Vilniaus ekspertai: Šilalės rajonas gali tapti bandomųjų triušių rajonu

Kategorijos: 

 

Šilalės rajono visuomenė netikėtai sužinojo, kad kauniškė UAB "Šebsta" Gulbių kaime šalia Bilionių rengiasi statyti naudotų padangų, gumos ir plastikų perdirbimo įrenginį, kuriame nuo aukštos temperatūros atliekos virs skystu kuru ir šlaku. Bendrovės vadovai įtikinėja vietinius gyventojus, kad toks atliekų perdirbimas šalia gyvenvietės yra visiškai nepavojingas, o Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas jau buvo padaręs išvadą, kad tokį įrenginį galima statyti, net netyrus galimo poveikio aplinkai.

Kaip yra tiesų? Apie tai "Šilalės artojas" kalbasi su vilniškiais nepriklausomais ekspertais Stanislavu Tracevičiumi ir Vita Braškiene. V. Braškienė dirba Vilniaus miesto aplinkosaugininke, S. Tracevičius vadovauja UAB "Biastra plius", kuri užsiima biologinių atliekų perdirbimu ir konsultuoja atliekų perdirbimo technologijos klausimais.

 

- Mūsų rajono žmones gerokai išgąsdino žinia, kad šalia kaimų ir gyvenviečių atsiras atliekų perdirbimo įmonė, bet jos vadovai gyventojus įtikinėja, kad pirolizės būdu perdirbti atliekas į skystą kurą yra taip pat nepavojinga aplinkai, kaip ir varyti naminę. Jie netgi lygina pirolizės įrenginį su "samagono" aparatu. Negi pirolizė ir spirito garinimas yra tas pats procesas?

 

S. TRACEVIČIUS: - Juokais, žinoma, galima būtų lyginti. Išoriškai tie aparatai šiek tiek panašūs. Tai sandarūs indai, juose kažkas kaitinama, nuo karščio tas kažkas ima garuoti, virsta dujomis, kurios kondensuojasi į skystą produktą. Koks produktas išbėga "samagono" aparato, mes visi žinome, daugelis produktą netgi mėgsta vartoti. O kas išvarvės pirolizės aparato? Kur naudoti? Jo paprasčiausiai nebus kur dėti!

 

- Bendrovė žada naudoti savo reikmėms - kūrenti ir degti plytas. Dalį pirolizės metu išsiskyrusių dujų jie žada sudeginti tame pat aparate pirolizei palaikyti...

 

S. TRACEVIČIUS: - Ne, to produkto negalima deginti! To neleis mūsų ir jokios kitos Europos šalies įstatymai. Elektrėnuose jau stovi vienas toks baltarusiškas aparatas. Viena bendrovė norėjo juo naudotas padangas versti skystu kuru, bet nepavyko pagaminti tokio švaraus produkto, kad būtų galima sertifikuoti ir naudoti kurui. Reikėtų labai valyti, o tai brangiai kainuotų.

 

- Vadinasi, pirolizės būdu švaraus kuro pagaminti nėra įmanoma?

 

S. TRACEVIČIUS: - Įmanoma, bet ne visko ir ne bet kaip. Jeigu pirolizės technologiją palyginome su naminės virimu, tai lyginkime ir toliau. Žinodami, kokį raugą pilame į naminės aparatą, mes anksto galime pasakyti, koks išeis produktas. Taip pat - ir su pirolize. Jūs man pasakykite, dėsite į pirolizės aparatą, ir pasakysiu, koks išeis produktas. to, kas parašyta apie Bilionių aparatą, galima drąsiai sakyti, kad švarus kuras niekaip neišeis. Naudotos padangos kaip ir bet kokia guma turi labai daug sieros, deginti tokį sieringą produktą būtų labai pavojinga.

