Kategorijos:
Kūrybos poligono išradėjai - žurnalistas Petras Dargis su anūku Martynu.
Žurnalistas Petras Dargis savo kaimo sodyboje pakinkė į darbą saulę, tvenkinio vandenį o dabar jau pasišovęs įsikinkyti ir vėją. Jo komunaliniai mokesčiai per mėnesį dažnai nesiekia 40 litų. Pasigamino keletą saulės kolektorių, kurie šešis mėnesius per metus garantuoja karštą vandenį. Jis apskaičiavo, kad jam kolektoriai atsipirko per kelis mėnesius, tačiau tai toli gražu dar ne viskas, ką sugeba saulė Petro sodyboje.
Saulė šildo visus metus
Ant Petro sodybos stogo pritvirtinti į stoglangius panašūs įrengimai: „Saulės kolektoriai, - paaiškina Petras. - Jau daugiau nei penkerius metus šildau vandenį. Nuo balandžio iki spalio turiu karšto vandens į valias.”
Siurblys iš šulinio kelia vandenį į kolektorius, kuriuose saulė jį įšildo. Sušilęs vanduo kyla dar aukščiau, į vandens talpyklą. Tuo tarpu talpyklos apačioje esantis vėsesnis vanduo leidžiasi į kolektorių, o sušilęs vėl grįžta į talpyklą. Karštą dieną iš čiaupo teka iki 50 laipsnių įšildytas vanduo.
Šaltuoju metų laiku vonios kambaryje šilta dar ir todėl, jog Petras sumanė originaliai apšiltinti vieną sieną. Apjuosė ją surangytais plastikiniais vamzdžiais, kuriais siurblys varo vandenį iš netoli telkšančio tvenkinio. Apsuko mineraline vata, kad neužšaltų, ir apkalė dailylentėmis.
Kolektorius už šimtą litų
Kam teko lankytis Turkijoje ar kituose šiltesniuose kraštuose, tas pastebėjo kone ant visų stogų iškeltas plokštes ir talpyklas. Saulės energija Turkijoje vandenį šildo prabangiausi viešbučiai. Centrinio šildymo bent jau pietinėje Turkijos dalyje nėra. O štai Skandinavijoje saulės energija džiovinama mediena. Danijoje sunku statybos komisijai priduoti naują pastatą be saulės kolektoriaus.
“Žiemą spaudžia 20 ir daugiau laipsnių šaltis, o vandens temperatūra tvenkinyje po ledu giliausioje vietoje - 6-8 laipsniai šilumos, tad tiek jos ateina ir į mano namo sienas. Jos jau nebeįšąla kaip anksčiau”, - aiškina žurnalistas, savamokslis inžinierius.
Ar tikrai apsimoka? „Mano kaimynai už elektrą vandeniui šildyti vasarą moka beveik šimtą litų per mėnesį. Kolektoriaus savikaina - keli šimtai litų. Skaičiuokite patys”, - teigia Petras.
Kolektorius Petras gamina iš senų langų, kuriuos daugiabučių gyventojai išmeta arba parduoda už kelis litus - keičia langus į plastikinius. Iš vieno dvigubo lango galima pagaminti du kolektorius.
Imame kvadratinį metrą šilumos izoliacinės medžiagos, uždengiame ją drožlių plokšte, apkalame skarda. Tuomet išvedžiojame aliumininį vamzdį. Nudažome viską juodai iš uždengiame langu. Per dieną tokių galima kelis pasigaminti.
Šilumos siurblys
Besidomintys geoterminiu arba hidroterminiu šildymu, pasakytų - baikit juokus, tokius dalykus gali kurti tik profesionalai ir už didelius pinigus. Kaip manote, kodėl šilumos siurblių reklamose niekada nerodo, kas paslėpta toje metalinėje dėžutėje. Dvi vandens talpos, kompresorius ir nemažai varinių vamzdelių.
Petro šilumos siurblys išbandytas ir veikia. Tai toks gudrus šaldytuvas, kuris šaldo iš tvenkinio atbėgantį vandenį, o šilumą atiduoda namo šildymo sistemai. Petras nustatė, kad įkaitinęs vandenį iki 40 laipsnių, kompresorius išsijungtų automatiškai. Kompresorius sunaudoja 1 kW elektros, o šilumos iš tvenkinio pargabena daugiau nei 3 kW.
„Dabar su Vincu kuriame dujų generatorių ir vertikalią vėjo jėgainę - norime savo elektrinės. Didžiausias mano ir kitų sodybos išradėjų planas - autonominė sodyba, kuri išgyventų be monopolistų malonės. Su sūnumi svarstome, kad tai visiškai įmanoma”, - teigia Petras.
Namo sienas šildo ir prie sienų pritvirtinti langai. Kažkas juos norėjo išmesti, tačiau Petras panaudojo - nudažė sienų paviršių tamsiai ruda spalva, pritvirtino langą su rėmu. Šį mėnesį buvo pasiektas rekordas - lauke dešimt šalčio, o po stiklu saulė įkaitino iki keturiasdešimties šilumos. 50 laipsnių energetinis pelnas už dyką! Kiek bereikia kūrenti? „Pakanka glėbelio malkų”, - sako Petras.
Petras priminė, kad pietinę ir vakarinę namo sieną iš lauko geriausia šiltinti ne akmens vata ar kita izoliacine medžiaga, bet stiklu. Tarp sienos ir stiklo reikia palikti nedidelį oro tarpą, kuris tamsiu paros metu veikia kaip šiltinimo medžiaga, o dieną, suspindus saulei, tampa šildytuvu.
Kūrybos poligonas
Taip savo sodybą vadina Petras. Čia kuria ne tik jis, ne tik du sūnūs Tomas bei Vincas, bet ir anūkas Martynas. Šiems žmonėms Petro sodyboje galima viskas. Net eksperimentuoti moksliniais tikslais, tikrinti fizikos hipotezes. Pagrindinis sodybos “bendrautorius” - Vincas, kuris dirba vienoje Šiaulių įmonėje programuotuoju, o savaitgaliais tėvo sodyboje pasineria į kitokią kūrybą ir atlieka visus reikalingus teorinius skaičiavimus.
Gal dėl to Petro sodyboje galima rasti krosnį, kuri tuo pačiu yra ir puiki orkaitė. Keptuvė dedama ant rinkių. Iš kraštų - plytos, o iš viršaus uždedamas dangtis. Puiki orkaitė. O štai antrame aukšte prie kamino sumeistrauta rūkykla. Dūmai eina kaminu, paskui pasuka per seną nebenaudojamą dujinę viryklę su vištų kulšelėmis ir vėl paneria į kaminą. Panašiu principu orkaitė ir krosnis įrengti lauke - kad vasarą nereikėtų prikaitinti trobos.
Petro pirtyje vanduo pašyla nuo kamino dūmų, lauko tualetą puikiausiai išvalo nuo stogo surenkamas lietaus vanduo… Daugybė smulkių išradimų. „Mes ne šiaip sau savo sodybą kartais „kūrybos poligonu” vadiname. Čia iš tiesų visi gali konstruoti, kurti, eksperimentuoti. O svarbiausia - čia galima keisti SAVO gyvenimą. Ne kitų gyvenimus pertvarkinėti, bet atnaujinti SAVO.”
http://petrasdargis.lt/ sodybos šeimininkas dėsto savo mintis apie patogesnę buitį, ypatingus žmones, nuostatas bei priklausomybes. Jau keletą metų rašė internetinį dienoraštį, blogą. Tačiau visko prisikaupė per daug, o blog’e nepavyksta suklasifikuoti rašinius pagal temas.
Naujausi komentarai