Kategorijos:
Mūsų gyvenimą veikia arba gali veikti daugybė tikėjimų. Štai keletas jų.
1. Placebas. Žmogaus gyvybę išgelbėjo ką tik išrasti nauji vaistai nuo vėžio. Dar buvo tikrinamas jų efektyvumas, ir ligonis sutiko dalyvauti eksperimente. Kiekvieną dieną jis gaudavo po kelias baltas piliules ir turėdavo gydytojui atraportuoti, kokius pastebi pasikeitimus savo organizme. Nuo išrastrųjų vaistų ligonio sveikata pasitaisė.
Eksperimento organizatoriai žmogui taip ir nepasakė, kad jis priklausė savanorių grupei, kuriai buvo duodama ne vaistų, bet placebo - neutralios (neveiklios) medžiagos tablečių. Placebo piliulės gali būti padarytos iš paprasčiausio krakmolo, bet nieko nežinančiam pacietui padaryti tokį pat laukiamą poveikį, kaip ir tikri vaistai.
Tikriausiai nerasime žmogaus, kuriam nebūtų padėjusios štai tokios mažytės piliulės. Bet ne visi žinome, kad padėti gali ir paprasčiausio krakmolo piliulės, jeigu nuoširdžiai tikėsime, kad tai vaistai.
2. Burtai ir fetišai. Viena Rusijos televizija vakarais transliuoja laidas, kurių metų eterio laiką išsipirkusios burtininkės makaluoja švakėmis lyg būtų stačiatikių dvasininkės, tiria paskambinusių žiūrovų aurą, vibracijas, išvalo karmą, pagerina energetiką, atšaukia užkeikimus ir daro kitus stebuklus. Nors skambučiai brangūs, prisiskambinti į šias laidas labai sunku. Daugybė žiūrovų tvirtina, kad tokie burtai jiems labai padėjo.
Burtininkų naudojamos kortos, astrologinės pranašystės, deganti žvakė, kryželis, šventas paveikslėlis - įprasti daugelio šiuolaikinių žmonių tikėjimo atributai. Žmonės tiki, kad stebuklingų galių turinčiais fertišais galima pakeisti gyvenimą. Jeigu labai tikima, gyvenimas iš tiesų pasikeičia.
3. Stabai ir ritualai. Viena mano giminaitė pasakojo, kad po apsilankymo ir maldų Kryžių kalne jos kaimynė pasveiko nuo sunkios ligos. Yra sakoma, kad daugybė žmonių pasveiko prie stebuklingo Aušros vartų paveikslo Viniuje. Pastebėta, kad vienas Marijos paveikslas yra stebuklingesnis už kitą tos pačios Marijos paveikslą.
Panašiai atsitinka ir su kitais šventaisiais bei šventomis vietomis - vienur stebuklingų pagijimų užfiksuojama daugiau, o kitur - mažiau.
Šventas vietas, stebuklingų galių turinčius paveikslus itin kultivuoja katalikų ir stačiatikių dvasininkai. Jie rengia specialias pamaldas ir procesijas, kur prie gydančių stabų susirenka tūkstančiai maldininkų. Jeigu susirenka, vadinasi, patiria kažkokį poveikį. Bet jeigu imsime "šaltus" objektyvius duomenis, tas poveikis toks menkas, kad apie jį neverta ir kalbėti. Štai pro Lurdą per metus praeina milijonai vargšų ligonių, o medicinos nepaaiškinamų pagijimų per visą pilgrimystės istoriją čia užfiksuota viso labo... 24. Tikimybė tokia pat menka, kaip ir pagyti, suvalgius slieką ar nusišlapinus nuo medžio viršūnės.
Kuršėnų klebonas šventina neseniai gautą Šiaulių autobusų parko autobusą. Daugelis žmonių tiki, kad kunigo arba vyskupo šventintu autobusu važiuoti yra saugiau.
4. Geroji Jėga. Kai manęs kas nors paklausia, kaip aš, alkoholikas, mečiau gerti, visada atsakau, kad mane išgelbėjo Evangelija. Aš ten radau labai išmintingą mokymą, o svarbiausia - ta knyga štikino, kad galima gyventi kitaip. Žinau anoniminių alkoholikų, kuriems atsilaikyti prieš neišgydomą`potraukį padeda Dievas, Likimas, Kosminė Galia ar kokia kita už juos stipresnė Jėga. Nesvarbu, kaip tą Jėgą pavadinsime - kai žmogus pasijunta bejėgis, labai reikia, kad šalia jis jaustų kažkokią už save stipresnę galią. Tik tada jis gali ryžtis gimtyi iš naujo.
Biblija galima pasinaudoti ritualams kaip magiškų galių turinčiu fetišu, bet galima ją paprasčiausiai skaityti ir mokytis gyventi pagal Dievo nurodymus. Ir vienu, ir kitu atveju tai gali turėti įtakos jūsų gyvenimui.
Koks skirtumas? Štai peržvelgėme keletą tikėjimų ir matome, kad jie iš tiesų veikia. Žmonės pasveiksta, tikėdami placebu, burtais ir fetišais, oficialiai pripažintais bažnyčios stabais ir ritualais, Dievo Žodžiu…
Jeigu pasveikstama ir nuo to, ir nuo to, tai koks skirtumas, kuo mes tikėsime?
Skirtumas visgi yra.
Gali pasveikti ir būti laisvas. Gali pasveikti ir tapti savo stabų vergu.
Komentarai
deimantukas
Pačioj savo blaivybės pradžioj aš kokius 2 metus lankiau anoniminių alkoholikų susirinkimus. Man ten patiko ir gaudavau pagalbą. Tačiau po to man nusibodo, nes tai man tapo rutina ir kalbos apie tą patį per tą patį pradėjo nedominti. Nusibodo ir nuolatinis prisirišimas prie susirinkimų. Nevaikštau ten iki dabar.
Kelis kartus buvau sutikęs likimo draugus, kurie lanko susirinkimus ir gavęs nuo jų bauginančių perspėjimų, kad ilgai be susirinkimų neišlaikysiu- užgersiu. Mane tai pradžioj nugąsdino, tačiau po kurio laiko aš supratau kur pakastas šuva. Tiesiog aš nesiekiu pakeisti alkoholizmo priklausomybės kita- anoniminių alkoholikų susirinkimų lankymo priklausomybe. Aš noriu laisvėti.