 

V. BRAŠKIENĖ: - Štai įmonė rašo, kad dalį išsiskyrusių dujų ji čia pat degins pirolizės procesui palaikyti. O tai - jau problema. Taip paprastai deginti tokį sieringą produktą būtų labai pavojinga. Reikalinga surinkti sierą, o tokie filtrai labai brangiai kainuoja. Štai kodėl Elektrėnų verslininkams teko palikti savo aparatą stovėti. Ištyrus galimą poveikį aplinkai, paaiškėjo, kad naudoti būtų per daug pavojinga žmonių sveikatai ir gamtai. Bet siera - dar tik pusė bėdos. Jūsų rajone įmonė žada savo aparate perdirbinėti į skystą kurą ir plastikus. O plastikai turi chloro. Chloras ir jo junginiai yra dar pavojingesni sierą. Pro kaminą eis sieros ir chloro junginiai bei dioksinai. Dioksinai arba dibenzodioksinų halogenidai tai grupė organinių junginių, pasižyminčių itin dideliu nuodingumu, kancarogeniškumu ir mutageniškumu. Paprasčiau sakant, dioksinai - tai trumpiausias kelias link vėžio bei išsigimimų.

- O chloras nesudega?

 

S. TRACEVIČIUS: - Sudega, bet tam reikia, kad temperatūra siektų 2000 laipsnių. Čia gi, kaip rašoma dokumentacijoje, temperatūra pakils tik iki 280 laipsnių. Beje, prie tokios mažos temperatūros nevyks ir normali pirolizė. Štai kodėl įmonė žada gauti tiek daug šlako - net 37 procentus! Kai pirolizės technologija nepažeista, šlako tebūna tik 10 - 15 procentų. Įdomu, kur jie žada dėti tokią sieringą atlieką, kaip šlakas? Naudos gelžbetonio gamybai? Na, žinot... Kur dėti gelžbetonį?

 

V. BRAŠKIENĖ: - Kaip matome, įmonė vienas atliekas rengiasi versti kitomis atliekomis, labai rizikuodama užteršti aplinką ir pakenkti žmonių sveikatai. Kaip saugoti naudotas automobilių padangas ar plastikų atliekas, mes jau žinome. O kaip reikės saugoti suskystintas atliekas? Nenoriu tikėti, kad jos vis dėlto bus deginamos. Ar plytų gamybai, ar pirolizei palaiktyti - ne, tai būtų per daug pavojinga.

 

S. TRACEVIČIUS: - Man pavojingas atrodo ir pats technologijos procesas. Žiūrėkite; konteineris bus pakraunamas, uždaromas, atidaromas, iškraunamas... Ir visa tai darys žmonės! Jie gi nuolatos bus nuodijami lyg kokie mirtininkai. Kas bus tie pasmerktieji? Juk tai - jūsų rajono žmonės!

 

- Išeitų, Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas neleido Elektrėnuose naudoti tokio aparato, o štai Klaipėdos regiono departamentas leidžia statyti net neištyrus galimo poveikio aplinkai? Kaip čia yra?

 

V. BRAŠKIENĖ: - Man irgi labai keista. Kai išgirdau apie tai Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio ir susipažinau su medžiaga, buvau labai nustebusi. Atrodo, ta pati valstybė, bet kai kurie aplinkosaugos įstatymai jūsų rajone lyg ir negaliotų... Niekur panašaus atliekų perdirbimo nerasite visoje Lietuvoje.

 

S. TRACEVIČIUS: - Ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungoje! Tokie įrenginiai yra pastatyti Vokietijoje, Slovėnijoje ir Šveicarijoje, bet tai - nedideli įrenginiai, jie veikia tik mokslo tikslams. Ir guma, ir plastikas gali būti ateities kuras, bet prieš tai dar reikia išspręsti daugybę technologinių problemų. Jeigu Bilionims kinų nupirktas aparatas veikiąs gerai, tai tegu kauniškė įmonė parodo Europos šalį, kurioje juo gaminamas kuras, tegu atveža sertifikuoto produkto. Tikiu, kad toks aparatas veikia kur nors Kinijoje, bet ten - visai kitas požiūris į žmogų. Negaliu patikėti, kad Lietuvoje, Šilalės rajone, toks sieros ir chloro junginių kupinas produktas bus pradėtas paprasčiausiai deginti.

