Mano draugas Andrius pradėjo statytis namą, o po namu nori užkasti vėdinimo ortakius, kurie visus metus į trobą leistų žemės temperatūros orą - vasarą tai veiktų kaip kondicionierius, o žiemą - už šildytuvą. Panašiai veikia žeme šildomi/vėsinami šiltnamiai ir mano natūralus šaldytuvas.
Iškilo klausimas: kokius vamzdžius kasti į žemę? Plastikinius ortakius? Jie nepigūs ir nelabai laidūs šilumai. Cinkuotos skardos lietvamzdžius? Jie geri šilumos laidininkai, bet velniškai brangūs ir gali neatlaikyti korozijos. O jeigu pabandžius gofruotus aliuminio folijos ortakius? Palyginti nebrangūs, laidūs šilumai ir nerūdijantys. Bet jie atrodo tokie nestiprūs! Ar atlaikys žemės spaudimą?
Tokius ortakius pernai užkasiau į žemę, darydamas šaldytuvą, esame jų su Vincu užkasę ir šiltnamyje. Laiko puikiausiai. Svarbu iškart nelipti ant jų, nemesti akmenų ir didelių molio grumstų. Atsargiai apiberi žeme, apspaudi iš abiejų pusių, o paskui, kai jie giliau po žeme, gali važinėti tanku.
Andrius matė ir mūsų šiltnamius, ir šaldytuvą. Jam kilo abejonių tik dėl to, ar plonyčiai aliuminio vamzdžiai atlaikys grunto tankinimą. Juk žemė virš jų bus presuojama vibratoriumi. Kaip tada jausis tik pusės metro gylyje užkasti ortakiai?
Aš jam pasiūliau atlikti nedidelį eksperimentą ir nustatyti, kiek atsparus žeme užkastas gofruotas ortakis. Jeigu yra kokių abejonių, verčiau paaukoti trumpą vamzdžio galiuką, negu rizikuoti visa sistema. Andrius ėmėsi eksperimento. Štai kaip jis buvo atliktas.
Galiukas ortakio užkasamas žemėmis:
Vamzdis visiškai užkastas, o antroje nuotraukoje jis dar gerai aptapnuotas kastuvu:
Dabar žemė virš vamzdžio presuojama kūju, kol gruntas sukris:
Štai kaip vamzdis atrodo po visko, kada buvo ištrauktas iš žemės:
Jokios žymės, kad žemė virš jo ką tik buvo presuojama kūju!
- Jeigu atlaikė kūjį, vibratorių tikrai atlaikys, - padarė išvadą Andrius.
Jam neliko jokių abejonių, kad geriausia į žemę kasti būtent šiuos ortakius. Čiupinėjami rankose, jie iš tiesų labai netvirti, nesunku pirštais juose įlenkti duobę, tačiau po žeme jėga pasiskirto tolygiai, ir kvadratiniam centimetrui jos lieka labai mažai. Panašiu principu veikia arka.
Skaitytojai tikriausiai susidomėjo sumanymu po žeme užkasti ortakių sistemą ir tokiu būdu gruntą po namu panaudoti kaip šilumos akumuliatorių, kuris vasarą vėsintų iš lauko einantį orą, o žiemą per šalčius dalinai pašildytų. Sutarėme, kad Andrius fotografuos visą darbų eigą, rašysis medžiagų kainas, kad po visko galėtume paskelbti rezultatus. Aš esu tikras, kad sistema veiks. Jeigu ji veikia po šiltnamiais, jeigu veikia tokiu būdu padarytas mano šaldytuvas, tai kodėl turėtų neveikti po namu?
Dabar laukime rezultatų.
ATNAUJINTA:
Apie pastatytą Andriaus namą skaitykite čia.
Komentarai
Neištemptas ortakis tai dar
Neištemptas ortakis tai dar visai tvirtas, bet tokio vamzdžio kaina didoka gaunasi. Aš šiltnamyje pakasiau drenažinį 100 mm diametro vamzdį (be lukšto/filtro). Tokio vamzdžio privalumas prieš kanalizacijos ar ventiliacijos - jis jau perforuotas (kondensatui susigerti į dirvą), yra gofruotas (paviršiaus plotas bene dvigubai didesnis nei lygaus vamzdžio, o tai pagerina šilumos/šalčio perdavimą) ir, jei neklystu, sienelė plonesnė nei kanalizacijos vamzdžio (vėlgi pagerina šilumos mainus). Kol kas orą jais varinėja kompiuterinis ventiliatorius, maitinamas saulės baterijos, bet greitu laiku bus pajungtas 150 kub.m./val. ventiliatorius su temperatūriniu valdikliu.
