21 lieknėjimo dogma

Kategorijos: 

Motyvacija

1. Nutukimas yra liga, kuri gali sukelti daugybę kitų ligų.

2. Sveikata nekenkia, todėl ji nesukels jokio neigiamo šalutinio poveikio.

3. Sveikas žmogus yra gražesnis už ligonį.

 

Problema

4. Nutukimas turi tik vieną vienintelę priežastį - taip atsitinka dėl to, kad suvalgai daugiau kalorijų, negu organizmas sudegina.

5. Nėra jokių kitų nutukimo priežasčių - tik suvartotų kalorijų perteklius.

6. Visos kitos tariamos nutukimo priežastys, tokios, kaip sulėtėjusi medžiagų apykaita, amžius ir pan, tėra neurotinis problemos neigimas.

 

Sprendimas

7. Jeigu nutukai dėl suvartotų kalorijų pertekliaus, tai dėl jų trūkumo gali sulieknėti.

8. Kalorijų deficitą gali pasiekti mažiau suvartodamas arba daugiau sudegindamas kalorijų.

9. Valgyti per daug tik dėl to, kad po to sunkiu darbu ir mankštomis atsikratytumei suvartoto kalorijų pertekliaus, yra beprotybė.

 

Metodai

10. Kalorijų deficitą gali pasiekti, mažindamas porcijas arba valgydamas mažiau kaloringą maistą.

11. Sumažinęs įprastas dideles porcijas, imsi jausti nuolatinį alkį ir įsivelsi į vidinį konfliktą pats su savimi.

12. Kai žmogus įsipainioja į vidinį konfliktą su savimi, galiausiai nugali pilvas.

 

Išvada

13. Lengviausia numesti viršsvorį, ne staiga sumažinus porcijas, bet pradėjus valgyti mažiau kaloringą maistą ir apgaudinėjant skrandį papildomu nekaloringu balastu - daržovėmis, daržovių sriubomis, nesaldžiomis arbatomis ir pan. Užsiimti bado dieta - pasmerki save pralaimėjimui.

 

Kontrolė

14. Nutukėlis nebeturi saiko jausmo, sustoja tik persivalgęs, todėl būtų beprotybė pasitikėti nesamu saiko jausmu ir valgyti tol, kol pajusi sotumo jausmą.

15. Nutukėlis yra išsiugdęs įprotį valgyti daugiau, negu organizmui reikia, todėl nebegali teisingų porcijų nustatyti iš akies arba iš intuicijos - prie tokių porcijų jis visada norės truputėlį pridėti.

16. Negalėdamas pasitikėti savo jausmais ir intuicija, turi pasikliauti tik šaltu protu padarytais matematiniais kalorijų skaičiavimais ir matavimo prietaisais, pirmiausia - svarstyklėmis.

 

Nauja gyvensena

16. Jeigu žmogus nutuko dėl to, kad išsiugdė įprotį per daug ir per kaloringai valgyti, tai jis gali išsiugdyti sveikus įpročius ir tokiu būdu pasveikti.

17. Sveikatą lemia gyvensena, todėl tik sveika gyvensena gali nulemti gerą sveikatą.

18. Jeigu žmogus nenori būti sveikas, jam nėra ko siekti naujos sveikos gyvensenos.

 

Skatinimas

19. Ugdydamas naujus valgymo įpročius, turi nuolatos skatinti save už kiekvieną žingsnį ir analizuoti padarytas klaidas.

20. Geriausias skatinimas - svertis kasdien vienu įprastu laiku, užsirašinėti svorį, džiaugtis kiekvienu numestu viršsvorio gramu, o nesėkmės atveju ieškoti priežasties ir stiprinti įsitikinimą, kad svoris padidėja tik dėl kalorijų pertekliaus - maisto vakar suvartota per daug arba jis buvo per daug kaloringas.

21. Labai padėsi pats sau, jeigu susikursi tam tikrą valgymo ritualą - valgysi įprastu laiku tam tikroje vietoje tam tikra tvarka ir tokiu būdu susiformuosi naujus sąlyginius refleksus. Galiausiai pasieksi esminį persilaužimą: į maistą pradėsi žiūrėti tik kaip į maistą, o ne kaip į streso malšinimo, bendravimo ar prasiblaškymo priemonę.

 

Iš kur ištraukiau tas dogmas? Iš savo penkerių metų patirties. Per tą laiką kelis sykius numečiau viršsvorį, nes tai padaryti yra labai lengva, bet po to vis sugrįždavau prie to paties - lyg alkoholikas, kuris trumpam meta gerti, o po to vėl pareina atgal į smuklę. Taip po kelių bandymų supratau - numesti viršsvorį yra tik dalis darbo, dar reikia išsaugoti sveiką būseną, o to nepadarysi, nepakeitęs mitybos įpročių ir visos gyvensenos. Ir tik dabar, pakeitęs kai kuriuos įpročius ir į maistą pradėjęs žiūrėti tik kaip į maistą, o ne kaip į streso malšinimo, bendravimo ar prasiblaškymo priemonę, aš jau galėčiau sakyti, kad pramokau kontroliuoti situaciją, o tai daryti man sekasi vis lengviau ir lengviau.

 

Jeigu tos dogmos jums nepatinka ir erzina, nekreipkite dėmesio. Bet jeigu turit problemą ir norite nusikratyti, tai galit naudotis - turėtų padėti ir jums.