 

V. BRAŠKIENĖ: - Tai būtų baisus precendentas visai Lietuvai. Jokiu būdu neturime šito leisti. Visa rajono visuomenė, rajono valdžia turėtų neįsileisti į savo kraštą tokių dalykų.

 

- Kol kas rajono valdžia kitoje pusėje. Įmonės vadovai yra viešai pareiškę, kad jie nieko nedaro be valdžios žinios, kad jie reikalą yra aptarę rajono mero kabinete. Žodžiu, su valdžia viskas puiku.

 

V. BRAŠKIENĖ: - Tada nesuprantu plano. Negi kam nors gali būti naudinga savo rajoną paversti bandomųjų triušių rajonų? Atsiras daugiau darbo medikams? Taip jiems atsiras darbo, o ypač - onkologams. Mokslas galės tyrinėti dioksinų poveikį vėžinėms ląstelėms ir mutacijos procesams... Atleiskit, tai skamba kaip juodas humoras, bet tiesų nėra juokinga.

 

- Jeigu kiltų vieša diskusija, jūs dalyvautumėt?

 

S. TRACEVIČIUS: - Taip, jeigu pakviesite. Su R. Žemaitaičiu apie tai jau kalbėjome. Jis kreipėsi į mane konsultacijos, prašė padėti rajono žmonėms. Taip, aš manau, jūsų žmonės turi teisę žinoti, kas sugalvota ant galvų.

 

Kalbėjosi Petras DARGIS

Komentarai

Manau ekspertai užsiima populizmu

Galvoju ,kad ekspertai užsiima populizmu.
Iškarto pasakau ,kad nekiltų jokių minčių ,nesu susijęs su šiuo projektu niekaip.Papraščiausiai pakankamai tankiai užsuku į Petro puslapį nes daugelyje dalykų apie ką čia rašoma mastau identiškai ,kaip Petras net pats buvau apstulbęs :)
Bet šiuo atveju bandysiu nesutikti.
Pirmiausia norėčiau užduoti klausimą.Ar tikrai bus daugiau taršalų ,negu tada ,kai paprastas kaimo ar miesto žmogelis sudegina plastiko maišelius ar kokią pakuotę savo židinyje,krosnyje,katile.Manau ,kad tikrai ne ,nes eilinio deginimo atveju bet kokios plastmasės deginimas sukuria kruvą dioksinų.(jei kils abejoniu galima bandyti paskaičiuoti).Pirolizės atveju dioksinai susikurtų tik perdirbant PVC arba PET.Bet PP ,PE HDPE puikiausiai persidirba į angliavandenilius t.y naftos produktus ,tokius ,kaip dizelinas ,benzinas žibalas ir dujos be jokios sieros ar chloro,nes jų papraščiausiai cheminėje formulėje nėra.Manau paprasčiausias sprendimas perdirbinėti jau rušiuotas atliekas .Tuo labiau ,kad PET atliekos pakankamai brangiai superkamos.O PVC mūsų atliekų konteineriuose yra tikrai mažai.
Antras klausimas dėl padangų. Ar tikrai bus daugiau taršos ,negu sudeginus bent vieną padangą ,kurių mėtosi bet kuriame miške ,palaukėje ,kaimuose ir miestuose.Jei kas bent vieną kartą matė degančia padangą ,tai manau neprieštaraus.O tokių uždegimų tiek tyčinių tiek netyčinių yra aibė.
Taip šiuo atveju su pirolize vargo daugiau ,nes padangos gumos formulėje turime perteklių kitų cheminių elementų ,netik anglis (C )ir vandenilis (H).Bet tam yra sukurta katalizatorių , kurie gali padėti eliminuoti tuos elementus.Arba galima tą kurą deginti tik tokioj katilinėj kuri šiaip degina sieringą mazutą ar orimulsiją ir kuri turi sieros gaudytuvus.
Žodžiu ,bent jau aš manau ,kad atėjo laikas iš dviejų blogybių rinktis kažkurią,nes pilnos pamiškės šiukšlių ir chaotiškas šiukšlių deginimas turėtų baigtis.
Jeigu diskusija bus vystoma pasižadu pagaminti eksperimentinį pirolizės aparatą ,ir pabandyti įrodyti ,kad tai tikrai nėra taip jau pavojinga.(nes mane ta tema tikrai domina :) )

