Ar įmanoma išsivaduoti be pašalinės pagalbos?

Kategorijos: 

Geras klausimas. Neseniai pagrindiniame propagandos tinklalapyje skaičiau uždarbiaujančio psichiatro atsakymą: tokia galimybė lygi nuliui. Jeigu nesikreipsite į tokių šarlatanų klinikas, niekaip neišsikapstysit.

Kodėl vadinamąjį psichiatrą vadinu šarlatanu? Todėl, kad jau beveik 20 metų negeriu. Todėl, kad pažįstu keletą savo jaunystės draugų, buvusių sugėrovų, kurie irgi negeria. Jie irgi apsiėjo be šarlatanų pagalbos. Be ekstrasensų, koduotojų, vadinamųjų psichiatrų...

Alkoholizmas nėra liga tikrąja žodžio prasme, tai ir gydyti nėra ko. Aš jau seniai įsitikinau, kad tai viso labo vertybių klaida, kultūros apgaulė. Kol žmogus tiki tariama alkoholio "nauda" ir alkoholizmo "privalumais", tol jis kankinsis, kovodamas su savo tikėjimais. Žmogus tarsi plyšta pusiau - jis norėtų padėti pats sau ir gyventi be apsinuodijimo, bet kultūros įsodintas tikėjimas Dievo krauju tarsi koks virusas raukia atgal į pamazgų duobę. Bet vos tik išnyksta šitas tikėjimas, nebelieka jokio noro gerti nuodus. Vienas alkoholikas mano namuose pamatė degtinės ir vyno butelius, pasibaisėjo: "Ir kaip nebijai, kad išgersi?" Bet juk mano namuose yra ir skysto muilo, ir acetono, ir žiurkių nuodų... Kodėl niekas nebijo, kad juos išgersiu?

Pradedantiesiems sveiką gyvenimą patarčiau pakeisti savo pačių tapatybę. Labai svarbu suvokti save ne kaip alkoholiką, bet kaip negeriantį žmogų. Man tai labai padėjo ne tik mesti gerti, bet ir mesti rūkyti. Pirmąją dieną, kada mečiau rūkyti, buvo labai sunku ištarti "Aš nerūkau". O ir draugai juokėsi. Petras nerūkantis! Aš juk rūkiau beveik po du pokelius per dieną! Ir štai tas garvežys sako, kad jis nerūkantis?

Taip, nerūkantis. Taip, negeriantis. Kurie lankote AA sektas, tiems bus sunkiau atsikratyti senosios tapatybės. Juk AA niekaip negali atsiskirti su praeitimi, jiems niekaip neatsibosta gyventi praeityje, man atrodo, jie tyčia nenori kurti sau naujos tapatybės. O verta!

Patikėkite žmogumi, kuris jau beveik 20 metų (gal 18?) be jokių ekstrasensų, vadinamųjų psichiatrų ir kitų šarlatanų pagalbos gyvena blaivus. Blaivus nuo tos dienos, kai tapau negeriantis. Ir jokių "atkritimų", jokių sugrįžimų į praeitį, kuri manęs nei kiek netraukia. Kiti netiki, bet aš nepasiilgstu nei pagirių, nei skolų po išgertuvių, nei gėdos dėl vakarykštės dienos. Tai kokio velnio turiu kalti pats sau, kad tebesu alkoholikas?

Ar pasikeisti įmanoma?

Prieš keletą metų darbo reikalais kaip žurnalistas lankiausi vienoje AA grupėje. Kad jie galėtų elgtis laisvai tarp "savų", o ne su "svetimu", aš irgi sakiau esąs alkoholikas. Kažkada metęs gerti keletą kartų buvau jų susirinkimuose ir žinau ritualus. Lankiausi kitur, Šiauliuose, bet ritualai visur tokie pat. Panašiai kaip bažnyčiose - ar nueisi į Kaltinėnų, ar į kokią Vilniaus bažnyčią, visur visi viską daro taip pat ir šimtmečiais nieko nekeičia. Kaip vėliau supratau, tai labai svarbi aplinkybė.

