Pelenai - natūrali chemija

Kategorijos: 

Savo delnu Vincas niekaip neuždengia agurko lapo. Irgi, matai, ilgapirštis, smuiku kažkada mokėsi groti!.. Aš irgi nelabai uždengčiau, bet man ir nereikia. Ta hidroponika tai juk ne mano išmislas. Pamatė mano mama, beveik šimto metų močiutė, sako, kam tas varnalėšas auginat? Tokių agurko lapų ji dar niekada nematė.
Pažiūrėsim, gal ir vaisiais pavyks ją nugąsdinti?

Pomidorai hidroponiką irgi iškart pripažino, nei kiek nesiraukė, kad vienas vanduo ir trąšos, nekėlė jokių pretenzijų, kad reikia, girdi, tėviškės žemės. Žemės reikia kurmiams, o augalams užtenka keramzito granulių. Nei jie turi dantų, nei kramtys! Vandeny kas ištirpo, tą ir praryja. Svogūnai irgi praryja, net apsilaižo.
- Valgote chemiją, - sako durneliai, bet agurkai nežino, kas ta baisioji chemija. Mineralinės trąšos - kas kita. Tas jie pažįsta ir maukia su vandeniu. Organinių - tai nė iš tolo. Sako, tegu palauks, tegu bakterijos jas sudoros ir padalys į mineralus. Kiekvienas agurkas apie mineralus išmano daugiau, negu eruditai durneliai. Eruditai baidosi - chemija.
O pelenai - chemija?
- Pelenai - ne, pelenai - natūrali medžiaga!
Azotas, kalis ir fosforas - natūrali?..
Eruditai trauko pečiais. Nei jie žino, kas tas azotas ir kalis... Svarbu, kad nebūtų chemija.
Bet pelenai - pati didžiausia chemija. Pernai su Vincu tikrinom. Gyvas velnias kalio, nemažai azoto, truputį mažiau fosforo. Tų mažesnių elementų - kas suskaičiuos? Ką turi medis, beveik viskas pelenuose. Universali trąša. Visa bėda, kad šarmas. Bet šiemet vanduo nuo svogūnų pradėjo rūgštėti, tai atsirado šansas normalizuoti jį pelenais. Atsitiko keistas dalykas. Ne tik vandens pH atsistatė, bet ir agurkų lapai jau didesni už delną.
Taigi kas bijote chemijos, tręškite pelenais. Pakreipsit pH į šarmą - įpilkit acto rūgšties į vandenį. Į kokį vandenį? Ak, jūs auginat tik žemėje, o hidroponika - chemija!..
Atsiprašau.

Komentarai

Actas

Sveiki,

Norejau pasiteirauti del acto naudojimo hidroponikoje. Su actu man labai sunku normalizuoti Ph. Padarau Ph tinkama, kita diena Ph buna labai uzkiles. Normalizuoju vel. Po dienos - uzkiles. Po keliu normalizavimu vanduo labai pradeda putoti. Padariau isvada, kad actas labai nestabilus. Naudojant azoto rugsti su Ph viskas gerai. Taciau ja sudetingiau gauti ir azotas (NO3) didina nitratu kieki. Norejau paklausti ar jum bedu su actu nera ir koki acta naudojate?

Acto rūgštis

Rūgštingumui pakelti naudojame 75 procentų acto rūgštį ir neturime jokių problemų. Dabar vanduo rūgštėti pradėjo pats (tikriausiai - nuo svogūnų), tai neutralizavimui naudojame pelenų šarmą, kuris tuo pačiu yra ir trąša. Jeigu tau vanduo ima putoti, o tirpalo pH vis krypsta į šarmą, tai gal kas nors pūva, žodžiu, jame atsirado organinių medžiagų ir vyksta kažkoks pašalinis procesas. Mums yra panašiai atsitikę, tai išpylėme velniop visą vandenį ir užpildėme sistemą iš naujo.
Jeigu žadi naudoti azoto rūgštį, turėsi dėti mažiau azoto trąšos. O be azoto joks augalas žemėje neužaugo ir neužaugs.

Man ir panašiai buvo, aš

Man ir panašiai buvo, aš vandens prisotinimui deguonimi naudojau akvariuminį akmenuką su oro kompresoriuku, vėliau pastebėjau, kad akmenukas aptirpęs, turbūt jis ir reagavo su acto r. Vėliau bandymus nutraukiau tai ir neįsitikinau ar akmenukas kaltas.

Sveiki, na as pamates Jusu

Sveiki,
na as pamates Jusu siltnami per youtube irgi tokio uzsimaniau ir pasidariau neseniai, dabar uzejau sita tinklalapi ir pamaciau, kad padariau daug klaidu: susodinau augalus i durpzemi, o apie ph ir drusku matavimus dabar tik perskaiciau ir net galva suskaudo, nes jau daug pinigu investavau i ta siltnami(niekas man nieko nepadovanojo), o trauktis jau velu. Ka daryt man dabar, mest augalus ir vandeni lauk ir kitus augint akmenukuose, ar bandyt persodint, ar taip palikt ir reguliuot ph ir druskinguma. Agurkai su pomidorais jau dideli, ir jau 2 dienos kaip perkelti i vamzdzius. Gal patarsit ka daryt? Aciu

