Laikas DarGazui augti

Kategorijos: 

Štai jūs esate istorinio įvykio liudytojai. Į Visatos Centrą atkeliavo dvi metalinės bačkos beveik po tris kubus. Viena jau nuleista į duobę. Tai bus naujas biodujų generatorius - beveik trigubai didesnis, negu veikia dabar ir gamina mums dykai metaną. Duobė gili, žiemą darbinis skystis dviejų metrų gylyje tikrai neužšals.


Mums su Vincu jau nebėra jokių abejonių, kad generatorius veiks, kad jis mėšlą, nupjautą kiemo žolę, obuolių išspaudas vers metanu. Tai - jau ne eksperimentas. Tai - DarGazo plėtra. Mums tik neaišku, kiek metano gaminsis žiemą, kada temperatūra labai smarkiai nukris. Jeigu žiemą procesas nesustos, antrą bačką pavasarį irgi paversim tokiu pat generatoriumi. Jeigu ne - antrą bačką paversime talpykla, ir joje visą vasarą kaupsim metaną žiemai, spausdami jį šaldytuvo kompresoriumi
.

Biškį blogai, kad Lietuvoje nėra pas ką nueiti ir pasiklausti. Stambūs gyvulininkystės kompleksai, vandenvalos įmonės turi galingus šildomus pramoninius biodujų generatorius. Bet negirdėjau, kad koks žmogelis pasidarytų sau mažąjį generatorių asmeninėms reikmėms ir paprasčiausiai užkastų į žemę, kaip tai daroma kur nors Kinijoje. Lietuva - ne Kinija ir ne Indija, kur beveik kiekvienas ūkininkas mėšlą leidžia per tokį įrenginį. Mes su Vincu čia tikriausiai pirmieji.

Kaimynas, kuris ekskavatoriumi iškasė duobę ir nuleido į ją bačką, mūsų DarGazu labai domėjosi, jam ta mėlyna viryklės liepsnelė patiko, bet jis nė žodžiu neprasitarė, kad tokio daikto norėtų ir pats. O juk laiko nemažai gyvulių, iš mėšlo išeitų tiek metano, kad užtektų ne tik maistui išsivirti, bet ir trobai šildyti. Bet jis palauks ir pažiūrės, kas mums išeis.

Mums irgi būtų gerai pasižiūrėti kur nors į kitus, bet nėra į ką.

Nieko neveiksi - išrasime dviratį!

Dabar veikiantis vieno kubo DarGazas yra aiškiai per mažas. Jis nespėja suvirškinti ir kiemo žolės. O juk netrukus pradėsime spausti obuolių sultis. Kur dėti išspaudas? Versti į pakrūmes, kaip darydavome iki šiol? O paskui važiuoti į mišką malkų?

Šią vasarą maistą gaminome biodujomis ir pamatėme, kad mėšlo reikia nedaug. Jis - tik dėl metanogeninių bakterijų. Į vandeniu skiestą mėšlą maišėme nupjautą susmulkintą kiemo žolę ir gavome kur kas kaloringesnę žaliavą. Juk mėšlas - tai jau dalinai suvirškinta žolė. Obuoliai angliavandenių turi daugiau už žolę. Juose yra net cukraus.

Kol kas mūsų planas yra visus metus dujinėje viryklėje deginti tik biodujas, visiškai atsisakant propano. O gal dujų liks ir namo šildymui? Nepatikrinęs nenustatysi, o burti iš delno nenorime.

Komentarai

Sveiki, o kaip po to is tos

Sveiki,
o kaip po to is tos backos, kuri iskasta gan giliai pasalinsite visas atliekas po duju generacijos? kaip nors ispumpuosite ar koki kita efektyvu sprendima turite? sekmes darbuose.

Sprendimas yra sugalvotas kitų

Dalį dumblo išplaus vanduo pro išbėgimo vamzdį, kitą dalį išsiurbsim traktoriumi. Atvažiuos kaimynas, ištrauks ir išsiveš į laukus. nepaprastai gera trąša.

Koks kilnumas!..

Labai ačiū, Andriau, kad teiksies žiūrėti. Mums tai labai svarbu.

Turiu elektroninę knygą, kaip

Turiu elektroninę knygą, kaip kiniečiai daro biodujų generatorius. Tiesiog sužavėtas, jų darbštumu. Didelėj duobėj išmūrina iš plytų gana didelę talpyklą (10-20 kubinių metrų)ir užlygina žemėm.

Taip, kukuti, labai baisu

Kas nesaugu, kukuti, kokia duobė? Ar tu, kvailiuk, nematai ir neįstengi suprasti, kad čia rodomas PROCESAS, kaip daromas naujas generatorius?
Į naują, nematytą dalyką žmonės reaguoja dviem būdais: smalsumu ("Kaip tai padaryta? Kaip veikia?") arba baime ("Kas iš to bus? Ar nieko neatsitiks?").
Aš tai pastebėjau, daugelį metų konstruodamas naujus dalykus ir skelbdamas internete. Sunku būtų suskaičiuoti, kiek sykių komentaruose bailiai mane vadino kvailiu ir idiotu. Kartais tenka įveikti ne tik savo paties abejones, bet ir bailių agresiją. Savo svetainėje dabar ne tik trinu jų komentarus, bet ir blokuoju adresus. Paspaudei klavišą, ir baigtas konfliktas. O šita kvailiuką palieku tik iliustracijai.
Užtat smalsieji yra daug įkyresnė publika. Jie rašo ne tik komentarus, bet ir laiškus, klausinėja, prašo visokių schemų, brėžinių ir patarimų, kiti valandų valandas pasakoja apie savo pačių sugalvotas konstrukcijas ir klausia, ar veiks. Būna, atsibraižo iš kito pasviečio, kad pamatytų ir pačiupinėtų. Visada jie kalbą pradeda labai nekaltai:
- Ar negalėčiau šiek tiek sutrukdyti?
Tokiems visada atsakau:
- Trukdykite!
Bet jeigu pradėčiau turgų su visokiais kakučiais, laiko neliktų draugams ir nendraminčiams.

LIUKS

LIUKS

Juda, juda

Juda, juda. Generatorius sumontuotas, užpildytas, dabar jį beliko užkasti. Po to - nuteisti iki namų antrą DarGazo liniją. Tai - nesunkus darbas. Sunkiausia bus laukti, kada suveiks bakterijos. Šiai žiemai didelių lūkesčių nebeturiu - darbai užsitęsė, orai atšalo, bakterijos menkoje temperatūroje sunkiai dauginasi. Aišku, jos veisis, bet procesas užtruks ilgiau, kol generatorius "uažsikurs".

generatorius

Sveiki.Teko nemazai skaitinet apie bioduju gamybos technologija.Pamaciau Jusu nuotraukose uzkasama rezervuara.Tad sudomino:kokio turio talpa? kokiu budu bus permaisomas substratas,kad nesusidarytu ,,pluta"?Kaip iŠsprendziat ,,atidirbusio" slamo salinima ir kaupima?

Atsakymai yra

Interneto žinovas Valius egzaminuoja generatorių pasidariusį Petrą. :)
Paskaityk, kas rašoma mano tinklalapyje, rasi visus atsakymus. Galėtum ir pats pasidaryti, bet šito tikrai nebus, ar ne?..