Ekonomaizeris kieto kuro katilui sutaupo trečdalį malkų

Kategorijos: 

Kamino dūmų aušintuvai (ekonomaizeriai) židiniams ir krosnelėms - jau išbandytas, kelias žiemas patikrintas ir pasitvirtinęs išradimas. O jeigu uždėjus jį kieto kuro katilui? Tuo klausimu skaitytojai mus bombarduoja antrus metus. Mes su Vincu tokio nebuvome darę, tai atsakymą išprotaudavome logiškai: jeigu iš pečiaus eina karšti dūmai, jų aušintuvas turėtų duoti naudos. Šiandien atsakymą turime aiškų ir nedviprasmišką: mūsų kaimynas Edvardas tokiu ekonoimaizeriu šią žiemą sutaupė apie trečdalį malkų.

Praeitą vasarą jis mūsų sodyboje iškasė duobę antrajam DarGazo biodujų generatoriui, o už darbą mes jam su Vincu padarėme ekonomaizerį. Automobilinius dujų balionus ekonomaizeriui daryti sąvartynuose surado pats Edvardas. Gatavam prietaisui kojas privirino ir jį prie dūmtraukio bei šildymo sistemos  prijungė irgi pats Edvardas. Štai taip viskas atrodo:

Ekonomaizeris veikia kaip reaktyvinė turbina, kuri padaryta iš dviejų vienas į kitą sumautų dujų balionų. Dūmai iš pečiaus vidiniu turbinos dūmtraukiu kyla aukštyn iki viršaus, o paskui ataušinti krenta žemyn ir apačioje išeina į kaminą gerokai atvėsę.  Ekonimaizeris valomas per apačią, nuėmus specialų dangtį. Iš tiesų tai nupjautas turbinos galas, tik jam už laikiklį privirinome metalinį žiedą.

Edvardo pečius nėra labai senoviškas, bet jis išleidžia labai karštus dūmus - tokius karštus, kad metalinio kamino negalėdavai paliesti ranka ir antrame aukšte.

- Aš netgi bijodavau gaisro, - pasakoja šeimininkas. - Kai žiemą per šalčius gerai pakūrendavau, tai kaminas būdavo karštas ir palėpėje, o vieną sykį prie stogo buvo pradėję rusenti putos, kurių buvau užpurškęs lietaus izoliacijai. Dabar viskas pasikeitė.

Pastačius ekonomaizerį, kaminas išlieka šiltas, bet galima pačiupinėti ranka. Temperatūros šeimininkas nematavo, bet užspjovus nečirškia - vadinasi, dūmai bus apie 70 laipsnių. Taigi paprastas Edvardo pečius su ekonomaizeriu dabar ataušina dūmus taip pat, kaip ir modernieji dujų generatorių principu veikiantys pečiai.

Dūmus aušina grįžtamasis šildymo sistemos vanduo, kuris, sugrįžęs iš radiatorių, pirmiausia patenka į ekonomaizerį, o sušilęs keliauja į katilą, kur jis dabar daug greičiau įkaitinamas iki kondicijos. Pakankamai temperatūrai palaikyti reikia mažiau kuro.

- Negaliu atsidžiaugti savo prietaisu, - sako šeimininkas. - Efektas puikus. Šią žiemą buvo labai šaltų dienų, bet niekada negyvenome taip šiltai, nors malkų tikrai nekūrenau kalnais. Negalėčiau pasakyti, kad jų sutaupiau pusę, bet trečdalį - tai tikrai. Anksčiau suvarydavau tris glėbius, dabar užtenka dviejų. Toks maždaug santykis. Ta šiluma, kuria šildžiau kiemą, dabar šildo mano namus.

Komentarai

sveiki, galvoju gerai veiktu

sveiki, galvoju gerai veiktu kartu su tai senais spyzineis rusiskais peciais. o kazi to ekonomaizerio galingumas Kw gaunasi?

O kam?

O kam žinot tuos kilovatus, svarbu veikia. Laikas jug nesustoja kai pamiršti laikrodį. Jau pagavau įkvėpimą, reiks ir man lipdyt, juolab dujų balionų esu užgyvenęs. Tik matyt teks atsisakyti savaiminės cirkuliaciojos ir montuoti siurblį.

