Pradėjo veikti antroji DarGazo linija

Kategorijos: 

Štai matote istorinį momentą. Ką tik sėkmingai uždegtas antrosios DarGazo linijos fakelas. Biodujos į namus iš generatoriaus ateina beveik 50 metrų ilgio dujotiekiu, kuriam panaudota 20 mm skersmens plastikinė vandentiekio žarna. Prieš kelis mėnesius pradėtas eksperimentas pradėjo duoti pirmuosius rezultatus.
Antrasis generatorius 2,5 karto didesnis už pirmąjį, kuris jau veikia nuo vasaros.  DarGazas2 - tai dviejų metrų gylyje įkasta 2,5 kubinio metro talpos storasienė sena suskystintų dujų bačka. Tokios kažkada stovėdavo užkastos prie daugiabučių - ten, kur neateidavo gamtinių dujų dujotiekis. Vienoje nuotraukoje matote, kaip užsandarinamas įpylimo vamzdis.
Po žeme užkastas ir išsiplėtimo indas. Tai vieno kubinio metro talpos plastikinis konteineris. Nuotraukoje Vincas klijuoja sistemos vamzdį prie konteinerio. Kai generatoriuje atsiras dujų, jame susidarys nemažas slėgis ir į išsiplėtimo indą varys darbinį skystį. Dujos bus sunaudotos - slėgis generatoriuje kris, ir darbinis skystis sugrįš atgal.

Generatorius iš viršaus šiek tiek apšiltintas polisteroliu. Ant jo užpiltas vieno metro žemės sluoksnis.

Principinė Vinco piešta schema atrodytų taip:

Generatorius užpildytas skystu mėšlu, obuolių išspaudomis, maisto atliekomis. Parengiamieji darbai užsitęsė iki lapkričio mėnesio ir pasidarė labai svarbu įsitikinti, ar metanogeninių bakterijų prisiveis tokioje menkoje rudens temperatūroje. Prisiveisė! Dar nedaug, bet jau gamina metaną. Žiemą po žeme temperatūra labai nenukris. Išeitų, net žiemą Lietuvoje, ne tik Kinijoje, be jokio papildomo šildymo galima pasigaminti biodujų?
Taip, galima. Dabar sužinosime - kiek.
Žinodami išeigą, galėsim pasakyti, kokio dydžio reikalingas generatorius, kad žiemą be niekur nieko aprūpintų šeimą dujomis. Dar viena 2,5 kubo talpos storasienė bačką laukia eilės. Ją į žemę kasim pavasarį. Penki kubai gali būti pats tas. Žinoma, būtų buvę geriau įkasti vieną 5 kubinių metrų talpos bačką, dar geriau - plastikinę. Bet tokios negavome už priimtiną kainą.
O kaip, būnant kambaryje, žinoti, kiek dujų yra pasigaminę generatoriuje? Ar jų užteks išsikepti blynams, ar tik išsivirti kavos?
Tam reikalui mes su Vincu ekspromtu sukūrėme savadarbį monometrą. Jį padarėme iš seno gesintuvo, kurį apačioje sujungėme su permatoma, į viršų užlenkta žarnele. Prijungus monometrą prie dujotiekio, dujų slėgis pakelia žarnele vandenį. Vandens stulpas virtuvėje ant sienos atitinka vandens aukštį dujų generatoriaus išsiplėtimo inde. Kadangi išsiplėtimo indo dugno plotas yra lygiai vienas kvadratinis metras, tai 10 centimetrų monometro padala atitinka 100 litrų išstumto vandens kiekį išsiplėtimo inde. 100 litrų išstumto vandens - tai 100 litrų dujų pačiame generatoriuje. Viskas labai paprasta. Monometrą užpildžiau raudonai nudažytu vandeniu, ir jis gerai matyti iš tolo.