Apgailėtinas atvejis
Štai mes matome apgailėtiną atvejį, kai žmogui rodomi akivaizdūs eksperimento rezultatai, o jis svaičioja savo. Neklausykite bukapročio - gofruotas aliuminio folijos ortakis yra pakankamai stiprus, kad galima būtų kasti į žemę, jis gerokai laidesnis ir pigesnis už plastikinį drenažinį vamzdį. Mes su Vincu tai išbandėme prie keletą metų, o dabar bandymas atliktas dar ir ekstremaliu būdu. Tačiau buko žmogaus faktai neveikia. Beje, tas gofras niekada nėra tempiamas iki galo, 5 metrų vamzdį temkite iki 4, ne daugiau.
Kas nori empiriškai patvirtinus faktus pakeisti savo nuostatomis ir klaidinti žmones, turi eiti į niekšnekių forumus ir ten bendrauti su sau lygiais. Tikiuosi, žmogus suprato užuominą, ir man nereikės jam uždaryti durų.
o aliuminio vamzdis neprades
o aliuminio vamzdis neprades koroduoti,reaguodamas su zemėje esančia drėgme,ir po kurio laiko nesuirs?
Alkiuminio korozija... :)
Žmogau, o tu matei kur nors surūdijusį aliuminio gabalą? Tarkim, surūdijusius elektros laidus? Jeigu matei - kita kalba...
Aliuminiu dengiamas plienas apsaugai nuo korozijos, tai kaip jį patį suės korozija?
Petrai, su visa pagarba
Petrai, su visa pagarba tamstai, turiu pasakyt kad žmogaus klausimas apie koroziją ne iš piršto laužtas. Tik tu koroziją tapatini su rūdijimu. Plienas koroduoja ir tą susidarantį produktą mes vadinam rūdim. Aliuminis koroduoja balta pudra. Ir pakankamai lengvai koroduoja. Jei niekad nematei, tai nereiškia kad nekoroduoja. Aliuminio koroziją gali lemt daug veiksnių, bet ypač - druskų tirpalai ir besiliečiantys kiti metalai (ypač varis)Čia vyksta taip vadinama galvaninė korozija. Daug ką lemia ir lydinio sudėtis. Štai pavyzdys kaip lengvai "rūdija" aliuminis jūros vandenyje. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Galvanic_corrosion_of_aluminum_and_ste...
Bet nereik ir jūros vandens. Iš aliuminio lakšto pasidariau laikiklius automobilio purvasargiams - po pasivažinėjimo druskuotais keliais nupuvo per kelis metus.
Elektros instaliacijose taip pat griežtai draudžiama susukinėt į krūvą vario ir aliuminio laidus. Bet jei varis aplituojamas alavu - prašom. Aliuminis nebekoroduos.
O aliuminis po žeme šiek tiek gal ir koroduos. Bet nemanau kad gausiai. Bet tikrai daug labiau nei ore. Ore aliuminis pasidengia oksidu, kuris labai kietas ir atsparus atmosferos poveikiui.
Šnekėkit į temą
Būkit geri, neplepėkite čia apie "ypač vario" koroziją (kuo čia dėtas varis) ar druskų poveikį. Andriau, jeigu sugalvojai sublizgėti, tai galėjai dar parašyti, kad aliuminis yra labai neatsparus šarmams, ne tik rūgštims. Aš savo akimis mačiau, kaip stiprus natrio šarmas man akyse suėdė aliuminį puodą. Bet negi jums vaidenasi po žeme jūros vanduo, rūgštys, šarmai? Ar jūs bent suprantate, apie ką kalbama?
Kalbama apie aliuminio vamzdžius žemėje, o ne vario ir aliuminio laidų jungimą ar aliuminio atsparumą rūgštims bei šarmams. Normaliomis sąlygomis aliuminis gana atsparus korozijai, netgi plienas apsaugai nuo korozijos dengiamas aliuminiu. Tačiau kiekvieną sykį, kai paskelbiame naują dalyką, būtinai atsiranda kvailių, kuriuos tai išgąsdina, ir jie mėgina priešintis patikrintam faktui. Jeigu nenorite, vamzdžių į žemę nekaskite, tačiau būkit geri, neklaidinkite žmonių. Negi esate tiek kvaili, kad nematėte aliuminių puodų, nežinote, kiek jie laiko, virdami barščius ar kopūstus? Nematėte elektros laidų, kurie nuolatos veikiami drėgmės? Čia nėra apie ką diskutuoti. Kas nori sublizgėti tariamu pranašumu, turi eiti kitur.
idėja šildymui
Dar viena idėja šildymui (anglų kalba), t.y. šiluma iš komposto - http://www.compostpower.org/home
dėl perforcijos
Minėjote, kad ir šiltnamyje esate pakloję aliuminio folijos vamzdžius. Savo šildomo šiltnamio temoje, kurioje aprašote, jog klojote kanalizacijos vamzdžius nurodte, jog darėte įpjovas kondensatui susigerti į žemę. Norėjau pasiklausti ar aliuminio folijos vamzdžiuose taip pat darėti įpjovas? Jei taip taip tai kokiu būdu?