Tariamam bendraminčiui

Žmogeli, bandyk ant savęs, o ne ant kitų žmonių. Pasisakymai prieš bandymus su gyvais žmonėmis nėra populizmas.
Tam savo "bendraminčiui", kuris iš tiesų yra cinikas, turiu dar pasakyti, kad reikalavimas atlikti tyrimus yra be populizmas, bet normalių sveikų žmonių reakcija į mėginimus atlikti bandymus su žmonėmis.
Kol kas su tuo ciniku diskutuoti nereikės - žmonėms pavyko išreikalauti, kad poveikio aplinkai tyrimai vis dėlto būtų atlikti. Kad ir kaip piktintųsi korumpuoti valdininkai bei jų subinlaižiai, teks atlikti ir poveikio sveikatai tyrimus.
O tu, jeigu nori, kviepuok į sveikatą gumos ir bambalių dūmais. Svarbu, kad nesmardintum kaimynams.

atsakau

Labai gaila ,kad tokia nuomonę susidarei ,bet... (ciniko spjaudalai išvalyti, - P.D.)
Antra- tai matau tavo Petrai dviveidystę tavo straipsnelyje-Ir židinys gali deginti dūmus http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai/ir-%C5%BEidinys-gali-deginti-d%C... -pats rašai ,kad "Gali į tokią ugnį mesti gumą, plastmasę, įpilti naudotų tepalų - dūmų vis tiek nebus" tai ,kaip čia dabar yra vienu atveju galima ,o kitu ne.Juk procesai tai galima sakyti panašūs.(Kiti beverčiai diletanto svaičiojimai išvalyti. Durnelis neskiria, kur mažiausiai 1000 laipsnių, o kur eksperimentatoriai su žmonėmis žada "iki 280 laipsnių" pirolizę. Be to, aš neužsiimu nei pramoniniu, nei jokiu kitu atliekų deginimu - aš tik pabandžiau visai kito tipo pirolizę ir nedariau jokių eksperimentų su žmonėmis. - P.D.)

Cenzura :)))

Cenzura :))) Kai mes savo palatoje leidome tokį laikraštį ant tualetinio popieriaus, tai galėjom rašyti, ką norim, net mūsų psichiatras pritarė.

Nematai ,kad turiu problemu?

Nematai ,kad turiu problemu? :)

Tavo žiniai pirolizė su plastiku prie 280 laipsniu išvis nepavyktų ,taip ,kad tavo skaičius trauktas iš piršto. nesvarbu, kad jis rašomas įmonės techninėje dokumentacijoje - tu privalai tikėti ne įmonės pareiškimais, bet mano apreiškimais. Jeigu netyčia buvau atsidūręs toje palatoje, tai dar nieko nereiškia, be to, mane pagydė.

Nezinau ,kas rašoma toj

Nezinau ,kas rašoma toj techninej dokumentacijoj bet esu giliai įsitikinęs, kad ta sistema, apie kurią nieko nežinau, veikia patikimai ir yra žmonėms nepavpjinga. Todėl tvirtinu, kad ekspertų reikalavimas ištirti galimą jos poveikį aplinkai yra paprasčioausias populizmas.