Visų metų kvailiausias darbas

Kategorijos: 

Tikiuosi, kad tai - ne tik visų metų kvailiausias darbas. Turiu vilties, kad šitos kvailystės užteks visam mano gyvenimui. O atsitiko taip: vienas beprasmiškas žingsnis, ir visų metų hidroponikos derlius - šuniui ant uodegos.

Štai kaip prieš kelias savaites atrodė mūsų šiltnamio agurkai ir pomidorai:

O štai kaip tie patys agurkai ir pomidorai atrodo dabar, kai jiems daviau "natūralių" trąšų:

Agurkams tikriausiai jau amžinatilsį, pomidorams irgi laikas užsakyti gedulingus pietus. Dar neaišku, kas laukia cukinijų ir žiedinių kopūstų.

O visai neseniai agurkai augo sveiki ir skanūs - pasėjome juos su Vincu balandžio 20-tą, birželio 20-tą jau skynėme. Užaugo pomidorai, atėjo laikas jiems sirpti... Viskas buvo gerai, kol naudojome garantuotas, daržovėms skirtas subalansuotas mineralines trąšas su visais reikalingais mikroelementais. Bet man šovė į galvą atlikti vieną mėgėjišką eksperimentą.

Prisipjoviau dilgėlių, sudėjau į statines ir užpyliau vandeniu. Po kelių savaičių statinės užrūgo. Kaip ir sakė kai kurie daržininkai, jos pasmirdo paukščių mėšlu. Internete paskaičiau vadinamųjų agronomų patarimų, kad dilgėlių raugą galima naudoti vietoj salietros, nes jame esą labai daug azoto.

Raugą skiedžiau kelis kartus ir pyliau į hidroponikos sistemą. Skysčių elektrinio laidumo matuokliu tikrinau, kad ištirpusių medžiagų kiekis neviršytų normos. Bendras jų kiekis tikrai neviršijo normos, bet nežinojau, kiek kokių medžiagų yra tame rauge. Kiek jame azoto, kalio ir fosforo? Ar jame tikrai tiek daug azoto, kaip sako vadinamieji interneto agronomai?

Vincas buvo užsakęs JAV specialių preparatų trąšų kiekiui matuoti. Mes dar laukėme siuntinio, bet aš jau pradėjau eksperimentą.

Pirmąją savaitę viskas buvo gerai. Antrąją ėmė rodytis daugiau pageltusių agurkų lapų... Ir štai, pagaliau siuntinys! Matuojame. Dilgėlių rauge tikrai daug kalio ir fosforo, bet labai mažai azoto, galima sakyti, jo beveik nėra. Iš esmės tai labai stiprus kalio ir fosforo koncentratas, kuriame nėra azoto. Visai ne tai, ką rašinėja vadinamieji agronomai!

Dvi savaites išbuvę be azoto, agurkai pradėjo vysti, suglebo ir pomidorai. Bet tai - dar ne visa bėda. Daržovės auga gerai, jeigu ima trąšas iš vandens, kuriame yra rūgšties. Tirpalo ph turėtų būti 6,5 - 6. Statinėse dilgėlių raugas tikrai buvo rūgštus, bet hodroponikos sistemoje gavo deguonies ir ėmė virsti šarmu. O šarminis tirpalas - tai jau tikras daržovių badas.

Išpylėme velniop raugą, hidroponikos sistemą užpildėme švariu vandeniu, sudėjome garantuotas trąšas ir parūgštinome acto rūgštimi. Bet žala daržui jau padaryta. Atrodo, beprasmiškas eksperimentas nepakenkė tik salotoms, melionams, arbūzams, paprikoms ir Čilės pipirams. Labiausiai man gaila agurkų ir pomidorų.

Dabar man sunku pačiam sau paaiškinti, kurių velnių ėmiausi šito bandymo. Neturėjau garantuotų, subalansuotų mineralinių trąšų? Turėjau. Gal jos brangios? Ne, už 15 litų nusipirkau 5 kilogramus, jų užteks ir kitiems metams. Tai kam?..

