Naminis muilas: visa labai paprasta technologija

Kategorijos: 

Darome tikrą naminį natūralų muilą iš pelenų šarmo ir riebalų. Kiek reikia pelenų šarmo ir kiek taukų? Tai pirmas klausimas, kuris kyla visiems pradedantiesiems.

Paskelbęs pirmuosius eksperimentus su pelenų šarmu, aš dar negalėjau atsakyti tiksliai, nes viską dariau iš akies. Norėdami sužinoti tikslesnes proporcijas, atlikime nedidelį eksperimentą.

Štai mes turime lygiai vieną kilogramą medžio pelenų. Jie kaip tik tilpo į platų emaliuotą puodą. Užpylus vandeniu, pelenai susitraukia. Tinka ne tik medžio, bet ir žolių, tarime, šiaudų pelenai. Tačiau žinovai pataria vengti spygliuočių pelenų. Matyt, juose lieka per daug dervų. Aš kūrenu ąžuolinėmis malkomis, o ąžuolas irgi dervingas. Nuo dervingų pelenų vanduo paruduoja. Tačiau dėl ąžuolo dervų man neskauda galvos. Jos reikalingos odai. Juk ąžuolo žievė naudojama liaudies medicinoje. Ji virinama, o nuoviru plaunamos prakaituojančios kojos. Jeigu dervų liks ir muile, tai bus labai sveikas muilas.

Kad pelenų šarmas geriau tirptų vandenyje, puodą pastačiau ant krosnelės ir kaitinau kelias valandas, vis maišydamas. Vanduo vis tamsėjo, šarmas stiprėjo. Kuo daugiau vandens nugaravo, tuo liko didesnė šarmo koncentracija.

Kiek pastovėjęs, viršuje nusistoja šarmo tirpalas, o į puodo dugną nusėda pelenai. Dabar galima atsargiai nusemti nuo viršaus tirpalą. Kad būtų lengviau atskirti vandenį nuo pelenų, iš bambalių pasidariau štai tokius nusodintuvus:

 

Tai aukštyn kojomis apverstas bambalis, kurio dugne, viename krašte, išpjoviau skylę. Kad pastatytas nevirstų, apverstą bambalį įstačiau į puslitrinį stiklainį.

Ar negalima būtų pelenus nusėdinti šiaip bambalyje? Galima, bet išpilant pelenai norės bėgti lauk kartu su vandeniu. O mano nusodintuvas turi užkardą, už kurios užsilaiko apačia slenkantys pelenai. Nupildamas pelenų šarmą, aš jį dar perkošiu per skudurėlį.

Dar paprastesnį ir patogesnį pelenų šarmo nusėsdintuvą galima pasidaryti iš plastikinio kibiro.  Nusipirkau 20 litrų kibirą, per jo vidurį šone įtaisiau vandentiekio ventilį. Pelenus supilu į kibirą ir užpilu vandeniu. Retsykiais pamaišau. Šarmo nereikia nei košti, nei nupylinėti - atsuki ventilį, ir šarmo tirpalas subėga į pastatytą indą, o palenai lieka apačioje.

Štai mes turime litrą gana stipraus pelenų šarmo. Tačiau kokio jis stiprumo? Kiek čia gryno šarmo ir kiek vandens?

Norėdami tai sužinoti, šarmo tirpalą pilame į nerūdijančio metalo puodą ir paliekame ant ugnies. Mano krosnelė labiau pritaikyta šildyti patalpą, puodai ant jos kaista lėtai. Visgi per kelias valandas visas vanduo išgaravo, o dugne liko šarmo kristalai. Pagal šventą teisybę jie turėtų būti skaidrūs, bet nuo pelenuose likusių ąžuolo dervų jie patamsėjo. Sveriame.

Jeigu tirpalo pH14, gryno šarmo pagal visas teorijas turėjo išeiti 56,7 gramo. Mano svarstyklės parodė 60 gramų. Gal be šyarmo dar bivo kokių kitų nuosėdų? Bet nesvarbu praktinis rezultatas apytiksliai atitinka teorinį. Taigi kaitindamas ant ugnies vandenį su pelenais, padariau labai stiprų šarmo tirpalą. Dėmesio: gynas šarmas degina odą, su juo reikia atsargiai. Naudokite gumines pirštines.