O tada, darbo reikalais atsidūrus tarp anoniminių alkoholikų, man buvo labai keista tarti "alkoholikas Petras". Koks aš alkoholikas? Yra daugybė žmonių, kurie manęs neprisimena girto, užaugo visa karta, kurie manęs nė nematė tokio. Štai du mano anūkai manęs niekada nematė geriančio. Jeigu prie jų pasakyčiau, kad esu alkoholikas, jie tikriausiai pradėtų juoktis, sakytų - dar vienas senučio pokštas. Taip, kažkada gėriau, bet juk kažkada tarnavau ir kariuomenėje, mokiausi universitete. Tai gal vadinti save dar ir seržantu, studentu?.. Arba gimnazistu - juk esu mokęsis vidurinėje, kuri dabar vadinama gimnazija?

Rimtesnė problema kilo, kada turėjau pasakyti, kiek dienų negeriu. Aš net nežinau, kiek metų - iš kur žinosiu dienas? Kažkada, pačioje pradžioje, dar skaičiavau, nes AA susirinkimui reikėjo pranešti. Bet po kelių mėnesių pamečiau skaičių. Man ta skaičiuoklė atrodė absurdiška. Negi laimingi žmonės skaičiuoja laimingas dienas? Prisimenu, armijoj mes skaičiavom, kiek liko tarnauti, bet kai išėjom namo, tai neskaičiavom nė vienas, kiek dienų gyvename laisvėj. Kur jūs girdėjot, kad laimingi jaunavedžiai skaičiuotų, kiek jie dienų vedę?..

Skaičiuoti verta tik iškentėtas dienas. Kurie iškenčia nepaprastai daug, tarkime, 100 dienų, tiems kiti AA paploja. Sakau be ironijos - tiek iškentėti tikrai yra nepaprastai daug. Esu silpnavalis - nesugebėčiau. Mano sūnai ir kiti aplinkiniai žino, kaip aš neturiu kantrybės. Vos nusibosta koks darbas, tuoj pasipila nakuj ir pokuj, tada viską metu. Kartais jaunėlis ramina: "Tet, nesinervuok, tuoj padarysim..."

Tai kaip iškentėjau negėręs beveik 20 metų?

Aš nekentėjau nė vienos dienos - štai kur paslaptis! Paskutines pagirias - taip, jas iškentėti reikėjo. O paskui pajutau džiaugsmą - kančios pasibaigė! Jokių pagirių. Gyventi galima be pagirių kančios, be skolų, be gėdos dėl vakarykštės... Įsivaizduojat? Būna, sapnuoju, kad vėl išgėriau, paskui pabundu pagiringas, išpiltas prakaito, bėgu į virtuvę atsigerti šalto vandens, o širdyje toks apmaudas... Velniams reikėjo?.. Ir staiga - suvokimas, kad buvo tik sapnas, tik priminimas išgyventų kančių. Kokia laimė, kai išsisklaido košmaras!

Nuo tada aš jau niekada girtų dienų nesiejau su šaunumu, su nuotykiais, su kokia linksmybe, o savęs - su girtaujančiais vargšais. Kaip greitai viskas pasikeitė! Sausos pagirios dingo, košmarai nebekankino - matyt, tokia pasąmoninė apsauga mano psichikai pasidarė nebereikalinga. Dievo kraujas dabar man jokia vertybė, apsinuodyti jo - joks džiaugsmas. Turiu spiritinio pikio tirpalo, peršalęs juo paskalauju gerklę. Nurijęs vieną šaukštelį, atskiestą vandeniu, galvoje, kažkur pakaušyje, iškart pajuntu tokį kaip ir stuktelėjimą. Kaip tai nemalonu! O juk tada, prieš dvidešimt metų, tą svaiguliuką laikiau maloniu, norėjau didesnio, dar ir dar... Tfu! Kokia nesąmonė. Paskalauju burną ir viską išspjaunu.

