Didelis ekonomaizeris sutaupo pusę malkų

Kategorijos: 

Šis beveik dviejų metrų aukščio reaktyvinis ekonomaizeris stovi ant židinio Palentinio kaimo (Šilalės raj.) ūkininko Kazio Rakicko namuose, tiksliau - vienoje 30 kvadratinių metrų salėje. Jis šeimininkui sutaupo pusę malkų.

Ekonomaizeris padarytas iš dviejų automobilinių dujų balionų. Jų galus nupjovėme ir abu balionus sujungėme į vieną. Dūmai vidiniu vamzdžiu labai noriai beveik du metrus kyla aukštyn, o atvėsę krenta į apačią ir išeina į kaminą. Dūmų kelias matyti šioje schemoje:

Kodėl ekonomaizeris toks didelis? Dūmus ataušinti oru sunkiau, nei vandeniu. Jeigu kamino dūmų ekonomaizeris būtų skirtas šildyti vandenį, jo užtektų ir nedidelio, nes vanduo labai gerai paima šilumą. Aušinant oru, aušinimo plotas turi būti kelis kartus didesnis. Aušinimo plotą galima padidinti, ekonomaizerį darant iš labai plačios statinės. Šį sykį, turėdami vietos, surizikavome daryti aukštą. Kaip ir tikėjomės, trauka nuo to dar ir padidėjo, nes aukštoje turbinoje susidaro didesnis karštų ir atvėsusių dūmų svorio skirtumas. Be to, ilgiau kildami ir vamzdyje neatvėsdami, dūmai baigia sudegti. Kai ekonomaizeris pakankamai įkaista ir pradeda veikti kaip turbina, virš kamino dūmų nebematyti. Kas nesudegė pačiame židinyje, baigė degti ekonomaizerio turbinoje.

Prieš keltą metų nusipirkęs metalinį židinį, šeimininkas tikėjosi juo šildyti salę, bet turėjo greit nusivilti. Įšildyti 30 kvadratinių metų patalpą būdavo labai sunku - sudeginęs krūvą malkų, židinys atiduodavo mažai šilumos, nes į kaminą jis išleisdavo labai karštus dūmus. Teko salėje įrengti centrinio šildymo sistemos radiatorius.

- O dabar galiu šildyti ir židiniu, - sako šeimininkas. - Kai židinys dega, radiatoriai nereikalingi - galiu užsukti. Patalpa įšyla labai greitai, o sukūrenu perpus mažiau malkų.  Dabar juk šilumą skleidžia ne tik židinys, bet ir už jį patį kelis kartus didesnis dūmų aušintuvas. Žinojau, kad prietaisas veiks, nes labai panašų mačiau veikiantį Petro namuose, bet kad bus toks geras efektas, nesitikėjau.

Dabar K. Rakickas rengiasi rekonstruoti patalpą ir įrengti joje pakabinamas lubas. Virš lubų jis nuo židinio nuves ortakio vamzdį į kitą salės galą ir dar įjungs ventiliatorių. Taip šiltas oras bus labai greitai išsklaidytas po visą salę, ir visose jos kampuose bus išlaikoma vienoda temperatūra.

Komentarai

Yra valymo durelės

Pasižiūrėk į antrąją nuotrauką. Ten pamatysi valymo dureles.

na ten kaip suprantu eina

na ten kaip suprantu eina isvalyt tik backos turini, o kaip prieit prie to vamzdzio is kurio pradzioje kyla dumai is krosneles?

Yra alkūnių su valymo angomis

Kaip šeimininkas valys savo dūmtraukį ir kaminą - jau ne mano reikalas. Mes darome IŠVALOMUS ekonomazerius Paprastai dūmtraukiams yra dedamos alkūnės su atidaromomis valymo angomis. Man atrodo, kažką panašaus turi ir šis šeimininkas. Aišku, po ekonomaizerio suodžių bus mažiau, nes kuras geriau sudega, bet jų kažkiek atsiras.

valymas

Sveiki. Tas žmogus klausia, kaip išvalyti ta vidinį ekonomaizerio vamzdį. Tas vadinamasis vamzdis yra vadinamoji turbina. Tas žmogus nesupranta, kad turbinoje yra didelė temperatūra ir jos valyti nereikia. Paprastas klausimas ir paprastas atsakymas: vidinis vamzdis (turbina) nevaloma :D

Tikrai taip

Taip, Saulensai, tu visiškai teisus. Man net į galvą neatėjo, kad žmogui gali kilti toks klausimas - kaip išvalyti vidinį turbinos vamzdį, kuriame ir taip viskas sudega? :)