Daug ar mažai yra 60 gramų gryno šarmo? Vienas gramas kalio šarmo gali apdoroti 5 gramus riebalų ir paversti juos muilu. Vadinasi, dabar aš muilu galėčiau paversti 300 gramų kiaulės taukų. Šarmą vėl turėčiau užpilti vandeniu, pakaitinti, sudėti 300 gramų taukų ir pavirti. Aukštesnėje temperatūroje cheminės reakcijos vyksta greičiau. Bet jeigu muilą daryčiau ne iš gyvulinių taukų, bet iš aliejaus, aš jo nevirčiau. Augaliniai riebalai virdami susigadina. Paprasčiausiai supilčiau aliejų į karštą šarmo tirpalą ir maišyčiau, kol jis pavirs muilu. Juk muilas - tai šarmu paveikti riebalai, kurie ima tirpti vandenyje. Jie traukia ir vandenį, ir kitus riebalus, todėl su vandens srove nuplauna visus nešvarumus.

Įspėju: kadangi pelenuose yra kalio šarmas, tai muilas bus skystas. Nė nesistenkite pelenų šarmu pasidaryti kieto muilo gabaliukų - nieko iš to neišeis. Kietam muilui būtų reikalingas natrio šarmas.

Norėdami muilą gaminti tiksliai pagal receptą, taip ir turėtume daryti: pirma iš pelenų šarmo tirpalo nugarinti vandenį, tada pasverti likusį gryną šarmą ir jam apskaičiuoti riebalų kiekį.

Turint pH matuoklį, kelias būtų trumpesnis. Pasidaręs litrą pelenų šarmo tirpalo, pagal jo pH gali apskaičiuoti, kiek jame gryno šarmo. Jeigu pH14, gryno šarmo jame 56,7 g, jeigu pH13 - gryno šarmo tik 5,67 g. Su menkesniu šarmu tikriausiai nė neverta žaisti. Tie pH logaritmo skaičiavimai - sudėtingas dalykas, jeigu ne Vincas, aš jų niekaip nebūčiau atlikęs. Atminkite: gryno šarmo reikia 5 kartus mažiau, nei riebalų.

O ar negalima muilo pasidaryti paprasčiau - nei sveriant, nei skaičiuojant tų pH logaritmų? Taip, galima, ir liaudis tai darė nuo senų senovės. Aš irgi taip dariau, kol neturėjau tikslesnio pH matuoklio. Štai kiek muilo atsargų pasidariau:

Pirma pasidariau, o po to pamatavau pH. Didžioji dalis muilo yra pħ10,5. Tai gana šarmingas, normalus muilas - visai kaip pirktinis. Bet pasidariau ir riebesnio, švelnesnio už pirktinį vaikišką muilą - jo šarmingumas tėra 9,2. Matavau pirktinį vaikišką muilą - jo pH10,2.

Aš kiaulės taukus paprasčiausiai viriau šarme. Dabar jau žinome, kad litru pelenų šarmo galima apdoroti 250 - 300 gramų taukų. Tačiau šarmas nelygu šarmui. Kartais jis išeina stipresnis, o kartais - silpnesnis. Verdi, maišai ir žiūri. Taukai dar nesijungia su vandeniu, plauko atskirai - šarmo mažai. Pili dar. Taukai tirpsta vandenyje - muilas. Bent 200 gramų taukų vienu litru šarmo pavykdavo apdoroti. Vėliau įsigudrinau vandens bent pusę nugarinti, ir tik tada dėti taukus. Vanduo be riebalų garuoja greičiau.

Pasidariau paprasčiausią muilą iš vandens, riebalų ir šarmo. Kaip sakoma, muilo bazę, kuri man kainavo 25 (!) kartus pigiau už pirktinę. Kadangi muilo šarmingumas nemažas, galiu į jį pilti visokių kvapnių aliejų, žolelių nuovirų ir kitų pagerinimų. Rankoms plautis ir praustis pasidarau muilo su vadinamąja vonios druska, kurios vieną indelį laikau rankoje (žiūr. nuotr.). Atskiedžiu muilą šiltu vandeniu, jis išsilydo, tada įpilu tos druskos ir maišau, kol ji ištirpsta. Labai skaniai kvepia. Kosmetikos krautuvėje man kažkada sakė, kad tai stebuklinga druska ir nuvalo negyvas odos ląsteles. Nusipirkau, pasidėjau ant spintelės ir pamiršau. Vonia nesinaudoju, o pirtyje ir duše druskos panaudoti nėra kaip. Dabar tokia galimybė pagaliau atsirado.

