Senas šaldytuvas - puiki džiovykla

Kategorijos: 

 

Štai senas neveikiantis šaldytuvas, kuris tapo neblogai veikiančia saulės džiovykla. Šaldytubas buvo baltas, todėl teko perdažyti, nes balta spalva atspindėtų saulės spindulius.  Geriausiai juos sugeria juoda spalva, bet juodas daiktas atrodytų tragiškai. Todėl jį šiek tiek paįvairinau rudais trikampiais. Ruda spalva - irgi tamsi, ji irgi neblogai sugeria šviesą.

Sienose ir durelėse išlupau šiltinimo medžiagą, o šonuose pritaisiau senus langus. Dabar tie langai veikia kaip pasyvieji saulės kolektoriai - drungnas oras į juos iš džiovyklos patenka pro skyles apačioje, po stiklu sušylą, pakykla aukštyn ir pro skyles viršuje šiltas grįžta į vidų. Džiovyklos viduje pridėjau fanerinių lentynų. Kad oras geriau cirkuliuotų, lentynose prigręžiojau skylių.

Saulėje įkaitusi metalinė dėžė be vantiliacijos nebūtų jokia džiovykla. Ten padėti augalai įkaitę imtų šusti, o ne džiūti. Iš jų išgaravusi drėgmė turi būti nuolatos šalinama. Tam reikalui  džiovyklos nugaroje pradariau ventiliacijos angų - viršuje ir apačioje. Pro apačią šaltas ora įeina, pro viršų su visais garais šiltas išeina. Beje, pro viršutinę ventiliacijos angą eina labai stiprus džiovinamų augalų kvapas. Aišku, čia galima džiovinti ir duoną, ir sūrį, ir dar ką nors.

Kol kas džiovinu tik žoleles arbatai. Vasarą neblogai išdžiūvo serbentų uogų išspaudos. Iš jų išeina gera arbata. Mėginau džiovinti grybus ir obuolius, bet paaiškėjo, kad mano džiovykloje per žema temperatūra. Dabar, saulėtomis spalio dienomis, čia būna apie trisdešimt - keturiasdešimt laipsnių, bet ir vasarą nepavykdavo išspausti penkiadešimties. Grybams ir obuoliams - per mažai. Norint pakelti temperatūrą, reikėtų įdėti reguliuojamas ventiliacijos žaliuzėles. Jomis būtų galima rasti aukso vidurį - ir temperatūra aukšta, ir ventiliacija nenutrūkusi. Tačiau ši labai paprasta idėja man į galvą kažkodėl atėjo tik dabar, jau pasibaigus vasarai. Tą mažutį patobulinimą teks daryti kitais metais.

O dabar aš patenkintas, visai žiemai prisidžiovinęs visokių arbatžolių. Gybų ir uogų prisidžiovinau parabolinėje saulės džiovykloje, bet apie ją - kitą sykį.