Augalus galima persodinti

Pasidarei hidroponikos daržą, tik indelius užpildei ne akmenukais, ne keramzitu, ne akmens vata, bet durpėmis? Jeigu taip - dar ne tragedija.
Augalų mesti lauk tikrai nereikėtų. Juos galima po vieną persodinti, o po to pakeisti vandenį. Ištrauk daigelį, nuskalauk šaknis ir pasodink į kitą indelį su keramzito granulėmis. Ne toks jau baisus darbas. Po to pakeisi vandenį.
Nežinau, ar augalai augtų durpžemyje. Tikriausiai augtų, bet durpės sukels rūgštingumą, be to, turėsi filtruoti vandenį, kad neužsikištų pompa. Padidėjus rūgštingumui, tyrėsi pilti šarmo ir rūgštį neutralizuoti. Prasidės žaidimas. Daug paprasčiau sistemą užpildyti švariu vandeniu, duoti tik mineralų ir saugoti nuo organinių medžiagų. Štai mūsų šiltnamyje nuo svogūnų pradėjo rūgštėti vanduo, supyliau nemažai šarmo ir atstačiau normalų pH, bet druskingumas pasiekė maksimalią ribą. Daugiau pelenų šarmo jau nebegalėjau duoti. Tada Vincas į vandenį dėjo kalio permanganato, tas sunaikino kažkokias bakterija, vanduo nustojo rūgštėti. Tie organinių medžiagų rūgimo/puvimo procedsai yra labai sunkiai valdomi.

Iskilo dar keletas klausimu

Iskilo dar keletas klausimu del hidroponiko prieziuros. Perkeliau augalus i keramzito granules ir gan neblogai pavyko, is 40 tik 3 kotai luzo agurkams. Pakeiciau vandeni, bet cia iskilo klausimas, kiek trasos reiktu ant 150 litru vandens pirmai pradziai( turiu NPK 12-2-10, o apie mikroelementus nieko neraso)? uzsisakiau ph ir tds matuoklius, bet gausiu gal uz savaites, tai kazkiek vistiek turiu ipilt kol sulauksiu. Be to, augalai nors ir prigijo gerai, bet apacia pageltusi, o kai kuriu lapai net pabalo, tai rodo kad kazkas negerai su jais. Beje, ar lietaus vanduo tinka hidroponikai ar ne? Ir dar, valdiklio neturiu siltnamio vesinimui/sildymui tai sumasciau naudoti jungtuka su laikmaciu, kuris ijungia ventiliatoriu nuo 12 iki 18, ir nuo 24 iki 6 val. Sistema veikia lyg ir neblogai, tik va kai nera saules tai biski prasciau.
A, dar maciau, kad pas jus augalai priristi prie storo pagalio, tai pagalvojau ar mano viela , kuria istempiau virs augalu atlaikys svori derliaus, jeigu jis bus? O tikiuosi, kad bus.

Litrui - iki pusantro gramo

Geriausia naudoti universalias trąšas su mikroelementais. Tose tavo mažoka fosforo. Vienam litrui reikia nuo 1 iki 1,5 gramo trąšų. Galima išsiversti ir be druskingumo matuoklio, jeigu visą laiką sistemą papildysi ne tuščiu vandeniu, bet gatavu tirpalu. Kiek blogiau be pH matuoklio. Nuo trąšų vanduo krypsta į šarmo pusę, o augalams šarmas yra pavojingas. Dėl to gali gelsti lapai. Lapai gali gelsti ir dėl azoto stygiaus. Pirmiausia tau reikėtų žinoti, kokiame tirpale augalai auga.
Lietaus vanduo, žinoma, tinka. Jo pH neutralus, todėl teks vandenį rūgštinti. Mes tai darome acto rūgštimi. Kai turėsi matuoklį, tada žinosi, ką reikia daryti.

Pelenai - papildoma trąša

Pelenuose yra labai daug kalio - matyt, nuo jo labai gerai mezgė pomidorai. Bet juose labai mažai azoto. Taigi vienais pelenais tręšti ilgai neišėjo. Kai tirpalas per daug nukrypdavo į rūgšties pusę, mes jį sėkmingai naudojome kaip šarmą ir papildomą tręšimą kaliu bei mikroelementais. Taip darėme tol, kol... pasibaigė pelenai. Juk vasarą nekūrenu ugnies. Verdu paraboliniame saulės kolektoriuje arba ant biodujų.
Pasibaigus pelenams, nusipirkau negesintų kalkių, kurios yra kalcio šarmas. Augalams kalcis irgi labai reikalingas mikroelementas.
Jeigu pelenai bebūtų toks stiprus šarmas, juos būtų galimą naudoti su azoto trąšomis, tarkime, karbamidu. Manau, nieko daugiau nereikėtų.

Labai ačiū ponams Dargiams už

Labai ačiū ponams Dargiams už dalinamas geras idėjas. Pasidariau ir aš hidroponikos šiltnamį prie sienos. Tiesa dar be automatikos (šiemet gal jau tiek to). Tiesa su siurbliuku nusvilau, per silpną atsisiunčiau - vandens neiškelia,nieko užsakiau kitą, tą panaudosiu kur kitur. Tiesa ventiliatorių dėjau 220 voltų, kainavo 25 litus, o elektros, maždaug, už 11 litų per mėn. Gal ir daugoka,bet automatika ir ventiliatoriai(taupūs) jau kitą met. Sėkmės konstruojantiems,meistraujantiems, eksperimentuojantiems.