Į savo naminį muilą esu dėjęs ir medaus. Tik dėti jį, kaip ir visokias žoleles, reikia į pačią darbo pabaigą. Mat šarme virdamas medus, kap ir žolelės, prarastų gerąsias savybes. Medų geriausia po viso darbo ištirpinti dar šiltame muile.

Naminį muilą galima bet kada pagerinti. Tai tiršta košė, bet pašildai, ir suskystėja. Prausimuisi skiedžiu vandeniu ir pilu į tuščius šampūno buteliukus. Skalbimui ir indų plovimui muilą dar pastiprinu, skiesdamas nestipriu šarmo tirpalu - tuo, kuris lieka nuskalautuose pelenuose. Išeina toks naminis feiris, kad ohoho! Tą muiliną šarmą pilu į skalbimo mašiną - geriausi "skalbimo milteliai".

Kalbant apie naminio muilo savybes, reikia žinoti, kad jame yra glicerino. Tai odą drėkinanti gana brangi medžiaga, kurią fabrikai iš muilo paprastai išskiria ir parduoda kaip atskirą gaminį. Taigi naminis muilas ir be medaus, druskų, žolelių bei kitų priedų pats savaime jau turi vieną natūralų labai sveiką priedą - gliceriną.

Kadangi namus šildau, kūrendamas ugnį, muilui virti nereikia papildomų kuro sąnaudų. Muilo kainą sudaro tik kiaulės taukai, kurių nelydytų kilogramą nusiperku už pusantro lito. Taigi 100 gramų muilo man kainuoja ne litą ir ne 10 litų, bet 15 centų. Pavasarį prisirinksiu visokių odai naudingų žolelių bei pumpurų ir jų nuoviru gerinsiu savo muilą. O dabar kūrendamas ugnį vis nusemiu pelenus, užpilu vandeniu ir statau ant ugnies. Be didelių pastangų kaupiasi sauso šarmo atsargos vasarai. Vasarą vien dėl muilo krosnelės juk nekūrensiu. Muilo prireiks - labai greit pasidarysiu naujo. Kokio reikės, tokio turėsiu - ir paprasto skalbiamo, ir su visokiais natūraliais priedais.


P.S. Atlikau dar keletą bandymų su pelenų kilogramu. Gerai juos pakaitinęs vandenyje, nusėmęs vieną litrą šarmo tirpalo ir nugarinęs vandenį, aš vis radau bent 50 gramų gryno šarmo. Tuos pačius pelenus dar kartą užpylęs vandeniu ir pakaitinęs, tirpalo litre jau radau perpus mažiau gryno šarmo. Vadinasi, pirmojo šarmo vienu litru galima apdoroti bent 250 gramų riebalų. Antrojo šarmo litru -  100 - 150 gramų. Žinoma, tai - ne absoliutūs, bet apytiksliai skaičiai. Nevienodos malkos, nevienodi būna ir pelenai. Vis dėlto orientuotis galima.

Komentarai

Šaunu Petrai! Skirsnyje

Šaunu Petrai! Skirsnyje "buitis" lankausi kas diena ir su didžiausiu nekantrumu laukiu nauju straipsniu bei komentaru. Jūsu ikveptas saulės kolektorių pasidariau, ekonomaizeris jau gimsta garaže. Vakar pasidariau pelenu šarmo ,virsiu ir as naminį muila :) Su pagarba linkiu nenuilsti darant tokia šaunią ir idomią visuomeninę veiklą.

Taip ir darykim

Ačiū, Dariau, už palaikymą. Kaip matau, tu galėtumei šitą svetainę paremti dar ir savo kūryba.

Dariau, jeigu pasidarei saulės kolektorių, jeigu darai ekonomaizarį ar naminį muilą, viską fotografuok, aprašyk ir siųsk čia. Mudu su Vincu nesame vieninteliai kūrėjai visoje Lietuvoje, mūsų yra daug, todėl kviečiame visus rodyti savo darbus ir mielai juos skelbiame. Labai naudinga mums visiems dalintis patirtimi. Ypač svarbu parašyti ir apie savo klaidas, kad jų galėtų išvengti kiti kūrėjai. Ką su Vincu padarome, nėra tik mudviejų išradimai. Šita svetainė jau irgi nėra tik mūsų vienų. Taip ir darykim.

