Ką daryti, jei užsikišo šulinio adata? Kalti šalia kitą? Bet tai juk kainuoja!
Daug pigiau ir paprasčiau ją ištraukti, išvalyti ir išplauti.
Savo šulinio adatą įkaliau prieš trejus metus. Praeitą žiemą pastebėjau, kad hidroforas dirba ilgai ir vargingai, kol sukelia reikiamą slėgį ir išsijungia. Jau maniau - smėliu užsikišo siurblys. Bet ne. Siurblys švarus. Vadinasi, užsikišo adata.
Kaip ją ištraukti? Paprasčiausias būdas - įlipti į šulinį, prie adatos pririšti automobilio virvę, kitą jos galą pririšti prie kokio ekskavatoriaus ar krautuvo ir kelte iškelti. Bet jei neturi nei ekskavatoriaus, nei keltuvo?
Na, bet automobilį tikriausiai turi. Aš savo šulinio adatą ištraukiau Pikantuku. Vieną virvės galą pririšau prie adatos, kitą - prie Pikantuko.
Nenorėdamas draskyti virvės ir laužyti šulinio žiedo, virvę uždėjau ant improvizuoto veleno, kurį padariau iš kelių vamzdžių ir metalinių strypų. Pigu ir paprasta! Pavažiuoji kelis metrus, ir adata išlupta.
O gal ištrauktumėt rankomis? Ne, nė nemėginkit! Mano adata įkalta į dribsmėlį vos pusantro metro, o Pikantukui buvo darbo, vienu metu ratas net prabuksavo. Rankomis traukti - jokių šansų!
Mano spėjimas pasitvirtino - filtras buvo aklinai užsikišęs, augte apaugęs storu rūdžių sluoksniu. Štai kur bėda - geležiuotas vanduo! Jeigu jūsų šulinyje vanduo be geležies priemaišų, filtras per kelis metus tikrai neužsikiš.
Filtrą turėjau ne tik plauti - teko pirmiau nuvalyti vieliniu šepečiu. O nuvalyta ir nuplauta adata - vėl kaip nauja.
Vienas vandentiekio darbininkas man aiškino, kada adatą galima būtų išplauti ir netraukiant jos iš šulinio. Užtektų nuo jos nusukti atbulinį vožtuvą, tiesiai prijungti vandentiekio vamzdį ir dabar jau iš kur nors su slėgiu paleisti į šulinį vandenį. Turint kitą rezervinį vandentiekį tai gal ir pavyktų. Nebandžiau, negaliu garantuoti. Kokias paprastesnes apnašas vandens srovė gal ir nuplautų, bet dėl rūdžių labai abejoju. Aš juk turėjau jas nuo filtro grandyte grandyti!
Iš to darbininko išgirdau dar vieną įdomią idėją. Pasirodo, adatos galima ir nekati (tai gana nelengvas darbas), galima į ją siurbliu varyti vandenį, vanduo plaus smėlį, ir adata pati grims žemyn į šulinio dugną. Darbininkas sakė, kad tokiu būdu galima padaryti labai gilų gręžinį.
Komentarai
Taip, adatos galima ir
Taip, adatos galima ir nekalti. Aš nekaliau. Bet į pačią adatą paduodant vandenį irgi nieko nebus. Paprasčiausiai imamas storesnis vamzdis, kad į jo vidų tilptų adata.
Į vamzdį pumpuojamas vanduo, kuo daugiau vandesn ir kuo didesniu slėgiu tuo lengviau einasi. 3...6 metrai vamzdžio sulenda momentaliai, be jokių pastangų. Dirbau su išnuomotu drenažiniu siurbliu 2,2 kW.
Pasiekus reikiamą gylį į vamzdžio vidų kišama adata o vamzdis ištraukiamas arba visas arba tik per filtro aukštį. Jei ištraukiama tik per filtro aukštį tai kitą kartą daug lengviau irštraukti adatą. Kai reikia ištraukti vamzdį ar adata naudojau rankinę gervę.