Alkoholis - nebe problema. Išnyko iš mano gyvenimo, išgaravo kaip sapnas. Dabar aš turiu šimtus kitų reikalų, sprendžiu visai kitas problemas. Tarkim, rašau apie alkoholikus, mėginu suprasti jų psichologiją, bandau įminti mįslę, kodėl vieni seniai padėjom tą reikalą, o kiti ir toliau tebeskaičiuoja iškentėtas savo dienas? Kenčia metus, antrus, nebegali ištverti, paskui viskas - nuo pradžių. Ko gero, tai irgi tradicija. Yra toks kelias - kentėti negėrus, ilgėtis savo didžiosios vertybės, bet niekada su ja nesiskirti. Juk Viešpaties Dievo kraujas!

Koks didis tarp mūsų skirtumas! Tai pajutau iškart, atsidūręs tarp jų, išgirdęs senas, beveik prieš 20 metų girdėtas kalbas. Aš iškentėjau tiek, o aš iškentėjau tiek... Jų kančia - kaip ritualas, kuris nesikeis šimtmečiais. Kaip tapatybė, kurios pakeisti jie nebegali. Man atrodo, jie netgi nenori. Jie netgi tikina, kad tai neįmanoma. Jie - kaip ir tas uždarbiaujantis psichiatras, be kurio neįmanoma įveikti priklausomybės. Vieniems - be psichiatro, kitiems - be amžinųjų alkoholikų (AA) grupės...

Įdomiausia, kad jiems nė nereikia išsivaduoti! Kaip jie be savo grupės, kaip jie be savo kančios? Užtat labai susinervina, išgirdę apie buvusius alkoholikus. Girdi, buvusiųjų nebūna, yra tik amžini.

Jie - amžini, mes - buvusieji. Galite rinktis.

O gal jie negali? Gal pasirinkimo tikrai nėra? Gal jų toks vidinis modelis, kad nieko pakeisti negali, kad viskas turi išlikti, kaip ir nekintantis jų ritualas? Aš to nežinau. Galiu pasakyti tik tiek: yra kitas kelias, yra paprasčiausia laisvė. Be psichiatrų, be ekstrasensų, be kunigų ir be AA malonės...

Gal reikia rinktis iškart, kai turi apsispręsti: gerti, negerti, stoti į amžinuosius alkoholikus?

Visgi nueiti pas amžinuosius, bent jau iš pradžių, yra gerai. Jie tokie pakantūs ir draugiški, niekada tavęs nekritikuos ir neauklės. Tai draudžiama jų taisyklėmis. Jie tau padės suvokti, kad alkoholis - ne džiaugsmas, bet problema. Tada apsispręsi: gyvensi su ja amžinai arba pasikeisi pats.

Man atrodo, tai ir yra pasirinkimas.

Komentarai

Psichiatrų nusikaltimai-gal kam pravers?

Jei patektumėte į psichiatrinę...

Į psichiatrinę ligoninę jūs rizikuojate patekti tuomet, kai įgrystate kažkam, turinčiam valdžios ir (ar) pinigų. Paprastai tipiniai atvejai būna tokie:

Susidūrus su policininkais, kurie vykdo svarbaus asmens pavedimą jus sudoroti (Žr. Hermanas ir Žaltauskas);

Kai jūsų veikla gali aukštus ir įtakingus asmenis sukompromituoti, atimti iš jų valdžią ir įtaką (Žr. Daiva Guodienė skyriuje Straipsniai);

Protestuojate prieš politinius sprendimus, kai visi aplink tyli (žr. Nina Kutko);

Šeimyniniai konfliktai (žr. E.Antakauskienė);

Asmuo valdo turtą, į kurį kėsinasi kiti (žr. D.Dzvokuvienė).

