Kaip užsikurti ugnį be nieko?

Kategorijos: 

Ką daryti, jeigu įsigeidžiau išgerti kavos, o namuose neturiu nė vieno degtuko? Tikiuosi, nepatarsite tokios nesąmonės nuvažiuoti ir nusipirkti...

Dujinę galima užkurti ir be degtukų, ir be žiebtuvėlio. Daug sykių esu matęs, kad įjungiant ir išjungiant galingesnį elektros prietaisą, kontaktai kibirkščiuoja. Ar tokia kibirkštis neuždegtų dujų? Puikiausiai!

Štai keletas laidų, rozetė, kyštukas, peilis plastmainiu (elektros nepraleidžiančiu) kotu - tai viskas, kas reikalinga savadarbiam avariniam degikliui. Tikriausiai supratote, kad peilis naudojamas kaip lygintuvo jungtukas. Peilio geležtimi junginėjat laidus, šokinėja stipri kibirkštis. Dujos užsidega. Norėjau nufotografuoti tas kibirkštis, bet nepavyko pagauti momento.

Tačiau junginėti laidus peilio geležtimis labai nepatogu. Viena  ranka turi laikyti laidus, kita - peilį... Ar nebūtų galima pasidaryti normalesnio, viena ranka laikomo degiklio?

Taip, tai labai paprasta! Plastikinis pusiau sulenktas vamzdis, du pagaliukai, perverti medvaržčiais, prie kurių prijungti laidai. Štai jums lygintuvo gungklis ir tuo pačiu degiklis! Kibirkščiuoja dar geriau!

Jeigu dujinė dega, nuo jos galima užkurti ir krosnį. Užsidegi šakaliuką ir perneši liepsną. Tačiau kitą dieną mano balione pasibaigė dujos. Kaip dabar užsikurti ugnį?

Nėra jokios vilties, kad elektros kibirkštis uždegtų popierių arba medį. Bet jeigu popierių pašlapinsiu kokiu nors degiu skysčiu?..

Paėmiau ploną  pagaliuką, apvyniojau popierinio rankšluosčio skiaute (galima būtų ir tualetiniu popieriumi), sušlapinau dažų tirpikliu.

Dabar kibirkščiuojame...

Dega puikiausiai!

Beje, mėginau tokiu būdu  uždegti popierių, sušlapinęs jį dyzelinu. Nedega. Dyzelinas per menkai garuoja. Benzinas, manau, tiktų.

O ką daryti, jeigu namuose nebeliktų nė elektros? Kaip  užsikurti ugnį tada? Tada parsineščiau iš mašinos akumuliatorių ir elektros vis tiek turėčiau...

O jei nebūtų  nė akumuliatoriaus, nė degtukų, nė dujų, nė elektros?

Tada, aš manau, reikėtų pasidaryti branduolinį reaktorių. O  gal kas žinote paprastesnį būdą?

Komentarai

manau, kad vietoj visos šitos

manau, kad vietoj visos šitos racionalizacijos verčiau nusipirkti degtukų.
Ir pigiau ir saugiau :-)

Prašiau to nesiūlyti! :)

Aš juk prašiau - "tikiuosi, nesiūlysit tokios nesąmonės..." :)
Bet dėl saugimo tu neteisus. Mano išradimas yra saugus - svarbu nelaižyti kontaktų, nekasinėtis jais tam tikrų vietų. :D

Tai - ne trumpas jungimas

O kodėl turėtų išmesti? Argi juos išmeta, junginėjant lygintuvą? Arba skalbimo mašiną, televizorių?..

Juk tai - ne trumpas jungimas! Tokiu būdu junginėju lygintuvą (žiūr. nuotr.), bet kontaktas nepakankamas, todėl kibirkščiuoja.

Kaip užkurti ugnį?