Iš anksto dėkoju už atsakymą.
Vinimi
Mūsų šiltnamiuose beveik visi po žeme užkasti vamzdžiai yra kanalizacijos, bet vienoje vietoje paklojome aliuminio folijos ortakį. Skyles jame išbadėme paprasčiausia vinimi. Tai daug paprasčiau, negu disku pjauti plastiko vamzdį.
Gerb Petrai,
Gerb Petrai,
Dėkoju Jums už atsakymą. Dar liko klausimas dėl virš žemės esančios dalies - kadangi oro paėmimas vyksta vidutiniame aukštyje, tai jei gerai suprantu žemėje esanti dalis gali būti iš aliuminio ortakio, o virš žemės esanti dalis vistiek turėtų būti iš kanalizacijos vamzdžio? Jei visdėlto antžeminė dalis gali būti ir tas pats ortakis, tai kaip sprendžiate problemą, kad ortakis stovėtų vertikaliai? Dar kartą dėkoju už geranoriškumą.
Justas
Įkasti ortakiai laikosi patys
Taip, Justai, po žeme tegu guli aliuminio folijos ortakiai, o į viršų tegu kyla plastikiniai vamzdžiai, ne būtinai - kanalizacijos, juk yra ir specialių plastikinių ortakių. Jie šiek tiek brangesni, bet atrodo dailiau. Į žemę įkasti bent pusę metro, jie stovi labai tvirtai.
tiesiog neismanimas zmoniu
noriu Petrui pritarti, ar kasnors susimaste kodel vamzdziai apvalus o ne kvadrato formos ar trikapiai. tikrai nedel grozio. apvalu daikta maziausei veike slegis, uzkasta vamzdi is visu pusiu vienodai spaudze, neisimtis ir aliuminis ortakis. tiesiog spaudzemas is virsaus jis tiesiog spaudima paskirsto i sonus :)
ortakiai po žeme
ketinu įsirengti orinę šildymo/kondicionavimo sistemą.
Kokiame gylyje guldyti vamzdį?
Ar užteks 2 m?
Kondicionavimui aišku pakaktų ir mažiau, bet man svarbiau šildymo funkcija, taigi giliau maksimalaus pašalo gylio plius dar kažkiek.
Dėl apkrovos tai vamzdis, iš visų pusių apspaustas,turėtų laikyti.
Giliau metro nekasčiau
Dviejų metrų tikrai nekasčiau. Giliau metro niekada nekasiau.
Pašalas čia nieko dėtas. Įjungi šltnamio automatiką su ventiliatoriais, praeina dvi ar trys dienos - jokio pašalo po šiltnamiu nebelieka.
ačiū už greitą atsakymą.
ačiū už greitą atsakymą.
Noriu naudoti namo,o ne šiltnamio šildymui, žiemą.
Tai būtų sodybos palaikomasis šildymas man išvykus. Galbūt įrengčiau oras-oras siurblį.
Po namu giliai nereikia
Jeigu kasi po namu, giliai irg nereikia. Štai aprašytas pavyzdys: http://petrasdargis.lt/rasiniai/andriaus-naujoves-sutaupo-puse-sildymo-i...
Bet jeigu vamzdžiai bus pakasti atviroje vietoje, tarkime, kieme ar darže, kur iš viršaus nėra šiltnimo, tada kitas reikalas. Tada reikia turėti omenyje, kad giliausias įšalas Lietuvoje yra buvęs 1.2 metro. Vadinasi, reikia kasti dar giliau, kaip yra kasamos daržuose šilumos siurblių žemė/vanduo sistemos. Tada jau tikrai reikia 2 metrų. Bet jeigu namas dar nepastatytas, protingiausia kasti vamzdžius po juo. Tada giliai nereiktų.
Gerb. Petrai,
Gerb. Petrai,
1. Kokio ilgio Jūs dėtumėte vamzdį po namu norint išgauti gerą vėdinimo efektą?
2. Kokiu gruntu geriausia apipilti vamzdį? (t.y. ar reikia infiltracinio ar galima moliu)
3. Kiek teoriškai vamzdyje gali atsirast kondensato, jei pastoviai veiks ventiliatoriukas?
dėkoju!
Realus pavyzdys
Pasidomėkit jau užbaigtu Andriaus namu:
http://petrasdargis.lt/rasiniai/andriaus-naujoves-sutaupo-puse-sildymo-i...