Psichiatrinio susidorojimo procedūra gana tipiška. Policija gauna (ar pati surašo) pareiškimą, kad jūsų protinė sveikata tokia prasta, jog keliate pavojų visuomenei. Reaguodami į tai, jie užlaužia jums rankas ir veža jus į psichiatrinę ligoninę.

Psichiatrai – iš pažiūros labai malonūs žmonės. Kalba ramiai ir širdingai. Psichiatras jums sako suprantąs, kad patekote čia per klaidą, pažada jums padėti. Tačiau turite suprasti ir jį - kadangi jus jau čia atvežė, tai jis stačiai privalo jus ištirti. Todėl maloniai prašo pas jį keletą dienelių paviešėti, o tuo tarpu jis atliksiąs formalius tyrimus ir, žinoma, po kelių dienų jau būsite namuose.

Psichiatrui absoliučiai būtina išgauti tokį jūsų pirminį sutikimą, antraip visas jūsų buvimas psichiatrinėje sistemoje bus niekuo nepridengtas kankinimas. Todėl jei gražiuoju įkalbinėjamas nesutiksite pasirašyti, galite būti mušamas. Tačiau šio sutikimo ekspertizei nė už ką negalima pasirašyti, nes tai formalus jūsų sutikimas bendradarbiauti su psichiatrijos sistema. Jei sutikimo niekaip nepasirašysite, jie niekur nedings, privalės jus išleisti ir palikti ramybėje.

Civilinio kodekso 2.26 straipsnis draudžia asmenį laikyti užsidarytą psichiatrinėje įstaigoje be jo sutikimo. Jei nėra nė mažiausios teisinės užuominos, kad sutikote pas juos gydytis, tuomet jie nerizikuos jūsų ten laikyti. Ypač jei žinos, kad yra kas nors laisvėje, kuris yra pasiryžęs dėl jūsų teistis.

Jei sutikimą pasirašytumėte, tuomet jums atliktų psichiatrinę ekspertizę. Kadangi psichiatrų išvados nieko bendra su medicina neturi, tai jie parašytų tokią išvadą, kokia jiems patinka. Tada spąstai užsidaro – kadangi sutikote išsitirti savo psichinę sveikatą, ir kadangi „specialistas“ „atrado“, kad jums stačiai negalima grįžti į laisvę, tai vedamas humanitarinės būtinybės psichiatras priverstas jus palikti savo valioje. Nuo tos akimirkos jūs kaip socialinė būtybė mirėte. Netekote teisės kažką suprasti ir išsakyti. Formaliai žiūrint, už jus galvoja psichiatras.

Toliau viskas paprasta: vykdote psichiatro nurodymus - reiškia sveikstate. Nevykdote – medicininės komplikacijos. Jums bus duota psichotropinių vaistų, kurie kels galvos skausmą nebegalėsite normaliai valdyti kūno, t.t. Po kiekvieno tokio seanso – pokalbis su psichiatru, jis aiškinasi: „sveikstate“ ar reikia „intensyvinti gydymą“.

Psichiatras už šiuos veiksmus niekuo neatsako. Kad galėtumėte patraukti jį atsakomybėn, turite arba iš pat pradžių neduoti sutikimo pirmajai ekspertizei, arba pateikti teismui įrodymus, kad jis taip elgėsi iš piktybinių sumetimų.

Kokie turėtų būti Jūsų veiksmai, jei jums gresia ar jau patiriate psichiatrinį susidorojimą? Pirmiausia ir užvis svarbiausia - nesuteikti jiems formalaus sutikimo jus „gydyti“. Būtinai turite turėti savo atstovą laisvėje ir leisti psichiatrui žinoti, kad yra kas jus gina. Kol psichiatras taikosi jus sudoroti, turite jį įspėti, kad, kiek tai leis jūsų ir jūsų pagalbininko laisvėje galimybės, mėginsite ne tik išsilaisvinti, bet ir pasodinti „gydytoją“ į teisiamųjų suolą. Praneškite jam šiuos savo ketinimus kuo anksčiau, kad jis suprastų, jog tapti jo auka ryžtingai atsisakote.

