Nauja alkoholiko realybė

Kategorijos: 

Tikrai pažinojau tokią šeimą. Dabar jų sūnus geria ilgai ir laimingai. Aš tų žmonių negaliu įsivaizduoti blaivių. Jie įsigudrino puikiausiai išvengti tos keistos ir nesuprantamos būsenos. Kai tik pasitaiko proga, kai tik atsiranda bent vienas stipresnis lašas, jie grįžta į savo įprastą rūką. Įdomu, ar jie suvokia, kad yra žmonių, kurie vaikšto ir kalba visiškai blaivūs?

Labai daug bendravau su alkoholikais ir tais, kurie mėgina "gelbėti" alkoholikus. Netoli Kražių buvo įsikūrusi tokia pusiau religinė anoniminių alkoholikų bendruomenė. Jie mane kaip žurnalistą ir buvusį alkoholiką įsileido pagyventi kurį laiką pas juos. Tai buvo labai įdomi patirtis. Dalis žmonių tikrai dar prisiminė blaivią būseną ir šiek tiek norėjo grįžti į ją. Visi kiti gyveno naujoje pakitusioje realybėje. Būdavo, įsišnekam atvirai, vyresniesiems negirdint. Jie nė už ką nesutiks atsisakyti tos savo naujos realybės, kuri jiems neatrodė "nauja". Tai ko įsikuria čia? Tik šiaip, trumpam, nes čia galima gauti geriau pavalgyti ir prakentėti šalčius. Kalbos apie kažkokį blaivų gyvenimą jiems tarsi močiutės pasakos. Būdavo, jie klausia manęs tiesiai šviesiai: "Petrai, sakyk atvirai, juk retsykiais padarai gramą?.." Buvo keista matyti, kad jie manimi netiki.

Po viso to labai pasikeitė mano požiūris į alkoholikų "gelbėjimą". Nuo ko mes "gelbstime" juos, kur norime juos nuvilioti? Į tą pasaulį, kurio jiems seniai nebėra?

Būna, žmonės prašo manęs, kad "išgelbėčiau" jų sūnų, brolį ar vyrą alkoholiką nuo jo paties. Žinoma, atsisakau. Bet patariu jiems pasikalbėti su alkoholiku apie kitokį, blaivų gyvenimą. Ar tas dar įsivaizduoja jį? Ar jis dar gali įsivaizduoti save blaivų, visiškai blaivų kiekvieną dieną, kiekvieną dieną be svaigulio, be alaus kvapo, be sugėrovų marazmo?

Jeigu dar gali įsivaizduoti, ar ta senesnė, ankstesnė būsena būtų jam patraukli? Nepatraukli - palikite vargšą ramybėje ir nesivarginkit patys.

Taigi alkoholizmas - tai ne tik įprotis, nuo kurio galėtum atprasti, tai visai kita realybė, pakitusi sąmonės būsena, už kurios daugeliui nieko nėra.