Evaldai, o kokį vamzdį
Evaldai, o kokį vamzdį naudojai vietoj grąžto, pildamas į jį vandenį? Kokio skersmens, kokios medžiagos?
Nesvarbu koks vamzdis, kokį
Nesvarbu koks vamzdis, kokį po ranka rasi toks ir tiks, svarbu pakankamo skersmens, kad tilptų adatos filtras ir jei reikia atbulinis vožtuvas su jungtimis.
Kai pirmą kartą tai dariau (kaip talkininkas) tai buvo plieninis d50 vamzdis. Kai pirmą kartą pats savarankiškai dariau irgi naudojau tokį patį vamzdį. Po to kai sau dariau antrą kartą (tiksliau perdarinėjau) jau naudojau oranžinį kanalizacijos vamzdį d160. Tokio storo vamzdžio man reikėjo, nes tada aš galėjau adatos filtrą užberti smėliu, tam kad nebūtų kaip pas Petrą, t.y. kad smulkus smėlis neužkištų filtro. Beje tokį filtro įrengimo būdą perksiačiau JAV fermeriams skirtoje knygutėje apie vandens gręžinių įrengimą, knygutė 1960 m leidimo.
Tiesa, nebūtina vandens šlangą sandariai užmauti ant vamzdžio, užtenka ją įleisti iki vamzdžio apačios, vanduo išplauna smėlį ir jis kyla į viršų ir išbėga per kraštus ir taip vamzdis smenga žemyn, reikia tik truputį padėti savo svoriu. Čia kalbu apie d160. Plieninis d50 pats smenga į žemę nuo savo svorio. Ir tik nuo 6 m jau reikia padėti, o nuo 8 m jau darbas pasidaro sunkus. Pirmą kartą kai darėm tai suleidom 12 m.
Ačiū, Evaldai, labai išsamiai
Ačiū, Evaldai, labai išsamiai paaiškinai. Kai mano adata po kelių metų vėl užsikiš, ištraukęs darysiu kaip tu.
Sveikas Evaldai, o jeigu
Sveikas Evaldai, o jeigu adatos filtrą užpilti ne smėliu, o labai smulkia skaldele. Ar ne geriau būtų?
Labai įdomus komentaras. Kaip
Labai įdomus komentaras. Kaip nustatėte kada jau pasiektas vandeningas sluoksnis?
Dėl vandeningo sluoksnio daug
Dėl vandeningo sluoksnio daug faktorių.Pats paprasčiausias ir patikimiausias - pažiūrėti į artimiausių kaimynų šulinius, Būna visko, bet 99% atvejų pas tave vanduo bus tame pačiame lygyje. Dar vienas rodiklis kai plovimui skirtas vanduo dingsta žemėje ir nebeiškyla vamzdžiu (gręžimo kolona) į viršų. Tai rodo, kad galbūt pataikyta į rupaus smėlio vandeningą sluoksnį. Smulkiam smėlyje taip nebūna, nes smulkus smėlis blogai praleidžia vandenį. Nors vandens dingimas NEGARANTUOJA kad sluoksnis vandeningas. Reikia žiūrėti visų požymių visumą.Kaip ir kiekvienam darbe reikia tam tikros nuojautos kurios nenupasakosi žodžiais.
Sveiki.
Sveiki.
O pats principas adatos, ji ištraukia vandenįviš gylesnio sluoksnio bet šulinije daugiau vandens neatsiranda, pvz norint su kibiru ištraukti? Reikia siurblio tam reikalui?
Savaime nekyla
Taip, pats vanduo savaime į viršų nekyla.
Sveiki. Pas mane šulinys 5m
Sveiki. Pas mane šulinys 5m gylio, bet yra pilkas molis, ar eitų įkalti adata i tokį grunta?
Nelabai
Nesu bandęs, bet manau, kad nelabai...
Į molį geriau ne adatą kalti, bet jai padaryti skylę vandeniu. Kaip - komentaruose yra aprašęs Evaldas.
Detali informacija kaip įgręžti adatą
Detali informacija kaip įgręžti adatą: https://www.youtube.com/watch?v=RMWfFRBZsdU