norvegijoje (tuo pačiu ir daugeliui kitų emigrantų), paliko nemalonų įspūdį.

Šis komentaras man priminė labai seną istoriją. Gal antroje ar trečioje klasėje, parėjęs iš mokyklos pasigyriau tėvui kaip man gerai sekasi spręsti matematikos uždavinius, o tas kvailelis klasiokas Vytas jų niekaip nesupranta, nors mokytoja jam aiškina jau trečią kartą. Tėvas neliko sužavėtas mano pasakojimu. „Labai nesididžiuok savo matematiniais sugebėjimais. Tai ne vien tavo nuopelnas. Matematika tau gerai sekasi dar ir todėl, kad nei aš nei tavo motina negėrėm degtinės ir nuo penkių metų mokėm tave žaisti šachmatais. Jei Vytas būtų gimęs mūsų šeimoje, o tu jo tėvų – gal būt tu šiandien nesuprastum matematikos“.

Ne per seniausiai sužinojau, kad ir amerikonai turi panašios prasmės priežodį: „Nėra kuo didžiuotis, kad gyveni Beverly Hilse, jei esi ten gimęs“.

Taigi, mielas Andriau, aš vedu prie to, kad tu, užaugęs nomenklatūrininkų šeimoje, vartydamas „liaudžiai“ uždraustus vakarietiškus žurnalus ir nuo vaikystės su korepetitoriais besimokydamas anglų kalbos, net nepabandęs suvokti kitų žmonių gyvenimo realijų, skubi juos smerkti, mokyti ir auklėti. Bent man, šioje vietoje tavo arogancija labai neskani.

Blogai ar gerai, kad kažką pasiekę žmonės tuo džiaugiasi, vietoje to, kad kuo skubiau pultų „šturmuoti naujų aukštumų“, galima diskutuoti ilgai ir nuobodžiai. Tai skonio ir vertybių sistemos klausimas. Manau bet kokiu atveju tai daug geriau už pastovų dejavimą ir skundus, kad jais niekas nepasirūpina. Kita vertus aš, daug mieliau sutikčiau turėti reikalų su valytoja, turinčia potencialo tapti med. seserimi ar farmacininke, nei su riboto intelekto gydytoja, diplomą gavusia savo didžiulių valios pastangų ir tėvų paramos dėka.

Iki kokio lygio žmogus turi stengtis „pranokti save“ (ir kitus)? Kaip minėjau, man patinka daugelis tavo tekstų skaitytų internete ar knygose, bet pamačius tave televizijoje vedant laidas, bent man, vaizdelis pasirodė gan graudus. Pabandyk pats pasižiūrėti vienos ar kitos laidos įrašą. Gal sugrįši prie knygų rašymo, kar tau tikrai neblogai sekėsi?

Ir dar apie pamokymus skirtus kitiems. Aš stengiuosi to nedaryti (kaip tai pavyksta – jau kitas klausimas), bet kad suprastum kaip jaučiasi tavo „auklėjami“ emigrantai pabandysiu: „Andriau Užkalni, nusipirk platesnį veidrodį, kad pamatytum visą savo veidą, pasisverk vieną kartą. Greitai nebetilpsi į savo džipą. Jei šios tendencijos išliks šeimoje, tai pagalvok, kiek tokiame amžiuje svers tavo vaikai? Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Amerikoje pilna atvejų kai žmonės dėl antsvorio nebepaeina savo kojomis. Kai kuriuos į klinikas veža ugniagesiai–gelbėtojai, pasitelkę kėlimo techniką. Ir bet kokiu atveju išsilavinęs žmogus, siekiantis bent kokių gyvenimo tikslų privalo rūpintis savo sveikata ir figūra, maitintis sveikai ir nešlamšti visokių greito maisto užkandinių mėsainių“

Na, kaip? Patiko patarimai ir pamokymai?

Jei kiek užgavau – atsiprašau. Iš tikro nemanau, kad turiu teisę kažkam patarinėti ar juo labiau nurodinėti kaip elgtis, atrodyti ar ką valgyti. Aš ir pats kartais maitinuosi „bigmakais“. Tiesiog norėjau, kad pabandytum suprasti, kaip jaučiasi žmonės, kuriuos tu viešai smerki, auklėji ir aiškini, jog jų vaikai gyvens iš pašalpų.