Bandžiau daryti muilą, bet

Bandžiau daryti muilą, bet kažkodėl riebalai su šarmu nenori jungtis. Gal todėl, kad dabar neperskaičius, dariau ir į karštą šarmą dėjau riebalus, bet gerai kad pabandymui dariau visai mažą kiekį tai nieko baisaus jei ir išmesti teks. O kad nesijungia tai žinau dėl to kad riebalai plaukioja, o rankas graužia. Dar noriu paklausti, jei bulve neskęsta, o aš išgarinu vandenį tai šarmo gaunasi tik mažiau, bet stiprumas tas pats?

Šarmas stiprėja

Geriau yra užvirinti taukus. Tokiu būdu juos galima įkaitinti iki 200 laipsnių. O kiek įkaitinsi vandenį? Geriausiu atveju - iki 100 laipsnių. Štai koks temperatūrų skirtumas!

Į verdančius taikus galima pilti verdantį šarmą, tik reikia skubiai maišyti ir būti pasirengus išjungti dujinę. Putos ima nepaprastai greitai kilti. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo greičiau vyksta cheminės reakcijos. Todėl praverčia aukštas puodas.

Jeigu šarmas tikrai stiprus, bet nesijungia su taukais, neužtenka temperatūros. Vadinasi, reikia ilgai virti.

Neverta daryti muilo, jeigu šarme skęsta bulvė arba kiaušinis. Tada jį reikia virinti ir nugarinti vandenį, kol ims atlaikyti bulvę arba kiaušinį Nugarinus vandenį, šarmo koncentracija stiprėja. Juk nugaruoja vanduo, o ne šarmas. Galima daryti ir kitaip - tą patį šarmą vis pilti ant naujų pelenų. Geriau - karštą. Taip lengviausia padidinti šarmo koncentraciją iki tinkam lygio.

Dar noriu įspėti, kad pelenų (kalio) šarmu nepadarysi kieto muilo - tik skystą. Norint kieto muilo, reikia natrio šarmo. Jo galima pasidaryti iš valgomos druskos, leidžiant per jos tirpalą elektros srovę, bet paprasčiau nusipirkti bitininkų parduotuvėse.

Vakar masę suplakiau dar

Vakar masę suplakiau dar blenderiu vis pamaišydavau, tai šiandien matau kad susijungę tik truputį skyscio buvo atsiskyrę, įpyliau dar šaukšteli aliejaus bandžiau ant rankos jau lyg negraužia, naudosiu indam plauti.
Radau pas jus parašyta kad pelenus pila i koki maišelį ir mirko vandenyje tai taip ir daru dabar paprasčiau taip.
Žinau, kad skystas, man taip patinka, skalbimui noriu pasidaryti, indam plauti. Kietam truputi turiu šarmo gal reiks ir kieto pasidaryti.
Labai jums ačiū už pagalbą, jau seniai norėjau pasidaryti iš pelenų šarmą, bet tik neseniai pas jus radau kaip tiksliai pasidaryti

Šarmo pH nekinta

Viriau, viriau vakar pelenus (beržo, kurenti šašlykinėje ir gavosi jie labiau kaip smėlis ar rūdys su daug anglių, o ne gražūs pilki. Kurenome šašlykinėje, nes pečių kurename su spygliuočių malkomis) ir pH kaip buvo 9 tik užpylus vandeniu taip ir liko 9, kai 2/3 vandens nugaravo. Nesuprantu kodėl. Ar tokiame šarme įdėjus taukų gausis muilas? Dėkui už atsakymą.

Šarmas per menkas

Oi, ne, pH 9 riebalų tikrai nepavers muilu. pH 9 - tai jau gatavo, labai švelnaus vaikiško muilo šarmingumas.

Norint pakelti šarmingumą, tą pH9 tirpalą, geriau - karštą, verdantį, pilti ant naujų pelenų. Pasidaryti gerą pelenų šarmą - tai ne penkių minučių darbas.