Kęstučio vasaros dušas su saulės kolektoriumi ir daigynu

Kategorijos: 

Kęstutis Juronis vasaros dušą įsirengė seno sunkvežimio būdoje. O vanduo šyla nemokalami - jį šildo saulės kolektorius.

  

Saulės kolektorių Kęstutis pasidarė iš 60x160 cm plokščiojo skardinio radiatoriaus, kurį įdėjo į 75x180 cm dėžę, sukaltą iš 22 mm medžio drožlių plokštės. Ir radiatorių, ir saulės kolektoriaus dėžę jis nudažė juodai ir uždenglė skaidria plėvele.

Kęstučio saulės kiolektoriui nereikia cirkuliacijos siurblio ir elektronikos - 80 litrų boileris stovi aukščiau už saulės kolektorių (kairėje nuotraukoje jis patyti pro langą), ir vanduo cirkuliuoja savitaka. Saulės kolektorius su boileriu sujungtas 25 mm plastikiniais vamzdžiais. Sistemoje panaudotas automobilinis išsiplėtimo indas.

- Saulėtą dieną vanduo sušyla iki 60 laipsnių, vandens užtenka 3  - 4 žmonėms, - tvirtina Kęstutis. - Dabar suprantu, kad saulės kolektoriaus dėžę reiktų daryti truputį didesnę -  būtų buvę  lengviau prie radiatoriaus prijungti vamzdžius. Rudenį turėjau nuimti plėvelę ir radiatorių, kad iš jo išleisčiau vandenį. Vadinasi, reikėjo įdėti radiatoriui kranelį vandeniui išleisti - tada nebūtų reikėję ardyti saulės kolektoriaus, išiminėti radiatoriaus. Kiek viskas kainavo, nepasakysiu, nes beveik viską turėjau nuo seniau.

Dar galima būtų pridurti, kad didesnė saulės kolektoriaus dėžė būtų ne tik patogesnė montuoti. Būtų išėjęs didesnis saulės kolektoriaus galingumas, kuris priklauso nuo saulės šildomo ploto. Dėžė gali būti kelis kartus didesnė už radiatorių.

Kad vasaros dušinė visą žiemą nestovėtų be darbo, Kęstutis joje ką tik įrengė porą daigyklų ir jau pasėjo daržoves.

- Vienos daigyklos apšvietimui panaudojau diodinių lempučių juostas - 2 metrus mėlynos, 2 metrus raudonos ir 1 metrą geltonos .  Antrai daigyklai pirkau specialią lempą augalams  (FLUORA   36 W ).  120 cm ilgio tokia lempa be korpuso senukuose kainuoja 30 Lt.  Dar sužinojau, kad augalams galima naudoti ir taupiąsias  2700K spektro lemputes. Irgi nusipirkau pabandyt, - pasakoja Kęsturitis. -  Dėl šilumos daigus pakėliau aukščiau ant lentynos, o po lentyna įjungiau dvi kaitrines 40W lemputes.  Po lentyna virš lempų pritvirtinau  25x25 cm skardos gabalus, kad vienodžiau pasiskirstytų šiluma.   Lentynos temperatūra būna apie 30, auksčiau - 25 laipsniai. Kai daigai sudygs ir reikės mažiau šilumos, apačioje manau palikti tik vieną lempą.

 

Komentarai

Puiki idėja

Puiki Kęstučio idėja seną sunkvežimio būdą paversti ne tik vasaros dušine, bet ir pavasario daigynu. Aš dar patarčiau pietinėje sienoje įtaisyti didelį langą, ir elektros daigų apšvietimui reikės eikvoti kur kas mažiau. Dedant dvigubo ar trigubo stiklo langą (stiklo paketą), šilumos nuostoliai bus nedideli. Tokį stiklo paketą galima pasidaryti pačiam - reikia stiklus dėti nedideliu, vieno centimetro tarpu ir erai užsandarinti silikonu.

boileris

Ar cia yra kombinuotas ar paprastas boileris?
Atrodo kaip paprastas. O radijatorius turi buti zemiau kad cirkuliuotu vanduo?

Taip, koletorius turi būti žemiau

Taip, saulės kolektorius turi būti žemiau, jeigu nori savaiminės cirkuliacijos.

Nelabai supratau, kas tas "paprastas" boileris, bet šitas yra su gyvatuku. Iš bėdos būtų galima naudoti ir elektrinį, be gyvatuko (tikriausiai tą vadini "paprastu"), bet tada saulės kolektoriuje laikysis vandentiekio slėgis. Tai nelabai saugu.