Sveiki

Mano pastebejimu toks ekonomaizeris idealus ketiniams katilams,nes ju naudingumas mazas del mazai esanciu vertimu katile.Bandziau dometis,tai ekonomaizeriu kainos labai jau aukstos...Todel pats siuo metu sugalvojau pasigaminti toki ekonomaizeri,nes turiu pastates viadrus ketini katila.Jei bent kiek virinti kas moka tai pats gali laisvai pasidaryti.duju balionu pilna metalo lauze uz kelias desimtis litu.Todel ekonomaizerio savikaina lb zema,o darbas-malonumas:) Taip pat dėkui Petrui uz konsultacijas,kai pajungsiu i sistema labiau pakomentuosiu apie si reaktyvini ekonomaizeri.

bet krosnelė nurūkusi, matyt

bet krosnelė nurūkusi, matyt nėra traukos, dūmai matyt eina į patalpą atidarius krosnelės dureles.

Problemų tikrai buvo

Turiu pagirti už pastabumą :)
Rimtų problemų su trauka buvo. Ekonomaizeriai turi būti valomi, savo namuose aš tai darau ne rečiau, kaip kas dvi savaitės. O valyti reikia ne apačioje, kur suodžių beveik nebūna, bet pačiame turbinos viršuje, kur jos staiga ataušinamos ir limpa prie turbinos kraštų. Kaip tik to šeimininkas iškart nesuprato, ir ekonomaizeris jam užsikišo.
Kai išsiaiškinome problemą, paaiškėjo dar ir konstrukcijos klaida - į vidų įdėjome per storą vamzdį, dūmams šonuose liko mažai vietos. Darėme iš to, ką šeimininkas turėjo, o jis norėjo pasidaryti kuo pigiau. Aš mačiau, kad vidinis vamzdis per storas, bet surizikavau ir nusileidau. Pasirodo, be reikalo. Valyti dabar reikia dažniau, negu kas dvi savaitės - geriau pakūrenus, trauka dingsta po kelių dienų. Nei su mano, nei su mūsų darytais kitais ekonomaizeriais taip neatsitinka. Toks yra mokestis už konstrukcijos pažeidimą ir pernelyg didelį taupymą. Sutarėme, kad po šildymo sezono išpjausime tą nesąmonę ir į vidų įdėsime normalų vamzdį. Man tai bus gera pamoka, netgi darant iš užsakovo medžiagų, jokiu būdu nenusileisti jokiam kaimynui ir nepažeisti mūsų pačių sukurtos konstrukcijos. Išėję iš pečiaus, dūmai ekonomaizeryje ar kamine neturi sutikti jokio susiaurėjimo. Kur taip padarėme, trauka nenukentėjo, o valyti ekonomaizerius yra labai lengvas ir greitas darbas.

Gaminu ekonomaizeri

Sveiki,siuo metu jau ipusejau ekonomaizerio gamyboje,ir dabar mastau,kaip valyma daryti.Pagrindas liko tas pats,apacioj kaip yra foto nupjoviau dugna ir taip bus galima valyti sonus,bet kaip valyti pati kamino vidini vamzdi.Ka manote jei viduje desiu trisaki ir taip is apacios galesiu isvalyti pati vidini vamzdi?Tik zinoma trisakio pats apatinis vamzdis bus taip pat uzdarytas dangteliu kokiu-valant jis nusims ir issivalys pats vidinis vamzdis...

Gera idėja

Židiniams ir krosnelėms vidinio turbinos vamzdžio valyti nereikia - suodžiai paprasčiausiai sudega. Kieto kuro katilo ekonomazeriui turėtų būti panašiai, bet atsarga gėdos nepadarys. Trišakis - gera idėja.

sveiki. ar galit patarti

sveiki. ar galit patarti kokie tarpai turi buti tarp vamzdziu (kamino vamzdzio -pirmo ir antro duju baliono sieneliu) kad gerai trauktu ir greit neuzsikistu ekonomaizeris?
aciu

Tai rašyta

Apie tai rašyta daug kartų, nebenoriu kartoti. Skaitykite tinklalapį arba kreipkitės telefonu.

sveiki-sitais dalyykais -

sveiki-sitais dalyykais - kaip ekonomaizeris as taipat dumiuos-ir man tokie dalyykai patyynka kai galima-sau palengvinti gyyvenima.bet vaa iskilo klausimas beziurint i sita situacija-ar sitame ekonomaizeryyje-yra imanoma duju generacija-ar jos cia sudega-juk sitos vietos nebepasiekia nei liepsna ir ttt.... ar cia gaunasi kad sis ekonomaizeris tik kad atimti is dumu karsti ir isnaudoti tai palei paskirti-na apie siluma

Čia - tik aušimntuvas

Pastačiaus šį ekonomaizerį ant kieto kuri katilo, tai tik fūmų aušintuvas, nes lieopsna į jš nepatenka. Dedant tiesiai ant pakuros, tarkime židinio, liepsna patenka į turbiną, ir ji veikia kaip reaktyvinis pečius.