Mano pikantukas - taupi mašinytė, bet neturi kondicionieriaus. Pirkti už kelis tūkstančius? Ne, jokiu būdu!
Aš jį pasidariau už keliolika litų. Štai maniškis mokslo ir technologijų stebuklas:
Kaip matome, jis padarytas iš šalt krepšio. Aš jį turėjau seniai, bet jau nenaudoju. Kol dirbau Šiauliuose ir važinėjau iš Kaltinėnų, į jį susidėdavai šiltus pietus, o kad neužšaltų - dar ir įkaitintą šamotinę plytą. Šalt krepšio sienelės yra dvigubos, tai beveik termosas, todėl visai neblogai laikydavo šilumą. Jeigu laikė šilumą, tai ko nelaikys šalčio?
Šalt krepšio viršuje išpjoviau dvi skyles. Į vieną įstačiau 12 ventiliatorių (jie naudojami kompiuteriuose), į kitą - ortakio alkūnę šalto oro srautui nukarpinėti. Automobiliuose teka 12 V įtampos srovė, ją galima pasiimti iš cigarečių degiklio. Kaip tik turėjau vieną nenaudojamą kištuką.
Internete buvau skaitęs, kad į tokį šalt krepšį reikėtų dėti bambalius su į ledą sušaldytu vandeniu. Pažiūrėjau, kad maniškiame tilptų tik 4 bambaliai po 1,5 litro. Šeši kilogramai masės - visai nedaug. O dvi baltos silikatinės plytos po 5 kilogramus ir dar dvi pusplytės? Tai jau du kartus didesnė masė, joje galima sukaupti du darnus daugiau šilumos.
Šiandien pasitaikė saulėta diena - pats laikas išmėginti savo prietaisą. Visą naktį šaldiklyje laikytas plytas sudėjau į šalt krepšį, uždengiau dangtį ir įjungiau ventiliatorių. Pro ortakio alkūnę iš vidaus padvelkė vėsus oras.
Turiu pasakyti, mano kondicionieriaus galingumas nėra didelis. Nereikia termostato, kuris apsaugotų nuo persišaldymo. Jis paprasčiausiai atvėsina salono orą iki kambario temperatūros. Žinoma, atšaldyto oro geriau į save nenukreipti...
Kiek ilgai užteko plytose sukaupto šalčio? Saulėtą dieną per pačius karščius pasivažinėjau keturias valandas, o salone išsilaikė kambario temperatūra.
Sakyčiau, daugiau nė nereikia. Svarbu po kelionės nepamiršti paimti plytas ir vėl surasti joms vietos šaldiklyje.
P.S. Kai darbas jau buvo baigtas ir paskelbtas šioje svetainėje, vienas geranoriškas komentatorius patarė vietoje plytų naudoti vandenį, nes šis gali supkaupti apie 8 kartus daugiau šilumos. Taip ir padariau - plytas išmečiau, į šaldiklį sudėjau bambalius su vanadeniu. Atrodo, mano kondicionierius dabar veiks ne kelias valandas, bet visą parą. Argumentai - komentaruose.
Komentarai
Va, čia tai
Va, čia tai fantastika!!!
Džiaugiuosi atradęs šį tinklalapį. Labai daug medžiagos darbui ir konstrukcijom!
Ačiū ponas Petrai!
Angliskai ismok,internete dar
Angliskai ismok,internete dar ne tokiu stebuklu rasi.:D
Kad taip ir daiktų!..
O, kad internete dar būtų galima rasti ir pačius daiktus - ne tik aprašymus!.. :)
Vanduo geriau už plytas
Vanduo, nepaisant dvigubai mažesnės masės, išsaugos daugiau šilumos ar šalčio, nes vandens savitoji šiluma yra 4200, o smėlio, iš kurio išlieta plyta - tik 880. Taigi, ta pati masė vandens saugo 4,7 karto daugiau šilumos. Žinia, plytų tankis didesnis, ir jų daugiau telpa į duotą tūrį. Bet jų telpa tik dvigubai daugiau, o šilumos jos sukaupia keturis kartus mažiau. Be to, vandenį galima supilti į maišelį, įdėtą į duotąją talpą, ir užšaldyti, išnaudojant visą talpos tūrį. O plytos palieka tarpus.
Beje, tas pat su geležim - ji turi dar mažesnę savitą šilumą - tik 460, bet ji gan sunki, ir jos tilptų 7,8 karto daugiau kilogramų, nei vandens. Bet vieno litro tūrio talpai su vandeniu vienu laipsniu sušildyt/atšaldyt reikės 4200 J šilumos, o vieno litro geležies, kuris svers 7,8 kg, - tik 3588. Vanduo toks talpus šilumai dėl to, kad jo molekulės polinės, sukimba labai artimai, ir labai daug energijos reikia, kad priversti jas vibruoti apie pusiausvyros taškus, kas ir yra temperatūra. Dėl to vanduo toks specifinis...
Pagarbiai.
suklydau...
velnias, užšalus vandeniui, bus ledas. O ledo šiluma tik 2100. Litras ledo turės jau tik apie 1800 J vienam laipsniui...Panašu į plytas...Nu, bet ledas bent lengvesnis:)Teisingai kažkas rašė - reikia pilt antifrizą, tai ir vandens nauda bus, ir ledu jis nevirs. Tik tą antifrizą reikia iš vandens daryti, pridedant truputį ko nors, kad nevirstų ledu bent iki keliolikos laipsnių šalčio.
ir dar
visai pamiršau - visai ištirpdamas, vienas kilogramas ledo sunaudoja 330000 J šilumos. Taigi, lengviausia ir šalčiausia automobilyje bus, jei tame šaltkrepšyje bus ledas, kuris iš pradžių šils, po to tirps, po to šils tas šaltas vanduo. Va.