Jei psichiatrinį susidorojimą jau kuris laikas patiriate, tuomet nešokite budeliui į akis. Išsišokimai traktuojami kaip protinės sveikatos pablogėjimas ir psichiatras skiria daržovinimo procedūras prievarta leidžiamais nuodais, galinčias pasibaigti fiziniu ir psichiniu aukos suluošinimu visam likusiam gyvenimui. Tuomet grasinti atsakomybe ir jos siekti turi jūsų bendrininkas laisvėje. Šis žmogus turi nusiteikti ilgam žygiui, nes psichiatrinė sistema savo aukas budriai saugo ir ypač nenoriai išleidžia į laisvę (ištrūkti iš psichiatrinės netgi sunkiau nei iš kalėjimo, jei esate neteisingai ten įkišamas).

Kaip rodo daugybės išsivysčiusių šalių patirtis, žmonės dažnai pūdomi psichiatrinėse dėl to, kad turi nemažai turto. Tą turtą užvaldo arba giminaitis, arba pati psichiatrinė įstaiga. Pastaruoju atveju „ligoniai“ laikomi tol, kol nepasibaigia jų pinigai. Apie tokius atvejus Lietuvoje nesame girdėję, tačiau mūsų šalies įstatymai leidžia psichiniam ligoniui savo palikimą užrašyti psichiatrinei įstaigai. Todėl, jei jums gresia psichiatrinis susidorojimas, patartume savo turtą ar bent jo dalį perrašyti asmeniui, kuris jus gintų kai prarasite veiksnumą. Pinigai nepatektų į budelių rankas, o jūsų gynėjas turėtų lėšų jus atstovauti teismuose.

Jei jums reikėtų bet kokios pagalbos siekiant ištraukti įkalintą asmenį, prašom susisiekite su mumis (žr. Praneškite apie psichiatrinį susidorojimą).

Susiję įstatymai ir norminiai aktai:

Psichikos sveikatos priežiūros įstatymas

Civilinio kodekso 2.26 straipsnis

Medicininė norma 53

Psichopatologijos skalės

** - Neleistinumas apriboti fizinio asmens laisvę (LR CK, 2.26 str.) pabrėžia, jog asmuo gali būti paguldytas į psichiatrijos įstaigą tik jo paties sutikimu, taip pat teismo leidimu priverstinai hospitalizuotas – bet tik tada, kai serga sunkia psichikos liga ir yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais gali padaryti esminės žalos savo ar aplinkinių sveikatai ar gyvybei bei turtui, - bet ne ilgiau kaip dvi paras, ir priverstinė hospitalizacija gali būti pratęsta tik įstatymų nustatyta tvarka teismo leidimu.

Lygiai tokie patys reikalavimai ir jei asmuo yra neveiksnus, t.y. jei teismas yra pripažinęs asmens neveiksnumą: “Jeigu asmuo yra neveiksnus, sutikimą priverstinei jo hospitalizacijai, tačiau ne ilgiau kaip dvi paras, gali duoti asmens globėjas. Neveiksnaus asmens priverstinė hospitalizacija po to gali būti pratęsta tik įstatymų nustatyta tvarka teismo leidimu. ((LR CK, 2.26 Str. 4 dalis), TAČIAU psichiatrijoje Lietuvos įstatymai negalioja: į pensionatus žmonės talpinami prievarta be teismo sprendimo, vien “sutvarkius” neveiksnumą.

Patyrę kankinimus Lietuvos psichiatrinėse skundus gali rašyti Europos Tarybos Kankinimų prevencijos komitetui:

Secretariat of the Committee for the Prevention of Torture

Council of Europe

67075 Strasbourg Cedex

France

Arba elektroniniu paštu: cptdoc@coe.int