Biodujų generatorius yra gana paprastas įrenginys. Bet kokią sandarią bačką užpildžius skystu mėšlu, smulkinta žole, obuolių išspaudomis ir kitokiomis biologinės kilmės atliekomis, joje ims rastis dujos. Mėšle veisiasi bakterijos, tos pačios, kaip ir mūsų žarnyne, jos virškina biomasę ir gamina ne tik anglies dvideginį, bet ir degias dujas (daugiausia - metano). Visa gudrybė - surinkti jas ir neišleisti, kai nori šviežiu mėšlu, žole, obuolių išspaudomis ar kokia padvėsusia žiurke pašerti bakterijas.
Sakote - smirdi? Dujos - taip. Jose yra nuodingojo sieros vandenilio, kuris skleidžia pašvinkučio kiaušinio kvapą. Bet dujų nereikia uostyti, jas reikia deginti. O generatorius neskleidžia jokio kvapo - jis absoliučiai sandarus. Jeigu tilptų, galėtų srovėti ir troboje.
Mūsų generatoriui dar trūksta vienos smulkmenos - maišytuvo. Kad visos bakterijos gautų maisto, o viršuje nesusidarytų pluta, generatoriaus darbinis skystis turi būti maišimas. Maišyti galima mechaniškai, bet daug paprasčiau - burbuliatoriumi. Mes jį pasidarysime iš seno šaldytuvo kompresoriaus. Kopresorius ims dalį biodujų ir plastikine žarna varys atgal į generatorių, keldamas burbulus ir maišydamas skystį. Tokį burbuliatorių esame įtaisę pirmajame generatoriuje, ir jis visiškai  pasiteisimo.

 

 

 

Komentarai

dujos iš kanalizoko?

O kaip su nuotekom, Petrai, ar galima pasidaryti biodujų generatorių iš savo kanalizacijos? Kiek prikakoji, tiek ir gaminasi dujų? :)
Ir koks yra atidirbęs produktas, kiek jo lieka ir kur jį galima panaudoti?

Beje, girdėjau kauno valymo įreginių nuotekų dumblą jie naudoja biodujų gamybai, kurios suka Akademijoje esančius elektros generatorius ir gamina elektrą gan dideliu mastu.

Lieka gera trąša

Taip, Almanatai, į dujų generatorių galima apleisti kanalizaciją, apie tai rašiau čia: http://petrasdargis.lt/rasiniai/kaip-isirengti-namini-bioduju-generatoriu

Kai mėšlas ar bioataliekos generatoriuje suvirškinamos, lieka dumblas (5 proc. nuo bendro kiekio). Tai ideali ir gamtai nepavojinga natūrali trąša, kurioje yra ne tik azoto, bet ir labai daug kalio. Ja galima tręšti ne tik daržus, bet ir grybus. Kadangi dumble yra vitamino B12, kinai jį naudoja kaip maisto papildą kiaulėms. Tinka jis ir žuvims šerti.

Dumblas išstumiamas iš generatoriaus kartu su atidirbusiu darbiniu skysčiu ir nusėda išsiplėtimo inde. Šiek tiek padžiovinamas saulėje, ir tinka naudojimui be jokio papildomo perdirbimo.

puiku

Tai vadinasi į reaktoriaus vidų lįst niekada nereikia, išsivalo per išsiplėtimo indą?
Turbūt tas dujas galima būtų kažkaip surinkti, pripildyti balionus ir varyti automobilį?

Dujos iš kanalizacijos

Aišku galima nuvesti kanalizaciją į savo "naminį" biodujų generatorių, bet tai būtų labiau kaip pagalbinė priemonė reguliariam bakterijų ir vandens papildymui, nes vienos karvės "tiekimui" atstoti reikėtų 10 žmonių (o baziniams dujų poreikiams reikėtų vienos/dviejų karvių).

alternatyva valymo įrengimams

O ar tai galėtų būti alternatyva valymo nuotekų įrenginiams? Vis tik labai daug vandens ir mažai š. juk būtų...

Taip, tai valymo įrenginiai

Taip, dujų generatorių galima laikyti valymo įrenginiu.
Vincas jau paaiškino apie kanalizacijos galimybes metano gamybai. Nukreipus į generatorių kokios gatvės ar viso kaimo kanalizaciją, būtų šis tas.
Dar turiu pasakyti, kad metano buitinėmis sąlygomis nesuskystinsi, taigi į automobilį nepilsi. Bet stacionarią jėgainę metanu varyti galima.
Mes savo kanalizaciją vasarą nukreipsime į dujų generatorių. Ir bakterijų naujų, ir vandens nuolatinis papildymas...