Girdėjau seną pasakojimą kaip užkurti ugnį. Piėmus seną "foliją" iš cigarečių pakelio kur viena pusė popierinė, o kita metalizuota.Reikia kad ir paprastus "nuogus" laidų galiukus pridėti ir pakibirkščiuoti užtrumpinan foliją-turėtų užsidegti popierius. Niekad nebandžiau nes namuose tokiu atveju naudoju neišmestą seną žiebtuvėlį su pjiezo elementu :) kuo puikiausiai uždega dujas. O kaip be visų tokių dalykų užkurti? Mačiau per filmus kaip indėnai trina pagaliuką į medį ir bando uždegti, bet tai turbūt tik par filmus įmanoma :) Galima laukti žaibo trenkiant į medį :)

Yra daugiau būdų

Trinant medį į medį, jis turėtų užsidegti. Aš tai mėginau padaryti, elektriniu gręžtuvu sukdamas į pliauską įremtą apvalų ąžuolinį pagaliuką. Troba tuoj pat priėjo dūmų, ir turėjau eksperimentą nutraukti. Buvo vėlus vakaras, lauk nenorėjau eiti. Tada pasidariau elektrinį degiklį. Bet kada nors dieną dar pamėginsiu lauke sukdamas trinti pagalį į kitą pagalį. Manau, užsidegs, jeigu pagaliai bus pakankamai sausi.

Saulėtą dieną galima užkurti juodą popieriaus lapą, tarkime, laikraščio nuotrauką, didinamuoju stiklu sukoncentravus į jį saulės spindulius. Vaikystėje taip esu daręs ne sykį. Tačiau tam reikia ryškios saulės.

:)

Gaisrininkas? Žadi kažką padegti?

Edvardas

man atrodo kad ir greitoji pagalba darbo tures, kai reikes gaivinti nusitrenkusi zmogu...

Ne tau

Edvardai, ši svetainė nėra skirta kvailiams, Tau čia nereikėtų nieko skaityti.

Pasigamink skiltuvą, įsigyk

Pasigamink skiltuvą, įsigyk titnago gabalėlį, anglies pluošto medvilnės rasi kamaroje.

Na o jei plačiau procesą aprašo vienas biologijos mokytojas - Donatas Stanionis, taip: "Imamas titnagas, su šviežiai nuskeltomis briaunomis, ant viršaus dedama medžiaga, kuri sugaus kibirkštis. Tuomet paimamas skiltuvas su kita ranka, ir su briauna stipriu judesiu braukiamas per titnagą. Kietas titnagas nuo skiltuvo atplėš miniatiūrinius plieno detalės, kurios nuo trinties labai stipriai įkaista ir užsidega. Būtent šios degančios plieno detalės ir uždegs anglinę medvilnę."

O tu bandei?..

Visa tai - teoriniai paistalai. Žemaiti, tu pats įsigyk skiltuvą ir pamėgink įkurti ugnį. Tada pamatysi, kad tai yra tūkstantį kartų sunkiau, negu dalyti tuščius patarimus.

Aš jokiu būdu nesakau, kad tokiu būdu ugnies užkurti nėra įmanoma. Turėdamas įgūdžių, tikriausiai įkurtumei. Bet man nepavyko įkurti ir šmirgelio sukeltomis kibirkštimis. Mano šis aprašytas būdas yra pats paprasčiausias įkurti buityje ugnį, neturint degtukų. Jis yra išbandytas, todėl turi realią vertę. Jokios teorijos, jokie patarimai, jeigu jie nėra patikrinti praktiškai, neturi absoliučiai jokios vertės. Tai labai svarbu žinoti visiems, kurie pretenduoja į kūrėjus.

Dar 2003 m. nusipirkau

Dar 2003 m. nusipirkau nebrangų turistinį skeltuvą. Kaip visiškas kvailys prasinešiojau kuprinėj 9 metus, kol pagaliau prisiruošiau išbandyti (ne dėl susiklosčiusių aplinkybių, bet gi grynai iš gėdos). Skeltuvo esmė - 6 metalų lydinio strypelis, nuo kurio, kietai braukiant, pvz., peilio briauna, atsiskiria nežmoniško karštumo (virš 1500 laipsnių) kibirkštys. Reikia pripažinti, kad tošį uždega be vargo, o per pusę perskeltą kosmetinį vatos skritulėlį tiesiog praryja liepsnomis. Papildomas privalumas - veikia šlapiomis sąlygomis. Aišku, čia ne lygintuvas ar koks virdulys, kurį bet kokiam bomžyne rastum, bet jei jau turi, tai neverkia ir neprašo elektros. Bet kokiu atveju - įdomus potyris.
Dar įdomu, ką būtų galima pakurti tuščio dujinio žiebtuvėlio pjezo kibirkštimi (dujinės nesiūlyti:)

Tuščiu žiebtuvėliu

Tuščio žiebtuvėlio kibirkštimi be dujinės viryklės dar galima nesunkiai užkurti sugeriamojo popieriaus skiautę, pamirkytą į degų skystį, benziną, spiritą, acetoną ar kita gerai garuojantį degalą.

