Biodujos žiemą. Ar tai įmanoma?

Kategorijos: 

Paskutinės lapkričio dienos, o aš kavą dar verdu DarGazo dujomis. Tiesa, blynams iškepti jau neužtektų. Bet vis dėlto tai labai svarbus faktas - dujos gaminasi ir tokioje mažoje temperatūroje. Jeigu generatorius būtų ne vieno kubinio metro, bet, tarkime, dešimt kartų didesnis, aš ir dabar valgyti virčiau biodujomis.

Biodujų tyrinėtojai rašo, kad metanas iš mėšlo išsiskiria ir 0 laipsnių temperatūroje. Mano generatorius įkastas į žemę visai negiliai, jis pačiame paviršiuje, todėl temperatūra nukrito iki 4,4 laipsnio. Įkasus giliau, kokius 2 metrus, žemės temperatūra būtų apie 6 laipsnius. O dar pačios bakterijos pasigamina šiek tiek šilumos. Vadinasi, didesniu generatoriumi, įkastu giliau, dujas be papildomo šildymo galima iš mėšlo galima visus metus gaminti ir Lietuvoje.

Oro temperatūrai nukritus žemiau nulio, nebegalėjau naudotis varpo tipo dujų kaupikliais. Juk vanduo paprasčiausiai užšals bačkose ir sulaužys pačias bačkas.

Vietoj varpo turėjau sukurti kokį kitokį prietaisą. Vieną varpą iškėliau, padėjau ant žemės žemyn dugnu, o į vidų įklojau 200 litrų talpos plastikinį šiukšlių maišą, užleisdamas jo kraštus ant viršaus. Tada uždėjau bačkos dangtį ir suveržiau langu. Pro dangtyje išgręžtą skylę į vidų pripyliau puskibirį vandens.

Vanduo - tik dėl svorio, jis laiko įtempęs maišą. O maišas - tai membrana. Pro bačkos dugną vamzdžiu atėjusios dujos spaudžia maišą su vandeniu, jį kelia aukštyn. Dujos pasibaigė - maišas vėl nukrenta beveik iki dugno. Vanduo maiše į bačkos šonus nesiremia, taigi užšalęs jokios žalos nepadarys.

Membraninė talpykla jau išbandyta, ji visai gerai veikia. Kaip gaminasi dujos, galėsiu stebėti iki didžiųjų šalčių, kol darbinis skystis generatoriuje neužšals į ledą.

O kaip antrasis DarGazas? Jo generatorius 2,5 karto didesnis ir užkastas kur kas giliau į žemę. Kaip reikalai ten?

Tiesą sakant, didžiausios viltys į jį. Jis jau gamina degias dujas, bet kol kas - irgi nedaug, tik kavai išsivirti. Užpildytas jis per vėlai, gerokai atvėsus orams, kai bakterijoms daugintis sąlygos buvo jau nepalankios. Užkurti tokius generatorius be papildomo šildymo geriausia vasarą, kai šilumos ir taip per akis. Gali būti, šią žiemą savo tikrojo galingumo jis nepasieks. O dėl vasaros nėra jokių abejonių - visą vasarą jau viriau maistą mažojo generatoriaus dujomis.