Ačiū už aukso verttės žinias!
Ačiū, bičiuli, už auksinę informaciją! Apie savitąją šilumą nė nepagalvojau. Dabar iš šaldiklio išmečiau plytas, sudėjau bambalius su vandeniu. Labai pasistengęs, šaltkrepšyje sutalpinau 7 kg vandens. Mano bendraautorius ir mokslinis konsultantas Vincas patvirtino: 7 kg vandens gali sukaupti maždaug 8 kartus daugiau šilumos, negu tos mano plytos... Išeitų, dabar mano kondicionierius veiks nebe kelias valandas, bet visą parą. Rytoj pat išbandysiu.
Į vandenį druskos dar įberk
Kad "sukaupti" dar daugiau šalčio, šaldyti reikia stipriai pasūdytą vandenį. Sotusis druskos tirpalas vandenyje užšals -21C temperatūroje.
Tarkim, turime 1kg gėlo vandens ledo užšaldyto iki -24C. Kad jį pašildyti iki +20C mums reiks 24*2100+330000+20*4200=463800J šilumos kiekio.
O sūraus tirpalo, kurio užšalimo temperatūra -20C, 1kg ledo pašildyti iki tokios pat temperatūros reiks 4*2100+330000+40+4200=506400J šilumos.
Nedaug, bet bus didesnis šaldymo "galingumas", nes sūrus ledas tirps -20C temperatūroje.
suklydau...
velnias, užšalus vandeniui, bus ledas. O ledo šiluma tik 2100. Litras ledo turės jau tik apie 1800 J vienam laipsniui...Panašu į plytas...Nu, bet ledas bent lengvesnis:)
velnias, užšalus vandeniui,
velnias, užšalus vandeniui, bus ledas. O ledo šiluma tik 2100. Litras ledo turės jau tik apie 1800 J vienam laipsniui...Panašu į plytas...Nu, bet ledas bent lengvesnis:)
suklydau...
velnias, užšalus vandeniui, bus ledas. O ledo šiluma tik 2100. Litras ledo turės jau tik apie 1800 J vienam laipsniui...Panašu į plytas...Nu, bet ledas bent lengvesnis:)
i bambali geriau antifrixo
i bambali geriau antifrixo ipilti.
i bambali geriau antifrixo
i bambali geriau antifrixo ipilti.
geras įrenginukas
Labai geras įrenginukas , tačiau krūva darbų ir uzima nemažai vietos mašinytėje, bet jeigu ponas Petrai va kašką panašaus sukūrtumei namui, gal net visiems kambariams. Visi žino kaip karšta būna karštomis dienomis , bunant namie. Pas mane karštomis vasaros dienomis būna apie +30 šilumos (bute), nežinau kaip nuosavuose namukuose būna bet bute tai nežmoniškai karšta. Pats galvoju kai statysiu namą tai po žeme istiesti kaskiek juodo vandentiekio vamzdio ir pajungti 12v ventiletorių, gal padės. Petrai sukūrkite kanors jūs , tikrai įkvėpsite daug žmoniu savo patirtimi ir darbais.
Šildyčiau vandenį
Daugiabutyje mėginčiau kambarių oru šildyti šaltą vandentiekio vandenį ir taip atvėsinti patalpą. Pasidaryčiau (perdaryčiau) kondicionierių, kad jis šilumą varytų ne lauk, bet ja šildytų vandentiekio vandenį. Ir vėsintuvas veiktų geriau, ir šilto vandens tuo pačiu turėčiau. Bet gyvenu ne daugiabutyje...
oro kondiske uz keliolika LT
Ponas , Petrai , labai gerbiu tamsta .bet kokio bieso sugadinai saltkrepsi juk tam tinka bet koks kibiras
laukiu atsakymo Julius
Kam gadinti kibirą
Kokio velnio gadinsiu tavo kibirą, jeigu tinka bet koks šaltkrepšis.
gal ir keista žiemą ruoštis
gal ir keista žiemą ruoštis vasarai, bet galvoju, kad reikia panašų aparatą pasidaryti, tik noriu pasitikslinti, ar bus koks nors skirtumas, aš naudosiu šaltkrepšį, ar plastmasinį kibirą ir kokios talpos man reikėtų, kad 5-10 laipsnių atšaldyti 10 kv/m kambarį?
Skirtumas
Tarp šaltkrepšio ir paprasto kibiro tik toks skirtumas, kad kibiras nuo šalčio rasos, nuo jo varvės ant grindų vanduo.
Kokio reikia šaldytuvo dydžio, kad jis ataušintų tavo kambarį, turi arba skaičiuoti pagal kambaryje esančio oro svorį ir jo vidinę šilumą arba eksperimentuoti. Ko gero, eksperimentuoti paprasčiau.
Va prašau - ir įrenginukas!
Va prašau - ir įrenginukas! Atimsite duoną iš oro kondicionierių pardavėjų :D
Petrai, pažiūrėkit nuorodą
Petrai, pažiūrėkit nuorodą apie zeolito šaldytuvą/ šildytuvą, manau kils minčių: http://peswiki.com/index.php/Directory:Zeo-Tech_GmbH . Tik zeolitą reikės atsirinkti, nes dauguma rūšių skirta vandens valymui ir neturi reikiamų savybių.