Elektrikas, skulptorius, šaltkavis, stalius - tai vis išradėjas Juozas

Kategorijos: 

Apžiūrinėjant Juozo Petkevičiaus išradimus, gali susukti galva. Į Gudelius (Marijampolės rajonas) važiavau pasižiūrėti medžio dujų generatoriaus, o radau labai daug labai įdomių idėjų. Visa Petkevičių sodyba - išradimų kolekcija!

Kai kurie Juozo kūriniai kitam gali atrodyti kaip žaislai. Tarkim, elektrinis triratis. Jį varo seno "Audi" automobilio ventiliatoriaus variklis, maitinamas dar senesnio autovilkiko  akumuliatoriumi. Akumuliatorius vilkikui jau per silpnas, o motorinį triratį varo puikiausiai. Pakraunamas paprasčiausiu akumuliatorių krautuvu. Naktį pakrovei, rytą važiuok su žmona į ganyklas.

Kitas Juozo triratis yra varomas kur kas galingesnio žoliapjovės variklio. Konstrukcija irgi labai paprasta - varomas tik vienas užpakalinis variklis, ir to visiškai užtenka, kad galėtumei važiuoti ne tik žvyrkeliu, bet ir šlapia ganyklų žole. Motoriniu triračiu Juozas vežioja bidonais savo karvių pieną. Kam važiuoti į ganyklas galingais automobiliais, jeigu tereikia tokios paprastos ir pigios transporto priemonės?

Trečiasis Juozo triratis - tai jau tikras traktorius. Statydamas namą, juo išradėjas vežiojo plytas ir kitus krovinius. Traktoriukas patempia ir plūgą. Jį varo tarybinių laikų oru aušinamas vidaus degimo variklis, liaudyje vadinamas "Zituku". Priekinis ratas su visa šake - "Emkos" motociklo. Juozas triračius mėgsta todėl, kad jų labai paprasta konstrukcija. Juk trys taškai visada vienoje plokštumoje. Įstatyti priekinį ratą daug lengviau, negu sumontuoti paslankų priekinį tiltą.

Elektrinis motocikliukas - tai jau žaislas anūkams. Bet ir senelis Juozas juo puikiausiai važiuoja!

Man pats įdomiausias Juozo kūrinys - medžio dujų generatorius. Tiesą sakant, dėl jo ir trenkiausi per visą Lietuvą į suvalkiečių ir dzūkų pasienį. Mudu su Vincu medžio dujų generatorių irgi kaip pasidarėme, bet jis labai greitai užsikemša anglimis ir pelenais. O Juozo agregatas veikia kuo puikiausiai - pakura kabo laisvai ant grandinių, pakratai ją specialia rankenėle, ir užsikišusios anglys išbyra pro groteles. Iš sausų pagaliukų agregatas padaro smalkes, kurios yra labai kaloringos ir tinka vidaus gedimo varikliams. Juozas jau išbandė, tokiomis dujomis varydamas žoliapjovę - traktoriuką. Štai kodėl jo medžio dujų generatorius stovi priekaboje. Kai traktoriukas važiuoja, jis tempia iš paskos medžio dujų įrenginį.

Juozas prikišo degantį fakelą prie dujų vamzdžio, ir tos užsiliepsnojo.

Kitas, didesnis Juozo medžio dujų generatorius gamina dujas elektros generatoriui. Juozas iš malkų pasidaro elektros, o elektra gali sukti pjūklus ir pjauti malkas. Pigesnio kuro nebus jokiame "Lukoile". Svarbu medžio dujas gerai išvalyti nuo kondensato ir dervų. Juozas tam reikalui pasidarė didžiulius keramzito granulių filtrus. Dabar jis suka galvą, kaip tokių dujų sukaupti didesnį kiekį, kad bet kada galėtumei užsikurti variklį ir pasidaryti pigios elektros arba prisipjauti malkų. Mat kiekvieną sykį užkūrinėti medžio dujų  generatorių nėra patogu. Geriau užsikuri vieną sykį ir prisidaryti dujų atsargos kelioms dienoms ar savaitei. Juozas planuoja dujas kaupti polietileno maišuose, bet dar turi atlikti keletą aksperimentų.