Sveiki. Šiandien užkūriau ir

Sveiki. Šiandien užkūriau ir aš savo naująją buržuikę su ekonomaizeriu. Buržuikė padaryta iš 80 litrų dujų baliono (skersmuo 36cm, aukštis apie 80-90cm), iš jos išeina vamzdis 11cm skersmens, apie 50-60cm ilgio, ant jo užvirintas antras dujų balionas (skermuo panašus, aukštis apie 40-50cm). Užkūrus viskas šyla, nuo viršutinio baliono viršaus dažai pradėjo degti (apatinį jau buvau užkūręs anksčiau, dažų nebėra ant jo). Bet nėra to "turbinos" efekto. Buvau įmetęs netgi butelį su litru atrabotkės. Dega gerai, ugnies daug.

Ar gali būti, kad "turbina" neužsikuria nes vamzdis neapšiltintas, o paprastas storasienis vamzdis?

Iš kamino kažkiek rūksta tamsūs dūmai (labiau pilkos spalvos).

Gali trūkti ir deguonies

Taip, gali būti, kad trūksta temperatūros, bet gali trūkti ir deguonies. Mėgink pakūrenti atviromis durelėmis - gal įtrauks liepsną į turbiną, ir ji neužges?

Sveiki,

Sveiki,
Tarkim, Jotul krosnelės dūmai ties dūmtraukio pradžia yra ~370'C. Gal galite patarti, vasarnamiui sugalvojau tokį variantą:
Atvažiavus šaltą rudens vakarą pakūrenu krosnelę, o ši po truputi kaitina iš plytų padarytą "ekonomaizerį". T.y. kaip geriausia perduoti dūmų šilumą akumuliuojančiai medžiagai, pvz., plytoms? Ar tiktų Kuznecovo metodas, išmūryti atitinkamą trajektoriją, kur dūmai užsilaikytų, atauštų ir keliautų laukan? - panašiai kaip ir Jūsų ekonomaizeryje.
dėkoju

Dvigubas prietaisas

Dūmų šilumą galima kaupti paprasčiausioje sienelėje. Tačiau iškils viena problema, su kuria mes jau buvome susidūrę - reikia ilgai laukti, kol plytos įšils. O juk norisi šilumos tuoj pat, kai užkuri ugnį.

Tuoj pat galima gauti šilumos, dūmus paleidus į metalinį ekonomaizerį, iš jo - į sienelę ar Kuznecovo kupolą. Kol ugnis kūrensis, šildys metalinis ekonomaizeris, o kai plytos įkais, galėsi gesinti ugnį. Šilumos turėsi per naktį. Mes labai panašiai padarėme su židiniu: http://petrasdargis.lt/ra%C5%A1iniai/ir-%C5%BEidinys-gali-deginti-d%C5%A...

ILGIS

Sveiki. Turėjau pasidaręs oru aušinamą ekonomaizerį. Kadangi reikėjo šildyti tik kartais ir mažas patalpas (40 m2), tai oru buvo patogu šildyti. Dabar sugalvojau gyventi pastoviai tose patalpose ir padidinau iki 80 m2 (plius vonia, tualetas), o dar karšto vandens ruošimas. Darysiu savaitgalį vandeniu aušinamą ekonomaizerį. Galvoju, koks optimaliausias yra jo aukštis?! Ar savo eksperimentų metu atradote ta aukso viduriuką turbinos aukščiui?! Galiu padaryti, kad ir iki 3 metru, bet ar naudos duos? O gal pakanka tokio aukščio, kur baigia degti liepsna. Paprasčiausiai, koks būtų optimalus turbinos vamzdžio aukštis?! Dėkui.

Metro užtenka

Jeigu dūmai aušinami vandeniu, metro aukščio (maždaug) turbinos užtenka. Mūsiškis toks dūmus ataušina maždaug iki 80 laipsnių. Taigi daryti aukštesnio ekonomaizerio nebėra prasmės. Nebnent jūsų pečius nežmoniškai galingas...

Aušnant dūmus oru, yra kas kita. Oras daug prasčiau paima šilumą, taigi tokiam ekonomaizeriui reikia kuo didesnio aušinimo ploto. Manau, galima būtų daryti ir trijų metrų aukščio, jeigu užtektų vietos.

patobulinimas

Saunuolis daug metu ir as uzsiimu siais darbais siulinu pabandyt paduodant ora vamzdzias karsta filtruot masinu salono filtrais kurios bus galima keist,galeciau dar daug ka pasidalint BET .