Skiltuvas

Sveiki, Petrai.
Vakar tik aptikau jūsų puslapį, be galo daug naudingos informacijos, ir net nesitikėjau jame rasti paminėto manes.
Taigi apie skiltuvą titnaginį. Taip, iš tiesų, kad juo sėkmingai naudotis, reikia patirties, tačiau to išmokti tikrai nesunku. Per pamokas vaikams rodžiau šitą "stebuklą", tai kai kurie pažaidę, visai sėkmingai tuo naudojuosi.
Esminis dalykas čia yra, kad reikia turėti anglinio pliono skiltuvą, juos šiais laikais nukala iš dildžių, puikiai tam tinka. Tuomet reikia susirasti titnago gabalą, patogiau kiek didesnį ir svarbu aštriais kraštais.
Tuomet galima pasedėti ir kiek laiko pažaisti, bandant su skiltuvu įskelti daug kibirkščių, tinkamai skėlus, pasipila krūva kibrikščių, kurios net šnypščia degdamos.
Kai jau išmokstame tai daryti, mums reikia ko gero pačios svarbiausios medžiagos: anglinės medvilnės. Ją reikia pasidaryti taip: susirasti medvilninio arba lininio nereikalingo audeklo, jį sukarpyti gabaliukais, maždaug 5*5-10*10 cm. Juos sudėti į metalinę dėžutę, puikiai tinka nuo kavos, kurios dangtelyje reikia padaryti nedidelę skylutę. Sudėjus ir uždengus dėžutę dedame į pečių/laužą/žarijas, ir laikyti ten tol kol pro skylutę nustos eiti dūmai ar ugnis. Išimti ataušinti ir viduje rasim taip vadinamą anglinę medvilnę, gryną anglį, kuri išlaiko medžiagos formą.
Dabar šią medvilnę dedame kuo arčiau titnago briaunos, ją prilaikome ir su skiltuvu braukiam, kibirkštis turi pataikyti kristi ant šios anglinės medvilnės, jei pataiko - turim jau žariją, kuri sau lėtai degs ir neužges jau. Tą pažaidus galima tikrai padaryti per 10-30 sekundžių.
Toliau jei mums reikia tarkim įkurti laužą, pasiimam beržo tošies, dedam ant jos rusenančia anglinę medvilnę ir pučiame - ugnis po poros paputimų garantuota.
Tokiu būdu mes visad laužus kuriame gamtoje žygių metu, mokiniams tikrai didelis įspudis yra paliekamas.

Ir dar, jau kažkas užsiminė apie šiuolaikinius "skiltuvus", jie Lietuviško tinkamo atitikmens neturi, vadinami angliškai: firesteel. Tai ferocerio strypelis, per kurį braukiant metalo briauna atskyla daug karštų kibirkščių, kurios jau gali tiesiogiai uždegti popierių, vatos padelius ir kitą.

Tad iš tiesų šie būdai nėra nepraktiški, tik tam reikia įgūdžių. Kaip rašote apie ugnies įkurimą trynties būdu. Pačiam to dar nepavyko, nes tam reikia turėti tinkamų priemonių, taip įkurti ugnį, kaip bandote jūs - nepavyks normaliai, tai daroma kiek kitokiu būdu ir tam tikrai užtenka žmogaus rankų jėgos. Jei bus įdomu, galėsiu papasakoti plačiau.

Donatas Stanionis.

Reikia nuotraukų

Donatai, šiuos tavo patarimus reiktų dėti į "Gudrybes" atskirai, ne kaip komentarą - čia jie prapuola. Bet reikia fotkių. Atsiųsk man į paštą.

Jeigu taip, ir mano šitos

Jeigu taip, ir mano šitos rašliavos įdomios, galiu parašyti straipsniuką, padaryti nuotraukų (dabar tik patalpoje, nes žygis gamtoje bus lapkričio pabaigoje, bet tada ir video galėtu būti) ir atsiūsti jums.