Kaip veikia Juozo įrenginys, galite pasižiūrėti čia:

 

 
Juozas konstruoja ne tik iš metalo. Jis dar ir stalius. Medžio pjovimo, tekinimo, frezavimo stakles jis pasidarė pats ar bent patobulino kitų padarytas. O štai jo kūrybos šakų smulkintuvas. Esu matęs nemažai savadarbių šakų smulkintuvų, o šis įdomus tuo, kad yra labai nedidelis ir paprastos konstrukcijos. Traktorius suka du vienas prieš kitą sudėtus peilių diskus, kurie pro piltuvą traukia į save pakištą šaką. Kad galėtume nutografuoti peilius, šakų smulkintuvą pastatėme piltuvu žemyn.
 


Besisukiodamas po Juozo dirbtuves, aptikau du medinius meškinus. Kas juos išdrožė? Pasirodo, irgi Juozas! O pirmasis jo drožtas meškinas stovi kieme. Štai jie abu - pirmoji meška ir menininkas:

Juozas nėra uostęs jokių dailės mokslų. Jis yra baigęs politechnikumą ir iš profesijos elektrikas. Bet kai kurių jo idėjų galėtų pavydėti gražiausių sodybų kūrėjai. Štai kad ir ta brikelė su nuotaikingais mediniais grybais:

Sena automobilio padanga Juozo rankose pavirto balta gulbe. O dvi senos padangos - tai dvi baltos gulbės. Virš jų nuo menko vėjelio sukasi iš stogo skardos išlankstyti dekoratyviniai vėjo malūnai:

Medinis katinas ant dviejų seno automobilio spyruoklių - puikiausia supynė anūkams. Bet ir Juozą atlaiko. Kodėl nepasisupus ir jam? Juk senelio Juozo visas gyvenimas - tai dar ir žaidimas. Be žaidimo nebus jokios kūrybos.

Teisingai sakoma, kad talentas po vieną nevaikšto. Elektrikas Juozas - tai dar ir šaltkalvis, ir skulptorius, ir inžinierius, ir technologas, ir stalius, ir kas tiktai nori. O jo žmona Vilija - nuostabi šeimininkė. Tokių skanių miltinių blynų su bananais, kokius kepa ji, dar niekada nebuvau valgęs.

 

Komentarai

Ieškokite yatubėje

Deja, ne, Tinklalapio Juozas neturi. Tačiau veikiančių jo išradimų galima rasti yotubėje, kur filmukus sudėjo jo krikštasūnis, slapyvardžiu Darkusas. Taigi ieškokite Darkuso.

Šaunuolis, Juozuk.

Smagu, kad užsiėmei tokiais įdomiais darbais.

Energija

Sveiki
noreciau ipust nauju minciu=) Kaip del Stirlingo variklio. Jie dideli ir nera greito veikimo, bet nereikia jokiu filtru ir sudetingo paleidimo, beto ju naudingumo koeficientas didesnis uz vidaus degimo varikliu. Tinka kurui bet kas, kas duoda silumos, tame tarpe ir fokusuotas saules spinduliukas.
Namu jegainei sitas daiktas manau pats tas. Gali sukti vandens siurbli, oro kompresoriu, generatoriu, zeimeriuka.

Apie Stirlingą

Apie Stirlingą mes su Vincu jau seniai galvojame. Kūreni malkas, šildai trobą, o papildomai gauni mechaninės energijos. Tačiau jį pasidaryti nėra taip paprasta. Turėtume kokį keturtaktį dviejų cilindrų variklį - mėgintume perdirbti.