Norėjau pirktines trąšas pakeisti "natūraliomis", kurių gali pasidaryti pats iš žolės. Manau, atskiestu dilgėlių raugu tikrai galima laistyti žemėje auginamas daržoves. Jame nėra azoto, bet azoto dar gali turėti pati žemė. Neaišku, kaip ten su mikroelementais, bet jų irgi gali turėti žemė. O hidroponikos sistema turi tik švarų vandenį. Ką sudėsi į jį, tą ir turėsi. Svarbu ne šiaip sau suberti iš akies, bet pamatuoti tiksliai ir subalansuoti.

Neseniai apie tai kalbėjome su vienu tikru agronomu. Taip, augalai dantų neturi, žemės nekramto - jie gali paimti tik vandenyje ištirpusias mineralines medžiagas. Nei mėšlo, nei puvenų, nei dilgėlių raugo augalai nepasisavins "grynu pavidalu". Žemėje dirba bakterijos - jos ardo sudėtingas organines medžiagas į paprastas mineralines, tos ištirpsta vandenyje ir pasidaro pasiekiamos augalams. Štai kodėl daržą reikia tręšti perpuvusiu mėšlu arba jo dėti į dirvą iš rudens, kad bakterijos spėtų atlikti darbą. O hidroponikai reikia jau gatavų, tiksliai pasvertų ir subalansuotų trąšų. Tai - visai kita technologija.

Apie tai buvau girdėjęs iš Vinco, dabar pats patikrinau savo kailiu... Gaila agurkų, vargiai prisikels pomidorai. Dar yra šansas užsiauginti antrą agurkų derlių - juk hidroponikos darže daržovės auga kur kas greičiau, nei žemėje, rugsėjo pabaigai gal dar spėtų užaugti?.. Svarbu viską daryti tiksliai ir garantuotai, kaip to reikalauja hidroponikos technologija. O mano klaida tegu bus pamoka ir kitiems mėgėjams patyrinėti: hidroponikos nereikia maišyti su jokiais raugais ir puvenomis - tai be galo tiksli ir švari technologija. Ji pati nei raugina, nei pūdo - ji naudoja jau gatavas gerai suskaičiuotas medžiagas.

Et, einu papietauti!.. Dar yra likę keli agurkai - jie tokie skanūs, nerasi nei vieno kartaus. O svarbiausia - nei pertręšti, kad būtų vieni nitratai, nei skurdūs. Hidroponikos agurkai - tokie kaip tik!


 

 

Komentarai

Trąšos

Kokias čia trąšas kur 5kg pirkote ir kokias?
Ačiū

Trasos

Sveiki, imeskite nuorodu daugiau kokias trashas pirkti hidroponikai ,nes nesigaudau isvis as ju sudetyse. Cia ziurinejau Ebay ,tai tamsus miskas man isvis pasidare. O norisi jau pradeti auginimo procesa.

Dekoju is anksto!!

Ir atsiprasau uz savo ne lietuviska rasyba. :)

Trašos ne iš Ebay

Trašas perkam tiesiog iš "tipinių" ūkinių parduotuvių.

Tam tinka "Nutrifolas žalias", Pvz:

http://www.emolus.lt/lt/musu_prekes/trasos/nutrifolas_zalias_npk_8-11-35...

Bei papildomai kalcio salietra (maždaug ketvirtis/penktadalis), nes "Nutrifole" trūksta kalcio. Pvz:

http://www.emolus.lt/lt/musu_prekes/trasos/kalcio_salietra_lauko_2kg

Galima naudoti ir kokias kitas trąšas, svarbu, kad būtų pilnavertės - su makro (N, P, K) bei mikroelementais (Ca, S, Fe, Mg, B, Zn, Mo, Cu, Co), nes "plikame" vandenyje jų trūks.

Nutrifolas išbandytas

Dėl kalio kiekio nesu tikras. Bet kokiu atveju, Nutrifolas su papildomai pridedama kalcio salitra yra sėkmingai išbandytas.

Jei kalio iš tikro trūks, jūsų atveju reikės papildomai dėti kalio ir kalcio salietros, kad padidinti kalio ir pridėti universaliose trąšose trūkstamo kalcio (nežinau kodėl jo ten neįdeda - gal dirvožėmyje jo būna garantuotai apstu?).

Taigi, prie pagrindinių trąšų papildomai reikės prikti viso du priedus. Su Nutrifolu lyg ir papraščiau, bet paeksperimentuoti aišku galit.