Komentarai

Aš irgi kaip Alius :-)

Užkalnis turbūt visai išsigąstų, sužinojęs, kad aš irgi nesuku sau galvos, nors šiuo metu netgi neturiu darbo (priešingai nei Aistė). Užtat turiu stogą virš galvos, kasdien skaniai pavalgau bei galiu užsiimti sau patinkančia veikla. Ko daugiau bereikia?

Peržvelgus jo rašliavą įstrigo ši vieta: „visa pažanga ateina iš nerimo, rizikos ir galvos sukimo“. Akivaizdu, kad Užkalnis neturi visiškai jokio supratimo, kiek daug žalos padaro nuolat patiriamas nerimas bei stresas. Ir kam visa tai? Dėl kažkokios pažangos. O kam tuomet toji pažanga? Kas iš jos, jei visą gyvenimą gyvensi nerimaudamas bei sukdamas galvą?

Audrius

Audriau, tu baisus kenkėjas:)

Tu visai ne taip supranti žodį "pažanga". Tokių veikėjų lūpose tas žodis reiškia stambiųjų monopolininkų pelnus ir valdininkų armiją maitinančius mokesčius. Pagalvok kaip tu nesiversdamas per galvą ir užsiimdamas sau patinkančia veikla visus juos nuskriaudi. Tu, Alius Sakinis, Petras su visais savo pribambasais, taupančiais šilumą ir elektrą. Jūs atimate padorių piliečių pelną, PVM, PSD, akcizus (ypač jei negeriate "valstybinės" ir nevažinėjate su džipu). O jei tokių kaip jūs atsiras dar daugiau? Tai nesąžininga, baisu ir nepatriotiška. Tai tiesiog gerbiamų tautos vadų ir garbės piliečių žlugdymas, netgi, sakyčiau, genocidas. Negana, kad pelno augimas sulėtėjo dėl krizės, gali ir iš vis sustoti jei žmonėms nereiks blizgučių, šildančių jų ligotą ego.

Nuogąstavimai turi prasmės

Tie nuogąstavimai turi prasmės. Jeigu Alius Sakinis ir panašūs į jį nesikankins, tai Andrius Užkalnis ir panašūs į jį nematys pažangos.

A.Užkalniui

Mane nuo temos herojaus tikrąja to žodžio prasme krato. Aš nieko apie jį nežinojau, kol vieną dieną delfi netyčia perskaičiau jo straipsnį apie save - grįžimą į Lietuvą. Jo orientacija - materialinės vertybės ir vartojimas, tie kurie to daryti nenori ar atsisako yra priešai ar tai būtų britai ar lietuviai.

Jis taip pat aiškiai davė suprasti, kad kitai nuomonei vietos nėra.

Man buvo taip skaidu, kad tiek laiko naudojasis JK visuomenės tolerancijos privalumais grįžęs namo jis nesugebėjo ne truputėlio suprasti, kodėl ten jis galėjo gyventi, dirbti ir daryti tai ką nori, būti kuo nori. Ir niekada niekas jo dėl to nekritikavo. Tiesiog leido jam būti savim.

Gerbiamas Herojau - gal leiskite ir kitiems būti savim? Visi keliai geri, kol neprasilenkia su bendražmogiškom vertybėm

Normalus jis rasytojas...

Nereikia varyti ant Uzkalnio. Normalus jis rasytojas. J. K. Rowling dar ne tokiu nesamoniu prirase, bet del bendrazmogisku vertybiu kazkaip nesigirdi, kad ji butu kritikuojama.
Turi Uzkalnis savo stiliu, savo auditorija, savo darba ir pajamas is jo. Tai tegu dirba, jei tik randa kas uz jo straipsnius sumoka. Vis geriau jei moka mokescius vietoj to, kad bedarbio pasalpas gautu.

Autoritetas?

Nuo argumentų apie straipsnio esmę bei vertybes iki autoriaus asmenybės, jo pajamų ir mokesčių svarstymų... :)
Man vis dažniau peršasi išvada, kad autoritarinis protas apskritai neįstengia skirti, kas čia svarstymo objektas. Autoritarui nesvarbu, kas pasakyta, svarbu, kas tai pasakė, tarkim, gerai uždirbantis, mokesčius mokantis ponas, o ne koks nudriskęs bedarbis... Nuo analizės link apkalbų.