Trasos

Sveiki, gal galite patarti dėl trąšų. Kokias or kokį kiekį naudoti. Nusipirkau ph ir ppm matuoklius is AliExpress ir visus kitus komponentus mažam siltnamiui balkone. Noriu pradėt augint salotas ir kitas zalumynus. Valgis ir mažas vaikas tad nesinori per tręšti augalų. Tačiau įdėti tiek kad augtų viskas. Būčiau dėkingas už patarimą. Kokias trasas ir kokiomis proporcijomis maišyti su vandeniu. Alternatyva general hydroponics trasos, bet jos gana brangios ir dar brangiai kainuoja atsiųsti.

Pomidorai

Sakykite, ar atsigavo tada jūsų pomidorai? Aš irgi taip savo pomidorus praeitą savaitę dilgelem "patręšiau", dabar jie pas mane kaip apvyte, nežinau ką daryti, ar dar įmanoma kažkaip išgelbėti, ar atsigaus....?

Neatsigavo

Neatsigavo, turėjom išmesti. Hodroponika labai jautri puvimo bakterijoms, per vėlai jas pastebėjome. Jeigu labai kyla pH, tai pūva kas nors, tikriausiai šaknys. Puvimo baskteriojos yra anaerobinės, joms deguonis - mirtinas nuodas. Vienas hidroponininkas man patarė jas naikinti vandenilio peroksidu, kuris skyla į vandenį ir į deguonį. Trys dideli sriubiniai šaukštai 3 proc. vandenilio peroksido 100 litrų vandens. Paskui kas trečią dieną - po vieną šaukštą šimtui litrų. Gal padės...

Taigi... Šiemet tik

Taigi... Šiemet tik pasidariau hidroponinį šiltnamį ir įsitikinau,kad jis ``neatleidžia,, jokių nukrypimų. Visų pirma pas mane jau treti augalai sudygo (anuos vis numarinau per žioplumą ar eksperimentuodamas). Neturėjau TDS matuoklio,tai trąšas teoriškai paskaičiuot nesunku,bet realybėje tai reikia tikslių svarstyklių kurios kainuoja tiek kiek ir TDS-as. Nepagalvojau,kad reikia užaklinti talpą ne tik nuo garavimo,bet ir nuo šviesos,tai dumblių priviso ir jie pasiėmė savo trąšų duoklę kol nepakeičiau vandens. Galop įsigijau trąšų matuoklį tai rodė ne 1,5, o 0,9 gramo litre(turbūt dėl primityvokų svarstyklių). Dabar tie augalai tokie šviesūs ir vangiai auga,bet jau pradėjo gauti normą trąšų,tai ,manau, atsigaus. Tiesa ir šarmas kasdien pakyla iki 7 ar 7,5 (laikau 5,5 ). Reziumuojant noriu pasakyti,kad visame kame reikia patirties ir kantrybės,o įpač hidroponikoj kur,kaip pairodė, nebūna nieko "dzin". Na ir su niekuo nepasitarsi. Rodos ir išsilavinę žmonės, pamatę tą šiltnamį pradeda savas tiesas įrodinėti, tai aš tik primenu,kad aš čia šeimininkas ir kelias kuriuo atvažiavo ir išvažiavimui skirtas. Na, čia buvo labiau įžvalgos ir sėkmės visiems ieškantiems ir nepasiduodantiems prekybcentrių religijai.

Paskaičius straipsnelį apie

Paskaičius straipsnelį apie dilgėles supratau, kad rašytojas prekiauja hidroponikos įranga...........
Nusipirkit šilkinį šalikėlį, volvo automobilį, hidroponikos įrangą - ir būsit tikri vilniečiai. Sėkmės valgant iš dujų pagamintą azotą...........

Palikau dėl juoko

Paprastai silpnapročių kliedesius išvalau, nes šis tinklalapis nėra niekšnekių forumas. O tą laikau dėl juoko, kad būtų akivazdu fobiško žmogaus liguistos fantazijos.

Dabar galėtų atsiliepti bent vienas žmogus, kuriam esu pardavęs hidroponikos įrangos. Bet geriausia nekreipti dėmesio. Pasijuokėm, ir gana.

Ne, Sergejau, nieko apie jas

Ne, Sergejau, nieko apie jas nežinau.

Žiūriu, viskas ten gerai paaiškinta. Turėtų būti labai patogu.